SEKRETY MAKIJAŻU
18.06.2018

Jak i czym nakładać podkład?

Jak i czym nakładać podkład?

Palcami, gąbeczką czy pędzlem – czym nakładać podkład, aby kosmetyk jak najlepiej rozprowadzał się po twarzy a sama aplikacja była możliwie ekonomiczna? Ile kobiet, tyle odpowiedzi, ponieważ każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Sprawdźmy, jakie akcesoria do nakładania podkładu mamy do wyboru, jak to robić umiejętnie i jakie są sposoby na przedłużenie trwałości podkładu.

Jak nakładać podkład? Krok po kroku

Podkład do twarzy to jeden z najchętniej stosowanych przez kobiety kosmetyków kolorowych. Wygładza cerę, nadaje jej jednolitego kolorytu, tuszuje zaczerwienienia, wypryski i nierówności oraz sprawia, że twarz nabiera aksamitnego wyglądu. Aby jego działanie mogło zostać w pełni wykorzystane, trzeba znaleźć najlepszy sposób aplikacji podkładu.


Zacznij przede wszystkim od zakupu podkładu najlepszego dla siebie. W drogeriach znajdziesz wiele rodzajów tego kosmetyku, co nie ułatwia wyboru. W ofercie dostępne są podkłady we fluidzie, w kamieniu, w musie, mineralne czy z dozownikiem. Które z nich najlepiej się nakłada? Jak nałożyć podkład w kamieniu, a jak w piance? Czy kosmetyk w sztyfcie będzie bardziej wydajny, czy bardziej opłaca się tradycyjny w płynie? Im bardziej zapoznajemy się z rodzajami podkładów, tym trudniej zdecydować, który będzie najlepszy.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Bez względu na to, jaki rodzaj podkładu preferujesz, zawsze warto trzymać się zasady budowania krycia.

Jeżeli od razu nałożysz grubą warstwę produktu na twarz, może okazać się, że estetyczne i równomierne rozprowadzenie go będzie trudne, a nawet niemożliwe: bo kosmetyku będzie zwyczajnie zbyt dużo. W ten sposób mogą powstać plamy i smugi, a efekt makijażu może być daleki od naturalnego. Dlatego lepiej nakładać kilka cienkich warstw podkładu: jedna po drugiej, za każdym razem dokładnie rozprowadzając kosmetyk na skórze. Daje to pełną kontrolę nad efektami makijażu i pozwala uzyskać naturalny efekt.

Wybierz rodzaj podkładu

To, jak nakładać podkład do twarzy i jakie pędzle do podkładu wybrać, w największym stopniu zależy od jego formuły i konsystencji. Zobacz, jakie rodzaje podkładów są do wyboru i do jakich cer się sprawdzą!

Podkład w kompakcie (kamieniu)

Podkład w kompakcie to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez kobiety rodzajów podkładów. Jego mankamentem jest fakt, że przyczynia się do wysuszania skóry, więc nie powinny go stosować panie o skórze suchej i z tendencjami do ściągania się. Może też prowadzić do zatykania porów.

Podkład w płynie

Podkłady w płynie zwykle są gęste i dobrze kryjące. Wiele kobiet lubi je nakładać palcami (o tym, czy jest to dobry sposób, napiszemy za chwilę).

Podkład mineralny

Podkład mineralny to wyjątkowo delikatny kosmetyk. Naturalne kosmetyki mineralne (podkłady, cienie, pudry itp.) zostały stworzone z myślą o wymagających cerach, np. po zabiegach dermatologicznych, po radiologii, a także dla cery wyjątkowo wrażliwej, ze skłonnościami do alergii, zmian trądzikowych. Podkład mineralny przyjemnie rozprowadza się po skórze, nie podrażnia, jest hipoalergiczny i doskonale łączy się z cerą.

Kobieta używająca pędzla do wykończenia makijażu twarzy

Dowiedz się więcej:

Podkład w sztyfcie

Podkład w sztyfcie zdecydowanie łatwiej aplikować niż podkład płynny. Można go nakładać różnymi technikami, a nawet bezpośrednio na twarz. Jego zaletą jest też to, że nie marnujemy kosmetyku, bo aplikacja jest wygodna. Polecany do cery normalnej, suchej i wrażliwej. Nie zaleca się go jednak osobom z tłustą skórą.

Dopasuj odcień podkładu do skóry

Nawet najlepszy podkład nie będzie dobrze wyglądać na skórze, jeśli jego odcień będzie do niej niewłaściwie dopasowany. Jak dobrać odcień podkładu do skóry? Najważniejszą zasadą jest to, by pozostał on niewidoczny. Powinien wtopić się w skórę – tylko wtedy zapewni naturalny, estetyczny efekt. 


Wiele pań popełnia dość powszechny błąd przy dobieraniu odcienia podkładu, aplikując go na grzbiet dłoni. Nie jest to miarodajne, ponieważ skóra w tym miejscu ma inny odcień niż na twarzy. 


Jak więc dopasować idealny odcień podkładu? Najlepiej zaaplikować niewielką ilość produktu na linii żuchwy i dokładnie rozprowadzić podkład. Jeżeli ładnie wtopi się w skórę i nie będzie się odcinał (ani też nie zrobi smugi jaśniejszej niż skóra), to znaczy, że odcień został właściwie dopasowany.

Dowiedz się więcej:

Przygotuj skórę twarzy

Nawet najlepszy podkład może nie prezentować się należycie, jeśli będzie nałożony na nieodpowiednio przygotowaną skórę twarzy. Podstawą jest to, by była oczyszczona i nawilżona. Sucha skóra to jeden z najczęstszych powodów ważenia i oddzielania się podkładu, dlatego przed malowaniem zadbaj o to, by oczyścić i nawilżyć twarz. Warto wdrożyć codzienną rutynę pielęgnacyjną, której podstawą jest dokładny demakijaż i oczyszczanie twarzy, a także nawilżanie jej. 



Podkład należy aplikować na suchą skórę – a więc po umyciu jej czy przetarciu wacikiem nasączonym tonikiem odczekaj chwilę. Po posmarowaniu skóry kremem także poczekaj – najlepiej 10-15 minut, aż kosmetyk pielęgnacyjny się wchłonie. 

Dowiedz się więcej:

Nakładanie podkładu na twarz pędzlem

Wybierz technikę nakładania podkładu

Ten etap jest równie ważny, co pozostałe: bo od tego, w jaki sposób rozprowadzisz podkład na skórze, zależy efekt i trwałość makijażu. Ten kosmetyk możesz nakładać palcami, pędzlem lub gąbeczką, a także stosować metodę aplikacji na sucho lub na mokro. 

Zastosuj utrwalacz

Utrwalenie makijażu to etap, o którym często zapominamy – a szkoda, bo przedłuża jego świeżość i trwałość. Podstawą jest użycie pudru do twarzy. Ten kosmetyk nie tylko zapobiega świeceniu się skóry, ale także tworzy utrwalającą powłoczkę na skórze, dzięki czemu podkład jest mniej narażony na ścieranie, rolowanie się czy spływanie. Warto zastosować również specjalny utrwalacz do makijażu. Po wykonaniu makijażu wystarczy spryskać całą buzię (pamiętając o zamknięciu oczu i ust) z odległości 30-40 cm, by pokryć ją ochronną mgiełką, która utrwali makijaż.

Czym nakładać podkład?

To, jak nakładać podkład, zależy przede wszystkim od rodzaju tego kosmetyku. Fluid płynny lub w musie dobrze aplikuje się pędzlem lub gąbką typu blender, podkład w kamieniu najlepiej nakłada się gąbeczką, a mineralny – pędzlem na mokro. 

Aplikacja palcami

Przeważająca liczba kobiet nakłada podkład właśnie tym sposobem. I nie jest to spowodowane tym, że nie wiedzą, jak nakładać podkład pędzlem czy dlatego, że mają problem z doborem właściwej gąbeczki. Nakładanie podkładu palcami jest najszybsze i wiele kobiet robi tak, aby by oszczędzić czas.


Nie jest to zły sposób, ale ma też swoje minusy: musimy bardzo dokładnie umyć ręce przed aplikacją, a najlepiej przemyć je dodatkowo żelem antybakteryjnym. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia na twarz bakterii, co może skończyć się stanami zapalnymi skóry, wypryskami itp. Ten sposób nakładania wiążę się też ze zwiększonym zużyciem kosmetyku. Często wyciskamy zbyt dużo płynu na palce i musimy go albo usuwać, albo nakładać wszystko na twarz, co skutkuje niekorzystnym efektem maski. Ciepło palców ogrzewa podkład, który dobrze rozprowadza się po skórze. Niestety niektóre kosmetyki mogą stać się przez to bardziej płynne, co może skutkować pozostawieniem smug podczas nakładania.

Kobieta nakładająca korektor

Aplikacja gąbeczką

Wiele pań na pytanie o to, czym najlepiej nakładać podkład, odpowie, że stożkową gąbeczką do makijażu. Aplikowanie kosmetyków taką gąbeczką jest szybkie i precyzyjne, a do tego zapewnia naturalny efekt.  Jej górna, stożkowa część pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc – okolic oczu, skrzydełek nosa. Nakładanie podkładu gąbką jest proste. 


Wystarczy zmoczyć ją wodą, odcisnąć, a następnie nałożyć na nią fluid. Gąbeczka nie chłonie nadmiaru kosmetyku, co sprawia, że używamy go w ekonomiczny sposób. Dodatkowo pozwala sprawnie rozprowadzić podkład, tak że cera wygląda naturalnie i promiennie. Nie ma mowy o efekcie maski czy smugach. Możesz także wykorzystać tradycyjne gąbki do makijażu, np. takie w kształcie trójkąta.

Dowiedz się więcej:

Aplikacja pędzlem

Jak nakładać wybrany kosmetyk pędzlem do podkładu? To dobry, skuteczny i wygodny sposób na nakładanie podkładu, żeby twarz wyglądała nieskazitelnie. Do wyboru mamy kilka rodzajów pędzli:


  • Koci języczek – niewielki pędzel, dość wąski z zaokrąglonym włosiem. Łatwo rozprowadza się nim podkład, dobrze kryje i w prosty sposób utrzymuje się go w czystości, co także jest bardzo istotne;
  • Flat top – płasko ścięty pędzel, który umożliwia nałożenie podkładu bez smug i zapewnia bardzo dobre krycie. Pędzlem tym nakładamy podkład od nosa w kierunku skroni i zewnętrznych części twarzy. Nigdy nie robimy tego kulistymi ruchami.
  • Duo fibre – składa się z dwóch rodzajów włosia: syntetycznego i naturalnego. Podkład nałożony tym rodzajem pędzla doskonale stapia się ze skórą.


Nakładanie podkładu pędzlem nie jest ulubionym sposobem osób początkujących w świecie makijażu, jednak zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na praktykę – bo gdy nauczysz się prawidłowej aplikacji pędzlem, prawdopodobnie nie będziesz już chciała zmieniać metody. 

Najczęstsze błędy przy nakładaniu podkładu – jak ich uniknąć?

To, jak nakładać podkład – a więc jaką techniką, palcami czy przy użyciu akcesoriów – to jedna kwestia decydująca o estetyce i trwałości makijażu. Druga to wyeliminowanie kilku błędów, które często psują efekt. Do najczęstszych należą:


  • Brak nawilżania skóry – nawet najstaranniej wykonany makijaż nie będzie wyglądał całkiem dobrze na suchej skórze. Odstające skórki, popękany naskórek i zmarszczki: oto trzy główne efekty braku nawilżania skóry. Podkład będzie podkreślał suche skórki i będzie wchodził w zmarszczki oraz pęknięcia, jeszcze bardziej je uwidaczniając.
  • Złe dopasowanie podkładu – podkład matujący do suchej lub dojrzałej cery? Oto przepis na efekt daleki od zamierzonego. Sucha i dojrzała skóra potrzebują nawilżania, odżywiania i wygładzania – i takie właściwości powinien mieć dobry podkład. Podobnie rzecz ma się w przypadku skóry mieszanej czy tłustej – użycie rozświetlającego podkładu potęguje problem błyszczenia skóry.
  • Używanie tego samego podkładu przez cały rok – chodzi przede wszystkim o jego formułę i odcień. Zimą, gdy skóra nie jest opalona, potrzebny może być jaśniejszy odcień. O tej porze roku skóra jest również bardziej wymagająca pod względem pielęgnacji – potrzebuje więcej nawilżenia i odżywienia niż w czasie pozostałych pór roku. Latem, gdy buzia jest nieco przyrumieniona słońcem, potrzebny będzie ciemniejszy podkład – o lżejszej formule niż zimą.
  • Nieużywanie bazy pod makijaż – baza pod makijaż może nie jest kosmetykiem niezbędnym, ale zdecydowanie warto ją stosować, dobierając ją właściwie do rodzaju cery. Dzięki odpowiedniej bazie pod makijaż możesz wygładzić, nawilżyć i rozświetlić cerę, albo ją zmatowić i zwiększyć przyczepność podkładu. Możesz także zamaskować niedoskonałości skóry, takie jak zaczerwienienia czy pajączki.
  • Pokrywanie podkładem zbyt małej powierzchni skóry – jednym z dość częstych błędów jest również nakładanie podkładu tylko do linii szczęki. W tym miejscu może tworzyć się odcięcie – dlatego warto przeciągnąć do również poniżej tej linii.
Kobieta robiąca ostatnie poprawki w makijażu

Nakładanie podkładu – podsumowanie

To, jak nałożyć podkład, jest równie istotne jak to, jaki rodzaj tego kosmetyku wybierzesz. Odpowiednia formuła i odcień to podstawa do tego, by makijaż prezentował się profesjonalnie i był trwały. Pamiętaj również o tym, by odpowiednio utrwalić makijaż. Dzięki temu dłużej zachowa trwałość i świeży wygląd. 


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane

pixel