WŁOSOWE LOVE
27.11.2020

Hydrolat do włosów – jak działa i jak go stosować?

Hydrolat do włosów – jak działa i jak go stosować?

Hydrolat do włosów cieszy się taką samo sporą popularnością, jak odpowiednik do twarzy. Ziołowe terapie powróciły w wielkim stylu i są dziś niezwykle popularne. Coraz chętniej sięgamy po naturalne kosmetyki, a nawet robimy je samodzielnie. Proste, a przy tym skuteczne składy to klucz do sukcesu! Szczególnie miejsce wśród kosmetyków na bazie ziół odgrywają hydrolaty. Jaki hydrolat do włosów wybrać i jak go używać? Podpowiadamy.

Hydrolat do włosów – co to jest?

Hydrolat na włosy powstaje w efekcie destylacji olejków eterycznych – to wodny produkt o działaniu łagodniejszym niż olejki eteryczne, ale również wykazuje skuteczne właściwości pielęgnacyjne. Hydrolat może być stosowany zarówno na długości włosów, jak i na skórę głowy. Wybierz produkt o czystym, bezpiecznym składzie, by móc stosować go również bez obaw na skórę twarzy. 

Dowiedz się więcej:

Hydrolat na włosy – jakie pełni funkcje?

Używanie hydrolatów do włosów jest coraz popularniejsze. Nic dziwnego. Trend na świadomie dbanie o urodę jest dzisiaj silny jak nigdy wcześniej. Wracamy do korzeni i metod stosowanych już przez nasze babcie. Zioła, kwiaty i owoce służą nam nie tylko do jedzenia czy zdobienia pomieszczeń, ale do troski o urodę i dobre samopoczucie. 


Odpowiednio dobrany hydrolat nakładany na włosy regularnie może pełnić różne funkcje: nawilżać, chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, odżywiać, dodawać blasku, stymulować wzrost włosów czy nawet zmniejszać ich wypadanie. W zależności od tego, jaki mamy typ włosów, będziemy wybierać inne produkty pielęgnacyjne.

Jak stosować hydrolat do włosów?

Hydrolat do włosów można stosować na różne sposoby – w zależności od tego, jakie są ich potrzeby, a także jaki efekt chcesz uzyskać. Hydrolat jest naturalnym produktem, dlatego śmiało jedną buteleczkę możesz stosować na różne miejsca. 

Hydrolat do włosów jako odżywka

Lubisz odżywki w sprayu? Śmiało przetestuj więc hydrolat – doskonale sprawdzi się w tej roli. Wystarczy spryskać nim włosy: jeszcze wilgotne (ale już nie mokre) lub suche. W obu przypadkach hydrolat zapewni im nawilżenie, a także ułatwi rozczesywanie. Bonus: przyjemny zapach, który subtelnie będziesz czuć na włosach przez najbliższe godziny. 

Jak działa hydrolat do włosów?

Hydrolat do włosów jako wcierka

Hydrolat jako wcierka? Czemu nie! Ponieważ jest produktem naturalnym, nie musisz obawiać się o to, że zastosowanie jej na skórę głowy wysuszy ją lub podrażni. Wcierki do włosów warto stosować na oczyszczoną skórę głowy i aplikować je wykonując delikatny masaż. Dzięki temu składniki aktywne przenikają do cebulek, odżywiając je – a tym samym wzmacniając włosy. 

Hydrolat do olejowania włosów

Olejowanie włosów na hydrolat to całkiem popularne rozwiązanie. Olejowanie na podkład nawilżający (a hydrolat do olejowania włosów można zaliczyć właśnie do grupy nawilżaczy) to jedna z ulubionych metod posiadaczek suchych włosów. Hydrolat przed olejowaniem zapewni włosom dodatkową dawkę nawilżenia. 

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Hydrolat możesz stosować jako samodzielny kosmetyk, zarówno do na włosy, jak i skórę głowy.

Jeżeli jednak nie przekonuje Cię używanie wodnistych kosmetyków, ale jednak nie chcesz rezygnować z korzystnego działania hydrolatu, zawsze możesz użyć go po prostu jako kosmetyku wzmacniającego działanie Twoich ulubionych produktów. Możesz na przykład wymieszać go z ulubioną odżywką lub maską do włosów i taki wzbogacony kosmetyk nakładać na włosy. Innym sposobem na wykorzystanie hydrolatu do włosów jest spryskanie nim włosów po umyciu, a jeszcze przed nałożeniem olejku pielęgnacyjnego. W ten sposób „zamkniesz” nawilżenie we włosach.

Dowiedz się więcej:

Hydrolat na włosy – jaki wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaki hydrolat wybrać, by osiągnąć pożądany efekt. Preparaty te możemy stosować zarówno na same włosy, jak i skórę głowy. Kluczem do określenia typu pielęgnacji są nasze indywidualne potrzeby.

Hydrolat na włosy lawendowy

Hydrolat lawendowy to idealny produkt dla osób, które zmagają się z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Stosowany regularnie na skórę głowy, zapobiega nadmiernej produkcji sebum. 


Nawilża skórę, dzięki czemu nie produkuje już ona tyle łoju. A nasze włosy nie są codziennie tłuste i pozbawione życia. Lawenda działa kojąco, przeciwzapalnie i łagodząco. Świetnie radzi sobie ze stanami zapalnymi, wypryskami i drobnymi rankami na skórze głowy.

Stosowanie hydrolatu na skórę głowy

Hydrolat na włosy oczarowy

Kolejny król nawilżenia i mistrz w łagodzeniu podrażnień. Hydrolat oczarowy doskonale nadaje się do pielęgnowania skóry wrażliwej – również tej na głowie. Hydrolat ten ma działanie przeciwzapalne i nawilżające, dzięki czemu można go wykorzystać w dbaniu o włosy ze skłonnością do łupieżu. Kosmetyki z dodatkiem wyciągu z oczaru nadają się też dla skóry tłustej, regulują bowiem wydzielanie sebum.

Hydrolat z mięty pieprzowej

To jeden z ciekawszych produktów. Hydrolat z mięty pieprzowej działa silnie odświeżająco. Można spryskać nim włosy, kiedy nie mamy czasu na mycie głowy. Wyciąg z mięty zadziała jak suchy szampon. Mięta pieprzowa dodatkowo działa antybakteryjnie, antygrzybiczo i antyoksydacyjnie. 


Wszystko to sprawia, że zdaje egzamin w dbaniu o włosy problematyczne. Przetłuszczanie, nadmierne przesuszenie, stany zapalne skóry głowy – tu mięta bez wątpienia pomoże. Hydrolat stosowany na skórę głowy umożliwia też walkę z łupieżem i przywraca skórze odpowiedni poziom pH.

Hydrolat z dziurawca

Niezwykle uniwersalny produkt, który sprawdzi się przy wszystkich typach włosów. Świetnie nadaje się jako baza do olejowania włosów. Spryskujemy włosy hydrolatem i dopiero później nakładamy na włosy odpowiedni olej. Efekt? Nawilżone, odświeżone, piękne pukle. Hydrolat ten przywraca skórze odpowiednie pH i działa regenerująco.

Czy hydrolat pomaga na porost włosów?

Hydrolat z drzewa sandałowego

Kosmetyk ten przypadnie do gustu osobom zmagającym się z wypadaniem i osłabieniem włosów. Hydrolat z drzewa sandałowego stosowany regularnie doda skórze jędrności, poprawi jej ukrwienie i, co za tym idzie, będzie wspierać piękny wygląd fryzury. Podobnie jak hydrolat z dziurawca, również ten z drzewa sandałowego nadaje się do przygotowywania włosów do nałożenia oleju.

Hydrolat z krwawnika pospolitego

Hydrolat z krwawnika to produkt o niezwykle uniwersalnym zastosowaniu. Tak, jak pielęgnuje cerę, tak dba również o kondycję skóry głowy i włosów. Reguluje wydzielanie sebum, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, działa przeciwzapalnie, kojąc podrażnienia i drobne ranki. Do tego tonizuje skórę, przywracając jej odpowiedni poziom pH.

Hydrolat z rozmarynu

Hydrolat rozmarynowy to doskonały wybór, jeśli masz problematyczną skórę głowy. Wykazuje on właściwości antybakteryjne i łagodzące, dlatego dobrze poradzi sobie z różnymi krostkami czy stanami zapalnymi na skórze głowy. Rozmaryn wykazuje również właściwości łagodzące. Warto sięgnąć po niego również wtedy, gdy skóra głowy ma tendencję do nadprodukcji sebum: rozmaryn normalizuje bowiem pracę gruczołów łojowych. 

Dowiedz się więcej:

Hydrolat do włosów – jak go przygotować w domu?

Na rynku kosmetycznym nie brakuje gotowych do użycia produktów, ale jeżeli chcesz swój hydrolat przygotować samodzielnie w domu – jest to jak najbardziej możliwe, a w dodatku całkiem proste. Potrzebujesz do tego wybranej rośliny, a także wody destylowanej. Wybraną część rośliny włóż do garnka i zalej wodą destylowaną tak, by została przez nią przykryta. Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez około 30 minut. Po ostygnięciu przelej płyn do buteleczki z atomizerem i przechowuj w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. 

Hydrolat do włosów – co wartow wiedzieć? Podsumowanie

Hydrolat na włosy to doskonałe rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim: to produkt naturalny, dlatego jego działanie jest łagodne. Docenią to przede wszystkim posiadacze wrażliwej skóry głowy, która ma skłonności do podrażnień. Szeroki wybór hydrolatów znajdziesz w drogerii eZebra!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel