ZADBANA SKÓRAPAZNOKCIOWE VADEMECUMDOMOWE PORADY
24.08.2020

Domowy pedicure. Krok po kroku do pięknych stóp

Domowy pedicure. Krok po kroku do pięknych stóp

Zadbane stopy to nie tylko kwestia estetyki, ale też komfortu, zwłaszcza gdy nadchodzi sezon sandałów. Regularna pielęgnacja w domu może dać efekty, które z powodzeniem rywalizują z profesjonalnymi zabiegami. Pokażemy, jak skutecznie przeprowadzić pedicure w zaciszu własnego domu, krok po kroku. Dzięki naszym wskazówkom Twoje stopy będą nie tylko piękne, ale i zdrowe przez cały rok.

Pedicure – na czym polega?

Pedicure to coś więcej niż tylko malowanie paznokci. To kompleksowa pielęgnacja stóp, która zaczyna się od dokładnego czyszczenia i przygotowania paznokci. Oprócz nadania paznokciom estetycznego wyglądu kluczowe jest również opracowanie skórek i wałów paznokciowych, co ma na celu poprawę wyglądu i zdrowia stóp.


Później skupiamy się na pielęgnacji samej skóry stóp, która często wymaga usunięcia zrogowaciałego naskórka, modzeli czy odcisków. To właśnie te elementy sprawiają, że pedicure jest tak ważny nie tylko dla wyglądu, ale i dla komfortu naszych stóp. Zabieg może także obejmować peeling, który pomoże usunąć martwy naskórek, a na koniec intensywne nawilżanie za pomocą kremów czy masek, które odżywiają i zmiękczają skórę stóp.

Dowiedz się więcej:

Dlaczego warto dbać o stopy?

Pielęgnacja stóp jest kluczowa przez cały rok, niezależnie od sezonu. W cieplejszych miesiącach, gdy nosimy sandały i inne otwarte buty, piękne i zadbane stopy są naszą wizytówką. Jednak nawet poza sezonem letnim, regularna pielęgnacja ma duże znaczenie dla naszego codziennego komfortu.


Stopy to wyjątkowa część naszego ciała – stanowią jeden z najważniejszych elementów układu ruchu. To na nich trzyma się cała nasza sylwetka, a to oznacza, że przyjmują na siebie największe obciążenie. Ponadto nie zawsze oferujemy im odpowiednie warunki. Kilka godzin w niewygodnych butach może dać się we znaki paznokciom i skórze stóp. Problem pojawia się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy w ciężkim i grubym obuwiu chodzimy regularnie przez kilka miesięcy. Skóra stóp nie oddycha, a to przekłada się na ich wygląd oraz kondycję.


Codzienne aktywności mogą prowadzić do problemów takich, jak wrastające paznokcie, zgrubiały naskórek czy popękane pięty. Regularny pedicure może uwolnić nas od tych problemów. Kompleksowa pielęgnacja łączy opracowanie naskórka i paznokci z pielęgnacją i nawilżaniem skóry. Dzięki temu stopy pozostają nie tylko piękne, ale przede wszystkim zdrowe. 


Dlaczego warto dbać o stopy? Przekonajmy się, jak zabiegi pielęgnacyjne mogą wpłynąć na ich kondycję.


  • Pielęgnacja – pedicure to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na stopach. Dzięki niemu skóra staje się gładka, elastyczna i gotowa na przyjęcie wszystkich aktywnych składników zawartych w balsamach nawilżających i kremach do stóp.
  • Higiena – pedicure to jednak nie tylko pielęgnacja, ale również świetny sposób na zadbanie o higienę naszych paznokci – w jego trakcie pozbywamy się zalegających pod płytką brudów oraz martwego naskórka. Wykonywany regularnie znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.
  • Komfort – zadbane stopy dają nam poczucie niezwykłego komfortu oraz dodają pewności siebie – gładka skóra i elegancko pomalowane paznokcie sprawiają, że chętnie prezentujemy się w sandałach i innych odkrytych butach.
  • Relaks – pedicure należy do jednych z najbardziej relaksujących zabiegów kosmetycznych – w jego trakcie nie tylko dbamy o stopy, ale również naprawdę odpoczywamy i czujemy, że robimy coś tylko dla siebie.

Dowiedz się więcej:

Wykonywanie domowego pedicure przy pomocy pilnika

Pedicure – samodzielnie czy w salonie kosmetycznym?

Wykonywanie pedicure w domu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musimy umawiać się na wizyty, które często wiążą się z długim czasem oczekiwania oraz dojazdem do salonu, który może być zlokalizowany na drugim końcu miasta. Samodzielne wykonanie pedicure pozwala również na pełną kontrolę nad używanymi produktami. Możemy użyć ulubionych, sprawdzonych kosmetyków, co jest szczególnie ważne dla osób z alergiami skórnymi. 


W trakcie zabiegu same decydujemy o czasie spędzonym na moczeniu stóp, sile nacisku podczas tarcia oraz długości i kolorze paznokci. Dodatkowo domowy pedicure pozwala na dostosowanie zabiegu do własnych potrzeb – możemy go wykonać, kiedy tylko mamy na to czas.


Oczywiście, chociaż wykonywanie pedicure w domu ma wiele zalet, istnieje również kilka powodów, dla których warto, od czasu do czasu zdecydować się na profesjonalny zabieg w salonie. Przede wszystkim w salonach pracują wykwalifikowane pedikiurzystki, które dysponują specjalistycznymi umiejętnościami i doświadczeniem. Nie zawsze musimy mieć wiedzę, robiąc pedicure w domu jak zdjąć hybrydę, by nie zniszczyć paznokci lub prawidłowo wyciąć skórki. Poza tym dla wielu osób wizyta w salonie kosmetycznym to także czas na relaks i odprężenie.

Dowiedz się więcej:

Jak zrobić pedicure w domu? Niezbędne akcesoria

Do wykonania domowego pedicure będą potrzebne pewne akcesoria:


  1. Miska z ciepłą wodą – moczenie stóp w ciepłej wodzie zmiękcza skórę i ułatwia kolejne etapy domowego pedicure w domu.
  2. Mydło, olejki lub sól do kąpieli – domowy pedicure krok po kroku nie obejdzie się bez dodatków, które pomagają w pielęgnacji skóry stóp i relaksie. Pachnące kryształki soli lub olejki mogą działać uspokajająco, ale też przeciwdziałać infekcjom i innych problemom np. nadpotliwości stóp. Wypróbuj antyseptyczny olejek lawendowy lub sól ziołową Nivelazione z dodatkiem przeciwpotnej szałwii.
  3. Ręcznik.
  4. Tarka, pumeks lub pilnik elektryczny – stworzone do usuwania zrogowaciałego naskórka.
  5. Peeling do stóp– pomaga usunąć martwy naskórek i wygładzić skórę stóp. Pozostawi Twoje stopy miękkie i gładkie w dotyku. Orzeźwiające zapachy sprawią, że już samo wykonanie peelingu będzie dużą przyjemnością. 
  6. Obcinacz do paznokci – dopasowany do wielkości paznokci u stóp.
  7. Pilniczek – najlepiej papierowy lub szklany.
  8. Polerka – używana do wygładzania powierzchni paznokci, co przygotowuje je na lakier.
  9. Pusher lub patyczek do odsuwania skórek.
  10. Cążki do skórek – mogą być używane do precyzyjnego usuwania skórek, jeśli jest to konieczne. Używaj ich ostrożnie i powoli, ponieważ w chwili nieuwagi możesz doprowadzić do skaleczenia.
  11. Frezarka i frezy do pięt – domowy pedicure frezarką pomaga bezpiecznie i skutecznie usunąć zrogowaciały naskórek. To świetna alternatywa dla tarki do stóp i pumeksu, która minimalizuje ryzyko podrażnień i uszkodzeń skóry. Ważne jednak, aby wybrać najlepsze frezy do paznokci u stóp.
  12. Separator – pomaga w utrzymaniu palców w równej odległości podczas malowania paznokci.
  13. Baza pod lakier – przedłuża trwałość manicure.
  14. Lakier do paznokci w ulubionym kolorze.
  15. Utwardzacz – zapewnia wysoki połysk i długotrwałość lakieru.
  16. Balsam nawilżający – kluczowy element w nawilżaniu i odżywianiu skóry stóp po zakończeniu pedicure.
  17. Lampa do hybryd – możesz zastanawiać się jaka lampa do hybryd przy pedicure jest najlepsza. Podstawę będzie tu stanowić wygoda użytkowania, ponieważ parametry pozostają bez zmian.
Prawidłowo wykonane domowe pedicure

Dowiedz się więcej:

Pedicure. Krok po kroku do pięknych stóp

Wykonanie pedicure w domu krok po kroku to okazja, aby zatroszczyć się o swoje stopy w zaciszu własnego domu. Dzięki dokładnym instrukcjom możesz cieszyć się rezultatami równie dobrymi, jak te z profesjonalnego salonu. Sprawdź poniżej, jakie etapy warto wykonać, aby uzyskać idealny efekt.


Krok 1: Przygotowanie


  • Zacznij od przygotowania miejsca do zabiegu. Zalecane jest użycie miski z ciepłą wodą, do której możesz dodać sól morską, olejek lub specjalny płyn do kąpieli stóp. Zanurz stopy na 15-20 minut, co pomoże zmiękczyć naskórek i przygotować stopy do dalszych etapów pielęgnacji. To podstawowy krok, którego nie warto pomijać – nie tylko ułatwia wykonanie całego pedicure, ale również zamienia ten zabieg w przyjemny, relaksujący rytuał.


Krok 2: Usuwanie zrogowaceń


  • Po wyjęciu stóp z kąpieli, zastosuj peeling do stóp lub użyj tarki, aby usunąć zgrubiałą skórę, szczególnie na piętach i poduszkach stóp. Aby wykonać bardziej profesjonalny pedicure w domu, do opracowania skórek o opracowania skórek wokół paznokci, zgrubiałego naskórka, a także ściągnięcia starej hybrydy możesz wykorzystać frezarkę. Pedicure frezarkowy w domu pozwala na szybszą i dokładniejszą pracę. Dzięki temu w mgnieniu oka skóra będzie gładka i przygotowana na dalsze zabiegi.


