SEKRETY MAKIJAŻU
14.08.2020

Makijaż dla opadającej powieki – jak cieniami otworzyć oko i ukryć mankamenty?

Makijaż dla opadającej powieki – jak cieniami otworzyć oko i ukryć mankamenty?

Makijaż to sztuka podkreślania atutów i ukrywania drobnych mankamentów. Dla osób z opadającą powieką odpowiednia technika może zdziałać cuda, sprawiając, że spojrzenie stanie się bardziej otwarte, a oko optycznie większe. Klucz tkwi w umiejętnym użyciu cieni, które potrafią zatuszować opadającą powiekę i nadać twarzy świeżości. W tym artykule zdradzimy, jak krok po kroku wykonać makijaż, który wydobędzie głębię spojrzenia i doda pewności siebie.

Opadająca powieka – przyczyny

Opadające powieki nadają twarzy wyraz smutku i przygnębienia. Nawet jeśli ich właścicielka daleka jest od apatii, często postrzegana jest przez otoczenie jako osoba osowiała i mało radosna. Aby to zmienić, część kobiet rozważa nawet chirurgiczną korektę powieki. Na szczęście tak radykalne ruchy mogą być ostatecznością, bo wykonany krok po kroku makijaż dla opadającej powieki potrafi bardzo dobrze poradzić sobie z tym problemem.


Warto pamiętać, że z opadającą powieką mamy do czynienia wtedy, gdy część powieki nieruchomej nachodzi na powiekę ruchomą, zasłaniając ich załamanie. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do zaburzenia widzenia. Ptoza, bo tak brzmi oficjalna, medyczna nazwa opadającej powieki, w takich przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej. Jednak, gdy opadająca powieka nie zagraża wzrokowi i wiąże się tylko z aspektem estetycznym, z powodzeniem można zastosować odpowiedni makijaż jako skuteczne remedium na tę bolączkę.

Dowiedz się więcej:

Co to jest ptoza i jakie są przyczyny jej powstawania?

Ptoza to schorzenie powieki górnej polegające na znacznym zmniejszeniu się szpary powiekowej, które może wpływać na jakość widzenia. Najbardziej widocznym objawem ptozy jest opadanie jednej lub obu powiek górnych. Do innych częstych symptomów należą unoszenie brwi, tarcie oczu oraz nienaturalne przechylenie głowy (które ma ułatwić prawidłowe widzenie).


Przyczyn ptozy może być kilka: 


  • Geny: ptoza dziedziczna związana jest z nieprawidłowym rozwojem mięśnia dźwigacza powieki w trakcie życia płodowego.
  • Starzenie się organizmu: z wiekiem mięśnie stają się coraz słabsze i dlatego nie zawsze są w stanie utrzymać powiekę w odpowiednim miejscu.
  • Spadek wagi: pod skórą powiek znajduje się tłuszcz, który ją naciąga i wypełnia. Przy znacznym spadku wagi, zmniejsza się ilość naturalnego wypełniacza i dlatego powieka zaczyna opadać.
  • Niewłaściwa dieta: dieta oparta na wysokoprzetworzonych posiłkach, tłuszczach oraz cukrach prostych przyśpiesza proces starzenia się skóry.
  • Stres: stałe napięcie organizmu powoduje niedotlenienie jego komórek, czego jedną z konsekwencji może okazać się opadanie powieki.
  • Uszkodzenie nerwów: uszkodzenia mięśni powieki powodowane anatomicznymi lub mechanicznymi urazami należą do najczęstszych przyczyn jej opadania.


Choć opadającą powiekę najczęściej łączy się z upływem czasu i utratą jędrności skóry, to, jak widać, jednak nie zawsze tak jest. W wielu przypadkach opadanie powieki ma związek z urodą – niektórzy taką budowę powiek mają od zawsze i nie jest to wada anatomiczna.

Dowiedz się więcej:

Kobieta z makijażem dla opadających powiek

Jaki makijaż dla opadającej powieki jest najlepszy?

Makijaż dla opadającej powieki rządzi się nieco innymi prawami niż przy innych typach urody. Aby odwrócić uwagę od opadającej powieki i optycznie ją podnieść oraz otworzyć oko, trzeba zastosować kilka technik. Nie są trudne, choć na początku może wydawać się, że to sztuka bardzo trudna do opanowania. Warto jednak poświęcić nieco czasu na kilka prób, bo gdy dojdziesz już do wprawy, zobaczysz prawdziwą, wielką moc makijażu. 


Sięgając po odpowiednie kosmetyki do makijażu oczu, a także wykorzystując specjalne techniki, w niedługim czasie możesz uzyskać bardzo satysfakcjonujące efekty. Optycznie podniesiona powieka, powiększone oko, a także nadanie spojrzeniu głębi i wyrazistości – oto najważniejsze korzyści płynące z poprawnego malowania opadającej powieki. 

W tym przypadku odrzuć ciemne kosmetyki – czarne kredki do oczu i ciemne cienie do powiek. Kluczowe jest stosowanie jasnych cieni na górnej powiece, a także dokładne blendowanie ich. Niewskazane jest malowanie grubych i ostrych kresek przy linii rzęs. Pomocne dla uzyskania optymalnych efektów jest również rozświetlanie wewnętrznego kącika oka i łuku brwiowego. Wszystkie te zabiegi sprawią, że oczy zyskają zupełnie nowego wyrazu, a także lekkości i świeżości. 

Dowiedz się więcej:

Makijaż na opadające powieki: jakie cienie wykorzystać?

Przy makijażu oczu dla opadającej powieki szczególnie istotne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Zacznij od odtłuszczenia oczu poprzez użycie płynu micelarnego. Nie nakładaj już na nie kremu pod oczy. Na powiekę nałóż za to specjalną bazę pod cienie lub ewentualnie korektor, który utrwalisz pudrem mineralnym. Pamiętaj, aby należycie zatuszować cienie pod okiem.


Na nic starania w wykonaniu makijażu na opadającą powiekę, jeśli dół oka będzie zmęczony i zaciemniony. Najlepsze dla Ciebie będą cienie do powiek matowe i ciemne, np. brązy. Unikaj cieni perłowych, bo podkreślą opadającą powiekę. Nie przesadzaj z ilością makijażu, bo niepotrzebnie obciążysz spojrzenie. Najlepsze dla Ciebie kolory cieni do oczu to: 


  • ciemna kawa z mlekiem,
  • czekolada,
  • ciemnobeżowy.


Wykonując makijaż na opadające powieki, musisz nauczyć się blendować cienie, tzn. rozcierać je tak, aby granica ich nałożenia oraz między kolorami – jeśli malujesz się dwoma cieniami – była rozmyta i zmiękczona.


Do blendowania wykorzystaj nieduży pędzel o gęstym włosiu, najlepiej uformowanym w kształt kulki. W drogeriach znajdziesz specjalne pędzle dedykowane rozcieraniu cieni. Blendując cienie zawsze kieruj się ku górze. Najważniejsze jest  „wyciągnięcie” oka i optyczne uniesienie nieruchomej części powieki. Oprócz bazowych cieni wymienionych powyżej, zaopatrz się także w jaśniejsze beże, które przydadzą się przy rozświetlaniu wewnętrznego kącika oka.

Makijaż dla opadającej powieki krok po kroku

Odpowiednie kosmetyki do makijażu twarzy to jedno. Równie istotne jest to, w jaki sposób zrobisz makijaż dzienny dla opadającej powieki. Techniki nakładania poszczególnych produktów są kluczowe do tego, by uzyskać oczekiwany efekt. 


Krok 1. Zacznij od przygotowania powieki


Od tego zależy bardzo wiele, bo przede wszystkim estetyka makijażu i jego trwałość. Przed nakładaniem kosmetyków do makijażu skóra zawsze powinna być dobrze oczyszczona oraz odtłuszczona. Makijaż zacznij od nałożenia bazy pod cienie, która wygładzi skórę, zmniejszy jej potliwość, a także nieco podbije nasycenie koloru cieni. Korektorem wyrównaj skórę pod oczami, w szczególności trzeba zatuszować cienie i worki, by nadać spojrzeniu lekkości. Korektorem warto zamaskować również widoczne żyłki, czy zaczerwienienia na skórze pod łukiem brwiowym. 


Makijaż dla mocno opadającej powieki musi być odporny na ścieranie i rolowanie się – w końcu cienie do powiek siłą rzeczy będą wchodzić w fałdek skóry tworzony przez opadającą powiekę, więc muszą być trwałe. Dla przedłużenia trwałości kosmetyków, przed nałożeniem ich na powiekę, dodatkowo lekko ją przypudruj. 


2. Malowanie cieniami i blendowanie ich


Jaki makijaż dla opadającej powieki nada się najlepiej? Kluczem jest wybór matowych lub ewentualnie satynowych cieni w odpowiedniej kolorystyce. Najlepiej zmieszać ze sobą dwa neutralne odcienie – jeden jasny, drugi ciemniejszy, np. beżowy i brązowy. Jasnym cieniem pokryj całą górną powiekę. Ciemniejszym zaakcentuj zaś skórę powyżej załamania powieki, a następnie rozcieraj go ku górze. To najważniejszy element makijażu, który odwróci uwagę od opadającej powieki i optycznie ją podniesie. Jeśli chcesz mieć kreskę na powiece, to zrób ją właśnie teraz. Pamiętaj jednak o tym, by była cienka, miękka i subtelna. Lepiej również poprowadzić ją od połowy powieki w kierunku zewnętrznego kącika niż na całej długości. 


Na koniec zaakcentuj wewnętrzny kącik oka jasnym, lekko połyskującym cieniem. Dzięki temu dodasz spojrzeniu świeżości i lekkości, a także optycznie powiększysz oczy.


Krok 3. Akcentowanie dolnej powieki i malowanie rzęs


W kolejnym kroku warto podkreślić również dolną powiekę. Od wewnętrznego kącika do połowy powieki namaluj kreskę jasnym cieniem, a od połowy do zewnętrznego kącika – nanieś ciemniejszy cień, ten sam, którym podkreślasz zewnętrzną część górnej powieki. 

Na koniec wytuszuj rzęsy. Jeśli są dość proste i krótkie, możesz podkręcić je zalotką, a następnie pomalować wydłużającym tuszem. Taki zabieg sprawi, że oczy będą wyglądały na większe i bardziej otwarte. Dolną powiekę dosłownie muśnij tuszem, ale nie musisz malować jej wcale. Dzięki temu optycznie odciążysz spojrzenie. 


Krok 4: Rozświetlanie łuku brwiowego 


Przy makijażu oczu dla opadającej powieki warto zadbać również o rozświetlenie łuku brwiowego. To zabieg, który również pomoże odświeżyć spojrzenie i nada mu lekkości. Możesz użyć do tego jasnego, połyskującego cienia lub rozświetlacza. Dobrze, jeśli będzie to ten sam kosmetyk, którego użyłaś do rozświetlenia wewnętrznego kącika oka. 

Dowiedz się więcej:

Jak przygotować powiekę przed makijażem?

Nawet delikatny makijaż dla opadającej powieki powinien być dobrze utrwalony, by przetrwał w dobrym stanie cały dzień. Baza pod cienie do powiek, korektor i transparentny puder to trio, które powinno obowiązkowo być wykorzystane w przygotowaniu powieki. Dzięki temu będzie dobrze odtłuszczona i wygładzona, a struktura skóry będzie wyrównana. To przełoży się na lepszą trwałość i estetykę makijażu. 

Makijaż z cieniami dla opadającej powieki

Jak cieniować powiekę, by otworzyć oko?

Cieniowanie powieki to kluczowy element makijażu, który ma ją unieść i otworzyć oczy. Najważniejszy jest oczywiście dobór odpowiednich kolorów cieni, ale równie ważny jest sposób nakładania i blendowania ich. Kluczem jest blendowanie cieni ku górze, w kierunku łuku brwiowego, dzięki czemu wizualnie uniesiesz powieki i dodasz spojrzeniu lekkości. 

Rozświetlanie łuku brwiowego i wewnętrznego kącika oka – klucz do świeżości spojrzenia

Makijaż brwi powinien być perfekcyjny. Im staranniej wyregulowanie brwi, tym lepiej. Każdy włosek, który znajduje się pod ich linią, wpływa negatywnie na efekty makijażu unoszącego powiekę. Brwi powinny być również podkreślone subtelnie. Zbyt ciemny kosmetyk i zbyt ostra linia włosków sprawią, że spojrzenie może wydawać się smutne i ciężkie. 


Zadbaj również o rozświetlenie łuku brwiowego oraz wewnętrznego kącika oka. Wystarczy wykonanie miękkiej kreski tuż pod linią brwi – rozświetlaczem lub jasnym, rozświetlającym cieniem. W wewnętrznym kąciku oka zastosuj ten sam kosmetyk, dzięki czemu uzyskasz harmonijny efekt. 

Dowiedz się więcej:

Specjalne techniki i triki w makijażu dla mocno opadającej powieki

Opadające powieki wymagają zastosowania kilku trików makijażowych. Z pewnością należy też mieć wprawną rękę i przetestować najlepsze rozwiązania. Oto sprawdzone triki makijażowe na opadającą powiekę:


  • Cieniowanie poza załamaniem powieki – zwróć uwagę, aby rozcierać cień nie na załamaniu powieki ruchomej i nieruchomej, bo w ten sposób tylko podkreślisz mankament, który chcesz zatuszować. Rozetrzyj cień powyżej linii zgięcia i kieruj go w stronę zewnętrznego kącika oczu. Możesz podciągnąć brew do góry i znaleźć palcem półkoliste miejsce między zakończeniem gałki ocznej a kością. To tutaj powinnaś rozetrzeć cień.
  • Brązowy, matowy cień – opadającej powiece najlepiej służą cienie matowe w ciemnych kolorach, np. zgaszone brązy, czekolada, ciemne brązy.
  • Jasny, ale nie perłowy cień poniżej brwi – cieniując cień nałożony na powiekę ruchomą, wykończ go jasnym, najlepiej beżowym cieniem i „wyczyść” nim obszar do brwi. Wystrzegaj się przy tym używania cieni błyszczących, silnie napigmentowanych i perłowych. Nie da to dobrego efektu i zwróci jeszcze większą uwagę na efekt opadającej opieki.
  • Długie, dobrze wytuszowane rzęsy – optycznie powiększają oko i unoszą opadający zewnętrzny kącik, nadając spojrzeniu głębi i odwracając uwagę od opadającej powieki. Zaopatrz się w tusz wydłużający rzęsy, a okazjonalnie możesz też doczepiać sobie sztuczne kępki.
  • Cienie i kreska nie mogą wychodzić w dół – czy to blendując cienie, czy malując kreskę eyelinerem, zwróć uwagę na to, aby nie schodziły w dół oka. Metodą prób i błędów należy znaleźć idealne miejsce, w którym będzie się kończyć nakładany kosmetyk, ale zawsze musi on wychodzić do góry powieki.
  • Jasna linia wodna – opadająca powieka optycznie zmniejsza oko. Aby je powiększyć, warto nałożyć na dolną linię wodną jasną kredkę, najlepiej cielistą. Zrezygnuj natomiast z kredki czarnej czy mocnych cieni na dolnej powiece. Czasem paniom przychodzi do głowy, aby podkreślić dolną część oka, by w ten sposób odwrócić uwagę od opadającej powieki. Jednak nie jest to dobry sposób i przynosi rezultat odwrotny od zamierzonego. Makijaż na opadającą powiekę powinien koncentrować się na górnej powiece i łuku brwiowym.
  • Zadbane brwi – przy opadającej powiece nie ma nic gorszego niż nieestetyczne brwi, z pojedynczymi włoskami znajdującymi się poniżej linii. Szczególnie zadbaj więc o to, aby brwi były ładnie wyregulowane, kształtem dobrane do twarzy i z wyczuciem podkreślone (przerysowane też nie służą opadającej powiece).
Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

W makijażu opadającej powieki kluczowe jest stworzenie iluzji uniesienia i otwarcia oka.

Oprócz blendowania cieni ku górze, skup się na grze światła i cienia. Rozświetl środek powieki ruchomej – to miejsce, które optycznie powinno się unosić, aby oko wydawało się bardziej otwarte. Zamiast mocno akcentować kreskę na górnej powiece, podkreśl dolną linię rzęs delikatnym cieniem, szczególnie pod zewnętrznym kącikiem. To pomoże stworzyć równowagę, otworzy oko i odciągnie uwagę od opadającej powieki, dając efekt świeżości spojrzenia.

Dowiedz się więcej:

Malowanie opadającej powieki na co dzień – makijaż dzienny dla opadającej powieki

Codzienny makijaż dla opadającej powieki powinien być subtelny i stonowany, a jednocześnie szybki do wykonania. Neutralne, delikatne kolory są sprzymierzeńcem szybkich makijaży, bo jeśli zdarzą się drobne niedociągnięcia, nie będą rzucać się w oczy tak, jak przy intensywnych kolorach. 

Delikatny makijaż dla opadającej powieki – jakie kolory wybrać?

Po jakie kosmetyki do makijażu warto sięgać do codziennego makijażu tuszującego opadającą powiekę? Sprawdzone, bezpieczne i uniwersalne odcienie to przede wszystkim beże i nude, a także brzoskwiniowe, łososiowe, szare i oczywiście brązowe. Każdy z tych kolorów prezentuje się elegancko, każdy pasuje do każdego, a także jest na tyle neutralny, że bezpiecznie zrobisz nim makijaż nawet w 5 minut. 

Kobieta w delikatnym makijażu dla opadającej powieki

Naturalny look: makijaż nude dla opadającej powieki

Jeśli preferujesz makijaż w typie no makeup, śmiało możesz sięgnąć po odcienie nude. Bezproblemu znajdziesz palety cieni do powiek, a także pojedyncze cienie, jak i pomadki w tej tonacji. Delikatne, naturalne kolory pozwolą na szybkie, a przy tym bardzo eleganckie podkreślenie i wymodelowanie spojrzenia. W tym przypadku również pamiętaj jednak o rozświetleniu wewnętrznych kącików oczu oraz łuku brwiowego.

Dowiedz się więcej:

Wieczorowe propozycje makijażu dla opadającej powieki

Makijaż wieczorowy dla opadającej powieki nie musi być oczywiście utrzymany w naturalnych i neutralnych barwach. W tym przypadku śmiało możesz pozwolić sobie na bardziej „wyjściowe” kolory. Pamiętaj jednak o tym, by trzymać się najważniejszych zasad malowania oczu z opadającą powieką. 

Makijaż smoky dla opadającej powieki – jak go wykonać?

Smokey eyes dla opadającej powieki wydaje się średnio trafionym pomysłem? Jeśli makijaż zrobisz zgodnie z zasadami wyciągania zewnętrznej części powieki kosmetykami ku górze, ciemne oko może prezentować się świetnie. Najważniejsze jest to, by ciemne cienie aplikować powyżej załamania powieki. Dzięki temu sprytnie odwrócisz uwagę od jej mankamentu i optycznie podniesiesz oraz otworzysz oko. Jeśli zaś chodzi o rozświetlenie wewnętrznego kącika oka – tutaj nie ma taryfy ulgowej i również powinnaś to zrobić. 

Makijaż sylwestrowy dla opadającej powieki – jak uzyskać efekt glamour?

Chcesz zaszaleć z makijażem na sylwestrowej imprezie? Postaw na wersję glamour. Subtelny, matowy cień aplikowany na całą ruchomą powiekę zamień na ten połyskujący, a zewnętrzną część powieki zaakcentuj ciemniejszym odcieniem, niż zwykle. Również może być połyskujący. W sylwestrowym makijażu doskonale sprawdzi się kreska namalowana eyelinerem. Ważne jest to, by wyciągnąć kreskę ku górze poza zewnętrznym kącikiem oka, tworząc tzw. jaskółkę. Dzięki temu dodatkowo wizualnie podniesiesz powiekę i powiększysz oko. 

Dowiedz się więcej:

Makijaż na wesele dla opadającej powieki – co podkreślić, by zachwycić?

Weselny makijaż dla opadającej powieki niewiele różni się od tego codziennego. Stawiaj na neutralne cienie, z tą jednak różnicą, że w wersji okazjonalnej makijaż może się nieco bardziej błyszczeć. Zamiast matowych cieni możesz więc wybrać satynowe lub lekko perłowe. Makijaż oczu warto wykończyć dodaniem kreski wzdłuż linii górnych rzęs. Sięgnij również po wydłużający tusz do rzęs, którym wytuszujesz włoski ku górze. Skup się przede wszystkim na zewnętrznym kąciku oka, bo chodzi o wizualne uniesienie go. Na wesele możesz również przykleić sztuczne rzęsy lub kępki – również z uwzględnieniem zaakcentowania przede wszystkim zewnętrznej części oka. 

Makijaż oczu dla opadającej powieki po 50

Makijaż kobiety dojrzałej powinien odmładzać i dodawać twarzy lekkości oraz sprawiać, że będzie wyglądała na bardziej wypoczętą. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu na ten temat: Makijaż odmładzający – jak się odmłodzić makijażem?


W przypadku cery dojrzałej i opadającej powieki ważne jest połączenie zasad obu tych makijaży. Stawiaj na jasne, stonowane odcienie, dzięki którym rozświetlisz spojrzenie i dodasz mu lekkości. Wystrzegaj się zaś ciemnych, smutnych kolorów, które nie dość, że mogą przytłoczyć spojrzenie, to jeszcze wizualnie dodać lat. Dobre pędzle do makijażu oczu znacznie ułatwią Ci zarówno samą aplikację cieni, jak i dokładne roztarcie ich. 

Dowiedz się więcej:

Makijaż opadajacej powieki

Podsumowanie – kluczowe zasady makijażu dla opadającej powieki

Choć początkowo może wydawać się, że makijaż oczu z opadającą powieką jest bardzo trudny do wykonania, w praktyce nie wygląda to już na tak skomplikowany proces. Kluczowy jest wybór odpowiednich kosmetyków, a także trzymanie się najważniejszych zasad malowania oczu. Dobre jakościowo pędzle do makijażu w połączeniu z przyjemnymi w pracy i trwałymi kosmetykami, makijaż wykonasz szybko, sprawnie i estetycznie! 


Sprawdź, jakie kosmetyki oraz akcesoria do makijażu znajdziesz w aktualnej ofercie drogerii eZebra. Gwarantujemy duży wybór w dobrych cenach! 


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel