Jeżeli jeszcze nie czujesz się w pełni profesjonalistką w kwestii makijażu oczu, to ten poradnik jest dla Ciebie! Dowiedz się, jak nakładać cienie, aby uzyskać wymarzony efekt. Omówimy zarówno najpopularniejsze, jak i mniej znane sposoby malowania oczu. Podpowiemy ponadto, na jakie kosmetyki warto zwrócić uwagę. Skorzystaj z naszych rad i ciesz się pięknym, perfekcyjnym makijażem przez cały rok!
Spis treści
Co jest ważne w makijażu oczu?
Głównym zadaniem naszych make-upów jest podkreślenie atutów urody i ukrycie tego, co nie do końca prezentuje się dobrze. Opadająca powieka, za małe lub blisko siebie osadzone oczy to mankamenty, które chcemy zatuszować, stosując różne kosmetyczne sztuczki. Każdy wie, że kiedy się malujemy, możemy sprawić, że nasze oczy będą wyglądały optycznie na dużo większe, a spojrzenie na bardziej wyraziste. Dobry make-up ukryje zmęczenie, sprawi, że będziemy wyglądać świeżo i młodo.
Bez względu na to jednak, w jaki sposób i na jaki kolor zdecydujesz się pomalować swoje oczy, musisz pamiętać o dobrej bazie, która przedłuży trwałość makijażu oraz podbije pigment produktu. Dodatkowo ułatwi ona nakładanie cieni i sprawi, że wybrane kolory będą łatwiej się blendowały. Co więcej, może ona również odgrywać rolę kosmetyku przeciwzmarszczkowego.
Wśród tych z górnej półki cenowej znalazły się produkty marek takich jak: Kryolan, czy Pupa Eye Primer rozświetlająca baza pod cienie. Wśród tych trochę tańszych, warto sięgnąć po Wibo Eyeshadow Base Baza oraz bazę Artdeco.
Jak pomalować oczy?
Ile kształtów oka, tyle sposobów malowania – przyjrzyjmy się kilku z nich! Częsty problem, opadająca powieka, nie będzie tak kłopotliwy, kiedy jasny cień znajdzie się na ruchomej powiece, a ciemny nad linią załamania. Na dolną powiekę w tym przypadku nie nakładamy ciemnych cieni. Zewnętrzne kąciki oczu podkreślamy ciemnym tuszem. Głęboko osadzone oczy nie wyglądają dobrze, kiedy ich ruchoma powieka jest pomalowana na ciemno, wówczas wyglądają na jeszcze bardziej schowane. Korzystne jest tutaj pomalowanie linii wodnej jasną, beżową kredką, która będzie korzystnie otwierała nam oko, np. Bourjois Contour Clubbing Waterproof w kolorze 68 Fair Play. Dodatkowo nakładamy na ruchomą część powieki cień w odcieniach pastelowy albo taki z brokatowym połyskiem.
Co z małymi oczami? Tutaj na celu mamy powiększenie, zwłaszcza jeżeli kobieta o takim typie urody nosi dodatkowo okulary korekcyjne. W tym celu wykonujemy makijaż składający się z kilku kolorów cieni, takich, które dodatkowo kontrastują z kolorem tęczówki. W takim makijażu idealnie sprawdzi się paleta Nyx Professional Makeup Swear By It. Jeżeli Twoim problemem są zbyt szeroko rozstawione oczy, to nie nanoś rozświetlacza na wewnętrzne kąciki. Dobrze wyglądają tutaj wszelkie odmiany ciemnego makijażu. Oprócz wspomnianego kosmetyku rozświetlającego wykorzystujemy wówczas sztuczne rzęsy, które umieszczamy w zewnętrznych kącikach oczu.
Podstawowe kosmetyki – które z nich wybrać?
Oprócz dobrej bazy pod makijaż, znaczenie mają również inne kosmetyki. Pierwszą warstwę może stanowić po prostu korektor. Ten sam, który stosujesz, kiedy chcesz zatuszować cienie pod oczami. Kosmetykami godnymi polecenia są tutaj: nowość Nabla Close-up Concealer lub Maybelline Eraser Anti Age Korektor. Bez problemu znajdziesz odcień idealnie pasujący do Twojego koloru cery. Pamiętaj jednak, aby nie stawiać na zbyt ciemny kolektor. Ponieważ finalnie możesz wyglądać bardzo nienaturalnie.
Przy makijażu oka oprócz nałożenia cieni liczy się również właściwe podkreślenie brwi. To one bowiem nadają spojrzeniu głębi, sprawiają, że rysy twarzy są bardziej wyraźne. Do tego celu możesz użyć specjalnych cieni, kredki, pomady. Wypróbuj kilka metod i kosmetyków, a następnie zostań przy tych najbardziej ulubionych.
I nie trzymaj się zasady im więcej, tym lepiej! Kluczem do sukcesu jest zawsze naturalność. Oprócz kredki do brwi, zdecyduj się na kilka kredek, którymi będziesz zaznaczać linię wodną. Zrezygnuj z modeli w kolorze czarnym, ponieważ sprawią one, że Twoje oczy będą wyglądały na mniejsze, niż są w rzeczywistości. Lepiej stawiać na kredki beżowe lub w odcieniach pastelowych.
Postaraj się też skompletować zestaw swoich ulubionych cieni do powiek. Nie kupuj ich jednak zbyt dużo, ponieważ mogą stracić ważność, zanim zdążysz je zużyć. Kiedy kupisz je w postaci palety cieni, będziesz mieć pewność, że poszczególne odcienie ze sobą współgrają i możesz je stosować jednocześnie. Nie rezygnuj z kolorów, które mają brokatowy pigment. Nie jest to tylko i wyłącznie propozycja imprezowa. Drobinki takie nakładaj na środek powieki podczas robienia makijażu dziennego. Tym sposobem sprawisz, że oczy staną się bardziej uwydatnione i podkreślone. Makijaż oczu krok po kroku? Teraz już wiesz jak to robić!