Czysta, gładka i zdrowo wyglądająca skóra to cel, do którego codzienną pielęgnacją dąży większość z nas. Zróżnicowana dieta, dzięki której dostarczysz organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, a także dobrze dopasowane produkty pielęgnacyjne i systematyczna rutyna to podstawa do tego, by skóra cieszyła pięknym wyglądem. Dwoisz się i troisz, jednak cera wcale nie jest zachwycająca? W pierwszej kolejności przyjrzyj się swoim kosmetykom pielęgnacyjnym i zweryfikuj, czy aby na pewno zawierają te składniki pielęgnacyjne, których Twoja skóra najbardziej potrzebuje. Poszukujesz skutecznej broni w walce ze zmarszczkami i utratą jędrności skóry? Poznaj peptydy – małe cząsteczki, które mają wielkie znaczenie przede wszystkim dla poprawy struktury skóry, a także jej sprężystości i wytrzymałości!
Spis treści
Co to są peptydy i jak działają?
Peptydy – co to jest? Wiele osób słysząc po raz pierwszy o peptydach, zastanawia się, czym jest ten składnik. To katalizator produkcji białek w organizmie.
Peptydy składają się z krótkich łańcuchów aminokwasów, które są budulcem białek tworzących skórę i praktycznie każdy inny organ. Aminokwasy odgrywają wiele ważnych ról w naszym organizmie. Stymulują wzrost mięśni, budują białka, regenerują komórki skóry i wzmacniają system odpornościowy. Niektórzy porównują ich działanie do botoksu, ponieważ poprawiają strukturę skóry oraz jej wytrzymałość i sprężystość. Niedobór peptydów sprawia więc, że skóra jest mniej odporna na zewnętrzne zagrożenia oraz traci sprężystość i zdrowo wyglądającą teksturę.
Kiedy aminokwasy łączą się ze sobą w krótkie łańcuchy, stają się peptydami. Kiedy dłuższe łańcuchy aminokwasów łączą się ze sobą, tworzą białka. Podsumowując więc: aminokwasy i peptydy są budulcem białek, a białka są budulcem naszych organów.
Peptydy sygnalizują komórkom, aby tworzyły więcej białek, gdy te się rozpadają. Ten proces rozpadu jest naturalny. Regeneracja następuje jednak w wolniejszym tempie, gdy się starzejemy oraz gdy jesteśmy narażeni na pewne czynniki środowiskowe, takie jak ekspozycja na słońce, czy zanieczyszczenie środowiska. Warto mieć również na uwadze to, że już od 20 roku życia organizm produkuje o 1% mniej kolagenu każdego roku.
W związku z tym, że peptydy są siłą napędową produkcji białek wzmacniających skórę, takich jak kolagen, keratyna i elastyna, można je uznać za niezastąpionych sprzymierzeńców w pielęgnacji skóry. Pobudzają komórki skóry, sygnalizując im konieczność tworzenia nowych białek, które budują jędrną, napiętą, elastyczną i nawilżoną skórę. To właśnie im skóra zawdzięcza elastyczność, sprężystość i witalność.
Rodzaje peptydów
Można wyróżnić dwie grupy peptydów. Do pierwszej należą lipopeptydy i polipeptydy. Od lipopeptydów zależy produkcja kolagenu i elastyny. Sprawdzają się one w pielęgnacji skóry bardzo dojrzałej. Nieco inaczej działają polipeptydy, które są dedykowane osobom ze skórą wrażliwą oraz taką, która dopiero zaczyna się starzeć.
Peptydy można podzielić również na:
- Sygnalizacyjne (o sekwencji sygnałowej) – wnikając do głębokich warstw skóry, peptydy sygnałowe stymulują komórki do intensywniejszej produkcji fibroblastów oraz do rozpoczęcia syntezy kolagenu i elastyny. Dzięki temu kondycja skóry widocznie się polepsza – skóra staje się zdecydowanie gładsza, bardziej elastyczna i sprężysta, a zmarszczki są wygładzone. Tego rodzaju peptydy mają również zdolność do przyspieszania procesu gojenia się ran.
- Transportujące (nośnikowe) – peptydy transportujące pełnią funkcję asystentów peptydów sygnałowych. Tego rodzaju związki chemiczne nie tylko wnikają do głębokich warstw skóry, ale również transportują do nich składniki aktywne, dzięki którym efekty działania danego preparatu kosmetycznego okazują się zdecydowanie silniejsze.
- Neuropeptydy – to innowacyjny i coraz bardziej popularny składnik dodawany do produktów pielęgnacyjnych. Narzędziem działania neuropeptydów są receptory znajdujące się na zewnętrznych warstwach komórek. Ich główne zadanie polega na blokowaniu połączeń płytek nerwowo-mięśniowych, co skutkuje rozluźnieniem się mięśni twarzy. Dzięki temu zmarszczki mimiczne widocznie się zmniejszają, a okolice ust, oczu czy czoła stają się zdecydowanie gładsze.
