ZADBANA SKÓRA
03.11.2020

Jak dbać o tatuaż? Poradnik pielęgnacyjny

Jak dbać o tatuaż? Poradnik pielęgnacyjny

Decyzja o zrobieniu pierwszego tatuażu wiąże się z ekscytacją przeplataną z obawą, radością oraz niepokojem o efekt końcowy. W ferworze tych skrajnych emocji często zapominamy o zaznajomieniu się z podstawowymi zasadami pielęgnacji i zabezpieczenia świeżo wykonanego rysunku na skórze. Dlaczego okazują się one tak istotne?

tatuaz

Dlaczego pielęgnacja tatuażu jest tak ważna?

Co najczęściej zaprząta nam myśli przed pierwszym spotkaniem z tatuatorem? Otóż większość z nas z jednej strony skupia się na wzorze, który chce uwiecznić na skórze, a z drugiej zastanawia się nad zdolnościami artysty, który go wykona. Zależy nam głównie na tym, aby rysunek wyglądał profesjonalnie i dawał wyraz naszej osobowości. Dlaczego warto zwrócić uwagę również na jego właściwą pielęgnację?

Bezpieczne gojenie: to najważniejszy cel, który powinien nam przyświecać podczas podejmowania decyzji o tatuażu. Pamiętajmy, że wykonywanie tego rodzaju ozdoby wiąże się z uszkodzeniem skóry, której skuteczną i stosunkowo szybką regenerację zagwarantują wyłącznie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne;

Wygląd: dla większości z nas tatuaż pełni przede wszystkim funkcję estetyczną i dlatego powinniśmy z dużą troską podejść do kwestii jego pielęgnacji. Aby rysunek stał się prawdziwą dekoracją naszego ciała, pamiętajmy o tym, by odpowiednio o niego zadbać.

Zakażenie skóry po wykonaniu tatuażu. Jak je rozpoznać?

Ozdabianie skóry tatuażami wiąże się z niebezpieczeństwem pojawienia się zakażenia. W jaki sposób odróżnić je od lekkiego stanu zapalnego? Stan zapalny to naturalna reakcja skóry na intensywne nakłuwanie igłą. W ciągu pierwszych godzin od wykonania tatuażu na ciele mogą pojawić się zaczerwienienie i łuszczenie, którym często towarzyszy pieczenie oraz swędzenie. Tego rodzaju dolegliwości nie są groźne dla zdrowia i powinny ustąpić w ciągu maksymalnie 3 dni. Czasami zdarza się jednak, że niepokojące objawy nie mijają, a nasz stan szybko się pogarsza. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o zakażeniu skóry?

• Widoczne zmiany – np. czerwone guzki;

• Wycieki ropne o żółtawym lub zielonkawym kolorze;

• Opuchlizna utrzymująca się na ciele ponad 24 godziny;

• Silny ból wytatuowanego miejsca;

• Wysoka gorączka. Jeżeli po 3 dniach od wykonania tatuażu zauważymy u siebie, którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Podczas wizyty specjalista określi, czy mamy do czynienia z zakażeniem skóry i zadecyduje, jaka terapia sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Pierwszy tatuaż, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, jakie mogą pojawić się w ciągu pierwszych kilku dni od wykonania tatuażu, należy upewnić się, że tatuator poważnie podchodzi do kwestii jego zabezpieczenia. Do najważniejszych czynności ochronnych należą:

Dezynfekcja skóry: tatuator powinien dokładnie oczyścić skórę zarówno przed, jak i po wykonaniu tatuażu;

Druga skóra: po usunięciu z ciała wazeliny oraz resztek krwi i tuszu, tatuator powinien przykleić do niego specjalną folię, potocznie zwaną drugą skórą. Folia tego typu charakteryzuje się niesamowitą elastycznością oraz dużą wytrzymałością. Oprócz tego ściśle przylega do skóry, mocno się jej trzyma i minimalizuje ryzyko wdania się zakażenia. Druga skóra jest także hipoalergiczna i wodoodporna. Pamiętajmy, że nie należy jej ściągać przez około 3 doby od wykonania tatuażu;

Sterylność: zanim zdecydujemy się na konkretny salon tatuażu, najpierw upewnijmy się co do panujących w nim standardów higieny. Jak to zrobić? Poprośmy o pokazanie nam urządzeń do sterylizacji oraz poczytajmy opinie poprzednich klientów danego przybytku – być może dzięki temu uchronimy się przed groźnymi dla zdrowia infekcjami.

Jak pielęgnować tatuaż?

Pielęgnacja tatuażu ma ogromne znaczenie zwłaszcza w kwestii jego późniejszego wyglądu. Jakie zabiegi okazują się najistotniejsze?

Mycie: po upływie 3 dni od wykonania tatuażu należy delikatnie zdjąć z niego folię – najlepiej pod bieżącą wodą. Od tej pory należy dwa razy dziennie przemywać tatuaż letnią wodą z dodatkiem dobrej jakości żelu do higieny intymnej. W tej roli dobrze sprawdzi się również delikatny żel pod prysznic na bazie naturalnych składników lub specjalny żel pod prysznic do skóry pokrytej tatuażami Shiny Tattoo olejek pod prysznic

Natłuszczanie: na podrażnioną skórę należy regularnie aplikować cienką warstwę kremu z dodatkiem pantenolu lub allantoiny; świetnie sprawdzą się też specjalne preparaty do pielęgnacji tatuaży: olejek do pielęgnacji tatuażu Love My Ink

Zabezpieczenie: aby ochronić skórę przed obtarciami oraz zanieczyszczaniem, do czasu zagojenia się rany i ustąpienia opuchlizny, należy nosić luźne ubrania wykonane z naturalnych materiałów.

YOPE NATURALNY ŻEL POD PRYSZNIC RÓŻA 400ML
SYLVECO LEKKI KREM BRZOZOWY REGENERUJE 50ML
LOVE MY INK OLEJEK DO PIELĘGNACJI TATUAŻU 30ML
SHINY TATTOO OLEJEK POD PRYSZNIC 200ML

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixel