Z naturalnymi kolorami włosów bywa tak, że rzadko pasuje nam akurat ten, którym obdarowała nas natura. Brunetki wolą być blondynkami, blondynki rude, a dziewczyny o płomiennych, czerwonych włosach często wolą głęboką czerń. Każda kobieta ma swoje marzenia i wymagania dotyczące własnego wizerunku. Na szczęście, dzięki nowoczesnym kosmetykom fryzjerskim, możemy w ciągu całego życia nosić różne kolory włosów. I to bez uszkodzeń i zniszczeń! Jak dbać o farbowane włosy, żeby cieszyć się ich blaskiem i doskonałą kondycją?
Spis treści
- Włosy farbowane, czyli jakie?
- Codzienna pielęgnacja włosów farbowanych
- Olejowanie, czyli moc natury dla włosów farbowanych
- Farbowanie włosów – jak zachować intensywność kolorów?
- Jak myć farbowane włosy?
- 10 kosmetyków, które odżywią Twoje włosy i zachowają ich blask
- Dbanie o farbowane włosy - podsumowanie
Włosy farbowane, czyli jakie?
Koloryzowanie farbą do włosów to bardzo popularny zabieg fryzjerski, który wiele z nas wykonuje również w domowym zaciszu. O ile u dobrego fryzjera nie musimy się obawiać zniszczenia oraz naruszenia struktury włosów, to w domu, przy nieumiejętnym stosowaniu kosmetyków do koloryzacji, możemy zrobić sobie krzywdę.
Włosy farbowane są przede wszystkim suche. Potrzebują więc odpowiedniego odżywienia. Farba niestety osłabia strukturę włosów i ich cebulki. W efekcie mogą się one łamać, rozdwajać oraz szybko blaknąć.
Włosy suche, a takie są zazwyczaj włosy farbowane, potrzebują odpowiednich kosmetyków. Jednak ważny jest sam sposób przeprowadzania zabiegu koloryzacji oraz kosmetyków, które są do niego używane. Jeśli farbujemy włosy w domu, najlepiej sięgać po farby bez amoniaku. Dlaczego?
Mimo, że amoniak skutecznie umożliwia pigmentowi przenikanie do wnętrza włosa, to sprawia, że kosmyki stają się przesuszone, słabe i łamliwe. Amoniak również negatywnie wpływa na stan skóry, powodując podrażnienia, a czasem nawet wysypkę.
Wśród drogeryjnych farb bez amoniaku warto sięgnąć po:
Codzienna pielęgnacja włosów farbowanych
W codziennej pielęgnacji farbowanych włosów bardzo ważne jest, aby już na etapie mycia zadbać o ich odżywienie. Przede wszystkim zawsze wybieraj szampony do włosów chroniące kolor, najlepiej z dodatkiem naturalnych olejów. Nie powinniśmy również zbyt długo płukać włosów w gorącej wodzie. Letnia woda jest najlepsza do mycia włosów poddawanych regularnej koloryzacji. Ważna jest również technika mycia. Zamiast nakładać szampon bezpośrednio na skórę głowy, lepiej go delikatnie spienić z odrobiną wody i w takiej formie dopiero wmasowywać w skalp. W ten sposób ochronimy skórę przed ewentualnymi podrażnieniami.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Olejowanie, czyli moc natury dla włosów farbowanych
Warto również sięgnąć po skarby natury i regularnie olejować włosy. Szczególnie docenią to włosy rozjaśniane, ponieważ to właśnie ten typ potrzebuje najwięcej odżywienia. Dlaczego warto stosować olejowanie? Włos, kiedy urośnie, nie ma szans na regenerację oraz odżywienie. Jeśli nie dostarczymy mu drogocennych substancji z zewnątrz, będzie pozbawiony blasku i matowy. Olej należy dobrać do porowatości swoich włosów.
Wiedząc, że te farbowane są suche, bezpiecznie możemy zdecydować się na jeden z olei do włosów średnioporowartych lub mieszać oleje ze sobą. Na początek warto przetestować:
- Oliwę z oliwek
- Olej awokado
- Olej słonecznikowy
- Olej macadamia
- Olej z orzeszków ziemnych (arachidowy)
- Olej sezamowy
- Olej ze słodkich migdałów
- Olej z orzechów laskowych
- Olej z moreli
- Olej arganowy
- Olej rycynowy
- Olej musztardowy
- Olej ryżowy
- Olej rzepakowy
- Olej z pestek śliwki
- Olej rokitnikowy
- Olej kameliowy.