Peptydy w kosmetyce
Peptydy są chętnie wykorzystywane w kosmetyce i systematycznie przybywa produktów pielęgnacyjnych, które je zawierają. Głównym zadaniem peptydów jest dotarcie tam, gdzie brakuje niezbędnych składników w skórze. To one są odpowiedzialne za produkcję kolagenu, stąd są tak cenne podczas walki ze zmarszczkami mimicznymi. Warto sięgać po nie także przy problemach z łamliwymi włosami i słabymi paznokciami, ponieważ docierają do ich wnętrza oraz stymulują proces regeneracji. Peptydy na twarz są chętnie wybierane przede wszystkim do pielęgnacji skóry dojrzałej. Warto jednak wiedzieć, że na tym ich działanie się nie kończy. Wykazują również działanie łagodzące oraz wzmacniające naturalną barierę ochronną skóry. Dobroczynne działanie peptydów polega na tworzeniu specjalnej warstwy ochronnej na powierzchni skóry i włosów, dzięki której nie tracą one nadmiernych ilości wody i na dłużej pozostają intensywnie nawilżone. Tego typu otoczka chroni je także przed czynnikami zewnętrznymi i sprawia, że zawsze wyglądają pięknie i zdrowo.
Peptydy mają również zdolność do działania na głębsze warstwy skóry i włosów. Niektóre z nich (na przykład lipopeptydy) są w stanie wytwarzać i zastępować składniki, których brakuje organizmowi. Dodatkowo peptydy stymulują go do produkcji deficytowych elementów, dzięki czemu poprawia się ogólna kondycja włosów, skóry, a także paznokci.
Większość peptydów wchodzących w skład produktów kosmetycznych otrzymuje się w wyniku syntezy chemicznej dokonywanej w sztucznie wytworzonym środowisku w warunkach laboratoryjnych.
Peptydy kolagenowe a miedziowe
Różne rodzaje peptydów mają różne działanie – a tym samym zadanie. Czym różnią się peptydy miedziowe i peptydy kolagenowe? Peptyd miedziowy ma właściwości przeciwutleniające oraz stymulujące produkcję elastyny, kolagenu i glikozaminoglikanów, zaś peptyd kolagenowy to ten, który stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu pomaga dbać o elastyczność i napięcie skóry. Więcej na temat działania peptydów miedziowych dowiesz się z naszego artykułu na ten temat: Peptydy miedziowe – jak działają na skórę i jakie wybrać?
Czy peptydy na twarz są skuteczne?
Peptydy na zmarszczki i ogólną poprawę kondycji skóry to jeden z najlepszych wyborów. Włączenie ich do rutynowej pielęgnacji skóry przynosi wiele korzyści. Są one skuteczniejsze w stymulacji produkcji białek niż np. przyjmowanie bezpośrednio na skórę kolagenu – jego cząsteczki są zbyt duże, by wsiąknąć w warstwy cery. Jakich efektów możemy się spodziewać przy stosowaniu peptydów?
Skóra z łatwością wchłania peptydy do głębszych warstw, gdzie mogą być wykorzystane przez organizm. Dlatego peptydy w kremach to dobry sposób na łatwą i skuteczną codzienną pielęgnację skóry. Jak jeszcze działają peptydy na skórę?
Stymulują one naturalne procesy fizjologiczne skóry. Dzięki nim staje się ona o wiele bardziej wygładzona, ujędrniona i odmłodzona – po prostu piękna! Dodatkowo to prawdziwa kuracja regenerująca, zarówno skóry zdrowej, jak i takiej, na której znajdują się obszary z różnymi defektami. Peptydy: co dają? Do najważniejszych właściwości można zaliczyć to, że:
- Wzmacniają barierę ochronną skóry – naturalna warstwa ochronna skóry stanowi tarczę chroniącą organizm przed przedostaniem się do niego bakterii, zanieczyszczeń i toksyn, a także promieni ultrafioletowych. Łatwo ją jednak uszkodzić, nawet nieodpowiednią pielęgnacją. Osłabieniu bariery ochronnej skóry sprzyja również nadmierne złuszczanie naskórka, dym papierosowy oraz zanieczyszczenia z otoczenia. Dzięki temu, że peptydy mają właściwości wspomagające odbudowę warstwy ochronnej skóry, przyczyniają się ogólnie do obrony organizmu.
- Zmniejszenie widoczności zmarszczek – wszystko dzięki stymulacji procesu biosyntezy białek. Peptydy wspierają produkcję kolagenu, który ujędrnia i napina skórę. To powoduje, że zmarszczki i drobne linie stają się mniej widoczne. Peptydy tworzą również włókna elastyny. To białko sprawia, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna. Dzięki swoim właściwościom bywa nazywany „nieinwazyjnym botoksem”. Oprócz tego peptydy skutecznie wspierają walkę z przebarwieniami, rozszerzonymi naczynkami oraz zaskórnikami – zwłaszcza wtedy, kiedy znajdują się w produktach dedykowanych właśnie tym problemom.
