PAZNOKCIOWE VADEMECUM
11.07.2024

Frezy do paznokci – rodzaje i zastosowanie

Frezy do paznokci – rodzaje i zastosowanie

W świecie manicure, zarówno profesjonalnym jak w warunkach domowych, podstawowe znaczenie mają odpowiednie narzędzia. Jednym z nich są frezy do paznokci, które pozwalają na precyzyjne modelowanie, usuwanie starej masy oraz przygotowanie płytki paznokciowej do dalszych zabiegów. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom frezów, ich kształtom i zastosowaniu, aby łatwiej wybrać te najbardziej odpowiednie do Twoich potrzeb.

Jakie są rodzaje frezów do paznokci?

Różnorodność dostępnych rodzajów frezów do paznokci, rodzajów i zastosowania pozwala na precyzyjne dobranie narzędzi do kolejnych etapów stylizacji paznokci. Za ich pomocą możemy wykonać dużą część pracy: opracować skórki, skrócić paznokcie, oczyścić wały okołopaznokciowe, ściągnąć starą masę i zmatowić paznokcie. Frezy różnią się materiałem wykonania, ale także kształtem i gradacją.


  • Frezy diamentowe – wykonane z hartowanej stali, na której umieszczony jest nasyp z opiłków diamentowych. Dzięki tym ostrym drobinkom można łatwo usunąć masę hybrydową. Po ich zastosowaniu konieczne jest jednak wypolerowanie płytki. Frezy diamentowe są uważane także za najlepsze frezy do skórek. 
  • Frezy ceramiczne – dzięki zastosowaniu tlenku cyrkonu charakteryzują się wysoką twardością i odpornością na ścieranie. Choć są mniej agresywne, to idealnie nadają się do usuwania żelu i hybrydy. Nie przegrzewają paznokci, a po ich użyciu nie ma potrzeby polerowania powierzchni płytki paznokcia. Największą wadą frezów ceramicznych jest jednak ich kruchość.
  • Frezy z węglika spiekanego (karbidowe) – są to jedne z najtwardszych i najlepszych frezów, które efektywnie radzą sobie z usuwaniem nawet bardzo twardych materiałów, takich jak akryl. Sposób ich użycia zależy od kierunku pracy frezem. Praca frezem karbidowym w prawo zwiększa jego agresywność, co jest idealne do usuwania stwardniałego naskórka czy efektywnego usuwania mas żelowych i akrylowych. Praca w lewo pozwala na bardziej delikatne działanie na naturalnej płytce paznokcia.
  • Frezy kamienne – występują głównie w dwóch odmianach: różowej i białej. Różowe frezy wykorzystywane do skórek są produktem wykonanym z tlenku glinku, który jest prażony w bardzo wysokich temperaturach. Z kolei białe frezy są tworzone z naturalnego, drobnoziarnistego kamienia pozyskanego z piaskowca Arkansas – są one jeszcze łagodniejsze w użyciu. Frezy kamienne mają jedną najważniejszą wadę – są podatne na ścieranie
  • Frezy filcowe – są wyjątkowo delikatne. Idealnie nadają się do polerowania i wygładzania paznokci. Mogą być stosowane na naturalnych paznokciach, ale również na hybrydach i akrylu.
Frez cylindryczny do wygładzania płytki paznokcia

Dowiedz się więcej:

Co oznaczają kolory i kształty frezów? Jakie jest ich zastosowanie?

Różne rodzaje profesjonalnych frezów do paznokci są klasyfikowane nie tylko ze względu na materiał, z którego są wykonane, ale również na podstawie ich koloru. Mając do wyboru całą gamę frezów do paznokci – które służą do czego?


  • Żółty kolor – oznacza frezy o najniższej ścieralności, które są idealne do delikatnego polerowania i wygładzania płytki paznokciowej. 
  • Czerwone frezy – charakteryzują się nieco większą ścieralnością, są używane do precyzyjnego opracowywania skórek oraz drobniejszych nierówności na paznokciach. 
  • Niebieskie frezy – to narzędzia o jeszcze większej ścieralności do gruntownego wyrównania powierzchni paznokci, ściągania mas żelowych i akrylowych oraz do zrogowaciałej skóry. Niebieskie frezy do paznokci zastosowanie mają, gdy potrzebne jest mocniejsze działanie, ale bez uszkadzania płytki.
  • Zielone i czarne frezy – reprezentują najwyższą gradację ścieralności i są stosowane do usuwania twardych warstw żelu, akrylu czy nawet manicure tytanowego. Te frezy są najbardziej agresywne.


Rodzaje frezów do paznokci i ich zastosowanie zależą także od kształtu frezu. Dzięki nim frezy mają specyficzne zastosowania, które pomagają w dokładniejszym i bezpieczniejszym wykonaniu konkretnych czynności w manicure. Najpopularniejsze kształty to:


  • Stożek i łezka – idealne do pracy przy krawędziach
  • Kulka – używana do bezpiecznego opracowywania skórek 
  • Szpic i walec – do usuwania większych ilości masy

Do czego służą kapturki ścierne do frezarki?

Kapturki ścierne to nakładki na głowice frezarki, wykonane z papieru laminowanego, który jest pokryty ziarenkami piasku. Dzięki różnym gradacjom mogą być precyzyjnie dopasowane do potrzeb zarówno domowego pedicure, jak i manicure. W pedicure kapturki ścierne są stosowane do usuwania zrogowaciałego naskórka, takiego jak modzele czy nagniotki.


W manicure kapturki ścierne służą głównie do przygotowania płytki paznokcia do dalszych zabiegów. Grubsze kapturki używane są do usuwania twardszych materiałów, a delikatniejsze gradacje są idealne do wygładzania powierzchni paznokci. Dzięki higienicznej jednorazowej formie kapturki ścierne są praktyczne w wielu zabiegach manicure i pedicure.

Manicure wykonany przy pomocy frezu ceramicznego

Jak dbać o czystość frezów – higiena i dezynfekcja

Prawidłowa dezynfekcja akcesoriów do paznokci, takich jak frezy, to podstawa do utrzymania higieny i zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii oraz drobnoustrojów. Brudne narzędzia mogą niestety stać się siedliskiem patogenów takich jak gronkowiec, Candida Albicans, wywołującym grzybicę i Pseudomonas Aeruginosa, tzw. zielona bakteria.


W salonach kosmetycznych do higienizacji używa się często autoklawów oraz myjek ultradźwiękowych. W domu wystarczające może być ich dokładne mycie i użycie płynów do dezynfekcji. Należy spryskać narzędzie,f a następnie odczekać kilka minut.

Dowiedz się więcej:

Jak używać frezów i frezarki do paznokci?

Kiedy chcesz zrobić sobie manicure w domu, dobrze jest wiedzieć, jak korzystać z frezów i frezarki do paznokci, żeby efekty były takie jak po wizycie w salonie. Zacznijmy od tego, co jest ważne.

Opracowywanie skórek

Gdy zaczynasz pracę z frezarką do paznokci przy krawędzi płytki, wybór odpowiedniego rodzaju frezów do skórek jest kluczowy. Ważne, żeby był zaokrąglony, by nie uszkodził paznokci przy skórkach.

Zdejmowanie żelu lub hybrydy

Jak zdjąć hybrydę, by nie zniszczyć paznokci? Przede wszystkim dobierz frez na tyle delikatny, aby nie uszkodzić płytki paznokcia. Kontroluj prędkość frezarki i rób to ostrożnie, żeby uniknąć problemów. Wykorzystaj pochłaniacz pyłu, aby usunąć drobinki lakieru z powietrza.

Wygładzanie, modelowanie i przygotowanie paznokci

Do wygładzania i modelowania paznokci przydadzą się frezy o różnych stopniach szorstkości. Ważne jest też, żeby dopasować frezy do paznokci w zależności od tego, czy opracowujemy naturalną płytkę, czy masę hybrydową lub akrylową.

Usuwanie skórek przy pomocy frezarki

Dowiedz się więcej:

Wpływ dobrego doboru frezów na efekty manicure

Dobre frezy stanowią kluczowy element udanego manicure'u, który często pozostaje w cieniu, ale ma ogromne znaczenie dla ostatecznych efektów. Dobrze dobrane frezy pozwalają odpowiednio przygotować paznokcie, co z kolei umożliwia lepsze przyleganie lakieru czy hybrydy utwardzanej lampą UV /LED. Korzystanie z odpowiednich frezów przekłada się też na jakość wykonania manicure. Dobrze dobrane narzędzia umożliwiają dokładne i najbardziej efektowne wykończenie paznokci.

Dowiedz się więcej:

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Rada experta:

Metoda opracowywania skórek wokół paznokci zależy od doświadczenia i stanu paznokci.

Trzeba jednak zauważyć, że korzystanie z frezów i frezarki może być znacznie bezpieczniejszą opcją, zwłaszcza jeśli chodzi o ryzyko przypadkowych uszkodzeń. Użycie odpowiednio dobranych frezów pozwala na dokładne i delikatne usuwanie nadmiaru skórek bez ryzyka skaleczeń, co jest częstym problemem przy użyciu tradycyjnych cążek.

Dowiedz się więcej:

Jak dobrać odpowiednie frezy – przydatne porady

Wybór frezów to sprawa indywidualna. Zanim się zdecydujesz, pomyśl o tym, do czego będziesz go używać i jakie masz umiejętności. Na początek, aby zminimalizować ryzyko przepiłowania naturalnej płytki, warto zacząć od używania frezów ceramicznych. Z czasem, kiedy nabierzemy wprawy, możemy wypróbować pracę frezami diamentowymi i karbidowymi.


Zestaw frezów to prawdziwy niezbędnik początkującej stylistki paznokci. Jednak wybór najlepszych frezów jest często kwestią indywidualną.  Doświadczenie i ciągła praktyka pozwalają zrozumieć, które frezy są najwygodniejsze w pracy i pozwalają uzyskać najlepszy efekt.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024

Polecane

pixel