SEKRETY MAKIJAŻU
09.08.2019

Idealny podkład do cery z trądzikiem różowatym, czyli jaki?

Idealny podkład do cery z trądzikiem różowatym, czyli jaki?

Trądzik różowaty to uciążliwa dolegliwość, która nawet bardzo znacząco może wpływać na pewność siebie. Odpowiednia pielęgnacja cery przy trądziku różowatym to podstawa, która pomaga wyciszać zaczerwienienie. Wiele osób maskuje objawy trądziku różowatego przy pomocy makijażu. Podkład do cery z trądzikiem różowatym powinien być dobrany bardzo rozważnie: bo z jednej strony powinien mieć dobre właściwości kryjące, a z drugiej – pielęgnować, wzmacniać i koić skórę. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni podkład na trądzik różowaty. Sprawdź, czy wiesz wszystko na ten temat!

Trądzik różowaty – czym się charakteryzuje?

Czy u Ciebie również występuje trądzik różowaty? Odpowiedź brzmi TAK, jeśli na jej środkowej części twarzy znajduje się rumień i odznaczające się, trudne do ukrycia naczynka. Taki problem się nawarstwia, kiedy dochodzą do tego krosty i zgrubienia. 


Z tego względu przypadłość ta ma wspólną nazwę z tradycyjnym trądzikiem. Nie jest to jednak to samo, krosty te bowiem nie mają typowego ropnego wypełnienia. Mimo to i tak są bardzo kłopotliwe. Zazwyczaj nie pojawiają się w okresie dojrzewania, ale po 30 roku życia. Trądzik taki częściej spotykany jest u osób z jasną karnacją.


Zaczerwienienie skóry, nieraz bardzo nasilone, a także bardzo widoczne „pajączki” to zmora wielu osób dotkniętych problemem trądziku różowatego. Z jego objawami można (i wręcz należy) skutecznie walczyć, przede wszystkim odpowiednią pielęgnacją: nawilżającą, odżywczą, kojącą i ochronną.

Jak wybrać dobry podkład do cery z trądzikiem różowatym?

Podkład do cery z trądzikiem różowatym – co jest ważne?

Podkład do cery z trądzikiem różowatym może (i nawet powinien) być całkiem skutecznym elementem pielęgnacji zaczerwienionej i osłabionej skóry, a nie tylko kosmetykiem maskującym problem. Wybierając podkład dla cery z trądzikiem różowatym zwróć więc uwagę na to, by był to produkt przeznaczony właśnie do stosowania przy tym problemie. To istotne z kilku powodów. 


  • Po pierwsze dlatego, że nie powinien to być kosmetyk o ciężkiej formule, który trudno zmyć bez pocierania czy wielokrotnego aplikowania produktu do demakijażu. Im więcej pocierania i konieczności używania sporej ilości kosmetyku do demakijażu czy do mycia twarzy, tym większe prawdopodobieństwo tego, że skóra będzie się czerwienić jeszcze bardziej i objawy trądziku różowatego przybiorą na sile jeszcze bardziej. 
  • Kolejna istotna kwestia to ta, że podkład do cery z trądzikiem różowatym powinien mieć właściwości nawilżające, kojące i ochronne. Fluid pozostaje na skórze przez wiele godzin, dlatego powinien mieć właściwości nie tylko maskujące zaczerwienienia, ale także pielęgnacyjne – by przez cały dzień dbać o komfort skóry tak, jak krem. 
  • Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, by podkład do twarzy z trądzikiem różowatym miał właściwości rozświetlające – dzięki temu skóra będzie wyglądała na świeższą i będzie bardziej promienna. 


Dobry podkład do cery z trądzikiem różowatym powinien mieć również lekką formułę. Nie powinien pozostawiać tłustego filmu ani tworzyć efektu ciężkiej maski. To tylko niepotrzebnie obciąża skórę i sprawia trudności z usunięciem z niej kosmetyku.

Niekomedogenność

Komedogenność to określenie odnoszące się do zdolności różnych składników kosmetyku do zatykania porów skóry, a w konsekwencji do powstawania zaskórników. W przypadku skóry dotkniętej problemem trądziku różowatego dodatkowe krostki zapalne wywodzące się z zaskórników, zdecydowanie nie są pożądane!

Hipoalergiczność

Cera z trądzikiem różowatym jest zaczerwieniona i podrażniona, dlatego trzeba uważać z wyborem nowych kosmetyków – by nie zwiększyć dyskomfortu składnikami, które mogą podrażnić skórę, a nawet spowodować reakcję uczuleniową. Warto więc stawiać na kosmetyki hipoalergiczne: są one pozbawione składników potencjalnie drażniących. 

Zawartość składników łagodzących

Podkład na trądzik różowaty powinien zawierać składniki nawilżające i łagodzące. Dzięki temu będzie pełnił dodatkową funkcję pielęgnacyjną, dbając o komfort skóry przez cały dzień. 

Dowiedz się więcej:

Obecność filtrów SPF

Ochrona przeciwsłoneczna to także bardzo istotna kwestia. Delikatna i wrażliwa skóra nie powinna być narażona na promieniowanie UV, bo nadmierna ekspozycja może pogłębić problem suchości, nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, a także zaczerwienienia i podrażnienia. Promieniowanie słoneczne może zaostrzyć przebieg trądziku różowatego, dlatego koniecznie chroń skórę przed słońcem. 

Lekka konsystencja

Warto jeszcze raz podkreślić to, jak istotne dla komfortu skóry dotkniętej problemem trądziku różowatego jest to, by kosmetyki miały lekką formułę. Chodzi o zminimalizowanie konieczności pocierania cery wacikiem z produktem do demakijażu, bo to może pogorszyć jej stan. 

Dowiedz się więcej:

Podkład na trądzik różowaty – jaki kolor wybrać?

Podkład do trądziku różowatego powinien mieć naturalny kolor, aby wtopił się w skórę. Najlepiej sięgnąć po lekko transparentny lub jak najbardziej naturalny odcień. Nie musisz obawiać się o to, że podkład się nie sprawdzi – bo jeśli będzie zawierał zielony pigment maskujący zaczerwienienia, to efekt krycia objawów trądziku będzie zadowalający. Nie chodzi przecież o to, by przemalować sobie twarz, a o efekt wyciszenia zaczerwienień i wyrównania kolorytu skóry. 

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym.

Zaburzeniu ulega funkcjonowanie drobnych naczyń krwionośnych – stąd widoczne tzw. pajączki i zaczerwienienia skóry. Podstawą zmniejszania ich widoczności jest odpowiednia, codzienna i sumienna pielęgnacja: nawilżająca, łagodząca, odżywcza i ochronna. Skórę dotkniętą trądzikiem różowatym łatwo dodatkowo podrażnić, dlatego kluczowy jest wybór łagodnych kosmetyków: zarówno pielęgnacyjnych, jak i do makijażu. Warto być pod stałą kontrolą dermatologa, zwłaszcza, jeśli objawy są nasilone. Czasem konieczne jest wdrożenie dodatkowych środków, jak maści z antybiotykami lub przyjmowane doustnie. W skrajnych przypadkach skuteczne może okazać się leczenie laserem. Nie warto działać na własną rękę – zwłaszcza, jeśli dotychczas stosowane przez Ciebie metody nie przynoszą satysfakcjonujących efektów.

Podkład dla cery z trądzikiem różowatym – podsumowanie

Wybór odpowiedniego podkładu na trądzik różowaty to istotna kwestia dla wszystkich tych, którzy dobrze czują się w makijażu. Wybierając produkt nie tylko kryjący, ale także o działaniu pielęgnacyjnym i łagodzącym, nie maskujesz problemu, a rozwiązujesz go i przeciwdziałasz zaostrzaniu się objawów.


Z wyciszeniem zaczerwienień i zadbaniem o komfort skóry z trądzikiem różowatym doskonale radzi sobie beztłuszczowy podkład – Clinique Anti-Blemish Solutions. Choć zalicza się do produktów z wyższej półki cenowej, warto w niego zainwestować. Zwłaszcza że jest to kosmetyk, który zawiera w sobie składniki lecznicze, niwelujące istniejące już zmiany trądzikowe. I jednocześnie blokują ich powstawanie w przyszłości.


Czy już znasz odpowiedź na pytanie: jaki jest dobry podkład do cery z trądzikiem różowatym? Warto też mieć na uwadze, że nie zawsze kosmetyki są w stanie zatuszować grubsze krostki. Zgrubienia będą przecież i tak widoczne. Nawet wtedy, kiedy pokryjemy je podkładem. Z tego powodu warto rozważyć nieco silniejsze działanie. Wśród takich propozycji znajduje się zabieg wykonany przy użyciu odpowiedniego lasera.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

pixel