ZADBANA SKÓRA
18.08.2022

Dwuetapowe mycie twarzy, czyli kompleksowe oczyszczanie dla każdego

Dwuetapowe mycie twarzy, czyli kompleksowe oczyszczanie dla każdego

Czasem trudno wykrzesać siły na wieczorną pielęgnację i wielu osobom może wydawać się, że dokładanie kolejnego kroku to za dużo. Jednak kilka dodatkowych minut może zrobić ogromną różnicę, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Dwuetapowe mycie twarzy zdobyło w ostatnim czasie tak dużą popularność, że towarzyszy w codziennej pielęgnacji chyba większości fanek świadomej pielęgnacji. Co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest dwuetapowe mycie twarzy?

Podwójne oczyszczanie to technika mycia twarzy, która pochodzi z Japonii i Korei Południowej. W pielęgnacji cery Koreanek metoda jest znana od dłuższego czasu, ale dopiero od kilku lat zyskała na popularności w Europie i Stanach Zjednoczonych. Polega ona na stosowaniu dwóch różnych rodzajów środków czyszczących, jeden po drugim. Zamiana jednego produktu na dwa o różnych funkcjach ma pomóc z uzyskać głębsze, dokładniejsze oczyszczenie twarzy. 

Pierwszy to zwykle środek oczyszczający na bazie oleju a następny to produkt na bazie wody. Każdy z nich spełnia trochę inne zadanie. Środek na bazie oleju jest przeznaczony do usuwania tłustych zanieczyszczeń, w tym makijażu, kremu z filtrem UV, sebum i zanieczyszczeń. Dopiero po pozbyciu się tych rzeczy, drugi produkt czyszczący na bazie wody może naprawdę wniknąć w skórę i usunąć dokładnie brud, martwy naskórek i pot. Dwufazowe mycie twarzy może również wpłynąć na lepsze wchłanianie i większą skuteczność innych produktów do pielęgnacji skóry. Kiedy pory są czyste, skóra jest lepiej przygotowana do absorbowania serum lub środków nawilżających.

Ponadto mycie dwuetapowe twarzy nie tylko zapewnia dokładne oczyszczenie, ale może również ożywić i dodać blasku poszarzałej cerze.

U kogo sprawdzi się dwufazowe mycie twarzy?

Chociaż dla wszystkich dbanie o czystą cerę jest ważne, dwuetapowe mycie twarzy u niektórych może się nie sprawdzić. Zanim zaczniesz kompletować produkty, sprawdź, czy twoja skóra potrzebuje dokładniejszego oczyszczania.

Jeśli masz tłustą skórę lub codziennie nosisz makijaż, najprawdopodobniej dwufazowe oczyszczanie każdego wieczoru będzie odpowiednie. Dwie delikatne formuły są, ogólnie rzecz biorąc, lepszym sposobem na dokładne usuwanie nadmiaru sebum, czy kosmetyków kolorowych niż jedna silna formuła, która może powodować podrażnienia i suchość. 

kobieta nakłada na płatek kosmetyczny płyn micelarny

Dwuetapowe oczyszczanie, może okazać się lepsze również dla cery suchej. W tym przypadku delikatnie oczyszczające kroki nawet, jeśli są powtórzone, sprawdzą się lepiej niż jeden z silnie myjącą formułą. Skóra sucha szczególnie na tym korzysta, ponieważ łagodne produkty pozostawiają więcej nawilżenia w skórze. Co więcej, stosowanie tej metody może też pomóc w walce z nadwrażliwością.

W przypadku skóry, która nie jest szczególnie podatna na przetłuszczanie lub przy braku makijażu dwufazowe oczyszczanie nie musi być konieczne — jeden delikatny środek myjący powinien w zupełności wystarczyć.

Korzyści dwuetapowego mycia twarzy

Najważniejszą korzyścią, wynikająca z dwuetapowego mycia twarzy, jest zapobieganie gromadzeniu się sebum i wzrostu bakterii. Jest to bardzo istotne między innymi w zwalczaniu nawrotów trądziku. Brak wystarczająco dokładnego oczyszczania może przyczynić się do infekcji, które prowadzą do powstawania wyprysków.

Jak wykonać dwuetapowe mycie twarzy?

Wykonanie dwuetapowego mycia twarzy nie wymaga od nas szczególnych umiejętności. Niezależnie od tego, jakie produkty wybraliśmy, metoda jest taka sama:

  1. Nałóż na dłoń olejek/masło lub inny produkt na bazie oleju i delikatnie wmasuj okrężnymi ruchami. Makijaż nie powinien sprawiać trudności w usunięciu. 
  2. Utrzymując skórę wilgotną, nałóż drugi produkt na bazie wody i wmasuj dokładnie w taki sam sposób jak poprzednio. Do zastosowania na całą twarz powinna, wystarczyć niewielka ilość. Po upływie około 1 min spłucz skórę letnią wodą i osusz, lekko dociskając miękki ręcznik z naturalnej tkaniny.

kobieta przemywa twarz dużą ilością wody

Do spłukania twarzy w obu etapach użyj letniej wody, aby uniknąć nadmiernej utraty lipidów skórnych. Aby poprawić krążenie i uzyskać zdrowe napięcie skóry na koniec oczyszczania, możesz dodać chluśnięcie zimną wodą.

Jakie produkty wybrać?

Wybór produktów myjących powinien zależeć od rodzaju skóry i jej kondycji. Jest też jednak kilka ogólnych zasad, które sprawdzą się u większości ludzi.

Unikaj środków czyszczących zawierających siarczany (np.SLS), które mogą zbyt intensywnie usuwać naturalne olejki. Ich obecność nie jest niczym złym, za to jest ważna dla wspomagania funkcji barierowej naskórka. Niechciane będą również składniki potencjalnie drażniące i alergizujące, takie jak sztuczne aromaty i alkohol.

Ważne jest pH produktów do mycia. Średnio poziom pH skóry wynosi do około 5, więc najmniej drażniące działanie będzie miało mycie środkiem o podobnej kwasowości. Znaczenie ma też pH wody.

Składników, których warto szukać w składzie, są naturalne substancje nawilżające i emolienty, takie jak masło shea, jojoba, olejki roślinne, miód i skwalen.

Dopasuj produkty do typu cery

Wyboru odpowiedniego duetu produktów powinniśmy dokonać, biorąc pod uwagę rodzaj cery i  jej specyficzne problemy.

  • Cera sucha i wrażliwa — przy częstych reakcjach alergicznych i suchości najlepiej szukać delikatnej, hipoalergicznej formuły o neutralnym pH. Pożądanymi składnikami  będą alantoina, aloes, pantenol i kwas hialuronowy.
  • Cera tłusta i trądzikowa — najbardziej pożądane w typ przypadku będą lekkie środki myjące przeznaczone do regulacji produkcji sebum. Przy trądziku i nadprodukcji sebum warto zwrócić uwagę na dodatek substancji łagodnie złuszczających w składzie np. kwasu migdałowego, mlekowego lub glikolowego. Olejek jojoba, masło shea i aloes, które pomogą natomiast w nawilżeniu i łagodzeniu podrażnień.
  • Cera mieszana — w tym przypadku dobrze zadbać o umiarkowanie lekką i nawilżającą formułę produktu. W pierwszym kroku może sprawdzić się bogaty, olejek myjący zawierający np. ceramidy, a w następnym rewitalizująca pianka.
  • Cera normalna — ten typ skóry nie musi się martwić o szczególną troskę, chociaż nadal najlepiej jest wybierać formuły łagodne i nawilżające.

kobieta czyści twarz płatkiem kosmetycznym nałożonym na palce

Dobrze jest pamiętać, że musimy rozsądnie podchodzić do oczyszczania. Wieloetapowe mycie i nadmierne mycie mocnymi środkami (np. szarym mydłem) może prowadzić do wysuszenia, reakcji nadwrażliwości i podrażnienia. Skóra może wtedy być zaczerwieniona i wykazywać oznaki przesuszenia, a nawet zacząć się łuszczyć. Jeśli podejdziemy do tej metody „z głową” to przy zastosowaniu odpowiednich środków myjących i techniki, dwufazowe mycie twarzy nie powinno zaszkodzić skórze.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel