Stopy są jedną z najbardziej narażonych na urazy i podrażnienia części ciała. Opieramy na nich cały nasz ciężar, więc nic dziwnego, że z czasem mogą zacząć nam dokuczać różnego rodzaju dolegliwości. O stopy zatem warto zadbać. Od paznokci, po odpowiednie nawilżenie, złuszczanie martwego naskórka czy zapobieganie odciskom. Warto to robić na bieżąco, ale gdy o tym zapomnimy, zawsze można wprowadzić szybki program odnowy. Jak pielęgnować stopy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Spis treści
Jak dbać o stopy? Pielęgnacja krok po kroku
W jaki sposób pielęgnować stopy? Nie musisz poświęcać dużej kwoty u kosmetyczki, możesz zrobić wszystko osobiście. Jak dbać o nie w domowych warunkach? To proste, choć same stopy potrafią być nieco problematyczne. Ich skóra łatwo się przesusza, ponieważ ma niewiele gruczołów łojowych, za to sporo potowych. Dodatkowo na piętach i palcach tworzy się gruba warstwa zrogowaciałego naskórka, w którym mogą tworzyć się pęknięcia. Te głębsze potrafią sięgnąć nawet skóry właściwej i być źródłem silnego bólu. Temu wszystkiemu można jednak zapobiec.
Jak dbać o stopy? Pierwszym etapem pielęgnacji – zarówno bieżącej, jak i tej naprawczej – jest ich kąpiel. Do miski z ciepłą wodą dobrze jest dosypać trochę soli kosmetycznej (najlepsza pochodzi z Morza Martwego), ale i zwykła sól kuchenna będzie odpowiednia. Taka kąpiel (która powinna trwać maksymalnie kwadrans) odświeża, pomaga zwalczać obrzęki oraz ujędrnia skórę. W zastępstwie soli – jeśli z jakichś powodów jej nie lubimy lub nie możemy z niej korzystać – można użyć płynu do kąpieli lub oliwy czy olejku o właściwościach nawilżających.
Po kąpieli należy osuszyć stopy i patyczkiem do pedicure odsunąć skórki. Rozpulchniony naskórek dobrze jest wygładzić specjalną tarką lub odpowiednim peelingiem. Tego typu produkty zazwyczaj zawierają drobiny pumeksu, kryształki soli czy olejki, dzięki czemu polerują i jednocześnie nawilżają naskórek. Następnie warto posmarować stopy kremem, który ma właściwości zmiękczające. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się delikatną skórą. Nanosząc krem, można jednocześnie wykonać masaż, który nie tylko odpręży nasze stopy, ale też poprawi krążenie w całym ciele.
Pielęgnacja stóp – a co z paznokciami?
Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o stopy, nie możesz również zapominać o paznokciach. Do ich obcinania najodpowiedniejsze będą cążki o zaokrąglonej powierzchni tnącej. Dzięki temu nie dojdzie do pękania płytki, która jest znacznie twardsza niż w paznokciach u dłoni. Jest kilka zasad odpowiedniego kształtowania paznokci u stóp. Obcinać należy tak, aby odrobinę wystawały poza opuszki, aby chronić je przed urazami. Boki należy upiłować, lekko je zaokrąglając. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ może się to skończyć bolesnym wrastaniem paznokcia. Zgrubiały naskórek usuń natomiast specjalną tarką. Pumeks nie będzie dobrym wyborem, ponieważ jego porowata powierzchnia jest dobrym środowiskiem do namnażania się bakterii. W przypadku problemów z popękana skórą możemy sobie tym tylko zaszkodzić.
Jak pielęgnować stopy? Najczęstsze problemy
- Odciski i nagniotki – to jedne z najczęściej występujących dolegliwości. Są to zrogowacenia skóry w kształcie stożka, które powodują nieprzyjemne uczucie wbijania się w skórę. Jak z nimi walczyć? Warto zaopatrzyć się w płyn lub maść na odciski. Po kilku dniach problem powinien zniknąć. Jeśli tak się nie stanie lub odcisk powróci, warto jest się skonsultować z podologiem.
- Pękające pięty – z tym problemem zmagają się osoby, które mają bardzo suchą skórę i tendencję do szybkiego rogowacenia naskórka. Zdarza się jednak, że jest to wynik niedoboru witaminy A. Aby sobie z tym poradzić, należy do codziennych rytuałów wprowadzić moczenie stóp w wodzie z solą lub płynem do kąpieli. Po tym zabiegu trzeba wmasować specjalny krem gojący lub… płyn z kapsułki witamin A+E. Nie obędzie się również bez założenia skarpetek. Pod wpływem ciepła substancje odżywcze szybciej wchłoną się w skórę.
- Nadpotliwość stóp – pocące się stopy to problem wielu osób. Często przyczyną jest spędzaniu wielu godzin w butach. Nasza skóra wtedy nie oddycha, staje się wilgotna, a to może prowadzić nawet do infekcji grzybiczych. Aby chociaż zniwelować pocenie, można wymoczyć stopy w kąpieli ziołowej (dobre właściwości przejawiają kora dębu czy szałwia). Następnie warto skorzystać z któregoś z preparatów na potliwość – dezodorantu lub żelu. W przypadku pielęgnacji stóp warto polecić m.in. produkty:
Można też posiłkować się talkiem, który wchłania wilgoć, kiedy mamy na stopach buty. Dobrym sposobem jest również zmiana obuwia w pracy na lżejsze. W ten sposób zniwelujemy gromadzenie się wilgoci oraz ewentualne powstanie grzybicy.