Współczesna kosmetologia oferuje wiele innowacyjnych i skutecznych rozwiązań, dzięki którym dbanie o wygląd i kondycję skóry jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Daje też bardziej satysfakcjonujące efekty. Choć wykorzystanie kwasów w pielęgnacji skóry nie jest całkowitą nowością (panie już w starożytnych czasach dolewały mleka do kąpieli, a nawet kąpały się w samym mleku!), to jednak powszechniejsze i bardziej świadome zastosowanie znalazły mniej więcej od lat 90. XX wieku. Sporą popularnością cieszą się kwasy owocowe AHA. Jednym z popularnych kwasów, zaliczających się do tej grupy jest kwas glikolowy. Jakie przynosi efekty, komu jest polecany i jak go używać?
Spis treści
- Kwas glikolowy – co to jest?
- Właściwości kwasu glikolowego
- Stężenia kwasu glikolowego i jego wpływ na skórę
- U kogo się sprawdzi kwas glikolowy?
- Jak stosować kwas glikolowy w domu?
- Rozpocznij od niskiego stężenia
- Oczyść i przygotuj skórę
- Postaw na wieczorną aplikację kwasu glikolowego
- Nawilżaj skórę
- Stosuj filtr przeciwsłoneczny
- Z czym można łączyć kwas glikolowy?
- Z czym nie można łączyć kwasu glikolowego?
- Profesjonalne zabiegi z kwasem glikolowym
- Efekty stosowania kwasu glikolowego
- Przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego
Kwas glikolowy – co to jest?
Kwas glikolowy to związek z grupy alfa-hydroksykwasów, bardzo często wykorzystywany w dermatologii i kosmetyce. Ma cząsteczki niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwo przenika do warstwy podstawnej skóry. Dodatkowo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jego działanie zależy przede wszystkim od pH roztworu.
Właściwości kwasu glikolowego
Kwas glikolowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wynika to z jego wielu ciekawych i przydatnych właściwości. To między innymi:
- złuszczanie naskórka – dzięki temu znalazł zastosowanie jako uznany środek w walce z różnymi odmianami trądziku. W przypadku trądziku o charakterze zaskórnikowym, kwas glikolowy jest nieoceniony w oczyszczaniu ujść mieszków włosowych z mieszanki keratyny i łoju. Tym samym zapobiega tworzeniu się krostek i grudek, a także normalizuje produkcję łoju. Kwas glikolowy jest również ceniony w terapii trądziku pospolitego;
- działanie antybakteryjne – kwas glikolowy wykazuje przeciwbakteryjne działanie, co czyni go jeszcze bardziej przydatnym w pielęgnacji skóry trądzikowej lub mieszanej czy tłustej, z tendencją do tworzenia się zaskórników, a w konsekwencji: zmian trądzikowych;
- zmniejszenie widoczności blizn – kwas glikolowy zmniejsza i spłyca blizny, w tym potrądzikowe. Co więcej, terapia nie jest długa i uporczywa: z reguły dla widocznej poprawy stanu skóry wystarczy seria kilku zabiegów powtarzanych w określonych odstępach (to zazwyczaj około 10-14 dni). Zabiegowi złuszczania kwasem glikolowym może towarzyszyć uczucie lekkiego pieczenia, a po nim może pojawić się rumień, jednak zwykle ustępuje on samoistnie po kilku dniach. Po około 2-3 dniach po zabiegu skóra może się samoistnie łuszczyć, jednak jest to etap przejściowy, ale jak najbardziej pożądany;
- wyrównanie kolorytu i tekstury skóry – kwas glikolowy ma właściwości nie tylko złuszczające, ale także wyrównujące koloryt i teksturę skóry: podobnie, jak pozostałe kwasy AHA.
Kwasy owocowe, w tym kwas glikolowy, cieszą się ogromną popularnością również ze względu na to, że są nietoksyczne. Można stosować je na skórę całego ciała, za wyjątkiem błon śluzowych.
Stężenia kwasu glikolowego i jego wpływ na skórę
W niewielkich stężeniach kwas glikolowy wykazuje działanie przede wszystkim złuszczające warstwę rogową. W wyższych stężeniach zrywa połączenia międzykomórkowe, wpływa pośrednio na fibroblasty, stymulując je do produkcji kolagenu i elastyny, a co za tym idzie działa silnie przeciwzmarszczkowo.
Efekty, jakie daje stosowanie kwasu glikolowego, są w dużej mierze uzależnione od jego stężenia. Stężenia od 5 do 15% występują zwykle w kosmetykach drogeryjnych (kremach czy serach), stężenia wysokie od 20 do 70% to typowe peelingi chemiczne do użytku profesjonalnego.
U kogo się sprawdzi kwas glikolowy?
Ten składnik sprawdzi się przede wszystkim u osób, których skóra jest:
- poszarzała;
- zanieczyszczona (prosaki, zaskórniki);
- z rozszerzonymi porami;
- świecąca się;
- osłabiona i narażona na powstawanie zmarszczek;
- przesuszona lub odwodniona;
- z wyraźnymi oznakami starzenia się.
Kwas glikolowy sprawdzi się także w systematycznej pielęgnacji osób z cerą palacza, a także borykających się z plamami pigmentacyjnymi i przebarwieniami. Kwas glikolowy wykazuje również działanie przeciwzapalne.
Reasumując: kwas glikolowy będzie dobrym wyborem dla każdego, komu zależy na kompleksowej pielęgnacji twarzy i wsparciu swojej cery. Ten kwas odświeży i wygładzi ją, wyrówna koloryt, a także opóźni procesy jej starzenia się.
Jak stosować kwas glikolowy w domu?
Pielęgnacja kwasem glikolowym jest możliwa i efektywna w domowych warunkach – wystarczy, że wybierzesz kosmetyki, które zawierają ten składnik w odpowiednim stężeniu (np. serum z 10% kwasem glikolowym), by każdego dnia łagodnie, a przy tym skutecznie poprawiać systematycznie stan skóry.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kwas glikolowy jest składnikiem o dość silnym działaniu i aby uniknąć niepożądanych efektów, do jego stosowania trzeba podejść rozważnie i z pewną wiedzą. Nie jest to skomplikowane i wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad. Najważniejsze jest to, by przed pierwszym użyciem kwasu glikolowego na większym obszarze skóry, upewnić się, że nie masz na niego uczulenia. Na co najmniej dobę przed planowanym zastosowaniem tego kwasu koniecznie przeprowadź próbę uczuleniową, aplikując niewielką ilość wybranego produktu na skórę w mało widocznym miejscu.
Dla bezpieczeństwa stosowania kwasu glikolowego istotne jest również to, by zawsze stosować go ściśle według zaleceń producenta konkretnego produktu.
Rozpocznij od niskiego stężenia
Kwas glikolowy na twarz warto zacząć stosować od najniższych stężeń, aby skóra zbudowała na niego tolerancję. Nie wiesz, jak zareaguje, dlatego sięganie od razu po kwas w wysokim stężeniu może przynieść opłakane skutki: od zaczerwienienia i podrażnienia skóry, nawet po chemiczne oparzenie.
Oczyść i przygotuj skórę
Przed zastosowaniem kwasu glikolowego, tak samo, jak w przypadku innych kwasów i kosmetyków, należy oczyścić i osuszyć skórę twarzy. Dzięki temu będzie przygotowana do przyjęcia składników aktywnych, a zanieczyszczenia nagromadzone na niej (sebum, resztki kosmetyków, zanieczyszczenia z otoczenia) nie będą tworzył filmu utrudniającego działanie produktów pielęgnacyjnych.
Postaw na wieczorną aplikację kwasu glikolowego
Kwas glikolowy, tak samo zresztą, jak inne kwasy, zaleca się stosować wieczorem, a rano, przed wyjściem z domu, umyć buzię i wklepać w nią krem z filtrem przeciwsłonecznym. To istotne ze względu na to, że kwas glikolowy może uwrażliwiać skórę na promienie UV, a to może skutkować podrażnieniami, a nawet powstawaniem przebarwień posłonecznych. Choć kwas glikolowy jest uznany za dość bezpieczny, to jednak koniecznie unikaj jego kontaktu z błonami śluzowymi i oczami.
Nawilżaj skórę
Po wszelkich zabiegach naruszających warstwę hydrolipidową skóry trzeba zadbać o jej wzmocnienie. Nawilżanie skóry to podstawa do tego, by miała zdolność do regeneracji. Dlatego po zabiegach z wykorzystaniem kwasu glikolowego koniecznie zadbaj o solidne nawilżenie skóry.
Stosuj filtr przeciwsłoneczny
Ochrona przeciwsłoneczna w czasie stosowania kuracji kwasami jest niezbędna z powodu, o którym już wspomniano: kwas glikolowy może uwrażliwiać skórę na słońce, dlatego trzeba zapewnić jej solidną ochronę.
Z czym można łączyć kwas glikolowy?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie substancje będą bezpieczne w czasie kuracji kwasem glikolowym. Śmiało można łączyć go z kwasem hialuronowym – a nawet jest to wskazane, bo kwas hialuronowy doskonale nawilża skórę i zatrzymuje w niej wilgoć. Kwas glikolowy lubi się również z witaminą C, która jest znana z właściwości rozjaśniających skórę.
W czasie kuracji kwasem glikolowym, a także po jej zakończeniu, warto stosować lekkie kremy nawilżające i odżywcze. Istotne przy tym jest, by nie zawierały składników komedogennych, aby nie zniwelować w ten sposób oczyszczających efektów kuracji.
Z czym nie można łączyć kwasu glikolowego?
Sięgając po kwasy, które mają działanie złuszczające, należy zrezygnować z równoległego stosowania substancji o podobnym działaniu. Zaleca się również unikanie mechanicznego złuszczania naskórka: peelingami, szczoteczkami czy rękawicami.
Kwas glikolowy nie powinien być również stosowany razem z produktami alkalicznymi, ponieważ mogą one zmniejszać skuteczność jego działania.
Ze względu na ryzyko przesuszenia i podrażnienia skóry, nie należy również łączyć kwasu glikolowego z produktami zawierającymi alkohol.
Profesjonalne zabiegi z kwasem glikolowym
Twoja skóra jest dość problematyczna i obawiasz się, że domowa pielęgnacja nie podoła tym problemom? Na zabieg oczyszczania kwasem glikolowym możesz wybrać się do gabinetu kosmetycznego lub dermatologicznego.
Do zabiegu intensywnego złuszczania zostanie wykorzystany kwas o wysokim stężeniu (nawet 50-70%). Skóra przez kilka dni po zabiegu może być podrażniona i zaczerwieniona, a także łuszczyć się, jednak jest to zupełnie normalne. Objawy ustępują z reguły po 2-3 dniach i po tym czasie będziesz cieszyć się wyraźnie wygładzoną, rozjaśnioną, zmiękczoną i odżywioną skórą!
Rada experta:
Pamiętaj, że gdy po serii profesjonalnych zabiegów kwasami nie widzisz oczekiwanych rezultatów, skonsultuj się z dermatologiem, kosmetologiem lub kosmetyczką.
Może warto zmienić rodzaj lub stężenie kwasów i lepiej dopasować je do typu twojej cery. Jeżeli po użyciu kwasu glikolowego wystąpi silne zaczerwienienie skóry, a także dodatkowe objawy, jak swędzenie, pieczenie i uczucie ściągnięcia, może świadczyć to o reakcji alergicznej lub o zbyt silnym działaniu danego produktu. W takim przypadku zaniechaj kontynuowania kuracji.
Efekty stosowania kwasu glikolowego
Chcesz przetestować kwas glikolowy? Efekty kuracji z pewnością Ci się spodobają. Czego możesz się spodziewać? To przede wszystkim:
- odświeżona, dogłębnie oczyszczona i wygładzona skóra
- poprawa elastyczności, jędrności i napięcia skóry, a także spłycenie drobnych zmarszczek
- poprawa kondycji i wyglądu skóry trądzikowej: redukcja zmian trądzikowych i zmniejszenie tendencji do tworzenia się nowych zmian.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego
Podobnie jak w przypadku wielu innych substancji i zabiegów, także stosowanie kwasu glikolowego zakłada różne wyjątki. Nie powinien być stosowany:
- u ciężarnych i karmiących piersią;
- u osób z aktywną opryszczką i nadżerkami;
- w czasie kuracji retinoidami;
- na uszkodzoną skórę (przerwanie ciągłości naskórka);
- w przypadku chorób autoimmunologicznych;
- w przypadku AZS;
- w przypadku chorób grzybiczych i bakteryjnych skóry.