WSZYSTKO O PERFUMACH
27.05.2021

Perfumy – skład, właściwości, zastosowanie

Perfumy – skład, właściwości, zastosowanie

Perfumy są dla wielu z nas nieodłącznym elementem codziennej stylizacji. Jedni przez cały czas sięgają po swój ulubiony flakonik, inni mają kilka cenionych kompozycji, które wybierają na różne okazje. Niektórzy traktują perfumy jako miły dodatek uzupełniający stylizację na daną okazję, inni zaś – jako jej obowiązkowy element, tak samo istotny, jak bluzka, czy spodnie. Ilu ludzi, tyle gustów i preferencji! Jesteś miłośniczką pięknych zapachów? Zostań z nami: opowiemy Ci o nich nieco więcej!

Perfumy – skąd pochodzą?

Coco Chanel powiedziała niegdyś, że nie istnieje prawdziwa elegancja bez perfum. Podobnego zdania był Gianni Versace, twierdząc, że perfumy są przysłowiową kropką nad „i” elegancji. W istocie: perfumy podkreślają styl, dlatego ważne jest, aby wśród tak wielu odmiennych nut zapachowych wybrać te, które będą doskonałym dopełnieniem osobowości, a nie sztucznym dodatkiem. 


Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jaka jest historia perfum? Dziś dostęp do nich jest powszechny, a opcji do wyboru jest tyle, że bez wątpienia każdy znajdzie zapach idealny dla siebie. Jak to wszystko się w ogóle zaczęło?


Trudno wskazać jednoznacznie konkretną datę, czy nawet szacunkowy przedział czasu, kiedy pojawiły się pierwsze perfumy. Wzmianki na temat pięknego zapachu (uwzględniające datę), który roztaczała wokół siebie królowa Maria Antonina, pojawiły się w 1775 roku. Mowa o zapachu Houbiganta. Jednak prawdziwych początków perfum upatruje się nawet przed tysiącami lat – już wtedy na ołtarzach palono aromatyczne żywice, by oddać w ten sposób cześć bogom i zdobyć ich przychylność. Co ciekawe, sama nazwa „perfumy” pochodzi od łacińskiego słowa „per fumum”, co tłumaczy się jako „przez dym”. 


Za pierwszą perfumiarkę uznaje się Tapputi-Belat-ekalli. Zapiski na ten temat można znaleźć w asyryjskich tekstach klinowych z przełomu II i I tysiąclecia p.n.e. Pachnące olejki wytwarzała m.in. z mirry i kwiatów. Jednak za kolebkę perfum uznaje się starożytny Egipt. Wówczas zaczęto wytwarzać aromatyczne olejki i balsamy. Ludzkość przestała po prostu doceniać niezwykły zapach dymu zmieniający się w zależności od spalanego surowca, a podjęła próby uchwycenia szczególnych akcentów zapachowych. 


Perfumy produkowane w starożytnym Egipcie nie były bynajmniej dostępne dla wszystkich. Korzystali z nich wyłącznie władcy i ich bogate otoczenie. Były zbyt drogie, aby mógł pozwolić sobie na nie przeciętny mieszkaniec. Początkowo mogli sporządzać je tylko kapłani, a to dlatego, że wedle wierzeń recepturę perfum przekazał im sam bóg mądrości Thot.


Receptury wykorzystywane przez starożytnych Egipcjan szybko dotarły do Greków. Ci byli przekonani, że perfumy są dziełem bogini Afrodyty. Tajny przepis wykradła jej służąca, by następnie przekazać ludziom. Perfumy przygotowywano w owym czasie z surowców sprowadzanych z Afryki, aby uświetnić przede wszystkim czas igrzysk i świąt najważniejszych bogów. Nie były to jednak perfumy w postaci, jaką znamy dzisiaj. Wciąż były to kadzidła, balsamy oraz oleje wytwarzane z mięty, tymianku, drzewa sandałowego czy cynamonu.


Najpóźniej perfumami zainteresowali się Rzymianie. Preferowali tłuste pomady lub oleje, którymi nacierali ciało i włosy. Najczęściej takie rytuały pielęgnacyjne odprawiali, wyprawiając się do term lub je opuszczając.


Historia czasów starożytnych pokazuje nie tylko, jak różnie identyfikowano pochodzenie perfum, ale też jak odmiennie je stosowano. Podczas gdy w Egipcie popularne były przede wszystkim gęste pomady, którymi smarowano włosy, Grecy smarowali aromatycznymi olejkami całe ciała. Zachwyt nad perfumami udzielił się szczególnie Rzymianom, którzy stosowali je nie tylko na ciało, ale skrapiali nimi całe pomieszczenia. Można powiedzieć, że zapach bogatej części starożytnego Rzymu to intensywny aromat perfum.

Dowiedz się więcej:

Perfumy na różowo-niebieskim tle

Dowiedz się więcej:

Czym są perfumy?

Jak zdefiniować perfumy? Najprościej mówiąc – to mieszanki zapachowe nadające przyjemny zapach ciału, włosom lub powietrzu (uwzględniając perfumy samochodowe, czy do pomieszczeń). Nie od dziś wiadomo, że przyjemne zapachy wpływają korzystnie na nastrój i samopoczucie, a także mogą kojarzyć się z różnymi osobami lub okolicznościami – i konkretny zapach będzie o nich przypominać. Różne nuty zapachowe mogą wywoływać różne efekty: pobudzać, wpływać korzystnie na kreatywność, pomagać w skupieniu albo wręcz przeciwnie: relaksować, uspokajać i sprzyjać wypoczynkowi. 


Męskie i damskie perfumy wpływają także na zmysły i mogą działać na płeć przeciwną jak feromony! Co więcej: osoby pachnące ładnie kojarzą nam się jako bardziej atrakcyjne. Dziś wybór kompozycji zapachowych jest przeogromny, dlatego z całą pewnością wśród propozycji producentów zapachów każdy znajdzie ten, który idealnie trafi w jego gust!


Perfumy składają się z różnych składników, które to właśnie łączą się w końcowy zapach. Na kompozycję składają się olejki eteryczne różnego pochodzenia: roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego. Dzięki temu możliwości komponowania aromatów są praktycznie nieskończone. Ogromny wybór aromatów zapewnia możliwości tworzenia kompozycji z różnych kategorii zapachowych, takich jak świeże, morskie, kwiatowe, orientalne, cytrusowe czy drzewne.

Dowiedz się więcej:

Rodzaje perfum damskich

Perfumy kojarzą się dość jednoznacznie z aromatami zamkniętymi w eleganckim flakoniku, których używamy do nadania zapachu ciału, ubraniom lub włosom. Warto jednak wiedzieć, że oprócz perfum damskich, męskich i unisex, na rynku znajdziemy także perfumy o innym zastosowaniu. Mowa o perfumach do samochodu, szafy, pomieszczeń, pościeli, a nawet do pralek i suszarek do prania. 


Skład, kompozycja i sposób użycia perfum różni się w zależności od ich przeznaczenia, jednak istota działania pozostaje taka sama: to nadanie pięknego, intensywnego i długotrwałego zapachu!

Pusta butelka po perfumach

Dowiedz się więcej:

Właściwości perfum – na co zwrócić uwagę?

Aby perfumy damskie i perfumy męskie cieszyły przez cały czas użytkowania i nie stały na półce, zbierając kurz, warto na etapie wyboru zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą okazać się bardzo istotne dla satysfakcji z użytkowania. To przede wszystkim kompozycja zapachowa i jej kategoria, trwałość, skład i przeznaczenie. Trwałe perfumy to przede wszystkim te oryginalne i dobrej jakości.

Zapach perfum damskich

Przyjemny zapach budzi pozytywne skojarzenia, a także oddziałuje korzystnie na zmysły. Wybierając perfumy, musisz mieć na uwadze to, że kompozycja zapachowa jest wieloskładnikowa – i kilkuetapowa. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze to, że jeśli lubisz – przykładowo – zapach wanilii, to wybierając perfumy mające tę nutę zapachową w kompozycji, musisz mieć na uwadze to, że będzie ona tam w towarzystwie co najmniej kilku innych aromatów. Aby spryskiwanie się perfumami sprawiało Ci przyjemność, musisz upewnić się co do dwóch kwestii: czy tak samo lubisz pozostałe aromaty, a także to, czy zmieszane ze sobą będą Ci się podobać.

Trwałość perfum damskich

Wybierając zapach, który Ci się podoba, z pewnością chcesz, by towarzyszył Ci przez cały dzień – a nawet i dłużej! Aby tak jednak było, musisz zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to jakość wybranej kompozycji. Oryginalne produkty są tworzone ze składników dobrej jakości, dlatego zapach jest długotrwały i nie zmienia się na „gumowy” po kilku godzinach. Po drugie – dla intensywności i trwałości perfum istotny jest ich rodzaj. Chodzi o koncentrację składników zapachowych.


Najwięcej olejków zapachowych (przeważnie 25%-40% składu) mają perfumy. To sprawia, że zapach jest intensywny, głęboki i trwały. Perfumy dobrej jakości utrzymują się nawet przez kilkanaście godzin, a nierzadko są również wyczuwalne jeszcze kolejnego dnia: na włosach, czy szaliku.


Nieco mniejszą zawartością składników zapachowych, a tym samym – subtelniejszym zapachem i krótszą trwałością – charakteryzują się wody perfumowane. Stężenie olejków zapachowych w tym przypadku to 10-15%. 


Kolejną kategorią są wody toaletowe. Zawartość składników zapachowych to w ich przypadku 5-10%, co przekłada się na subtelny zapach, bardziej towarzyszący w ciągu dnia niż mocno wyczuwalny. 


Najbardziej subtelnym zapachem i jednocześnie najkrótszą trwałością charakteryzują się wody kolońskie. Zawartość kompozycji zapachowych to około 3-5%, dzięki czemu mają bardzo subtelny zapach i krótką trwałość. 


Ostatnie w kategorii są mgiełki zapachowe do ciała, które mają charakter odświeżający i pachną intensywnie właściwie tylko przez kilka chwil po rozpyleniu i szybko się ulatniają.

Dowiedz się więcej:

Dowiedz się więcej:

Czerwona butelka po perfumach

Skład perfum

Dość istotną kwestią, jaką należy mieć na uwadze przy wyborze perfum, jest ich skład. O ile kupujesz znane produkty, pochodzące od zaufanych producentów i dystrybutorów – nie musisz martwić się tym aspektem, bo skład jest przebadany i bezpieczny. Uważaj jednak na podróbki. Bywają łudząco podobne do oryginału, przez co niejednokrotnie możesz nawet nie zorientować się, że nabywasz nieoryginalny produkt. Dotyczy to przede wszystkim zakupów w sieci oraz na bazarkach, od sprzedawców ulicznych etc. W takim przypadku ze składem może być różnie!


Ta sama sytuacja ma miejsce również wówczas, gdy kusi Cię nowy zapach, marki no name lub nabyty z niepewnego źródła, przyjrzyj się jego składowi. Może bowiem okazać się, że zawiera on składniki mogące zagrażać zdrowiu w mniejszym lub większym stopniu. 


Zwracanie uwagi na skład perfum jest istotny również dla alergików – bo w ich przypadku nawet składniki uznane za bezpieczne dla ogółu, mogą okazać się drażniące lub uczulające, ale jest to kwestia indywidualna.

Dowiedz się więcej:

Przeznaczenie perfum

Choć dziś podział perfum na codzienne i wyjściowe, czy dla brunetek i blondynek nie ma już racji bytu i pozostaje raczej pewnym przyzwyczajeniem niż standardem, warto mieć na uwadze jeden podział: na dzień i na noc. Naturalnie nie musi to być żaden jednoznaczny wykładnik: traktuj go bardziej jako wskazówkę, która może znacznie ułatwić Ci wybór, gdy po raz pierwszy sięgniesz po nową kompozycję. Perfumy opisywane jako propozycje na dzień są subtelniejsze, te na noc – intensywniejsze, o głębszych, wciągających i wielowymiarowych nutach.

Kobieta psikająca perfumy na rękę

Perfumy – co wchodzi w ich skład?

Wspomnieliśmy już, że w skład perfum mogą wchodzić trzy rodzaje składników: pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i syntetyczne. Które składniki z każdej z tych kategorii są najpopularniejsze?

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne to właśnie składniki pochodzenia roślinnego, które nadają kompozycji roślinnego aromatu. Wśród najpopularniejszych olejków eterycznych znajduje się: 


  • Olejek cedrowy – nadaje perfumom ciepłego, lekko balsamicznego aromatu. To bardzo popularna nuta w kompozycjach zapachowych dla mężczyzn, ale spotyka się go również w cięższych, hipnotyzujących perfumach dla kobiet.
  • Olejek z drzewa sandałowego – podobnie jak w przypadku olejku cedrowego, ten z drzewa sandałowego nadaje kompozycjom głębi. Co ciekawa, jest uważany za naturalny afrodyzjak, co może wyjaśniać, dlaczego perfumy z tą nutą zapachową są tak intrygujące!
  • Olejek z bergamotki – ta roślina nadaje perfumom lekkości, rześkości i świeżości. Jest bardzo chętnie wykorzystywana w subtelnych, letnich kompozycjach.
  • Olejek z irysa – nadaje kompozycjom bardzo ciekawego charakteru. Z jednej strony jest delikatny, subtelny i odświeżający, z drugiej zaś – nieco pudrowy. 

Dowiedz się więcej:

Substancje pochodzenia zwierzęcego w perfumach

Wśród najpopularniejszych nut zapachowych w perfumach znajdują się również składniki pochodzenia zwierzęcego. Nadają one kompozycjom intensywnego, bardzo charakterystycznego aromatu. To między innymi:


  • Piżmo – ten składnik nadaje perfumom głębokiego, intensywnego, balsamicznego aromatu.
  • Ambra – to jedna z najpopularniejszych nut zapachowych w perfumach. Nadaje im wirującego, intensywnego, nieco słodkiego zapachu.
  • Castoreum – ten składnik nadaje perfumom intensywnego, nieco skórzanego zapachu, przez co kompozycje stają się głębokie, wciągające i wirujące. 


Ze względów etycznych substancje pochodzenia zwierzęcego są coraz częściej zastępowane syntetycznymi o zbliżonych właściwościach.

Dowiedz się więcej:

Substancje syntetyczne

Nowoczesne technologie pozwalają dziś na laboratoryjne uzyskanie niemal każdej substancji lub jej odpowiednika. Nie inaczej sprawa ma się również w przypadku perfum. Syntetyczne składniki zapachowe to właśnie te, które powstały w laboratorium. Mogą to być zupełnie oryginalne zapachy, ale także te, które imitują naturalne aromaty – roślinne, czy pochodzenia zwierzęcego. Takie kompozycje są oparte między innymi na estrach, ketonach lub aldehydach.

Kobieta psikająca perfumy na rękę

Perfumy – jak je stosować?

W przypadku perfum warto kierować się tą samą zasadą, co przy nakładaniu kosmetyków. Intensywność zapachu możesz budować, aplikując kolejną warstwę, a jeśli od razu zaaplikujesz ich za dużo, zapach może stać się przytłaczający i męczący!

Katarzyna Grzyś-Kurka

Katarzyna Grzyś-Kurka

kosmetolog

Rada experta:

Aby perfumy pachniały jak najdłużej i intensywnie, aplikuj je w miejsca „pulsujące”: na wewnętrznej stronie nadgarstków, na szyi, czy za uchem.

Dzięki temu, że skóra w tych miejscach jest najcieplejsza, aromat będzie subtelnie podgrzewany przez cały czas, a co za tym idzie – intensywniej i dłużej wyczuwalny. Warto pamiętać o tym, by z umiarem spryskiwać włosy perfumami – chodzi o alkohol, który na dłuższą metę może je wysuszać. Największą trwałość zapewnią jednak oryginalne perfumy dobrej jakości!

Dowiedz się więcej:

Co warto wiedzieć o perfumach – podsumowanie

Aby perfumy cieszyły zapachem, jakością i trwałością przez wiele godzin, wybierz je rozsądnie! Kupuj je przede wszystkim z zaufanych źródeł – jak nasza drogeria – które gwarantują legalne pochodzenie produktów, a tym samym: ich wysoką jakość. Rozejrzyj się wśród perfum dla kobiet i mężczyzn oraz bez obaw wybierz te, które najbardziej lubisz!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel