ZADBANA SKÓRA
30.05.2019

Jak dbać o skórę atopową. Poradnik

Jak dbać o skórę atopową. Poradnik

Skóra atopowa swędzi, wysusza się, pojawiają się na niej plamy, czerwone przebarwienia. Jest trudna w pielęgnacji, uciążliwa i… ma ją coraz więcej ludzi. Skala problemu z roku na rok rośnie i jak wskazują badania, jest on wynikiem predyspozycji genetycznych. Nie dziedziczy się jednak samej choroby, a jedynie gen, który może ją wywołać. Choroba ujawnia się najczęściej właśnie u niemowlaków lub później między 6 a 7 rokiem życia. Jeśli zadajemy sobie pytanie o to, jak wyleczyć atopowe zapalenie skóry, niestety będziemy zawiedzeni. Choroby nie da się pokonać. Na szczęście można z nią normalnie funkcjonować. Trzeba tylko wiedzieć, jak dbać o skórę, by nie męczyła nas nieprzyjemnymi objawami. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj sekret pielęgnacji atopowej skóry.

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

AZS, bo tak w skrócie określa się atopowe zapalenie skóry to problem cywilizacyjny. Jego przyczyny nie są w pełni poznane. Oprócz czynników genetycznych wskazuje się również na nadmierną higienę, która powoduje osłabienie płaszcza lipidowego i, co za tym idzie, nadmierne wysuszenie. Naskórek jest delikatny i wrażliwy, nie chroni go już żadna powłoka. Drażniące czynniki wewnętrzne mają więc pole do niszczycielskiego popisu.

Atopia to nie tylko dolegliwość natury estetycznej. To też przyczyna problemów na tle emocjonalnym. Z racji tego, że ujawnia się najczęściej w dzieciństwie, może fatalnie wpłynąć na rozwój malucha. Zaczerwienienie i suchość są bardzo widoczne i utrudniają kontakty z rówieśnikami. Tym bardziej że zmiany widać głównie na twarzy i podbródku, czasem na rękach, klatce piersiowej i nogach. U starszych dzieci czerwone plamy znajdują się w zgięciach łokciowych, pod kolanami, na nadgarstkach. U nastolatków – wokół nosa i ust.

Pokutuje tutaj brak wiedzy i strach o ewentualne zarażenie chorobą. Tymczasem AZS nie jest zakaźne i nie da się go przejąć od drugiej osoby. Edukacja stanowi niezwykle istotny punkt walki ze stereotypami na temat schorzenia. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym mniejsza szansa na to, że ktoś ucierpi z powodu nieczułego zachowania społeczeństwa. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Empatią!

Pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry

Kwestią, na której powinni skoncentrować się chorzy, jest odpowiednia pielęgnacja skóry z AZS. Okazuje się, że nieprzyjemne objawy można bardzo mocno zminimalizować. Kluczem do sukcesu jest przemyślana, sumienna i rozsądna ochrona podatnej na uszkodzenia warstwy. Żeby pozbyć się swędzenia, zaczerwienia i suchości należy stawiać na bezzapachowe, delikatne preparaty na każdym etapie pielęgnacji. Tak u dzieci, jak i u dorosłych dobrze sprawdzą się specjalne kosmetyki pozbawione sztucznych dodatków, barwników i aromatów, np. z serii Mixa Baby Atopiance. Emulsja łagodząca do twarzy i ciała natychmiastowo i długotrwale łagodzi skórę atopową niemowląt, dzieci, a także dorosłych. Receptura kosmetyku została wzbogacona łagodzącym kompleksem Omega 8, zawierającym 8 kwasów tłuszczowych. Chroni ona barierę lipidową i trwale łagodzi dolegliwości. Receptura stworzona została z myślą o potrzebujących, jest hipoalergiczna i nie zawiera substancji zapachowych, a rezultat jej stosowania został udowodniony klinicznie.

Dobrym pomysłem jest wdrożenie do codziennej pielęgnacji wyrobów przeznaczonych do delikatnej skóry dzieci. To gwarancja, że wrażliwa warstwa nie zostanie dodatkowo podrażniona, a kosmetyk przysłuży się pełnej i dogłębnej regeneracji. Warto wypróbować np. produkty z serii La Roche-Posay LIPIKAR SYNDET AP+, które uzupełnią poziom lipidów. Sprawdzi się zarówno emulsja myjąca, jak i krem łagodzący. Co na atopowe zapalenie skóry? Proste składy!

MIXA BABY ATOPIANCE EMULSJA ŁAGODZĄCA 400MLVIANEK ŁAGODZĄCA EMULSJA DO MYCIA TWARZY 150MLLA ROCHE POSAY LIPIKAR SYNDET AP+ KREM MYJĄCY UZUPEŁNIAJĄCY POZIOM LIPIDÓW 400MLZIAJA ZIAJKA KREMOWY OLEJEK MYJĄCY DLA DZIECI NA CIEMIENIUCHĘ POWYŻEJ 1 MIESIĄCA ŻYCIA 300ML

Dbajmy o siebie

Warto wiedzieć też, jak leczyć atopowe zapalenie skóry. Jeśli nie pomaga domowa pielęgnacja, należy udać się do dermatologa. Specjalista przeprowadzi badanie i zaleci odpowiednie produkty apteczne, np. maści i kremy przeciwzapalne. Ważne, by nie stosować ich na własną rękę. Brak wiedzy może doprowadzić do opłakanych skutków, szczególnie jeśli np. bez wiedzy lekarza zastosujemy preparaty ze sterydami.

W walce z nieprzyjemnymi objawami pomagają leki immunosupresyjne i tabletki przeciwuczuleniowe. Czym leczyć atopowe zapalenie skóry? Także psychoterapią, która pozwoli uporać się ze stresem będącym jednym z czynników pogarszających objawy choroby.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

pixel