Rozstępy mogą łatwiej się pojawiać, jeśli w organizmie występują niedobory niektórych składników odżywczych. Zdrowe jedzenie wzmacnia skórę, dlatego, jeśli obawiamy się rozstępów, warto przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi. Jak dieta wpływa na rozstępy i co warto jeść na co dzień?
Spis treści
Dieta przy skłonnościach do rozstępów
Oprócz szeregu innych czynników, na naszą skórę wpływa to, co spożywamy. Konsekwentnie zdrowe odżywianie powinno być ważnym elementem strategii zapobiegania rozstępom. Niestety, nie ma badań, które pokazują wpływ diety na rozstępy lub jakie składniki odżywcze są najbardziej skuteczne w profilaktyce.
Trudno się jednak nie zgodzić, że wybory żywieniowe przekładają się na to ile i jakich składników odżywczych dostarczamy naszemu ciału. Zdrowa przemyślana dieta, może pomóc zachować skórę w dobrej kondycji i wesprzeć profilaktykę rozstępów.
Zalecenia są podobne jak w wielu planach odchudzania, więc jeśli planujesz zrzucić kilka kilogramów, możesz przy okazji zadbać o skórę. Podobnie jak w przypadku diet zalecających zbalansowany jadłospis w przypadku skłonności do rozstępów zaleca się jedzenie owoców, warzyw, orzechów i ryb.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Pokarmy poprawiające zdrowie i wygląd skóry powinny być bogate w:
- witamina C
- witamina D
- witamina E
- cynk
- białko
Jednym ze sposobów, aby upewnić się, że otrzymujesz różnorodne składniki odżywcze, jest wybór nieprzetworzonej żywności i planowanie jak najbardziej kolorowych posiłków. Na przykład śniadanie składające się z jajek, tostów pełnoziarnistych i papryki lub owsianka z mieszanką owoców leśnych i orzechów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kolagen na rozstępy
Kolagen jest głównym białkiem strukturalnym w tkankach łącznych takich jak skóra. Jest to też ważny składnik, którego organizm potrzebuje do leczenia uszkodzonej skóry, regeneracji oraz utrzymywania jej elastyczności. Stanowi 25-30% wszystkich białek w ciała a jego główna funkcja wiąże się z zapewnianiem właściwości mechanicznych tkanek, w tym wytrzymałości na rozciąganie skóry.
Dieta wspierająca produkcję kolagenu to zarówno dieta na cellulit i rozstępy. Powinna być zdrowa i bogata w białko, dlatego korzystne będzie spożywanie wolnogotowanych bulionów mięsnych, ryb i alg. Dużą zawartość białka, które jest odpowiednie również dla wegetarian, dostarczają w szczególności algi spirulina i Chlorella.
Kolagen może również dostarczać w formie suplementu diety. Jeszcze niedawno bagatelizowano rolę kolagenu dostarczanego doustnie w formie rozpuszczonego proszku lub tabletek. W ciągu ostatnich lat rozumienie trawienia kolagenu zmieniło się i wiemy, że nie jest rozkładany i wchłaniany jako pojedyncze aminokwasy, ale nieco dłuższe cząsteczki (dipeptydy, tripeptydy). Peptydy z kolagenu przedostają się do krwioobiegu, a następnie są rozprowadzane do skóry i innych tkanek. Suplementacja kolagenem, a w szczególności hydrolizowanym kolagenem rybim, może przynieść widoczną poprawę nawilżenia, elastyczności, większą gładkość oraz wspomóc procesy regeneracji skóry.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jakie witaminy stosować na rozstępy?
Witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym dla produkcji kolagenu. U ludzi witamina C jest niezbędna na różnych etapach syntezy i sieciowania kolagenu. Jest też silnym przeciwutleniaczem, który może neutralizować szkodliwe dla skóry wolne rodniki.
Co ciekawe objawy szkorbutu, choroby spowodowanej niedoborem witaminy C, są wynikiem upośledzonej syntezy kolagenu. Witaminę C można znaleźć w wielu owocach i warzywach. Najlepszym źródłem tej witaminy są:
- Cytrusy (Pomarańcze, Kiwi, Cytryna, Grejpfrut)
- Papryka
- Truskawki
- Pomidory
- Warzywa Kapustowate (Brokuły, Brukselka, Kapusta, Kalafior)
- Białe Ziemniaki
Witamina D jest niezbędna nie tylko dla funkcjonowania układu kostnego i dobrej odporności organizmu, ale też dla zdrowej skóry. Jedno z badań z 2015 roku wykazało związek między niskim poziomem witaminy D we krwi a częstszym występowaniem rozstępów. Najprostszym sposobem na uzyskanie witaminy D jest oczywiście wystawianie ciała na promienie słoneczne. Niestety współczesny styl życia (praca i nauka w budynkach) ogranicza ekspozycję na naturalne światło i powoduje, że problem niedoboru witaminy D jest coraz powszechniejszy. Dobrymi źródłami witaminy D w pożywieniu są:
- łosoś
- śledź
- sardynki
- tran
- jajka
- grzyby
Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D z samej diety może być trudne, chociaż nie niemożliwe. Mimo wszystko, ze względu na powszechne niedobory, suplementy witaminy D są zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem na konsekwentne zaspokojenie zapotrzebowania na witaminę D.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Minerały dla skóry — cynk i krzem
Cynk to kolejny ważny składnik odżywczy wspomagający zdrowie skóry. Jest pierwiastkiem wspomagającym gojenie się ran, który dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym pomaga złagodzić podrażnienia, zapalenie skóry, swędzenie i suchość skóry. Wszystkie te właściwości mogą być cenne w przypadku rozstępów, których powstawanie jest związane z uszkodzeniem skóry właściwej i pojawianiem się stanu zapalnego. Włączenie do diety pokarmów bogatych w cynk, takich jak orzechy i ryby, może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry.
Krzem (Si) jest niezwykle istotnym pierwiastkiem, który uczestniczy w licznych procesach zachodzących w organizmie. Sugeruje się, że w skórze krzem jest ważny dla optymalnej syntezy kolagenu oraz poprawy wytrzymałości i elastyczności. Uzupełnianie niedoborów krzemu pomaga również na paznokcie, ponieważ krzem jest najważniejszy w zapewnieniu im wytrzymałości.
Kwasy Omega-3 - sposób na odżywienie skóry
Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważnymi składnikami odżywczymi, które pomagają w zachowaniu elastyczności w tkance łącznej. Pomagają zachować jędrność i zmiękczyć szorstką suchą skórę. Wiele ryb zimnowodnych zawiera omega-3, w tym:
- łosoś
- śledź
- makrela
- sardynki
Roślinne źródła omega-3 obejmują
- nasiona Chia
- siemię lniane
- orzechy włoskie
- algi
- soja
Porada experta:
Jeśli jesteś w ciąży, również możesz zadbać o skórę, wybierając pełnowartościowe posiłki.
Warzywa, owoce, ryby, orzechy będą dobre zarówno dla ciebie i dziecka, jak i dla zdrowia skóry. Jednak w tym czasie najbezpieczniej jest ograniczyć spożywanie dodatkowych suplementów lub stosować je tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
Utrzymuj nawodnienie
Picie wystarczającej ilości wody może pomóc w utrzymaniu nawilżenia i miękkości skóry. Miękka skóra nie ma tendencji do powstawania rozstępów tak bardzo, jak skóra sucha. Picie napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, może faktycznie powodować szybszą utratę wody (przez działanie moczopędne) i nawet zwiększać ryzyko wystąpienia rozstępów. Jeśli pijesz kawę, upewnij się, że równoważysz spożycie płynów dużą ilością wody, herbaty ziołowej i innych płynów niezawierających kofeiny.