Co na stawy? Kolana, biodra i nadgarstki pod ochroną
Zła dieta, intensywne uprawianie sportu prowadzące do przeciążeń, stosowanie niektórych leków, wiek – wszystkie te czynniki potrafią fatalnie wpłynąć na kondycję naszych stawów. Przyczyną większości dolegliwości ze strony stawów jest uszkodzenie chrząstki stawowej – miękkiego elementu, który chroni główkę kości prze tarciem i amortyzuje ruch. Sama chrząstka jest niezwykle elastyczna. Niestety, z czasem jej stan może ulegać pogorszeniu. Efektem są dolegliwości bólowe, ograniczona ruchomość, dyskomfort. Problemy ze stawami potrafią uprzykrzyć nam życie, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Dlatego tak istotne jest, byśmy skrupulatnie o nie dbali. Jak to zrobić?
Jak dbać o stawy? Dieta na początek
Wiele osób zastanawia się, jak dbać o stawy, by poprawić ich działanie i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Wśród najczęstszych chorób stawów są skręcenia i zwichnięcia, z wiekiem u niektórych pojawia się RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa czy choroba zwyrodnieniowa. Wszystkie one skutecznie utrudniają normalne życie i bywają bardzo bolesne. Żeby im zapobiegać, trzeba zacząć dbać o stawy jak najwcześniej.
Na początek dieta. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie wszystkich organów i układów. Dobrze skonstruowany jadłospis potrafi zdziałać cuda! Co jeść na stawy?
1. Nabiał – pozwala dostarczyć organizmowi wapnia i białka, a więc substancji niezbędnych dla zdrowia kości i stawów. Białko jest materiałem budulcowym chrząstki stawowej. W nabiale znajdziemy go bardzo dużo, znacznie więcej niż w roślinach strączkowych czy zbożach.
2. Rośliny strączkowe i produkty zbożowe – jedząc je, dbamy o stawy kompleksowo. Po pierwsze dostarczamy organizmowi błonnika, który ułatwia trawienie, zapobiegając powstaniu nadwagi czy otyłości, które bardzo obciążają stawy, po drugie – wyłapujemy witaminy z grupy B niezbędne dla zachowania zdrowego układu nerwowego i walki ze stresem, który może negatywnie wpływać na stan mazi stawowej.
3. Produkty o działaniu przeciwzapalnym – ryby, oliwa z oliwek, czosnek, cebula, przyprawy – to złoty zestaw produktów, które zadziałają na nasz organizm przeciwzapalnie. Ryby są w dodatku bogatym źródłem
kwasów omega, które poprawiają ruchomość stawów, a oliwa z oliwek i inne
oleje mają bardzo dużo witaminy E.
4. Warzywa i owoce – w trosce o elastyczność stawów musimy włączyć do diety również warzywa i owoce, które dostarczą organizmowi całego zestawu witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia. Marchewka, kapusta, seler, kiełki, brokułu, truskawki, żurawina, cytrusy – zajadajmy się nimi, by zadbać o nasze stawy kolanowe, biodrowe i skokowe.
5. Suplementy – w razie potrzeby możemy również sięgnąć po suplementy. Jeśli nasza dieta jest uboga w istotne dla zdrowia składniki, przyda się nam dodatkowe wsparcie. Polecane preparaty:
Kwas hialuronowy na stawy
Specjalną kategorią produktów, które odpowiadają na pytania o to, co na stawy warto stosować, są preparaty z kwasem hialuronowym. Nasza dieta jest bardzo uboga w tę niezwykłą substancję – znajdziemy ją w galaretkach i żelkach, których nie jadamy na co dzień. Kwas hialuronowy występuje w stawach naturalnie. Niestety, z czasem jest go coraz mniej, a my zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe w kolanach, nadgarstkach lub biodrach. Stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym pozwala uzupełnić jego braki oraz stymuluje struktury stawowe, by samodzielnie zaczęły produkować chondroitynę – substancję ochronną.
Polecane produkty:
• Twój cel to: Wieczna Młodość
• Intenson Kolagen, witamina C, kwas hialuronowy
Co na stawy? Ruch to zdrowie!
Dla zdrowia stawów niezwykle istotna jest też aktywność fizyczna. Sport pozwala zachować ruchomość stawów, zadbać o kości, mięśnie – słowem, o cały układ ruchu. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z intensywnymi ćwiczeniami. Źle przeprowadzone mogą negatywnie wpłynąć na stawy, prowadząc nawet do uszkodzeń wywołanych przeciążeniami. Jak dbać o stawy? Idealnie sprawdzą się:
Dzięki sportowi zwiększa się objętość tkanki chrzęstnej, stawy zyskują na sprawności, są lepiej ukrwione i dotlenione. Wszystko ro sprawia, że rzadziej odczuwamy dolegliwości bólowe i możemy się cieszyć zdrowym, sprawnym ruchem każdego dnia!