Coraz częściej sięgamy po kosmetyki wykonane samodzielnie w domu – takie, które nie posiadają zbędnych konserwantów, silikonów i parabenów. Świadomie podchodzimy do swojej pielęgnacji i do tego, co nakładamy na skórę. Podobnie jest w przypadku toników. Jeśli jesteś miłośniczką domowych sposobów na piękną skórę, to mamy dobrą wiadomość – możesz bez problemu samodzielnie skomponować idealną mieszankę tonizującą i odświeżającą. Będzie zdecydowanie prościej, zdrowiej, taniej i ekologicznie! Skorzystaj z naszych przepisów.
Spis treści
Czy tonik jest nam potrzebny?
Tonik odgrywa bardzo ważną rolę w naszej codziennej pielęgnacji, ponieważ ma działanie oczyszczające skórę, nawilżające, a niekiedy również kojące i ściągające. Dodatkowo możemy wybrać taki, który będzie dopasowany do konkretnego typu cery.
Każdy z tego typu produktów posiada swój oryginalny skład. Zazwyczaj znajdują się w nim: olejki roślinne, substancje czynne, ekstrakty, różnego rodzaju aromaty i konserwanty. Warto zwrócić uwagę na składniki, aby wybrać możliwie jak najlepszy dla naszej skóry kosmetyk. Inny skład będzie miał tonik przeznaczony dla nastolatków i zupełnie inny ten dopasowany do skóry z problemami lub dojrzałej.
Jak działa tonik do twarzy?
Tonik do twarzy powinien być stosowany po umyciu twarzy, ale przed użyciem serum lub kremu nawilżającego. Zadaniem toniku jest oczyszczenie cery z nadmiaru sebum i uporczywych zabrudzeń czy resztek makijażu, aby przygotować ją na przyjęcie kremów nawilżających i serum. Ale najważniejsza misja tego kosmetyku to przywrócenie skórze odpowiedniego pH. Myjąc twarz, zaburzamy naturalną równowagę kwasowo-zasadową skóry. Zadaniem toniku jest tę równowagę przywrócić.
Dzisiejsze toniki stosuje się do różnych problemów skórnych – od trądziku, przez nadmierną suchość, po starzenie się. Niektóre z nich zostały opracowane z myślą o skórze tłustej. Są to zazwyczaj kosmetyki, które zawierają połączenie kwasu glikolowego i salicylowego. Po ich użyciu skóra będzie odświeżona i matowa.
Z kolei w tonikach dla skóry suchej znajdziemy całe bogactwo składników nawilżających. Niektóre z nowszych preparatów to wręcz hybrydy tonika i serum, przypominające konsystencją żel lub balsam.
Szukasz idealnego toniku dla siebie? Jeśli tak, to możesz skomponować własny, dopasowany do swoich potrzeb tonik. Taki, który pozbawiony będzie wszelkich niechcianych dodatków i jednocześnie wpisujący się w stu procentach w Twoje potrzeby. Stosuj go codziennie rano i wieczorem po zmyciu makijażu, a wkrótce zobaczysz diametralną różnicę. Jeśli jednak nie masz wystarczająco wolnego czasu, polecamy wybrać toniki o jak najbardziej naturalnym składzie.
Jak zrobić tonik? Bazuj na tym, co masz w domu
Wymieniając właściwości toniku, nie można zapomnieć o tej najważniejszej, którą jest po prostu tonizacja, czyli przywracanie naturalnego pH skóry. Odczyn ten naturalnie powinien być kwaśny, ale po umyciu twarzy lub demakijażu staje się zasadowy. Nieodpowiednie pH sprawia, że skóra jest matowa i pozbawiona blasku. Przywróćmy go! Jak zrobić domowy tonik do twarzy? Czego użyć?
- Ocet jabłkowy
Jednym z dostępnych niemal w każdej kuchni produktów jest popularny ocet jabłkowy. Wykonany z niego tonik zminimalizuje występowanie wyprysków i dodatkowo ujędrni skórę. Jak zrobić taki tonik? To proste! Wystarczy wymieszać 2/3 szklanki wody mineralnej lub przegotowanej z 1/3 szklanki octu jabłkowego – i gotowe! Taka mikstura posłuży także do tonizowania całego ciała. Dużą zaletą jest to, że tego rodzaju domowy kosmetyk można postawić po prostu w łazience. Nie trzeba trzymać go w lodówce!
- Cytryna
Nie od dziś wiadomo, że cytryna ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jej podstawową funkcją jest rozjaśnianie przebarwień skórnych. Dodatkowo sok z tego owocu może zminimalizować występowanie trądziku, ponieważ wykazuje właściwości antybakteryjne. Jak samodzielnie zrobić kosmetyk z cytryny? Wyciśnij połowę cytryny do dwóch szklanek gorącej (przegotowanej) wody. Stosuj go podobnie jak kosmetyk z drogerii. Ważna wskazówka: gotowy płyn trzymamy w lodówce, ale jedynie do 3 dni. Po tym czasie przygotowujemy nowy preparat. Przykładem gotowego produktu bazującego na cytrusach jest Frudia tonik rozjaśniający z cytrusami, który wyrównuje koloryt, wygładza i rozjaśnia skórę. Aż 86% jego składników to naturalne ekstrakty.
- Róża
Kosmetyki na bazie olejków różanych cieszą się coraz większą popularnością. Jak się okazuje, można z nich zrobić również tonik, który nawilży i ukoi skórę. Aby wykonać tonik z róży, trzeba przygotować dwie szklanki przegotowanej wody. To do nich wkładamy kilka płatków kwiatowych, a następnie wszystko wlewamy do garnka i gotujemy na małym ogniu. Kiedy całość ostygnie, miksturę przelewamy przez sitko, chłodzimy i trzymamy w lodówce do siedmiu dni. Samodzielnie wykonany kosmetyk stanowi znakomite rozwiązanie, ale gdy zabraknie ci czasu, możesz po prostu zamówić gotowy tonik różany, np. Lirene Hydrolat tonik 100% z róży odmładzająca esencja kwiatowa, który wzmocni naczynka, odświeży i odmłodzi skórę.
- Jak zrobić tonik do twarzy? Przyda się pietruszka!
Jeżeli chcesz rozjaśnić skórę, nawilżyć ją i jednocześnie zmniejszyć ilość zmarszczek, zdecyduj się na tonik pietruszkowy. Posiekaną natkę wrzuć do kubka, a następnie zalej wcześniej przegotowaną i wystudzoną wodą. Całość odstaw na minimum 10-12 godzin. Po tym czasie powstanie substancja, którą należy odcedzić i podobnie jak większość domowych toników trzymać w lodówce. Świetny do skóry z przebarwieniami, szarej i zmęczonej.