ZADBANA SKÓRA
01.07.2019

Jak szybko opalić nogi? Przegląd samoopalaczy do nóg

Jak szybko opalić nogi? Przegląd samoopalaczy do nóg

Samoopalacz do nóg to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy lubią na swojej skórze odcień opalenizny, jednak nie mają czasu lub możliwości opalania się, bądź też ich skóra nie powinna być eksponowana na słońce. Niektórzy opalają się na czerwono – dotyczy to przede wszystkim posiadaczy jasnej karnacji, a to nie ma wiele wspólnego z soczystą, brązową opalenizną. Nie musisz jednak rezygnować z apetycznego przybrązowienia skóry. Z pomocą przychodzą kosmetyki: takie, jak krem samoopalający do nóg. Podpowiadamy, jak go stosować, by nie pozostawiał smug, a także jaki kosmetyk wybrać. Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat samoopalacza do nóg bez smug i innych niepożądanych efektów!

Samoopalacz do nóg – rodzaje

Jeszcze parę lat temu aplikacja dostępnych na rynku samoopalaczy wymagała nie lada wprawy. Jeżeli kosmetyk nie był nałożony równo, na ciele pojawiały się nieestetyczne smugi, a jeżeli przesadziło się z ilością nałożonego kosmetyku, można było osiągnąć efekt wręcz karykaturalny. Trzeba było również uważać na białe ubrania. 


Nierzadko piękna, brązowa opalenizna po dniu spędzonym na plaży w jasnej sukience, zostawała na materiale. Na szczęście postęp w kosmetologii nie ominął dziedziny kosmetyków do opalania i obecnie możemy cieszyć się dużym wyborem bardzo dobrych jakościowo produktów.


Dobry samoopalacz do nóg to dla wielu pań wręcz wybawienie. Dzięki niemu mogą cieszyć się przez cały rok soczystym odcieniem opalenizny: również wiosną, gdy przychodzi czas na odsłonięcie nóg, a one świecą zimową bielą. 


Aby wybrać najlepszy samoopalacz do nóg, warto najpierw rozeznać się w tym, jakie rodzaje tego kosmetyku znajdziesz w ofertach drogerii.

Samoopalacz w piance

Kosmetyki w piance to najwygodniejszy wybór dla wielu pań – i dotyczy to różnych rodzajów produktów, nie tylko samoopalacza. Pianka ma delikatną konsystencję, dzięki czemu jej dokładne rozprowadzenie bez konieczności tarcia czy masażu jest łatwe i przyjemne. To nieocenione przede wszystkim w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry, kiedy tarcie może powodować jej zaczerwienienie i podrażnienie. Samoopalacz w piance to zdecydowanie najwygodniejszy wybór!

Samoopalacz w sprayu

Kolejnym rodzajem samoopalacza do nóg jest ten w sprayu. Wygoda i szybkość aplikacji są podobne, jak w przypadku kosmetyku w piance. Wystarczy spryskać obszar skóry, na którym chcesz zastosować kosmetyk, a następnie delikatnie wetrzeć go dłonią. 

Balsam samoopalający

Samoopalający balsam do nóg to najbardziej znana i powszechnie dostępna wersja tego kosmetyku. Zdecydowaną zaletą kosmetyku o takiej formule jest to, że nie tylko brązuje skórę, ale także zapewnia jej codzienną dawkę nawilżenia, ujędrnienia i odżywienia. 

Krem samoopalający

Samoopalacz w kremie, podobnie jak balsam, zapewnia efekt naturalnej opalenizny i pozwala na budowanie jej intensywności dzień po dniu. Dodatkowo także zapewnia codzienną dawkę nawilżenia i odżywienia skóry. 


Dlatego każdorazowo przed ekspozycją na słońce należy nakładać preparat z ochronnym filtrem UV. Im jaśniejsza skóra, tym większa powinna być ochrona. Samoopalacz nie chroni skóry przed promieniowaniem słonecznym, a jedynie nadaje jej koloru.

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Poprawianie kolorytu skóry samoopalaczem jak najbardziej można potraktować jako przygotowanie do letniego sezonu, jednak trzeba koniecznie pamiętać o tym, że jest to przygotowanie tylko wizualne.

Dowiedz się więcej:

Samoopalacz do nóg – jak go rozprowadzić bez smug?

Aby samoopalacze do nóg zapewniały naturalny i estetyczny efekt, istotny jest nie tylko wybór właściwego (i najbardziej odpowiadającego nam) produktu, ale także sposób jego aplikacji. Warto trzymać się kilku zasad, dzięki którym rozprowadzisz go szybko i łatwo, a także nie pozostawisz smug na skórze!

Przygotuj skórę

Podstawą jest to, by dobrze przygotować skórę. Podobnie, jak w przypadku skóry twarzy, tak i w przypadku skóry nóg najważniejsze jest to, by była ona czysta, osuszona i wygładzona. Zanim więc zastosujesz samoopalacz do nóg, umyj skórę, najlepiej wodą z łagodnym detergentem, a następnie osusz ją. Przed nałożeniem samoopalacza warto wykonać peeling, aby wyrównać i wygładzić skórę. 

Nakładaj produkt równomiernie

W przypadku aplikacji samoopalacza zdecydowanie warto kierować się zasadą: mniej znaczy więcej. Jeżeli od razu zaaplikujesz zbyt wiele produktu, możesz mieć problem z równomiernym rozprowadzeniem go. 


Nadmiar kosmetyku prawdopodobnie trzeba będzie i tak zmyć lub przynajmniej zebrać chusteczką, a to nie tylko marnowanie go, ale także utrudnienie sobie pracy. Aby uniknąć plam, smug i nierównomiernego efektu, samoopalacz nakładaj w małych ilościach i partiami – kolejną porcję dokładaj wówczas, gdy poprzednia została już dobrze rozprowadzona. 

Samoopalacz na nogach

Użyj rękawicy do nakładania samoopalacza

Rękawica do samoopalacza to dla wielu pań nieodłączny element aplikacji tego kosmetyku. Pozwala ona na równomierne i wygodne nałożenie go, bez brudzenia rąk i paznokci. Jak używać rękawicy do samoopalacza? To bardzo proste! Wystarczy nanieść produkt bezpośrednio na rękawicę, a następnie rozprowadzać go na skórze okrężnymi ruchami. 

Nie omijaj kostek i stóp

Jak rozprowadzić samoopalacz na nogach, by nie odcinał się nieestetycznie w niektórych partiach? Pamiętaj o tym, by nie pomijać kostek i stóp. Naturalnie nie trzeba smarować podeszw stóp, ale pomijanie grzbietu stopy i kostek sprawi, że samoopalacz odetnie się w tym miejscu i zdecydowanie nie będzie to wyglądało estetycznie!

Nie mocz skóry tuż po nałożeniu samoopalacza

Po nałożeniu samoopalacza odczekaj kilka minut, aż kosmetyk dobrze wchłonie się w skórę. Nie mocz jej w tym czasie (bo może się częściowo zmyć, mogą również powstać smugi i zacieki) i postaraj się unikać kontaktu z odzieżą, zwłaszcza białą i jasną: bo samoopalacz może pozostawić na nich zabrudzenia.

Dowiedz się więcej:

Jak usunąć samoopalacz z nóg?

Nałożyłaś zbyt wiele produktu lub efekt nie jest zadowalający i chcesz pozbyć się samoopalacza ze skóry? Jest na to kilka sposobów!

Wykonaj peeling nóg

Samoopalacz nie wsiąka głęboko w skórę, a pozostaje na jej wierzchnich warstwach. Dlatego wykonanie peelingu pomoże się go pozbyć: bo zejdzie razem ze złuszczonym naskórkiem. Czasem jednokrotne wykonanie peelingu nie wystarczy, zwłaszcza, jeśli na skórze jest już kilka warstw. 


Nie szoruj jednak skóry kilka razy pod rząd, bo możesz ją podrażnić! Peeling wykonuj np. co drugi dzień, a codziennie na wybrany obszar skóry, z którego chcesz się pozbyć samoopalacza, nakładaj nawilżający balsam. Nie tylko ukoi i odżywi skórę po peelingu, ale także nieco rozpuści samoopalacz, w efekcie czego szybciej się go pozbędziesz ze skóry. 

Peeling przed samoopalaczem

Zastosuj wodę utlenioną

Woda utleniona ma właściwości rozjaśniające i wybielające plamy, dlatego może okazać się przydatna przy usuwaniu samoopalacza. Nie powinna podrażnić skóry, jednak jeśli jest wrażliwa i ma skłonności do zaczerwienień i podrażnień, może się tak zdarzyć. Najprościej będzie namoczyć wacik wodą utlenioną i przemywać nią obszary, z których chcesz się pozbyć samoopalacza. 

Użyj toniku z alkoholem

Jeszcze jednym sposobem na usunięcie samoopalacza jest zastosowanie toniku do twarzy zawierającego alkohol. Dobrze sprawdzi się również spirytus salicylowy. Pamiętaj jednak o tym, że alkohol ma właściwości wysuszające skórę. Jeśli więc Twoja skóra jest delikatna, wrażliwa, cienka i przesuszona lub podrażniona, zrezygnuj z tej metody, bo możesz pobłęgić problem!

Dowiedz się więcej:

Czy można stosować samoopalacz do nóg w ciąży?

Czy samoopalacz na nogi jest dozwolony w ciąży? Niektóre przyszłe mamy zastanawiają się nad tym, czy używanie takiego kosmetyku w odmiennym stanie jest bezpieczne dla nich i dla maluszka. Każdy przypadek może być indywidualny, dlatego wszelkie wątpliwe kwestie warto od razu przedyskutować z lekarzem. 


  1. W czasie ciąży zaburzeniom ulega gospodarka hormonalna w organizmie, a w konsekwencji – to, co do tej pory było skórze obojętne i było przez nią dobrze tolerowane, może zacząć ją podrażniać lub nawet uczulać. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem wahań hormonów skóra może stać się wrażliwsza i bardziej sucha niż przed ciążą.
  2. Dlatego, zanim zastosujesz samoopalacz, dla bezpieczeństwa przeprowadź test uczuleniowy na niewielkim obszarze skóry. Jeżeli zaś chodzi o bezpieczeństwo substancji chemicznych zawartych w samoopalaczu (konkretnie:dihydroksyaceton), przyjmuje się, że jego stężenie i przenikanie do organizmu jest na tyle niewielkie, że samoopalacz można uznać za bezpieczny. Odradza się jednak używanie samoopalaczy w sprayu w czasie ciąży, ze względu na brak znajomości skutków wdychania oparów unoszących się podczas aplikacji.

Golenie nóg a samoopalacz – o czym należy pamiętać?

Choć golenie nóg przed samoopalaczem wydaje się dość oczywiste, aby nogi były gładkie, to jednak pamiętaj o tym, by tego kosmetyku nie nakładać na podrażnioną skórę. Po goleniu warto więc odczekać przynajmniej jeden dzień, aż ewentualne podrażnienia się wyciszą. Po goleniu koniecznie zastosuj łagodzący i kojący balsam pielęgnacyjny. 


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane

pixel