DBAJ O ZDROWIE
05.09.2023

Higiena intymna kobiet – porady i wskazówki

Higiena intymna kobiet – porady i wskazówki

Z infekcjami intymnymi na różnym etapie życia zmaga się większość kobiet. Już samo drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu diagnozowane jest częściej niż dwa razy u 40–50% pacjentek gabinetów ginekologicznych.[1] Jednym z czynników zwiększających ryzyko rozwoju infekcji narządów płciowych jest niewystarczające dbanie o czystość tych sfer. Jak prawidłowo dbać o higienę intymną? Czego się wystrzegać?

Higiena intymna – dlaczego jest ważna?

Trudno bagatelizować znaczenie higieny osobistej, mając na uwadze, że pozostawione na ciele drobnoustroje mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Nie inaczej jest w przypadku dbania o higienę intymną. Jej rolą jest usunięcie z zewnętrznych narządów płciowych i okolic odbytu: potu, brudu, płynów ustrojowych, a także pozostałości kału i moczu.

Korzystne jest zwłaszcza sięganie po preparaty o odpowiednim dla sromu pH (3,5–4,5), który sprzyja bytowaniu bakterii Lactobacillus, odpowiedzialnych za produkcję nadtlenku wodoru i kwasu mlekowego. Dla higieny intymnej są one kluczowe! Ich rolą jest zabezpieczanie przed rozwojem infekcji. Dzięki właściwej higienie osobistej sprawisz, że wizyty u ginekologa stanowić będą tylko elementem profilaktyki, a nie terapii stanów zapalnych czy grzybicy. 

Nie bez znaczenia jest też komfort odczuwany przy zachowaniu czystości okolic intymnych. Zwłaszcza podczas menstruacji czy nietrzymaniu moczu, jeśli nie będziesz myć się regularnie, zapach Twojego ciała daleki będzie od neutralnego. Wszystko dlatego, że we krwi i moczu bardzo szybko namnażają się bakterie.

Higiena intymna kobiet – na czym polega?

Dla zachowania prawidłowej higieny intymnej ważne jest stosowanie preparatów o kwaśnym pH. Jeśli będziesz sięgać po kosmetyki o odczynie zasadowym (a taki z reguły ma właśnie mydło toaletowe), zaburzysz florę bakteryjną wejścia do pochwy i samej pochwy. Nietrudno wówczas o rozwój infekcji.

W czasie menstruacji zadbaj o regularne wymienianie środków higieny osobistej, które gromadzą krew np. podpasek, tamponów, majtek menstruacyjnych czy kubeczka menstruacyjnego. Możesz spotkać się z zaleceniem, żeby zmieniać je co cztery godziny. Jeśli jednak masz obfite miesiączki, wówczas w pierwszych dniach konieczne może być wykonywanie tych zabiegów higienicznych nawet co dwie czy trzy godziny.

Jeśli zmagasz się z nietrzymaniem moczu, koniecznie skontaktuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który zaleci odpowiednie zabiegi pobudzające mięśnie dna miednicy (np. elektrostymulację). Na co dzień po każdym epizodzie wycieku moczu zmieniaj natomiast bieliznę albo wymień wkładkę urologiczną.

Higiena intymna kobieca i jej znaczenie

Katarzyna Grzyś-Kurka

Katarzyna Grzyś-Kurka

Copywriter

Porada experta:

Nie stosuj codziennie wkładek higienicznych tylko po to, aby te pochłaniały śluz.

To błędne koło. Taka wkładka będzie podrażniać okolice intymne w czasie poruszania się, co dodatkowo zwiększy produkcję wydzieliny. Warto po wkładki higieniczne sięgać natomiast w czasie owulacji, gdy wydzielina jest obfita lub zabarwiona krwią oraz przy upławach w czasie infekcji. Natomiast przy problemach z nietrzymaniem moczu – skorzystaj z wkładek urologicznych, które nie tylko wchłaniają mocz, ale też neutralizują nieprzyjemny zapach.

Jak dbać o higienę intymną kobiet?

Do regularnego mycia narządów płciowych najlepiej wykorzystywać tylko ciepłą wodę. Jeśli jednak jesteś po porodzie albo zabiegu, przez który powstały rany w okolicach pochwy – wykorzystuj płyn do higieny intymnej, który wspomoże zwalczanie bakterii i przyspieszy regenerację tkanek. 

