Rozprzestrzeniający się od kilku tygodni koronawirus sieje popłoch na całym świecie. Z tego powodu większość z nas postanowiła zamknąć się w domach na czas trwania związanej z nim pandemii. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, w ramach których opuszczamy swoje cztery kąty.
Czasem brakuje nam ulubionych produktów spożywczych, innym razem musimy pilnie wysłać coś pocztą, a jeszcze kiedy indziej chcemy po prostu pomóc starszym członkom swojej rodziny. Jak podczas tego typu wyjść uchronić się przed zarażeniem? Postawmy na dokładną dezynfekcję rąk. Poniżej podpowiadamy, jak się z nią zabrać.
Spis treści
Dlaczego dezynfekcja rąk jest tak ważna?
Dlaczego warto myć ręce?
Choć mycie i dezynfekcja rąk często wydają się nazbyt prostymi metodami w walce z atakującym nas wirusem, to tak naprawdę zazwyczaj okazują się wystarczające. Dlaczego?
Każdego dnia dotykamy dłońmi niezliczonej ilości przedmiotów. Mając regularny kontakt z banknotami, poręczami czy sklepowymi koszykami, codziennie narażamy się na styczność z milionami zarazków. Drobnoustroje z łatwością przechodzą z brudnych powierzchni prosto na nasze dłonie, a następnie przedostają się do nosa, oczu czy ust. Konsekwencją częstego pocierania tych części twarzy, często okazuje się więc nieuchronna choroba wirusowa lub bakteryjna.
Jak działa mydło?
Zadaniem mydła jest oczyszczenie dłoni nie tylko z widocznych nieczystości, ale również z zarazków, których nie da się dostrzec gołym okiem. Odpowiednio nałożony na ręce kosmetyk dokładnie niszczy wirusy i bakterie, których z łatwością pozbywamy się za pomocą strumienia ciepłej wody.
Dezynfekcja rąk – o czym warto pamiętać?
Czyste ręce
Pierwszym etapem na drodze do skutecznie zdezynfekowanych dłoni jest ich regularne mycie. Pamiętajmy, że nigdy nie należy poprzestawać na delikatnym zmoczeniu opuszków palców pod bieżącą wodą. Ręce myjmy dokładnie, szorując każdy ich zakamarek.
Żel dezynfekujący
Nie przesadzajmy z żelem dezynfekującym. Choć zawsze powinniśmy mieć go przy sobie, to ograniczmy się do używania tego typu środka, tylko jeśli mamy styczność z dużą ilością ludzi.
Krem nawilżający
Nie zapominajmy, że zarówno mydło, jak i środki dezynfekujące mają duży wpływ na przesuszanie się skóry dłoni. Chcąc uniknąć jej pękania czy swędzenia, zainwestujmy w intensywnie nawilżający krem do rąk.
Dezynfekcja rąk metodą Ayliffe. Krok po kroku
Krok 1
Zacznijmy od pocierania o siebie zwilżonych i namydlonych wewnętrznych stron dłoni.
Krok 2
Grzbiet jednej z rąk pocierajmy wewnętrzną stroną drugiej. Po chwili zmieńmy ręce.
Krok 3
Złóżmy ręce tak, jak do modlitwy i mocno pocierajmy o siebie boczne części palców. W ten sposób dokładnie je oczyścimy.
Krok 4
Ściśnijmy palce w pięść. Wewnętrzną częścią drugiej dłoni mocno pocierajmy zgięte palce. Czynność należy powtórzyć, zmieniając ręce.
Krok 5
Kciuk jednej ręki, chwyćmy drugą i mocno pocierajmy go obrotowymi ruchami. Zmieńmy dłonie. Krok 6 Dokładnie namydlmy nadgarstki i mocno pocierajmy ich górną i dolną część przez kilka sekund.
Dezynfekcja rąk – czas trwania, częstotliwość, sytuacje
Jak długo należy myć ręce?
Choć w normalnych warunkach ręce należy myć każdorazowo przez około 20 sekund, to w sytuacji pandemii postarajmy się wydłużyć ten czas do około minuty. Dzięki temu nie będziemy się spieszyć i upewnimy się, że naprawdę dokładnie oczyściliśmy całą powierzchnię dłoni.
Jak często należy myć ręce?
Panujące warunki zmuszają nasz do częstego mycia rąk. Pamiętajmy więc, że mydłem i ciepłą wodą powinniśmy traktować dłonie nawet do kilkunastu razy na dzień. Dodatkowo, jeśli zdarzy nam się wyjść do sklepu czy choćby na klatkę schodową, po dokładnym oczyszczeniu nałóżmy na ręce cienką warstwę środka dezynfekującego.
Kiedy należy myć ręce?
Ręce należy myć po każdym wyjściu i powrocie do domu. Oprócz tego zawsze czyśćmy je również przed i po jedzeniu oraz jeśli zdarzyło nam się mieć jakikolwiek kontakt z innym człowiekiem.
Czyste i piękne dłonie – najlepsze produkty
1. Spray do chirurgicznej dezynfekcji rąk Sterillhand to gwarancja naprawdę czystej skóry.
2. Aloe Ananas od Yumi wspaniale oczyszcza dłonie. Dodatkowo mydło ma naprawdę niesamowity zapach.
3. Lavanda firmy Pupa to świetny sposób na dogłębne nawilżenie, które przyda nam się, zwłaszcza jeśli często myjemy ręce lub stosujemy duże ilości środka dezynfekującego.
4. Nacomi, antybakteryjny płyn do dezynfekcji. Można go stosować zarówno do rąk, jak i odkażania przedmiotów.
5. Płyn do dezynfekcji rąk Antiseptex, odtłuszcza, czyści i dezynfekuje.
6. Antybakteryjny żel do rąk Dr Szmich, który zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii.