Jak czyścić telefon, myszkę i klawiaturę? Krok po kroku do prawdziwej czystości
COVID-19 opanował już niemal cały świat. Pandemia budzi ogromny lęk i każdy z nas robi wszystko, by nie zarazić się wirusem. Od kilku tygodni codziennie słyszymy, jak istotna w walce z nim okazuje się higiena osobista. Wiemy, jak ważne jest częste i dokładne mycie rąk oraz jak odpowiednio stosować środki dezynfekujące. Niestety zdecydowanie za rzadko mówi się o największych siedliskach zarazków znajdujących się w domach nas wszystkich. Pamiętajmy, że telefony komórkowe, klawiatury i myszki do komputerów gromadzą na sobie grubą warstwę groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Chcąc chronić się przed atakiem koronawirusa, zadbajmy więc nie tylko o higienę dłoni, ale postawmy również na dokładne czyszczenie sprzętów elektronicznych. Jak się z nie zabrać? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści
Dlaczego warto dokładnie czyścić telefon, myszkę i klawiaturę?
Najnowsze badania naukowe wskazują, że najbardziej zabrudzonym przedmiotem, w którego posiadaniu znajduje się każdy z nas, jest smartfon. Dotykany niemal nieustannie i odkładany w przeróżne, zazwyczaj niezdezynfekowane miejsca, staje się największym nośnikiem różnego rodzaju zarazków.
Nie zapominajmy również o klawiaturze i myszce komputerowej. Choć większość z nas nie wynosi tego typu sprzętów na zewnątrz (co teoretycznie powinno obniżyć ich styczność z drobnoustrojami), to nierzadko dotykamy ich nieumytymi rękami. Ponadto nieczęsto zdarza nam się je wyczyścić, przez co warstwa niebezpiecznego dla zdrowia brudu odkłada się na nich latami.
Czyszczenie telefonu. O czym warto pamiętać?
Regularność
Telefon powinniśmy czyścić przede wszystkim regularnie. W czasach pandemii konieczne jest przecieranie go po każdym powrocie do domu. Dodatkowo warto wyrobić w sobie nawyk czyszczenia smartfona również po wstaniu z łóżka oraz po wyjściu z toalety.
Czyszczenie na sucho
Do przetarcia aparatu na sucho zawsze używajmy specjalnych ściereczek z mikrofibry, które doskonale radzą sobie z kurzem i innymi nieczystościami.
Czyszczenie na mokro
Choć większość producentów nie poleca mycia telefonu na mokro, to w czasach pandemii warto raz na jakiś czas przetrzeć go zwilżoną szmatką. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać w tym celu alkoholu. Do jego oczyszczania użyjmy raczej delikatnie zmoczonej ściereczki z mydłem.
Czyszczenie myszki – jak się za nie zabrać?
Alkohol i waciki
Najlepszym sposobem na wyczyszczenie myszki jest potraktowanie jej wacikiem nasiąkniętym alkoholem. Watką należy dokładnie przetrzeć wszystkie zewnętrzne części urządzenia.
Sprzężone powietrze
Aby pozbyć się kurzu oraz wszędobylskich okruszków, użyjmy sprężonego powietrza. Potraktujmy nim wszystkie klawisze funkcyjne oraz wspomnianą rolkę.
Podkładka pod myszkę
Nie zapominajmy również o podkładce pod myszkę. Nałóżmy na wacik kilka kropel alkoholu izopropylowego i dokładnie przetrzyjmy podkładkę. W ten sposób szybko i skutecznie pozbędziemy się z niej groźnych zarazków.
Czyszczenie klawiatury. Kilka prostych porad
Alkohol, ale z umiarem Choć większość klawiatur jest odporna na zachlapania, to nigdy nie powinniśmy zalewać tego typu sprzętu zbyt dużą ilością alkoholu. Wystarczy nasączyć szmatkę kilkoma kroplami etanolu lub spirytusu i dokładnie przetrzeć grzbiet każdego klawisza. Nie zapominajmy również o wyczyszczeniu w ten sposób boków klawiatury.
Okruszki i inne drobne elementy
Najprostszym sposobem na pozbycie się okruchów jest zdmuchnięcie ich sprzężonym powietrzem. Jeśli jednak chcemy być bardziej skrupulatni, możemy usunąć wszystkie klawisze i czyścić przestrzenie pod nimi za pomocą patyczków do uszu i alkoholu.
Jak zadbać o ręce po czyszczeniu sprzętu elektronicznego?
Aby pozbyć się zarazków, które pozostały nam na dłoniach po czyszczeniu sprzętu elektronicznego, należy użyć kilku środków:
Mydło
Oczyści skórę, jednocześnie usuwając zalegające na niej drobnoustroje. Jednym z najbardziej popularnych kosmetyków tego typu jest odżywcze mydło naturalne firmy Sylveco. Sprawdzi się też mydło kokos ananas lub mydło w płynie o zapachu zielonej herbaty.
Środek dezynfekujący
Środka dezynfekującego używajmy tuż po umyciu rąk. Dzięki temu nałożymy na nie dodatkową warstwę ochronną.
Krem nawilżający
Mydło i żel dezynfekujący mają działanie wysuszające. Aby nie narazić się na pękanie czy swędzenie skóry dłoni, zainwestujmy w intensywnie nawilżający krem do rąk.