WŁOSOWE LOVE
29.11.2019

Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Podstawy pielęgnacji

Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Podstawy pielęgnacji

Twoje włosy już na drugi dzień po umyciu straszą tłustymi strąkami? Są suche na końcach, a przy skórze – no cóż, lepiej nie mówić? Używasz silnych szamponów, aby zwalczyć ten problem, jednak on cały czas narasta? Sprawdź co może być przyczyną nadmiernego przetłuszczania się Twoich kosmyków i podejmij skuteczną walkę z problemem!

SYLVECO BALSAM MYJĄCY DO WŁOSÓW Z BETULINĄ 300ML

Co zrobić z przetłuszczającymi się włosami? Przyczyny

Jak dbać o przetłuszczające się włosy? Na początku, warto uświadomić sobie, że problem nie leży w samych włosach, tylko w skórze głowy, która boryka się z dolegliwościami i właśnie w ten sposób je nam sygnalizuje. Uporczywe stosowanie coraz to mocniejszych środków po to, aby oczyścić skalp może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego – podrażniona skóra uruchomi reakcje obronne, w efekcie czego, będzie produkować jeszcze większe ilości łoju.

Jakie mogą być najczęstsze przyczyny przetłuszczania się skóry głowy?

• choroby dermatologiczne: łojotokowe zapalenie skóry, łupież pstry, łuszczyca – w takich sytuacjach nie ma co kombinować z kosmetykami, najlepiej od razu udać się po poradę do dermatologa.

• zła pielęgnacja: przesuszenie – nadmierne stosowanie zbyt mocnych szamponów, przesuszy skórę głowy, w efekcie czego ta będzie produkować zwiększone ilości sebum

• zła pielęgnacja: nakładanie odżywek na skalp – drogeryjne odżywki i maski nie nadają się do nakładania na skórę głowy. Stosowane w ten sposób, mogą zaburzać funkcjonowanie gruczołów łojowych i powodować przetłuszczanie się.

Co zrobić z przetłuszczającymi się włosami? Umyć!

Włosy, także te sprawiające problemy, należy myć tak często jak tego potrzebują. Szkodliwym mitem jest to, że tłuste włosy trzeba „przetrzymać” przez kilka dni – taka praktyka, może doprowadzić co najwyżej do rozwoju bakterii i grzybów. Są inne, skuteczniejsze metody na wyregulowanie pracy gruczołów łojowych o czym napiszemy niżej. Skupmy się na wyborze odpowiedniego szamponu. Jeżeli chcemy myć głowę codziennie, warto wybrać taki, który będzie delikatny.

W codziennej pielęgnacji włosów przetłuszczających się, warto zrezygnować z szamponów opartych na bazie SLS. Skład powinien być jak najprostszy, tak aby tylko oczyszczał skórę głowy, nie pozostawiając na niej zbędnych substancji. Dobrym przykładem takiego kosmetyku jest Balsam myjący do włosów z betuliną od Sylveco. Łagodne substancje myjące nie będą się mocno pieniły, co nie znaczy, że nie będą skuteczne. Już po kilku dniach powinnaś zauważyć wyraźną różnicę w stanie skóry głowy.

Aby zafundować naszej głowie porządne oczyszczenie, raz na tydzień możemy użyć mocniejszego szamponu. Może to być klasyczny produkt z SLS, ale jeżeli chcemy zafundować skórze dogłębne oczyszczenie – możemy użyć Szamponu Peelingującego, np. takiego jak Jantar od Farmony.

FARMONA JANTAR SZAMPON PEELINGUJĄCY 330ML
NATURA SIBERICA SUPER SIBERICA PROFESSIONAL MASKA DO WŁOSÓW PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ 300ML

Co zrobić z przetłuszczającymi się włosami? Nawilżyć i odżywić!

Przetłuszczająca się skóra głowy potrzebuje szczególnego traktowania. Aby pomóc gruczołom łojowym w ich pracy, warto zacząć stosować oleje na skórę głowy. Możesz kupić gotową mieszankę, bądź użyć dowolnego olejku, który nadaje się do cery trądzikowej. Olejowanie skóry głowy (i przy okazji włosów też) na noc, to świetny sposób, aby ją odżywić.

Dobrym pomysłem jest również zrobienie maseczki z olejku rycynowego, żółtka jajka, cytryny i odrobiny mąki ziemniaczanej. Na jedno żółtko, dodaj dwie łyżki olejku, łyżeczkę soku z cytryny i taką ilość mąki ziemniaczanej, aby całość miała przyjemną konsystencję. Jeżeli chcesz, możesz też dodać łyżkę ulubionego hydrolatu. Taka mieszankę nakładasz na skórę głowy i włosy na godzinę przed myciem. Myjesz głowę jak zwykle. Olejek rycynowy może być trudny do zmycia, dlatego w tym przypadku możesz użyć szamponu z SLS.

Te sposoby sprawdzą się doskonale, jeżeli problemy z przetłuszczającymi się włosami wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Jeżeli mimo tego objawy nie ustąpią – udaj się na wizytę do dermatologa lub trychologa.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

pixel