ZADBANA SKÓRA
11.04.2023

Domowe sposoby na trądzik różowaty. Które warto wypróbować?

Domowe sposoby na trądzik różowaty. Które warto wypróbować?

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu zapalnym. Nie tylko jest widoczny z daleka i wręcz rzuca się w oczy, przez co może obniżać poczucie pewności siebie osoby dotkniętej tym problemem, ale powoduje również dyskomfort. Właściwa pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym to najważniejszy element wpływający na utrzymanie komfortu. Czasem jednak przebieg choroby jest na tyle zaostrzony, że niezbędne okazują się preparaty przepisane przez dermatologa – w tym specjalistyczne maści i antybiotyki. Jednak gdy sytuacja nie jest aż tak skrajna, to codzienną pielęgnację można wspierać domowymi sposobami. Jakie metody wykazują największą skuteczność?

Czego nie wolno jeść przy trądziku różowatym?

Warto zacząć od tego, o czym teoretycznie każdy wie, jednak nie zawsze potrafi przełożyć to na rzeczywistość w swoim przypadku. Chodzi oczywiście o dietę i styl życia. Te dwa czynniki w ogromnym stopniu przekładają się na wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Im bardziej wrażliwa cera, tym bardziej widoczny jest na niej wpływ diety i trybu życia. W wielu przypadkach to, co jesz, może zaostrzać również objawy chorób skóry! Czy istnieje zależność: trądzik różowaty – dieta? Okazuje się, że tak – i to całkiem spora. Jak więc powinna wyglądać dieta na trądzik różowaty, a konkretnie: czego w niej unikać? 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

W diecie przy trądziku różowatym pożądany jest błonnik pokarmowy, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe. Zarówno antyoksydanty, jak i kwasy tłuszczowe zawierają wiele cennych substancji, które istotnie przekładają się na lepszy stan skóry. 

Lepiej również unikać pewnych grup produktów, a są to:

  • gazowane napoje
  • alkohol
  • gorące potrawy i napoje
  • smażone potrawy
  • tłuste dania.

Warto wspomnieć o tym, że choć jednoznaczne przyczyny powstawania trądziku różowatego nie zostały jak dotąd wskazane, to jednak można wyodrębnić prawdopodobne przyczyny takiego stanu, a także czynniki, które wpływają na zaostrzenie objawów. 

Wśród możliwych przyczyn powstawania trądziku różowatego wymienia się między innymi długotrwały i silny stres, zachwianie równowagi hormonalnej, a nawet problemy z układem trawiennym. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jak wiadomo, zróżnicowana, zdrowa dieta dostarcza witamin i minerałów, a także innych cennych składników odżywczych, bez których organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Dlatego dieta na trądzik różowaty powinna być dobrze zbilansowana, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników budulcowych i odżywczych. Mają one przecież istotny wpływ na kondycję skóry, a jej poprawa jest szczególnie istotna właśnie w przypadku skóry suchej, wrażliwej, atopowej i dotkniętej innymi chorobami, jak właśnie trądzik różowaty. 

Warto więc zadbać o to, by na talerzu znajdowały się produkty bogate w witaminy:

  • A
  • C
  • E, 

a także beta karoten, cynk i selen. Wszystkie te składniki wykazują działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizujące wolne rodniki. W sytuacji, w której wolnych rodników jest więcej niż antyoksydantów, zachodzi zjawisko zwane stresem oksydacyjnym. W takiej sytuacji wolne rodniki swobodnie przyczepiają się do różnych komórek ciała, powodując ich degradację. Naturalnie czerpią również z komórek skóry, tym samym pogarszając jej stan. Dostateczna ilość antyoksydantów dostarczanych wraz z pożywieniem wpływa korzystnie na stan skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku cery problematycznej, jaką niewątpliwie jest ta z trądzikiem różowatym. 

Często podnoszoną kwestia są banany a trądzik różowaty. Ponieważ w diecie przy tej chorobie powinno się unikać cukrów prostych – a tych banany mają całkiem sporo – do jedzenia tych owoców należy podejść ostrożnie. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wiola Heller

Wiola Heller

Technik usług kosmetycznych

Porada experta:

Pamiętaj o tym, że zioła, olejki, miód i inne produkty naturalne również mogą być alergenami.

Jeśli masz skłonności do reakcji alergicznych, ostrożnie podejdź do robienia naturalnych maseczek czy toników w domu. Zawsze przeprowadzaj próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry, zanim wybraną mieszankę zastosujesz na jej większej powierzchni. Jeśli kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła reakcja uczuleniowa na jakiś składnik, nie stosuj go ponownie!

uśmiechnięta kobieta z trądzikiem na twarzy

Zioła i olejki na trądzik różowaty – po które warto sięgnąć?

Odpowiednia dieta jest więc jak najbardziej jednym z domowych sposobów na poprawę stanu skóry. Oprócz tego, działanie kosmetyków pielęgnacyjnych można wspierać również domowymi sposobami – część składników potrzebnych do tego znajdziesz w swojej kuchni!

Czy stwierdzenie: wyleczyłam trądzik różowaty ziołami jest nieco na wyrost? Okazuje się, że niekoniecznie! Dobroczynna moc ziół na kondycję skóry (ale także włosów, paznokci i ogólnie całego ciała) jest znana od setek lat. Dziś chętnie powraca się do czerpania z natury, zdając sobie coraz bardziej sprawę z konsekwencji tego, ile zagrożeń związanych z nadmiernym używaniem syntetycznych środków czyha na nas dookoła i jak duży, szkodliwy wpływ może to mieć na zdrowie nasze i dzieci. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Dlatego dziś ziołolecznictwo staje się ponownie bardzo popularne, zarówno w celach poprawy zdrowia, jak i pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. W pielęgnacji skóry dotkniętej problemem trądziku różowatego sprawdzają się zioła i olejki o działaniu nawilżającym, zmiękczającym, łagodzącym podrażnienia, a także antybakteryjnym. 

kosmetyki w białych buteleczkach

Istotną rolę w takiej domowej, wspomagającej pielęgnacji mają domowe maseczki, przygotowywane na bazie ziół (np. kurkuma na trądzik różowaty – jest ona znana ze swojego działania antybakteryjnego, kojącego, rozjaśniającego podrażnienia, a także wyrównującego koloryt skóry). 

Jakie jeszcze zioła sprawdzą się w domowej pielęgnacji cery dotkniętej trądzikiem różowatym? To przede wszystkim:

  • zielona herbata
  • olejek z drzewa herbacianego
  • kopytnik
  • kora dębu
  • łopian
  • arnika górska 
  • babka lancetowata
  • melisa lekarska
  • oczar wirginijski 
  • rumianek pospolity 
  • wąkrotka azjatycka 
  • koniczyna czerwona
  • owies zwyczajny
  • aloes zwyczajny
  • skrzyp polny
  • nagietek lekarski 
  • jeżówka purpurowa. 

Zioła na trądzik różowaty można stosować zarówno zewnętrznie (np. w postaci sprayu czy toniku do przemywania skóry), jak i wewnętrznie (np. przygotowując z nich napary i pijąc je). Można dodawać je również do kosmetyków, by wzmocnić ich działanie. Pamiętaj jednak, że zioła nie są lekiem, więc do ich używania należy podejść jak do elementu pielęgnacji. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Jakie olejki warto wykorzystać w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym? Zwróć uwagę przede wszystkim na olejek: 

  • z róży damasceńskiej – ta roślina jest znana ze swoich doskonałych właściwości kojących, regenerujących, wyciszających i wzmacniających naczynia krwionośne;
  • neroli – dobrze nawilża skórę, dzięki czemu przywraca jej elastyczność, napięcie i wzmacnia funkcje obronne przed czynnikami zewnętrznymi;
  • z drzewa sandałowego – wykazuje świetne właściwości stymulujące procesy odnowy i regeneracji skóry, dodatkowo wycisza stany zapalne i znosi świąd skóry;
  • jojoba – to jeden z ulubionych olejków pielęgnacyjnych, który znajduje zastosowanie w pielęgnacji różnych typów skóry. Rewelacyjnie nawilża skórę, a także przywraca jej jędrność i zdrowe napięcie. Warto sięgać po 100% olejek jojoba – w takiej postaci wykazuje również świetne działanie regenerujące i przeciwzapalne.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel