Demakijaż ma o wiele większe znaczenie dla kondycji skóry, niż może się wydawać. Oczywiście jego podstawowym zadaniem jest usunięcie kolorowych kosmetyków z cery niej, a także dodatkowe oczyszczenie jej, jednak to nie wszystko. Od techniki usuwania makijażu, a także kosmetyków, jakich do tego używasz, w dużej mierze zależy wygląd skóry. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać demakijaż – krok po kroku.
Spis treści
Czym zmywać makijaż?
Sposobów na poprawny i skuteczny demakijaż jest bardzo wiele. Całe szczęście – wiele osób boryka się przecież z cerą wrażliwą czy ma uczulenie na różnego typu kosmetyki. Mamy też różne preferencje odnośnie do kosmetyków. Niektórzy wolą mniej, inni bardziej tłuste, są zwolennicy oliwek i ich zagorzali przeciwnicy. Na szczęście rynek kosmetyczny oferuje nam szeroki wybór kosmetyków do demakijażu.
Jak zmyć makijaż? Przede wszystkim: delikatnie, a przy tym skutecznie. Druga bardzo ważna kwestia to ta, by makijaż usuwać zawsze przed pójściem spać – nawet, gdy bardzo Ci się nie chce. Twoja cera Ci za to podziękuje! Sposobów na zmywanie makijażu jest co najmniej kilka. Najczęściej sięgamy po ulubiony preparat do demakijażu (mleczko, płyn micelarny, płyn dwufazowy, olejek lub pianka) oraz waciki. Równie chętnie wybierane są specjalne chusteczki do demakijażu. W drogeriach znajdziesz również specjalne gąbeczki do demakijażu. To produkty wielorazowego użytku, co docenią przede wszystkim zwolennicy ekologicznego stylu życia.
Porada experta:
Dokładne zmywanie makijażu przed snem jest bardzo ważne i lepiej nie pomijać tego kroku.
Skóra regeneruje się właśnie nocą, dlatego wówczas powinny znajdować się na niej odżywcze i regenerujące kosmetyki, a nie zlepek resztek kolorowych kosmetyków, sebum i zanieczyszczeń z otoczenia, które zbierały się na skórze przez cały dzień. Przy cerach bardziej podatnych na tworzenie się zaskórników i pryszczy już nawet po jednorazowym zaśnięciu w makijażu mogą pojawić się wypryski. Pory skóry są blokowane przez tłustą i ciężką dla skóry mieszankę kosmetyków, potu i zanieczyszczeń środowiskowych, a dodatkowo oddychanie skóry jest utrudnione.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Najpopularniejsze wybory to:
- Płyn micelarny – od kilku lat święci triumfy na rynku drogeryjnym. Polki z miejsca pokochały każdy kosmetyk, który ma w nazwie „micelarny”. Urok tych kosmetyków wynika z dużej precyzji w działaniu. Płyny micelarne bardzo skutecznie i szybko rozpuszczają kosmetyki, więc poradzą sobie nawet z mocnymi kreskami na oczach czy mocno napigmentowaną pomadką. Demakijaż twarzy po imprezie nie będzie problemem.
- Mleczko oczyszczające – tradycyjne mleczko do makijażu sprawdzi się u większości kobiet. Dobrze zmywa makijaż, nie podrażnia skóry i delikatnie ją nawilża.
- Płyn dwufazowy – to kosmetyk głównie dedykowany cerom wrażliwym. Jest łatwy w użyciu, dobrze radzi sobie nawet z mocnym makijażem. Zmywanie makijażu z użyciem, np. płynu dwufazowego Everybody London Awaken, jest bardzo komfortowe. Często wybierany przez kobiety, które nie przepadają za konsystencją mleczka do demakijażu.
Popularnym wyborem jest również specjalna ściereczka z mikrofibry, przeznaczona właśnie do demakijażu. Producenci zapewniają, że ściereczka z mikrofibry jest w stanie zmyć każdy makijaż i każdy kosmetyk. Nie wymaga ona użycia kosmetyków do demakijażu. Sama woda w połączeniu z włóknami mikrofibry jest w stanie usunąć makijaż. Dodatkowym atutem jest fakt, że jednocześnie wykonujemy delikatny peeling skóry. Ściereczka wymaga odpowiedniego dbania o nią. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć ją w wodzie i wysuszyć. Należy ją wymienić po 3 miesiącach stosowania.
Kosmetyki do demakijażu – jakie wybrać?
Co do demakijażu sprawdzi się najlepiej? Dla każdego będzie to coś innego: w zależności od typu i potrzeb skóry, ale także osobistych preferencji. Najważniejsze jest to, by kosmetyki były dopasowane (zarówno pod względem składu, jak i formuły) do typu i potrzeb cery. Co do zasady: każdy kosmetyk oczyszczający, w tym do demakijażu, powinien mieć delikatny, ale przy tym skuteczny skład. Ma on zmywać kosmetyki, a nie naturalną barierę ochronną skóry!
AA CERA WRAŻLIWA DELIKATNE MLECZKO DO DEMAKIJAŻU 2W1
Płyny i mleczka do demakijażu
Płyny i mleczka do usuwania makijażu to jeden z najpopularniejszych wyborów. Wystarczy odpowiednią ilość produktu nanieść na wacik/gąbeczkę/ściereczkę, a następnie zmyć kolorowe kosmetyki ze skóry. Jeżeli masz suchą skórę, uważaj na płyny micelarne: mogą nieco ją przesuszać i dawać uczucie ściągnięcia. W takim przypadku lepiej sprawdzi się dwufazowy płyn. Będzie on również niezastąpiony przy zmywaniu makijażu wodoodpornego (olejek doskonale rozpuszcza wodoodporne kosmetyki), bo wystarczy dosłownie chwila, by kosmetyki zostały rozpuszczone, a następnie łatwo i dokładnie usunięte, bez potrzeby pocierania skóry. To ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku delikatnych okolic oczu!
Jak prawidłowo zmywać makijaż oczu? Wacik nasączony odpowiednim produktem przyłóż do zamkniętego oka i odczekaj chwilę, aż kosmetyki się rozpuszczą. Nie pocieraj skóry w różne strony: delikatnie zdejmuj kosmetyki z oka łagodnym ruchem w jedną stronę.
ZOBACZ:
MAKE ME BIO GENTLE CARE OLEJEK DO DEMAKIJAŻU
SENELLE OCZYSZCZAJĄCY OLEJEK DO DEMAKIJAŻU
SOLVERX SENSITIVE SKIN OLEJEK DO DEMAKIJAŻU
Olejki do demakijażu
Olejek do demakijażu to kosmetyk uwielbiany przede wszystkim przez osoby z suchą i delikatną skórą. Taki kosmetyk szybko, skutecznie i dokładnie rozpuszcza kolorowe kosmetyki i wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu demakijaż jest szybki i sprawny, a skóra ma zapewniony komfort.
Pianki do demakijażu
Pianka do demakijażu to sposób na błyskawiczny, łagodny, a przy tym skuteczny demakijaż. Wystarczy, że zwilżysz skórę twarzy i powiek, a następnie rozprowadzisz na niej produkt, aż do uzyskania piany. Następnie wystarczy spłukać buzię, najlepiej pod bieżącą wodą i gotowe: szybki, przyjemny i skuteczny demakijaż i jednoczesne mycie twarzy gotowe!
Akcesoria do demakijażu
Najczęściej do demakijażu używamy specjalnych płatków higienicznych, na które nakładamy wybrany kosmetyk oczyszczający. Coraz większym hitem w makijażowym świecie staje się również specjalna ściereczka z mikrofibry do demakijażu. Nie wymaga używania kosmetyków: wystarczy zwilżyć ją wodą, by skutecznie usunęła wszelkie zanieczyszczenia. To doskonały wybór dla tych, którzy mają wrażliwą cerę i kosmetyki do demakijażu ją podrażniają lub powodują uczulenia.
Jak prawidłowo zmywać makijaż oczu?
Intensywne tarcie to duża szkoda dla kondycji skóry wokół oczu oraz rzęs. Mocno pocierając wrażliwą skórę wokół oczu przyczyniamy się do szybszego powstawania zmarszczek i osłabienia włókien skóry. Demakijaż twarzy powinien być delikatny, ale demakijaż oczu wymaga nadzwyczajnej ostrożności i wyczucia.
Demakijaż powinien odbywać się z użyciem właściwych kosmetyków, ale nie możemy zapominać także o zastosowaniu odpowiednich wacików. Najlepiej sprawdzą się waciki kosmetyczne. Mogą być większe, mogą być tradycyjne okrągłe płatki kosmetyczne – to jest już kwestią wygody. Płatki kosmetyczne nie podrażnią oczu, są miękkie, delikatne i dobrze zmywają makijaż. Wystrzegajmy się waty, której włókna mogą dostać się do oczu.
Prawidłowy demakijaż to zmywanie do czystego płatka kosmetycznego. Tak długo zmywamy makijaż, aż w końcu wacik będzie czysty, nawet jeśli oznacza to użycie 6-10 wacików. Szczególnie dokładnie należy zmywać oczy. Często nie zmywamy makijażu między rzęsami, gdzie zostają resztki tuszu i eyelinera. Poradzić sobie z tym można z użyciem patyczka kosmetycznego.
Niezmiernie ważne jest zachowanie właściwego kierunku pocierania wacika. Zawsze robimy to ruchem pionowym, od nasady do końca rzęs. Nigdy nie przesuwamy wacika w pionie lewa-prawa. Może to skutkować połamaniem rzęs.
Demakijaż oczu wrażliwych wymaga szczególnej precyzji. Przede wszystkim należy starannie wybrać kosmetyk dedykowany do cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. Posiadaczki wrażliwych oczu nie mogą sobie pozwolić na przypadkowość w doborze kosmetyków. Ważne jest także używanie kosmetyków kolorowych – a szczególnie tuszu do rzęs – z serii dla wrażliwych. Zmywając makijaż oczu ryzykujemy dostanie się do oka nie tylko kosmetyku do demakijażu, ale też tuszu, kredki, cienia.
Jak zmyć makijaż bez płynu?
Demakijaż ust powinien być wykonany w pierwszej kolejności: by nie rozmazywać szminki po już oczyszczonej skórze twarzy. Nie masz pod ręką płynu do demakijażu, a potrzebujesz usunąć make-up? Nic straconego: zamiast naruszać naturalny płaszcz ochronny skóry zmywając makijaż wodą i mydłem, skorzystaj z alternatywnych sposobów demakijażu.
W pierwszej kolejności warto sięgnąć po olejek. Świetnie rozpuszcza kosmetyki i oczyszcza skórę. Jeśli nie masz pod ręką dedykowanego olejku do demakijażu, możesz wykorzystać nawet olej spożywczy (np. oliwę z oliwek, kokosowy).
Jeżeli pod ręką masz piankę do mycia twarzy, również możesz wykorzystać ją do szybkiego i skutecznego usunięcia makijażu. Alternatywą może być nawet zwykły krem pielęgnacyjny. Ponieważ jednak ma cięższą konsystencję niż kosmetyki do demakijażu, lepiej dodatkowo zmyć kremowo-kosmetyczną mieszankę i dopiero na oczyszczoną skórę nałożyć wybrany krem pielęgnacyjny.
PRZECZYTAJ:
Podsumowanie
Demakijaż twarzy krok po kroku zakłada usunięcie pomadki, makijażu oczu, a następnie zmycie kosmetyków z twarzy. W następnej kolejności warto umyć buzię wybranym, odpowiednim żelem lub pianką, a następnie przetrzeć skórę wacikiem nasączonym tonikiem: by przywrócić skórze prawidłowe pH. Demakijaż zawsze powinien zostać zakończony rytuałem pielęgnacji skóry, czyli aplikacją kremu pod oczy i kremu pielęgnacyjnego do twarzy. W przypadku skóry suchej lub problematycznej warto zastosować dodatkowo serum pielęgnacyjne pod krem.