Podkład powinien być jak druga skóra. Chodzi zarówno o idealne dopasowanie kolorystyczne (powinien stapiać się z cerą i pozostawać niewidoczny), jak i pod względem formuły. Tak samo, jak krem pielęgnacyjny, podkład powinien być dopasowany pod kątem rodzaju i potrzeb skóry. Inne formuły warto więc wybierać do skóry suchej, inne do mieszanej i trądzikowej, a inne do cery dojrzałej. Podpowiadamy, jak dobrać podkład, by tworzył efekt drugiej skóry, bez ryzyka niepożądanego, sztucznego efektu maski. Sprawdź, jak dobrać kolor podkładu i na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie.
Spis treści
Rodzaje podkładów do twarzy
Jak dobrać podkład do twarzy? Wiele osób skupia się przede wszystkim na dopasowaniu odpowiedniego odcienia. To oczywiście bardzo istotna, wręcz kluczowa kwestia, jednak trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych, niemniej istotnych cech podkładu. To przede wszystkim rodzaj fluidu. Od niego zależy efekt makijażu i komfort skóry. Jaki podkład do twarzy wybrać? Wybór jest całkiem spory.
- Podkład kryjący – jak sama nazwa wskazuje, taki podkład ma właściwości kryjące. Siłą rzeczy jego formuła jest nieco cięższa niż innych rodzajów podkładów. Jest to jednak niezastąpiony wybór dla każdej osoby, której z różnych powodów (trądzik, przebarwienia, blizny, widoczne naczynka) zależy na ujednoliceniu kolorytu twarzy i ukryciu niedoskonałości.
- Podkład matujący – o lekkiej, beztłuszczowej formule i właściwościach pochłaniających nadmiar sebum, dzięki czemu skóra z tendencją do nadmiernego świecenia się o wiele dłużej wygląda świeżo. Taki podkład doskonale nadaje się do cery mieszanej i tłustej, a także trądzikowej.
- Podkład nawilżający – posiadaczki suchej skóry dobrze wiedzą o tym, że dla jej całodziennego komfortu, niezbędna jest sumienna pielęgnacja i solidne nawilżanie. Podkład nawilżający zapewni dodatkową porcję nawilżenia w ciągu dnia, poprawiając komfort i przy okazji wygląd skóry, bo gdy jest nawilżona, makijaż prezentuje się na niej o wiele lepiej. Podkład nawilżający sprawdzi się świetnie również do cery odwodnionej, a także mieszanej. Pamiętaj jednak, że jeśli masz tendencje do wyprysków, wybieraj podkłady o lekkich formułach, które nie zawierają składników komedogennych (czyli zapychających pory skóry).
- Podkład rozświetlający – Twoja skóra wygląda na zmęczoną, jest poszarzała i brakuje jej witalności? Na co dzień odżywiaj i wzmacniaj ją odpowiednią pielęgnacją, a do makijażu wybieraj podkład rozświetlający. Specjalna formuła tego kosmetyku z rozświetlającymi składnikami nada suchej, matowej, czy zmęczonej skórze zdrowego blasku i odświeżenia.
- Podkład wygładzający – często również o dodatkowych właściwościach liftingujących i anti-aging. Wygładzająca formuła podkładu świetnie sprawdzi się w makijażu skóry starzejącej się i dojrzałej, z reguły dodatkowo ją pielęgnując. To możliwe dzięki dodatkowi składników nawilżających i odżywczych.
Innym kryterium podziału podkładów może być to ze względu na formułę. W zależności od tego, jakiego rodzaju jest Twoja skóra i jakie są jej potrzeby, lepiej może sprawdzić się inny rodzaj podkładu. Wybór jest całkiem spory.
- Podkład w płynie – to najpopularniejsza formuła tego kosmetyku, dostępna w różnych, wymienionych wyżej wariantach. Ich składy są dopasowane do potrzeb różnych typów cer, dlatego bez problemu znajdziesz ten, który idealnie będzie pasował do Twojej skóry. Płynne podkłady mogą być na bazie wody (idealne dla cer mieszanych i tłustych) lub olejów (świetnie sprawdzą się przy cerze suchej i dojrzałej).
- Podkłady w kremie – chodzi o kremy koloryzujące: BB, CC i DD. Są nieco lżejsze niż klasyczne podkłady w płynie, jednak wiele produktów nie ustępuje im w niczym pod względem krycia i trwałości. To doskonały wybór dla każdego, kto preferuje subtelny makijaż. Podkłady w kremie to jeden z najczęstszych wyborów do letniego, nieobciążającego makijażu.
- Podkłady w pudrze – to doskonałe połączenie właściwości podkładu i pudru. W tej kategorii znajdziesz nie tylko podkłady w kompakcie, ale także mineralne – naturalne produkty o właściwościach hipoalergicznych, po które chętnie sięgają osoby o wrażliwej skórze. Więcej na temat kosmetyków mineralnych dowiesz się z naszego artykułu na ten temat: Kosmetyki mineralne – co to jest i komu się przydadzą? Poradnik.
- Podkłady w sztyfcie – to nieco rzadziej spotykana formuła, która jednak ma wielu swoich fanów. Podkłady w postaci grubego sztyftu mają przeważnie kremowe i dość bogate formuły. Dzięki temu są wygodne w użyciu, zapewniają skórze komfort, a także dobre krycie. Podkłady w sztyfcie śmiało można stosować na całą twarz, albo tylko na wybrane fragmenty, np. przy konturowaniu jej kształtu różnymi odcieniami podkładów.
- Podkład w musie – to delikatne kosmetyki o lekkich formułach, uwielbiane przede wszystkim przez początkujące adeptki makijażu. Są lekkie i dobrze się rozprowadzają oraz wchłaniają, co minimalizuje ryzyko smug i plam. Zapewniają krycie lekkie do średniego. To dobry wybór na co dzień, do tworzenia subtelnego makijażu.
Jak dobrać kolor podkładu?
Jak dobrać podkład do koloru skóry? Jej odcień może się zmieniać, np. latem, gdy jest opalona. Tonacja jednak pozostaje niezmienna. Chodzi o ton chłodny (czerwony, różowy odcień skóry), ciepły (złotawy odcień) lub neutralny. Jak rozpoznać, jaki masz typ cery? Pomoże w tym kilka prostych metod.
Sprawdź, jaki masz kolor żył po wewnętrznej stronie nadgarstka. Niebieskie sugerują, że masz chłodny typ urody, a zielone – ciepły. Kolor pomiędzy oznacza, że tonacja Twojej skóry jest neutralna.
Drugi sposób to tzw. test kartki. Do twarzy przyłóż żółtą kartkę, a następnie różową. Przyglądając się sobie w lustrze, najlepiej w neutralnym oświetleniu, określisz, przy którym kolorze cera wygląda lepiej. Jeśli przy żółtej kartce, to znaczy, że masz ciepłą tonację skóry, a jeśli przy różowej – chłodną.
Podobny test przeprowadzisz, używając srebrnej i złotej biżuterii. Jeśli bardziej podobasz się sobie w złotej oprawie, to znaczy, że prawdopodobnie masz ciepłą tonację skóry. Srebrny kolor lepiej komponuje się z chłodną tonacją.
Jeszcze jedna kwestia to obserwacja tego, w jaki sposób się opalasz. Jeżeli Twoja opalenizna jest brązowa, wskazuje to na ciepły ton, a jeśli na różowo – jest chłodny.
Jaki podkład wybrać do chłodnej tonacji skóry? Dobrze sprawdzają się odcienie nieco różowe i porcelanowe – cool beige, porcelain, rose czy pink.
Jaki podkład najlepszy będzie do skóry o ciepłej tonacji? To oczywiście również ciepłe odcienie, z żółtymi, pomarańczowymi i złotymi podtonami, jak honey, warm beige czy golden.
Jak dobrze dobrać podkład do cery o neutralnej tonacji? Wiele pań miesza ze sobą dwa kosmetyki – jeden w ciepłej, drugi w zimnej tonacji. Jednak na rynku są dostępne również gotowe rozwiązania, czyli podkłady w kolorach beige czy natural, które z reguły dobrze współgrają z neutralną tonacją skóry.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze podkładu?
Jak dobrze dobrać podkład do twarzy? Do rodzaju, koloru i tonacji podkładu dochodzi jeszcze kilka innych, równie istotnych cech. To typ skóry, krycie podkładu, a także skład podkładu.
Wybór podkładu a karnacja i typ skóry
Jak dobrać podkład do swojej cery? Zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie ma właściwości. Jeżeli Twoja skóra jest sucha, odwodniona lub dojrzała, dobrym wyborem będzie podkład nawilżający. Cera normalna i sucha często jest pozbawiona blasku – przyda się jej więc rozświetlenie. Zapewni je podkład rozświetlający. Do cery mieszanej wybierz podkład matujący, a do wrażliwej i skłonnej do alergii i podrażnień – hipoalergiczny lub mineralny.
Pamiętaj również o tym, by odpowiednio dopasować odcień podkładu. Lepiej zawsze wybrać ten o ton jaśniejszy, niż zbyt ciemny. Po pierwsze dlatego, że utlenia się w ciągu dnia, więc po kilku godzinach może być odrobinę ciemniejszy. Po drugie dlatego, że zbyt jasny podkład łatwo przyciemnisz pudrem, ale zbyt ciemnego nie rozjaśnisz. Zbyt ciemny kolor może również postarzać.
Rada experta:
Każda z nas jest inna, więc to normalne, że wśród gotowych rozwiązań czasem trudno znaleźć to idealne dla siebie.
W takim przypadku warto stworzyć własny sposób, a więc zmieszać ze sobą dwa podkłady, by w ten sposób uzyskać oczekiwany odcień. To zadanie wymaga metody prób i błędów, aż znajdziesz idealne proporcje między podkładami i uzyskasz oczekiwany odcień. Pamiętaj również o tym, że lepiej wybrać podkład o ton jaśniejszy, niż skóra, niż zbyt ciemny. Jasny łatwo skorygujesz ciemniejszym pudrem, ale odwrotnie to już nie działa! Pamiętaj też, że idealny podkład to ten, którego nie widać na twarzy. Powinien się z nią idealnie stopić i zapewniać efekt drugiej skóry.
Krycie podkładu i jego trwałość
Różne rodzaje podkładów do twarzy zapewniają różne efekty i cechują się różną trwałością. Im mocniej kryjący kosmetyk, tym trwalszy, ale musisz pamiętać o tym, że jego formuła jest przy tym cięższa, niż innych podkładów. Jeśli na co dzień nie potrzebujesz mocnego krycia, śmiało możesz wybrać podkłady kryjące w stopniu lekkim lub średnim. Nie obciążą skóry tak, jak podkład mocno kryjący, a zapewnią bardziej estetyczny efekt.
Dobieraj podkład w naturalnym świetle
Jak dobrać fluid do koloru twarzy? Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest testowanie podkładu na nadgarstku albo na twarzy pomalowanej innym podkładem, a także w nieodpowiednim świetle – zbyt ciemnym lub zbyt zimnym albo za ciepłym.
Aby przetestować, jaki kolor podkładu wybrać, nanieś odrobinę produktu na linię żuchwy, na buzię bez makijażu. Rozetrzyj go dokładnie i odczekaj chwilę, a następnie pooglądaj się dokładnie w różnym świetle. Jeśli w każdych warunkach podkład nie będzie widoczny, to znaczy, że jest dopasowany właściwie.
Skład podkładu
Jeśli masz wrażliwą skórę i skłonności do alergii i podrażnień, przed zakupem nowego podkładu zweryfikuj jego skład pod kątem zawartości substancji o potencjale drażniącym lub uczulającym. Wśród nich najczęściej znajdują się sztuczne barwniki, a także alkohol denaturowany (Alcohol Denat).
Wybierając nowy podkład, warto zwrócić również uwagę na to, by miał ochronę przeciwsłoneczną. Podkład z filtrem SPF pomoże chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV powoduje nie tylko fotostarzenie się skóry, ale także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu.
Jak dobrać podkład przez internet?
Jak dobrać podkład do twarzy przez internet? Wielu osobom taki zakup wydaje się zbyt ryzykowny, jednak jest kilka sposobów na to, by dopasować odpowiedni odcień. Najważniejsze jest prawidłowe określenie, jaka jest tonacja Twojej skóry. Jeśli jest chłodna, wybieraj podkłady z różowymi, czerwonymi i niebieskimi podtonami. Ciepła cera potrzebuje podkładu ciepłego – z podtonami złotymi, żółtymi i pomarańczowymi. Neutralna cera dobrze wygląda pomalowana podkładem w odcieniach beżu.
Jeśli wahasz się między dwoma kolorami, wybierz jaśniejszy odcień, bo możesz przyciemnić go pudrem lub bronzerem. Jest kilka sposobów na to, jak rozjaśniać za ciemny podkład, jednak jest to trudniejsze, niż przyciemnienie go. Pamiętaj również o tym, że latem skóra jest ciemniejsza, niż zimą, więc warto zaopatrzyć się w dwa podkłady w różnych odcieniach.
Jeżeli jest kilka odcieni, które się u Ciebie sprawdzają, to wybór będzie znacznie ułatwiony. Jeśli nie, to warto wykonać kilka testów w sklepie. Niektóre marki kosmetyczne oferują próbki podkładów, więc jest to dobry pomysł na sprawdzenie konkretnego odcienia, zanim zdecydujesz się na zakup pełnowymiarowego opakowania. Różni producenci oferują również usługę wirtualnego dopasowania odcienia podkładu, np. przy użyciu aplikacji.
Jak dopasować podkład – podsumowanie
Wybór odpowiedniego podkładu nie jest tak trudny, jak może się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach dopasowania tego kosmetyku, by cieszyć się oczekiwanymi efektami. Sprawdź naszą aktualną ofertę podkładów. Spośród wielu propozycji z pewnością szybko uda Ci się wybrać ten idealnie dopasowany do Twojej skóry!