Krok 3: Pielęgnacja paznokci


  • Pedicure krok po kroku w domu nie obejdzie się bez pielęgnacji paznokci. Obetnij paznokcie, jeśli jest to potrzebne, korzystając z obcinacza do paznokci, a następnie nadaj im kształt za pomocą pilniczka. Następnie możesz delikatnie odsunąć skórki przy pomocy patyczka do manicure lub specjalnego preparatu zmiękczającego skórki.


Krok 4: Malowanie paznokci


  • Wkładając separator między palce stóp, rozdzielimy je w taki sposób, by nie nachodziły na siebie w trakcie malowania. Następnie nałóż na płytkę bazę i po chwili pomaluj ją lakierem. Po kilku minutach nałóż kolejną warstwę kosmetyku, a na koniec potraktuj paznokcie utwardzaczem. Każdą warstwę utwardź przy pomocy światła lampy do hybryd. Aby nadać paznokciom dodatkowy charakter, można użyć samoprzylepnych naklejek, podobnie jak przy manicure na dłoniach. 


Krok 5: Nawilżenie


  • Nałóż balsam lub krem nawilżający, masując stopy i łydki. Dzięki temu zapewnimy sobie odrobinę relaksu, ale też poprawimy wchłanianie składników aktywnych z produktów nawilżających. Warto wybierać produkty zawierające składniki takie jak:
  • Masło shea – intensywnie nawilża, regeneruje i chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Olejek z drzewa herbacianego – działa antyseptycznie i pomaga w walce z grzybicą.
  • Aloes – znany ze swoich właściwości kojących i nawilżających, idealny do regeneracji przesuszonej skóry.
  • Gliceryna – przyciąga wodę, zapewniając długotrwałe nawilżenie skóry.

Dowiedz się więcej:

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Rada experta:

Przy opracowywaniu paznokci u stóp, ważne jest, aby unikać głębokiego przycinania skórek oraz bocznych krawędzi paznokci.

Takie działania mogą prowadzić do wrastania paznokci i innych problemów, takich jak infekcje. Zamiast tego, lepiej jest delikatnie odsuwać skórki i regularnie piłować paznokcie, utrzymując prosty kształt. Dzięki temu twoje stopy będą nie tylko pięknie wyglądały, ale również pozostaną zdrowe. Zachowanie ostrożności w trakcie pedicure jest wyjątkowo ważne i pomoże uniknąć wielu niepożądanych komplikacji.

Domowy pedicure krok po kroku

Pedicure – jak często można go wykonywać?

Błędem wielu kobiet jest przypominanie sobie o pedicure tylko wiosną, kiedy to zmieniają obuwie na bardziej odkryte. Jednak aby zapobiegać problemom takim jak zgrubienia czy pęknięcia skóry ważne jest regularne dbanie o stopy przez cały rok. Regularny pedicure domowy, wykonywany nawet raz w miesiącu, może znacząco poprawić kondycję stóp i zapewnić im zdrowy wygląd. Dlatego warto raz na jakiś czas zafundować relaks nogom – czy to w ramach wizyty u kosmetyczki, czy domowego pedicure. 


Chociaż regularny pedicure jest ważny dla utrzymania zdrowych i pięknych stóp, to zbyt częste zabiegi mogą przynieść skutek przeciwny do zamierzonego, prowadząc do nadwrażliwości skóry. Optymalna częstotliwość wykonania pedicure powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i stanu skóry.

Dowiedz się więcej:

Domowy pedicure. Lista Top 5 najlepszych kosmetyków

  1. Regenerum serum do stóp - serum do stóp idealne dla przesuszonej skóry. Składniki takie jak mocznik, lanolina i witaminy intensywnie nawilżają, zmiękczają i wygładzają skórę. Ponadto, serum zapobiega ponownemu przesuszeniu i łagodzi podrażnienia, wzmacniając barierę ochronną skóry.
  2. Nivelazione Maska borowinowa - maska redukuje szorstkość skóry, odżywia i zmiękcza. Efekty są widoczne już po pierwszym użyciu, dzięki czemu stopy stają się gładkie i miękkie. Idealna do pielęgnacji stóp wymagających intensywnej regeneracji.
  3. BingoSPA – sól do stóp. Sól skuteczna w łagodzeniu opuchlizny i obrzęków stóp. Zawiera składniki, które tonizują i zmiękczają naskórek, przynosząc ulgę zmęczonym stopom.
  4. Cremobaza 30% - krem ten doskonale regeneruje i nawilża skórę stóp. Jego bogata formuła z 30% mocznika sprawia, że jest szczególnie skuteczny w zmiękczaniu i wygładzaniu skóry, eliminując jej szorstkość.
  5. Apis Api-Podo Intense Peeling do Stóp - peeling skutecznie złuszcza, wygładza oraz działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Jest polecany do suchej i szorstkiej skóry stóp, skutecznie poprawiając jej kondycję.


Poznaj szczegóły naszej oferty i wybierz produkt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel