DBAJ O ZDROWIESOCZEWKI KONTAKTOWE
02.04.2019

Jak dobrać soczewki kontaktowe. Poradnik

Jak dobrać soczewki kontaktowe. Poradnik

 

Wiele osób, które noszą okulary, marzy o tym, aby uwolnić się od oprawek, wiecznie brudnych szkieł i móc w końcu założyć te przeciwsłoneczne, a w deszczu nie martwić się, że zaraz i tak nic nie będą widzieć. Pierwsza myśl — „kontakty”! Ale jak dobrać soczewki kontaktowe i czy każdy może sobie na ten komfort pozwolić?

Jak dobrać soczewki, jakie są ich rodzaje, na co należy zwrócić uwagę oraz czym charakteryzują się konkretne modele — wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście. Warto pamiętać, że szkła kontaktowe wiążą się z bardzo higienicznym sposobem ich użytku. Należy pamiętać o regularnej dezynfekcji, odpowiednich warunkach przechowywania oraz ich zakładania i wyciągania z oka. Dlatego też są one przede wszystkim dla osób dokładnych i skrupulatnych, bo nieodpowiednie korzystanie z soczewek może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. Szkła kontaktowe, które mają zastąpić okulary, są na pewno wygodniejsze w codziennym funkcjonowaniu, ale wymagają dłuższego czasu, aby się do nich w pełni przyzwyczaić. Dobrze odpowiedzieć sobie czy przede wszystkim mamy czas, aby „kontakty” weszły do jednego z codziennych rytuałów porannej i wieczornej toalety, ale przede wszystkim trzeba zrobić konkretne i szczegółowe badania.

 ACUVUE 1-DAY MOIST 30 SZTUK

Wizyta u specjalisty — warunek konieczny

Optyk i optometrysta to dwa kierunki, które trzeba obrać, jeśli zastanawiamy się, jak dobrać szkła kontaktowe. Wszelkie badania są konieczne, gdyż soczewki nie są dla wszystkich. Zakażenia grzybicze, zaawansowana cukrzyca, zaburzenia hormonalne, a nawet alergia — to wszystko może sprawić, że trzeba będzie przeprosić się z okularami i nosić je na nosie już zawsze. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość oczu lub łzawienia również mogą mieć problemy z doborem „kontaktów”. Naprawdę nie warto w tym wypadku zdawać się na internet czy porady znajomych. Specjaliści doradzą, przebadają, dopasują i powiedzą jak dbać o soczewki kontaktowe. To wszystko jest bardzo ważne, gdyż w przypadku źle dobranych szkieł lub nieprawidłowej pielęgnacji, można nawet stracić wzrok.

Samo badanie u okulisty nie trwa długo. W tym czasie lekarz dobiera szkła, zakłada je pacjentowi na około pół godziny, a następnie sprawdza dopasowanie soczewki. Po dwóch tygodniach trzeba przyjść na kontrolę, aby sprawdzić, czy nasze „kontakty” faktycznie zostały dobrze dopasowane, a po kolejnych dwóch na kontrolę, która stwierdzi czy szkła są tolerowane przez oko pacjenta. Dopiero wtedy można zdecydować się na konkretny model soczewek.

Jak dobrać soczewki — rodzaje i dopasowanie

Może się wydawać, że kwestia wyboru szkieł kontaktowych to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Nie dość, że muszą być dopasowane do wady wzroku, to dodatkowo do samego oka, a nawet do trybu życia osoby, która je nosi. Zanim udamy się do okulisty, warto sprawdzić jakie rodzaje soczewek są na rynku i przynajmniej mieć pojęcie, które mogą nam najbardziej odpowiadać.

Dobrym wyborem są soczewki jednodniowe, przeznaczone do jednorazowego użytku. Świetnie sprawdzą się u osób, które po szkła kontaktowe sięgają sporadycznie lub nie lubią codziennej pielęgnacji „kontaktów”, ale także u tych, którzy chcą mieć pewność, że kolejnego dnia zakładają już nową w 100% czystą soczewkę. Ci, którzy zastanawiają się jak dobrać soczewki, aby były one najlepsze, też często na początku swojej przygody z nimi, stawiają właśnie na te jednodniowe. Są wygodne, zwłaszcza dla alergików, i można też sprawdzić, czy ten rodzaj korekcji wzroku jest faktycznie dla nas optymalny.

 BIOFINITY 6 SZTUK

Jak dobrać szkła kontaktowe na dłużej?

Ci, którzy często korzystają ze szkieł kontaktowych, najczęściej decydują się na soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Pierwsze można nosić na dwa sposoby. Albo tylko w dzień (przez dwa tygodnie), albo przez całą dobę (w tym wypadku można je mieć przez tydzień). W przypadku soczewek miesięcznych należy pamiętać o ich dokładnej pielęgnacji odpowiednimi płynami oraz o tym, że nie powinno się ich nosić dłużej niż 8-12 godzin w ciągu dnia.

A jak dobrać soczewki kontaktowe, aby służyły nam dłużej? W tym wypadku najlepiej postawić na soczewki kwartalne, idealne dla tych, którzy nie wyobrażają sobie już życia bez „kontaktów”. Osoby, które są po 40., docenią soczewki progresywne, które dopasowują się do trybu wykonywanych aktualnie zadań. Tego rodzaju szkła zawierają system Pupil Intelligent Design, złożony z pięciu koncentrycznych sfer, które pozwalają ostro widzieć nawet odległe obiekty. Są bardzo komfortowe, chronią oczy dzięki filtrowi UV oraz są wygodne w użytkowaniu dzięki kolorowej barwie, która ułatwia ich czyszczenie oraz zakładanie, gdyż zawsze są widoczne. Ci, którzy cierpią na astygmatyzm, również znajdą coś dla siebie. Przeznaczono dla nich soczewki toryczne, które korygują wszystkie aspekty tej konkretnej wady wzroku.

 

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

pixel