Jak najlepiej olejować włosy farbowane? Możemy wybrane oleje wymieszać z maską lub położyć je bezpośrednio na zwilżone włosy. Warto taką mieszankę pozostawić pod czepkiem na całą noc. Rano zmywamy wszystko szamponem i kładziemy odżywkę. Najlepiej wgniatać olej we włosy małymi partiami, tak by nie ściekał.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Porada experta:
Olejowanie włosów farbowanych to tylko jedna z propozycji zabiegów odżywczych.
Jeśli nie przepadasz za tą metodą, nie zmuszaj się do niej. Dla każdego znajdzie się coś innego! O kondycję włosów możesz zadbać już w czasie koloryzacji, dodając do farby Olaplex. Niektórzy do mieszanki koloryzującej dodają również niewielką ilość odżywki lub maski do włosów. W niektórych przypadkach może to mieć jednak wpływ na intensywność koloryzacji i trwałość pigmentu.
Farbowanie włosów – jak zachować intensywność kolorów?
Pielęgnacja włosów farbowanych nie jest trudna, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze: włosy farbowane traktuj tak, jak zniszczone. Zapewnij im więc łagodną, a jednocześnie skuteczną pielęgnację nawilżającą, odżywczą i ochronną. Stosuj kosmetyki z ochroną UV, a także te przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Zawierają one składniki chroniące kolor, dzięki czemu nasyconą barwą będziesz cieszyć się dłużej, bez konieczności częstego odświeżania koloru.
Włosy farbowane nie lubią wysokich temperatur i alkoholu. Dlatego ogranicz prostowanie ich czy kręcenie ich lokówką, a także używanie kosmetyków do stylizacji zawierających alkohol.
Pielęgnacja włosów farbowanych powinna również uwzględniać stosowanie ochronnych olejków, przede wszystkim na końcówki włosów, które są najbardziej narażone na przesuszenie, rozdwajanie i kruszenie się.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak myć farbowane włosy?
Do mycia farbowanych włosów używaj odżywczych szamponów – najlepiej tych przeznaczonych właśnie do włosów po koloryzacji. Dobrym wyborem będą też po prostu szampony nawilżające i odżywcze, również te z emolientami.
Do mycia farbowanych włosów nie używaj gorącej wody, unikaj także szamponów silnie oczyszczających, tzw. rypaczy. Nie tylko mogą przesuszyć i podrażnić skórę głowy, ale także będą działać niekorzystnie na trwałość koloru, bo będą go szybciej wymywać.
Mycie włosów po farbowaniu dobrze przeprowadzić po raz pierwszy po 1-2 dniach od koloryzacji, by nie wymyć zbyt szybko świeżej farby.
SPRAWDŻ:
10 kosmetyków, które odżywią Twoje włosy i zachowają ich blask
Do najskuteczniejszych kosmetyków, które w zaciszu domowym pozwolą nam zachować blask i kolor naszych farbowanych włosów należą:
- Fanola No Yellow Szampon Do Włosów Blond
- Kemon Liding Color Maska Rozświetlająca Do Włosów Farbowanych
- L’Oréal Professionnel Serie Expert Vitamino Color szampon do włosów
- Joanna Professional UV Filter Protective Hair Shampoo szampon ochronny do włosów farbowanych
- Pantene Pro-V Lively Colour szampon do włosów
- Syoss Color szampon do włosów farbowanych i rozjaśnianych
- Flora by Ecos Lab szampon do włosów przesuszonych i farbowanych
- Kallos KJMN Color maska do włosów farbowanych
- TRESemmé Colour Revitalise maska do włosów farbowanych
- Gliss 4 in 1 Mask Protein+ Babassu Nut Oil maska do włosów suchych, zniszczonych i farbowanych
Dbanie o farbowane włosy - podsumowanie
Farbowanie włosów w jakimś stopniu zawsze wpływa na ich kondycję, szczególnie, jeśli mowa o trwałych farbach. Pielęgnacja włosów farbowanych powinna uwzględniać dwie kwestie: podtrzymanie żywego koloru oraz nawilżanie i odżywianie włosów. Co do zasady włosy farbowane można traktować w pielęgnacji jak zniszczone. Tak samo potrzebują nawilżenia i ochrony oraz wzmocnienia. Unikaj więc stosowania silnie oczyszczających szamponów na co dzień. Raz na jakiś czas warto wykonać głębokie oczyszczanie włosów i skóry głowy w ten sposób, jednak jeśli będziesz to praktykować zbyt często, skóra głowy i włosy mogą się przesuszyć, a to efekt odwrotny do zamierzonego!
Farbowanie siwych włosów. Z henną to bezpieczne!