Chuchasz i dmuchasz, pielęgnujesz, martwisz się i wnikliwie przyglądasz – a włosy jak nie rosły, tak nadal nie chcą rosnąć. To się zdarza, więc nie załamuj się! Zahamowanie wzrostu włosów może mieć różne przyczyny. Najważniejsze jest odkrycie tego, która z nich powoduje problem w Twoim przypadku. Podpowiadamy, co przyspiesza porost włosów, a co może wpływać na zahamowanie wzrostu. Sprawdź także, w jakich przypadkach lepiej skonsultować się z lekarzem!
Spis treści
- Czemu włosy nie rosną? Przyczyny wolnego wzrostu włosów
- Genetyczne uwarunkowania wzrostu włosów
- Wpływ diety i niedoborów odżywczych na porost włosów
- Nadmierny stres i włosy nie rosną!
- Nie rosną mi włosy, czy odpowiednio je pielęgnujesz?
- Co przyspiesza porost włosów?
- Włosy nie chcą rosnąć – kiedy należy udać się do lekarza?
- Dlaczego włosy nie rosną – podsumowanie
Czemu włosy nie rosną? Przyczyny wolnego wzrostu włosów
Dlaczego włosy nie rosną? Może stać za tym kilka przyczyn. Niektóre z nich są łatwe do wyeliminowania, inne mogą wymagać np. leczenia zarekomendowanego przez trychologa. Inna sprawa to ta, że czasem może wydawać się, że włosy nie rosną, jednak jest to złudzenie: bo rosną, ale ze względu na wysuszone i rozdwajające się końcówki, które się wykruszają, wydaje się, że włosy przez cały czas mają tę samą długość.
Włosy nie rosną z różnych powodów. Zwykle odpowiada za to niewłaściwa pielęgnacja, a także codzienne nawyki, które im szkodzą. Czasem odpowiedzialna za to jest genetyka, a innym razem – stan zdrowia. Powodów, przez które włosy nie chcą rosnąć, może więc być wiele.
Genetyczne uwarunkowania wzrostu włosów
Ach, te geny! Mamy w nich zapisane wiele predyspozycji, nie zawsze tych korzystnych. Jedną z płaszczyzn, za które mogą odpowiadać, jest naturalna gęstość i rodzaj naszych włosów: a także ich długość. Czy wiesz, że włosy mają trzy fazy wzrostu? Anagen to faza wzrostu – u każdego może być innej długości. Po jej zakończeniu włos wypada i robi miejsce nowemu. To właśnie jedna z możliwych przyczyn, dla których jedne panie bez problemu zapuszczają włosy do pasa, a innym udaje się osiągnąć długość ledwo za łopatki. Im dłuższy anagen, tym dłuższe włosy można zapuścić. Ta faza skraca się również wraz z wiekiem, dlatego im starsze jesteśmy, tym trudniej zapuścić nam bardzo długie włosy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Wpływ diety i niedoborów odżywczych na porost włosów
Co jest dobre na porost włosów? Wielu osobom wydaje się, że przede wszystkim dobre kosmetyki. A my powiemy: to przede wszystkim wartościowa dieta! W końcu to, co jesz, jest Twoim paliwem, które nie tylko zapewnia Ci energię na cały dzień, ale także odżywia i wzmacnia Twój organizm od wewnątrz. Dotyczy to również włosów, skóry i paznokci.
Podstawowym budulcem włosów i skóry jest białko – a najcenniejesze jest właśnie to, które dostarczasz z pożywienia dobrej jakości. Istotne są również witaminy: A, C i E, a także cynk, żelazo i biotyna. Wszystkie te składniki wpływają korzystnie na kondycję skóry – w tym oczywiście również skóry głowy. Dlatego jeśli chcesz mieć ładne i długie włosy, przyjrzyj się tej kwestii!
Nadmierny stres i włosy nie rosną!
Od dawna wiadomo, że stres ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na wygląd. Dotyczy to również kondycji włosów. Czy stres może powodować nadmierne wypadanie włosów lub zahamowanie ich wzrostu? Tak. Stres wpływa bowiem niekorzystnie na wiele procesów zachodzących w organizmie. Może więc zakłócić także proces wzrostu włosów: mieszając w fazach jego wzrostu. Konkretnie chodzi o to, że może doprowadzić do tego, że w stan spoczynku przejdzie więcej włosów niż powinno, także przez zahamowanie rozwoju mieszka włosowego. Taki stan powoduje przede wszystkim wzmożone wypadanie włosów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
MIL MIL PLACENT ACTIV AMPUŁKI WYPADANIE WŁOSÓW
FARMONA JANTAR AMPUŁKI ODŻYWKA WCIERKA DO WŁOSÓW
FARMONA RADICAL KURACJA WZMACNIAJĄCA WŁOSY
SEBORADIN FITOCELL SERUM – KURACJA Z ROŚLINNYMI KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI
Nie rosną mi włosy, czy odpowiednio je pielęgnujesz?
Włosy się kruszą i nie rosną? Przyjrzyj się więc, czy dobrze je pielęgnujesz – albo czy nie szkodzisz im codziennymi nawykami. Najgorzej, jeśli nakładają się na siebie te dwa czynniki! Od początku: włos bez pielęgnacji jest… bezbronny. To znaczy: jeśli oczyszczasz włosy i skórę głowy szamponami, ale nie robisz nic poza tym, czyli nie używasz odżywek, masek, olejków – kompletnie nic lub baaaardzo sporadycznie, to włosy są każdego dnia narażone na mnóstwo szkodliwych dla nich czynników, które dzień po dniu sukcesywnie je osłabiają. Łodyga włosa nie jest bowiem niczym chroniona: ani przed uszkodzeniami mechanicznymi, ani przed wpływem czynników chemicznych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jeśli do tego poddajesz włosy ingerującym zabiegom chemicznym jak farbowanie, albo regularnie narażasz je na działanie wysokiej temperatury w czasie stylizacji – dodatkowo je osłabiasz. Suche włosy, pozbawione wsparcia, prędzej czy później zwyczajnie się poddadzą i będą się łamać, wypadać i kruszyć od końcówek ku górze. W ten sposób nie tylko nie przyspieszysz ich wzrostu na długość, ale wręcz im to uniemożliwisz.
Unikaj również spania w mokrych włosach (raz, że są wówczas bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a dwa: wilgoć w połączeniu z ograniczoną cyrkulacją powietrza to idealne warunki do rozwoju grzybów – w tym również tych powodujących łupież), a także rozczesywania ich na siłę. Każda z tych sytuacji osłabia włosy – i u nasady, i na długości.
Porada experta:
Wcale nie musisz popadać w skrajności i sięgać po dziesiątki kosmetyków.
Od ilości ważniejsza jest ich jakość – a także dopasowanie do aktualnych potrzeb, przede wszystkim skóry głowy. To właśnie ją musisz ułaskawić w pierwszej kolejności, bo to z niej wyrastają włosy. Odżywiona i zadbana skóra głowy = mocno zakotwiczone włosy, odżywione już od swojego korzenia. W rezultacie mają mniejszą skłonność do wypadania, a ich wzrost jest stymulowany odpowiednimi kosmetykami o działaniu pobudzającym wzrost. Efekt? Już po kilku tygodniach sumiennej pielęgnacji odpowiednimi produktami zaobserwujesz baby hair!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Co przyspiesza porost włosów?
Co na szybszy porost włosów sprawdzi się najlepiej? Wbrew pozorom pielęgnacja włosów ukierunkowana na przyrost włosów wcale nie jest bardzo skomplikowana. Ot – łączy po prostu korzystne nawyki pielęgnacyjne ze stosowaniem kosmetyków ukierunkowanych na stymulowanie wzrostu włosów. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego innego artykułu o wcierkach na porost włosów.
Wybór odpowiednich kosmetyków przyspieszających wzrost włosów, poprzez stymulowanie cebulek (jak doskonale znana i lubiana wcierka Banfi) to podstawa. Pielęgnację warto uzupełnić również szamponami o działaniu przede wszystkim hamującym wypadanie włosów (bo taki produkt po prostu wzmacnia cebulki), a także nawilżającym i naprawczym – jeśli Twoje włosy są suche i zniszczone.
Dlaczego włosy nie rosną? Inną przyczyną może być to, że niedostatecznie odżywiasz organizm od wewnątrz. Niedobory najważniejszych składników budulcowych mogą skutkować osłabieniem włosów, a w konsekwencji: nawet ich wypadaniem. To naturalnie również nie sprzyja w żaden sposób ich wzrostowi na długość.
Włosy nie chcą rosnąć – kiedy należy udać się do lekarza?
Nie rosną mi włosy, co robić? W pierwszej kolejności: przyjrzeć się swoim nawykom pielęgnacyjnym i diecie. Jeśli pod tym względem wszystko wydaje się w porządku, warto zasięgnąć porady lekarza. Może okazać się, że przyczyna leży w uwarunkowaniach genetycznych, jednak równie dobrze za zahamowaniem wzrostu włosów (zwłaszcza, jeśli do tego wypada ich znacznie więcej niż kiedyś) mogą stać przyczyny zdrowotne, np. nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
Wizyta u lekarza jest wskazana również wówczas, gdy włosy nie rosną w jednym miejscu, a dodatkowo są w nich wyraźne przerzedzenia. Może to świadczyć o chorobie, jaką jest łysienie plackowate.
Porady specjalisty warto zasięgnąć również wówczas, gdy pomimo świadomej i regularnej pielęgnacji włosów zauważysz nadmierną suchość skóry i włosów, a także zwiększoną łamliwość włosów i paznokci – bo te objawy także mogą świadczyć o problemach zdrowotnych.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Dlaczego włosy nie rosną – podsumowanie
Dlaczego nie rosną włosy? Powodów może być kilka. W pierwszej kolejności zawsze warto przyjrzeć się swojej rutynie pielęgnacyjnej, codziennym nawykom, a także diecie. Jeśli kwestie związane ze stanem Twojej skóry (nie tylko głowy) i włosów są dla Ciebie niepokojące (np. występują nietypowe objawy, których nie zaobserwowałaś nigdy wcześniej), nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Lepiej iść o jeden raz za dużo, a niepotrzebnie, niż o jeden raz za mało – jeśli miałoby się okazać, że trzeba było!
1. https://drturowski.pl/pl/chcesz-miec-piekne-wlosy-nie-stresuj-sie/