- Łagodzenie stanów zapalnych – peptydy mogą pomóc złagodzić stan zapalny, naprawić uszkodzoną skórę i wyrównać jej koloryt. Ich kolejną zaletą jest to, że pomagają pozbyć się wyprysków. Niektóre mają działanie antybakteryjne, zatem mogą zabijać bakterie wywołujące trądzik.
- Właściwości odchudzające – peptydy to cząsteczki niewielkich rozmiarów, zatem bez problemu dostają się w głąb skóry. Na tym poziomie mogą mieć też właściwości wyszczuplające i antycellulitowe. Osoby, które zmagają się z problemem pomarańczowej skórki, powinny wypróbować kremy, które posiadają peptydy w składzie.
Peptydy chronią również skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dużym plusem jest to, że nie działają tylko powierzchniowo, ale mają jednocześnie wpływ na głębsze warstwy skóry. Systematyczne stosowanie odpowiednich kosmetyków odgrywa kluczową rolę w kuracji peptydami. Ich regularne nakładanie pozwoli cieszyć się piękną, młodą skórą znacznie dłużej. Dlatego odpowiedź na pytanie o to, jak stosować peptydy, zawsze będzie brzmieć: regularnie!
Jak stosować peptydy?
Do codziennej rutyny chcesz włączyć peptydy i zastanawiasz się, jak je stosować? Dobra wiadomość jest taka, że to bardzo proste. Wystarczy, że wybierzesz kosmetyk (lub kilka kosmetyków pielęgnacyjnych), które zawierają peptydy. Możesz włączyć je do pielęgnacji już po 20. roku życia. Pamiętaj jednak o tym, że żaden kosmetyk ani żaden składnik nie zadziała jak program graficzny i nie zapewni natychmiastowych oraz spektakularnych efektów. Jednak im wcześniej zaczniesz dbać systematycznie o skórę, tym lepiej, ponieważ możesz nawet znacznie opóźnić procesy starzenia się jej.
W przypadku peptydów bardzo ważna jest odpowiednia konsystencja produktu. Najlepiej sprawdzi się serum lub krem nawilżający, gdyż te kosmetyki mają długotrwały kontakt ze skórą. Przed dokonaniem zakupu warto spojrzeć na etykietę. Peptydy powinny pojawić się wśród pierwszych składników na liście. Jak je rozpoznać? Mogą być wymienione jako:
- Hexapeptide-10
- Palmitoyl Tripeptide-5
- Tripeptide-3
- Pentapeptide-18
- Acetyl Hexapeptide-8
- Copper Tripeptide-1.
Odpowiedni wybór pozostałych kosmetyków do pielęgnacji też ma znaczenie. Peptydy dobrze współdziałają z innymi składnikami, takimi jak witamina C, niacynamid (przy czym nie wolno stosować niacynamidu i witaminy C razem), przeciwutleniacze i kwas hialuronowy.
Stosowanie peptydów z kwasami AHA i BHA sprawi, że peptydy będą działać mniej efektywnie, gdyż kwaśne środowisko nie jest dla nich korzystne. Kosmetyki z peptydami lepiej sprawdzą się na noc. Nakładamy je na czystą i osuszoną skórą, ale po uprzednim użyciu toniku. Jeżeli posiadasz też krem lub serum z witaminą C, w tej sytuacji lepiej pozostawić go na rano.
Rada experta:
Peptydy to substancje, które działają wielokierunkowo – spłycają zmarszczki, rozjaśniają cerę, a nawet poprawiają owal twarzy.
Dzięki swoim bardzo małym rozmiarom są zdolne pokonać barierę naskórkową i dogłębnie spenetrować skórę. Niedawno stworzono tzw. inteligentne peptydy, gdzie do peptydów dołączono łańcuch kwasu tłuszczowego. To całkiem nowe posunięcie sprawia, że peptydom jeszcze łatwiej spenetrować skórę, gdyż dzięki łańcuchowi kwasu tłuszczowego są szybsze.
Peptydy – podsumowanie
Wiesz już, co to są peptydy i jak działają na skórę. Wiesz także, że warto włączyć je do codziennej pielęgnacji całkiem wcześnie, bo już nawet po 20. roku życia. Wybór kosmetyków z peptydami jest całkiem spory. Dlatego z łatwością odkryjesz te, które najlepiej będą odpowiadać potrzebom Twojej skóry. Znajdziesz je w naszej drogerii! Sprawdź, jakie kremy do twarzy oraz pod oczy, a także pielęgnacyjne sera z peptydami znajdziesz w naszej aktualnej ofercie.