W przypadku wielu kobiet stosowanie takiego preparatu na co dzień jest jednak korzystniejsze niż mycie wyłącznie wodą, co zalecają specjaliści. Sama sprawdź, co najlepiej służy Twojemu zdrowiu intymnemu.

Taki preparat wykorzystuj też do mycia odbytu. Pamiętaj, że to właśnie przez bliskie sąsiedztwo odbytnicy i cewki moczowej zwiększa się u kobiet ryzyko zakażeń układu moczowego. Najczęściej to właśnie bakterie E.coli, zasiedlające florę jelita grubego, odpowiadają za infekcję.

Do podcierania się po wizycie w toalecie zamiast zwykłego papieru (którego stosowanie odradzają szczególnie proktolodzy) sięgaj po nawilżany papier. Nie tylko pomoże Ci utrzymać higienę okolic intymnych, ale też zapewni uczucie świeżości i komfortu.

Regularne mycie okolic intymnych

Jakkolwiek regularna higiena jest kluczowa dla zachowania zdrowia intymnego o tyle, zbyt częste podmywanie się zaburza naturalną florę bakteryjną pochwy – bariera ochronna przestaje działać efektywnie. 

Za właściwości myjące płynów do higieny intymnej w wielu przypadkach odpowiadają surfaktanty. Niestety działają też drażniąco i wypłukują lipidy z cementu międzykomórkowego. Jeśli będziesz nadużywać preparatów do higieny intymnej (np. stosować je po każdej wizycie w toalecie), mogą powstać piekące podrażnienia okolic intymnych.

Co więc oznacza regularna higiena? Myj okolice intymne codziennie podczas kąpieli czy prysznica. Ale nie tylko! Jest to też konieczne po każdym wypróżnieniu. Stosowanie papieru toaletowego doprowadza do roztarcia bakterii na skórze. Dużo łatwiej wówczas o ich przeniesienie do pochwy i cewki moczowej. Jeśli masz możliwość – podmyj się w bidecie, pod prysznicem lub nad wanną. W innym wypadku – sięgnij po nawilżany papier.

Wymycie okolic intymnych jest też wskazane po kąpieli w jeziorze czy basenie, a także po stosunku seksualnym. 

Unikaj przy tym długich kąpieli w wannie. Wylegiwanie się w wodzie z dodatkiem perfumowanych kosmetyków nie sprzyja utrzymaniu miejsc intymnych w dobrej kondycji. Zdecydowanie bardziej higieniczną alternatywą będzie prysznic.

Dbanie o technikę mycia okolic intymnych

Nigdy nie wykorzystuj do mycia okolic intymnych gąbki. W jej nieustannie wilgotnych porach namnażają się bakterie i grzyby, które po przeniesieniu w okolice pochwy są w stanie wywołać infekcję.

Płyn do higieny intymnej nanieś na umyte wcześniej dłonie i nimi delikatnie oczyść okolice intymne. Ruch powinien być skierowany ku odbytowi. Przeciwny kierunek rodzi ryzyko przeniesienia bakterii z okolic odbytu do pochwy i cewki moczowej.

Nie zapomnij dokładnie opukać narządów płciowych i odbytu ciepłą wodą, aby usunąć pozostałości preparatu do higieny intymnej.

Na koniec osusz skórę ręcznikiem. Wszystko po to, aby nie tworzyć drobnoustrojom dogodnych wilgotnych warunków do namnażania się.

Stosowanie płynów i żelów do higieny intymnej

Współcześnie produkowane preparaty do kobiecej higieny intymnej poza właściwościami oczyszczającymi, służą też pielęgnacji:

  • korzystnie wpływają na aktywność bakterii produkujących kwas mlekowy,
  • łagodzą podrażnienia i świąd (np. po depilacji),
  • redukują nieprzyjemny zapach wydzielin.

Kluczowe jest jednak, aby wybrany preparat miał właściwe dla pochwy kwaśne pH. Wszystko po to, aby nie obniżyć odczynu okolic intymnych i tym samym pozbawić organizm mechanizmów obronnych. Tylko w kwaśnym odczynie Lactobacillus są w stanie wytwarzać kwas mlekowy i nadtlenek wodoru, które utrudniają patogenom zagnieżdżenie i namnażanie się w okolicach intymnych. Do takich produktów należą te, które znajdziesz w ofercie eZebra:

  • żel Vianek z ekstraktem z liści borówki czernicy oraz alantoiną i pantenolem,
  • żel Biały Jeleń z ekstraktem z kory dębu, kwasem mlekowym, alantoiną i pantenolem,
  • żel Illadian z wyciągiem z żurawiny i olejem z czarnuszki.
    Prawidłowa higiena intymna u kobiety w łazience

Unikanie zbyt obcisłych ubrań

Jeśli jesteś wielbicielką przylegających do ciała jeansów czy leginsów, zwiększasz ryzyko rozwoju infekcji intymnych. Ciasna odzież sprzyja powstawaniu otarć, a te z kolei mogą skutkować rozwojem bolesnych stanów zapalnych i infekcji.

To nie wszystko. Spodnie z syntetycznych tkanin, które niczym druga skóra oblekają pośladki, biodra i uda – zaburzają wentylację. W efekcie więc wilgoć osadza się na skórze i błonach śluzowych stwarzając drobnoustrojom doskonałe warunki do rozwoju.

Noszenie przewiewnej bielizny

Podobnie jak w przypadku zbyt ciasnych spodni, tak i wykonana z syntetycznych tkanin bielizna nie sprzyja utrzymaniu higieny okolic intymnych. Nietrudno o otarcia delikatnej skóry i błon śluzowych. Powstałe podrażnienia szybko dają o sobie znać pieczeniem i świądem.

Wybieraj bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin. Najlepiej, aby była to bawełna, jedwab, albo bambus. Materiały te są delikatne dla skóry i nie zaburzają wentylacji.

Fason też ma znaczenie. Kupuj raczej szorty albo figi, a nie stringi. Dlaczego? Bezpośredni ich kontakt z odbytnicą sprzyja przenoszeniu bakterii na pozostałą część bielizny i tym samym zwiększa ryzyko ich transmisji do pochwy i cewki moczowej. Nietrudno wówczas o rozwój infekcji intymnej czy zakażenia układu moczowego.

Zadbanie o prawidłową dietę

Bywa, że dolegliwości intymne to konsekwencja… nieprawidłowo zbilansowanej diety. Wszystko dlatego, że na florę bakteryjną pochwy wpływa mikrobiota jelitowa. W przekroju miednicy między odbytnicą a pochwą istnieje ścieżka śluzowa. Tą drogą transportowane są Lactobacillus odpowiedzialne za utrzymanie zdrowego środowiska w pochwie.

W zachowaniu właściwej kondycji miejsc intymnych sprzymierzeńcem są błonnik pokarmowy. Znajdziesz go w zbożach, warzywach i owocach. Unikaj natomiast słodyczy, ponieważ cukier jest dla drobnoustrojów pożywką – sprzyja ich rozwojowi.

Warto również przyjmować probiotyki ze szczepami Lactobacillus. Ich stosowanie ma udowodniony korzystny wpływ na zdrowie intymne kobiet.

Higiena intymna u kobiet – o czym warto pamiętać?

Stosujesz płyny do higieny intymnej, nosisz przewiewną bieliznę i luźną odzież, a mimo to co chwilę zmagasz się z dolegliwościami intymnymi? W takim wypadku skonsultuj się z ginekologiem lub dermatologiem. Może się okazać, że pękająca i swędząca śluzówka to jeden z objawów np. atopowego zapalenia skóry.

Pamiętaj, że w prawidłowym dbaniu o higienę intymną kluczowa jest regularność. Nie sprowadza się ona jednak wyłącznie do mycia narządów płciowych i odbytu podczas kąpieli czy prysznica. Obmywanie lub podcieranie papierem nawilżanym jest też ważne po każdym wypróżnieniu. W ten sposób zapobiegniesz przenoszeniu bakterii do pochwy i cewki moczowej.

Zrezygnuj też z noszenia bielizny ze sztucznych tkanin i obcisłych spodni. Utrudniają one prawidłową wentylację, przez co wilgoć osadza się na skórze i błonach śluzowych sprzyjając namnażaniu drobnoustrojów.

A jeśli zmagasz się z obfitymi upławami albo nietrzymaniem moczu, poza diagnostyką lekarską, skorzystaj z wkładek higienicznych, które wchłoną wilgoć, zapewniając Ci komfort i świeżość.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel