ZADBANA SKÓRA
23.12.2021

Hydrolat. Dlaczego warto go stosować?

Hydrolat. Dlaczego warto go stosować?

Z pewnością niejeden raz spotkałaś się z kosmetykiem o nazwie hydrolat. Co to jest? To naturalny kosmetyk, który przynosi skórze (i włosom) wiele korzyści. W drogeriach znajdziesz różne rodzaje hydrolatów, z różnych roślin – a co za tym idzie – o różnych właściwościach. Używanie dobrze wybranego hydrolatu szybko przyniesie pierwsze, korzystne efekty. Sprawdź, czym jest hydrolat i dlaczego warto po niego sięgać!

Hydrolat – co to jest?

Hydrolat to naturalny kosmetyk powstający jako produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji roślin z parą wodą. Gotowy preparat w swoim składzie zawiera rozpuszczalne w wodzie komponenty materiału roślinnego oraz niewielkie ilości olejku eterycznego, dzięki któremu kosmetyk wydziela delikatny i jednocześnie niezwykle przyjemny zapach.

Jakie są zalety hydrolatu do twarzy?

Hydrolaty są często stosowane jako dodatkowy kosmetyk pielęgnacyjny obok toniku lub zamiennie, zamiast niego. O jakich najważniejszych zaletach hydrolatu warto wspomnieć? To przede wszystkim: 


  • pH: hydrolat charakteryzuje się pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry, a jego regularna aplikacja stanowi idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji cery i całego ciała;
  • Regeneracja: hydrolat stosowany systematycznie doskonale odżywia, nawilża oraz koi przesuszoną i podrażnioną skórę;
  • Oczyszczenie: odpowiednio dopasowany hydrolat skutecznie oczyszcza skórę, ściąga rozszerzone pory i zmniejsza wydzielanie sebum;
  • Delikatność: dzięki niewielkiej zawartości olejków eterycznych hydrolat może być stosowany przez posiadaczki skóry wrażliwej, a nawet tej skłonnej do alergii;
  • Różnorodność: hydrolat uzyskuje się z wielu odmian roślin, z których każda wykazuje odmienne działanie dla skóry. Dzięki temu wybierając produkt dla siebie, możemy dopasować go do indywidualnych potrzeb naszego ciała.

Dowiedz się więcej:

Hydrolat – rodzaje i właściwości

Ile roślin, tyle ich różnorodnych właściwości i możliwości wykorzystania. Hydrolaty można pozyskać z każdej rośliny – bo ten kosmetyk powstaje w procesie ich destylacji z parą wodną. Na rynku kosmetycznym znajdziesz więc wiele rodzajów hydrolatów, o różnych właściwościach. Największą popularnością cieszą się hydrolaty różane, z oczaru wirginijskiego, melisy, kocanki i rumianku.

Hydrolat różany

Właściwości hydrolatu różanego doceniają przede wszystkim posiadacze cery suchej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Hydrolat różany nawilża, łagodzi podrażnienia, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wśród właściwości hydrolatu z róży wymienia się również działanie zmniejszające widoczność porów. Bonus: przyjemny, relaksujący zapach wycisza i koi również zmysły!

Hydrolat z oczaru wirginijskiego

Jakie właściwości ma hydrolat z oczaru wirginijskiego? To przede wszystkim działanie kojące i łagodzące, dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji podrażnionej skóry. Hydrolat z oczaru wirginijskiego wykazuje także działanie zwężające pory oraz redukujące trądzik. Dodatkowo nawilża skórę i odświeża ją. Hydrolat z oczaru wirginijskiego jest chętnie wybierany przez osoby z dojrzałą cerą, ponieważ zawiera on naturalne antyoksydanty. 

Hydrolat z melisy

Melisa wycisza nie tylko umysł – ale także skórę. Dlatego hydrolat z melisy jest chętnie wybierany przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do zaczerwienień i podrażnień. Melisa łagodzi również stany zapalne skóry. Dodatkowo hydrolat z melisy wykazuje działanie normalizujące wydzielanie sebum, co doceniają osoby ze skórą mieszaną, tłustą i trądzikową. 

Kiedy stosować hydrolat?

Hydrolat z kocanki

Łagodzące i przeciwzapalne właściwości hydrolatu z kocanki doceniają przede wszystkim posiadacze skóry wrażliwej i ze skłonnością do podrażnień. Dodatkowo hydrolat z kocanki wykazuje właściwości regulujące wydzielanie sebum, dzięki czemu skóra pozostaje świeża na dłużej. Hydrolat z kocanki zawiera również naturalne antyoksydanty, dlatego jest dobrym wyborem do pielęgnacji cery dojrzałej. 

Hydrolat z rumianku

Hydrolat rumiankowy to jeden z najbardziej znanych sposobów na wyciszenie stanów zapalnych skóry i jej podrażnień: bo ta roślina jest znana ze swoich doskonałych właściwości łagodzących i kojących. Sprawdzi się między innymi jako środek wspomagający regenerację skóry po opalaniu. Hydrolat rumiankowy ma również właściwości nawilżające i regenerujące skórę, a także antyoksydacyjne. 

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Wybierz hydrolat o czystym, prostym składzie.

Idealną sytuacją jest ta, w której hydrolat ma tylko jeden składnik: 100% ekstraktu roślinnego. Używając takiego produktu minimalizujesz ryzyko uczulenia czy podrażnienia niemal do 0, bo nie narażasz skóry na kontakt z chemicznymi dodatkami. Pamiętaj jednak o tym, że alergenem może być wszystko – także naturalne składniki. Wybierając prosty skład dostarczasz swojej skórze tego, co najcenniejsze z darów natury. Warto wiedzieć również o tym, że hydrolaty śmiało można stosować również do pielęgnacji włosów. Używaj ich jako odświeżającej, nawilżającej mgiełki w ciągu dnia lub po umyciu włosów. Ten rytuał pokochają przede wszystkim suche i osłabione pasma.

Dowiedz się więcej:

Jak dobrać hydrolat do typu cery?

Każdy typ cery ma inne potrzeby i wymagania, a podstawą udanej pielęgnacji jest to, by zapewnić skórze to, czego najbardziej potrzebuje. Dlatego hydrolat, tak samo, jak krem czy serum, trzeba dopasować odpowiednio do skóry. 

Cera sucha

Przy cerze suchej najważniejsze jest nawilżenie i ochrona przed utratą wilgotności. Tego rodzaju skóra często się napina, ściąga i ma tendencje do zmarszczek. Aby zapobiec tego typu dolegliwościom, wybierzmy hydrolat jaśminowy, laurowy lub różany.

Cera tłusta

Posiadaczki tłustej skóry zazwyczaj zmagają się z jej błyszczeniem, nadmiernym wydzielaniem sebum trądzikiem oraz widocznymi porami. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się hydrolaty z szałwii lekarskiej i z zielonej herbaty.

Jakie działanie ma hydrolat?

Cera mieszana

Cera mieszana zazwyczaj wykazuje cechy skóry tłustej w strefie T oraz suchej na pozostałych obszarach twarzy. Aby ją wyrównać, postawmy na hydrolat miętowy, rumiankowy lub lawendowy.

Cera wrażliwa

Przy cerze wrażliwej borykamy się z częstymi podrażnieniami, zaczerwienieniem oraz swędzeniem. Aby ukoić zmęczoną skórę, wybierzmy hydrolaty różany, lipowy lub makowy. Takie hydrolaty o właściwościach kojących i wyciszających przywrócą skórze komfort niemal tuż po aplikacji. Nadają się zarówno do użycia zamiast toniku, jak i jako odświeżająca i kojąca mgiełka do stosowania w ciągu dnia. 

Cera naczynkowa

Posiadając cerę naczynkową, najważniejsze okazuje się wzmocnienie ścianek naczyń krwionośnych – chroni to skórę przed powstawaniem na niej nieestetycznych pajączków. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się hydrolaty z kocanki, z oczaru i z róży. Cera naczynkowa często reaguje zaczerwienieniem i uczuciem ciepła w różnych sytuacjach i momentach dnia. Aby złagodzić ten dyskomfort, warto mieć pod ręką produkt łagodzący. W tym przypadku zastosowanie odpowiedniego hydrolatu jako kojącej mgiełki w ciągu dnia będzie jak najbardziej trafionym pomysłem. 

Dowiedz się więcej:

Hydrolat do twarzy jak go stosować?

Największą zaletą hydrolatu jest jego uniwersalność – preparat może być stosowany jako tonik, mgiełka do twarzy i ciała, woda po goleniu oraz podstawa innych kosmetyków. Pamiętajmy, że sposób stosowania wody kwiatowej zależy od formy, w jakiej chcemy jej używać.

Po co stosować hydrolat do twarzy?

Hydrolat jako tonik

Odświeża skórę i przywraca jej odpowiednie pH. Jak go aplikować? Wystarczy nanieść kilka kropel hydrolatu na wacik i przemyć nim twarz. Jeżeli masz hydrolat w postaci buteleczki z atomizerem, nie musisz nanosić go na wacik i przemywać skórę. Możesz rozpylić go bezpośrednio na nią i albo poczekać do wchłonięcia, albo od razu nakładać krem pielęgnacyjny. 

Hydrolat jako mgiełka

Przynosi ulgę w upalne dni. Dodatkowo doskonale sprawdza się jako utrwalacz do makijażu. Aby stosować hydrolat  w ten sposób, należy wlać go do buteleczki z atomizerem i spryskiwać skórę z odległości 20 cm. Hydrolat wykorzystywany jako mgiełka sprawdzi się w ciągu dnia do odświeżenia skóry (np. przetłuszczającej się) lub do łagodzenia podrażnień i zaczerwienień (skóra podrażniona, naczynkowa lub nadreaktywna).

Hydrolat jako woda po goleniu

Ukoi i oczyści podrażnioną skórę. Stosując hydrolat jako wodę po goleniu, najlepiej nałożyć jego niewielką ilość na dłonie i wmasować w miejsca, z których pozbyłyśmy się włosków. Wybrany hydrolat możesz wykorzystać również do wzbogacenia ulubionego balsamu pielęgnacyjnego, którego używasz po goleniu. 

Hydrolat jako baza kosmetyków

Wzbogaci je i wzmocni ich działanie. Planując samodzielne przyrządzenie wybranego kosmetyku, po prostu zmieszaj go z kilkoma kroplami hydrolatu. Jeśli nie jesteś pewna, jaki efekt uzyskasz i czy będzie on satysfakcjonujący, przetestuj ten sposób na niewielkiej ilości kosmetyku. 

Jaki hydrolat do twarzy wybrać? Podsumowanie

Hydrolaty to kosmetyki naturalne o wszechstronnym zastosowaniu, które mogą zmienić oblicze codziennej pielęgnacji. Podstawą do tego, by tak było, jest dobranie odpowiedniego kosmetyku do aktualnych potrzeb skóry. Hydrolaty możesz stosować na skórę całego ciała, a także na włosy!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel