ZADBANA SKÓRAPIĘKNO Z NATURYDOMOWE PORADY
29.06.2018

Jak czytać skład kosmetyków

Jak czytać skład kosmetyków

Stojąc przed półką z kosmetykami w aptece, drogerii lub innym sklepie można mieć wiele dylematów. Wielość i różnorodność produktów, ich wygląd, zapach i właściwości przynajmniej teoretycznie powinny czynić cuda. Tymczasem nie wszystkie kosmetyki działają tak, jak zapewniają producenci i zdarza się, że nie otrzymujemy tego, za co zapłaciłyśmy. Kupujący często kierują się przede wszystkim zapachem, wyglądem i reklamą, zamiast racjonalną analizą składników. Dzieje się tak zapewne i dlatego, że marki umieszczają na flakonikach i pudełkach obcobrzmiące nazwy, które przeciętnemu konsumentowi niewiele mówią. Jak sprawdzić skład kosmetyków przed zakupem i dobierać je do potrzeb? Zaczynajmy!

Jakich składników szukać w kosmetykach?

Czym należy się kierować przy wyborze odpowiednich kosmetyków? Dobierając produkty w drogerii, skoncentrujmy się przede wszystkim na tym, jakich efektów się spodziewamy. Analizując skład kosmetyków, sprawdzajmy, jakie są właściwości poszczególnych składników.

Ostatnie lata po raz kolejny udowodniły skuteczne działanie witaminy C, która między innymi pobudza w skórze właściwej produkcję kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność skóry i opóźnianie efektów starzenia.

Analiza składu kosmetyków – czego należy unikać?

W składzie wielu kosmetyków, zwłaszcza tych, które dostępne są w supermarketach, zaraz po wodzie (której jest najwięcej) występuje SLS lub SLES. Jest to składnik, który określany jest jako spieniacz. Im bardziej kosmetyk pielęgnacyjny (mydło, płyn pod prysznic żel) się pieni, tym mocniej może podrażnić skórę, doprowadzając do wystąpienia wyprysków i nieprzyjemnego swędzenia. W kosmetykach naturalnych SLS zazwyczaj nie występuje i to dobra wiadomość, bo nie tylko źle wpływa na skórę, ale po dostaniu się do oczu może spowodować rozwój chorób.

Dobrze jest wiedzieć, jak czytać skład kosmetyków, by chronić naszą skórę przed działaniem wielu innych szkodliwych składników. Do takich należy choćby Aliminum Chlorohydlate, czyli polskie aluminium, spotykane choćby w dezodorantach. Co prawda hamuje ono wydzielanie potu, ale jednocześnie zatrzymuje w organizmie niepożądane substancje, które powinny być z niego wydalone. To w efekcie może doprowadzić do wielu poważnych chorób. Podobnie jest w przypadku przyjaźnie brzmiącej nazwy substancji: oleje mineralne. Są one ubocznym produktem przetwarzania… ropy naftowej, a producenci wykorzystują olej jako naturalny wypełniacz (zwiększający objętość kosmetyku). Z naturalnością ma on niewiele wspólnego. Jego działanie może być szkodliwe dla skóry – przede wszystkim hamuje wymianę gazową, osadzając się na skórze i zatykając pory.

olejek

Jak czytać skład kosmetyków?

Dyrektywy Unii Europejskiej nakładają na producentów kosmetyków konieczność podawania ich składu. Produkt, którego w danym kosmetyku jest najwięcej, występuje na początku. Na ogół najwięcej jest zawsze wody. Niestety producenci nie są zobowiązani, by podawać składniki kosmetyków w sposób procentowy, a jest to bardzo ważne, bo im więcej innych składników odżywczych, tym kosmetyk jest skuteczniejszy. Producenci dobrych kosmetyków zastępują wodę wyciągami naturalnymi z roślin i tzw. hydrolatami, czyli wodą pozostałą po produkcji olejków zapachowych, pielęgnującą i nawilżającą skórę. Kosmetyk tak przygotowany będzie miał w składzie słowo „water”, ale w połączeniu z nazwą rośliny, z której był destylowany (w języku angielskim), a my mamy wtedy pewność, że danej marce zależało na jakości i skuteczności.

Jak widać, warto zagłębiać się w szczegóły dotyczące składu kosmetyków. Dowiemy się z niego o wiele więcej niż z obietnic producentów. Dzięki znajomości składników możemy uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z używaniem kosmetyków źle dopasowanych do potrzeb skóry.

 

Szukasz produktów o naturalnym i bezpiecznym składzie? Sprawdź naszą ofertę kosmetyków naturalnych:

Natura Estonica Color Bomb Conditioner

Vianek Czerwona Seria Ujędrniająca

Weleda Skin Food

Kosmetyki DLA Koniczynkowa włosomyjka

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane

pixel