Samoopalacz jest doskonałą alternatywą dla naturalnych promieni słonecznych oraz opalenizny z solarium. Umiejętne rozprowadzenie produktu na skórze zapewnia uzyskanie estetycznego efektu, do złudzenia przypominającego naturalną opaleniznę. Przyciemnianie skóry przy użyciu samoopalacza ma jeszcze jedną zaletę: to brak skutków ubocznych, z którymi trzeba liczyć się przy ekspozycji na promieniowanie UV! Nie ma więc ryzyka fotostarzenia się skóry, przebarwień posłonecznych, czy wystąpienia nowotworów. Wiele osób rezygnuje jednak z samoopalacza po pierwszych, kiepskich doświadczeniach z równomiernym rozprowadzeniem go. Boisz się plam i smug? Niepotrzebnie! Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku prostych zasad przygotowania skóry oraz aplikacji samoopalacza, by uzyskać estetyczny rezultat. Wyjaśniamy, jak nakładać samoopalacz, by nie pozostawił smug i plam.
Spis treści
- Samoopalacz – czemu się go boimy?
- Jak przygotować skórę do użycia samoopalacza?
- Samoopalacz – jak używać? Najpierw porządne złuszczanie naskórka!
- Depilacja ciała – 48 lub 24 h przed użyciem samoopalacza
- Nawilżanie skóry – postępuj ostrożnie!
- Czym można nakładać samoopalacz?
- Jak nałożyć samoopalacz bez rękawicy?
- Jak poprawnie używać samoopalacza?
- Używanie samoopalacza – o czym musisz pamiętać!
Samoopalacz – czemu się go boimy?
Samoopalacz może kojarzyć się wielu osobom z nienaturalnym (zbyt ciemnym i zbyt ciepłym) odcieniem skóry, a także z plamami i smugami. Dodatkowe skojarzenie to często również pomarańczowa skóra wewnętrznej strony dłoni, a także zafarbowane paznokcie i skórki wokół nich. Inna sprawa to charakterystyczny, dość intensywny zapach, który nie każdy polubi i będzie w stanie zaakceptować.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że współczesne samoopalacze nie tylko mają o wiele subtelniejszy zapach niż dawniej (a wiele z nich jest dodatkowo aromatyzowanych, więc pachną przyjemnie), ale też są dostępne w różnej postaci: pianki, musu, olejku lub kropli, dzięki czemu aplikacja jest o wiele łatwiejsza, nawet dla zupełnie początkującej osoby. Druga dobra wiadomość to ta, że odpowiednie przygotowanie skóry (w dosłownie kilku krokach) i prawidłowe rozprowadzenie samoopalacza, które w praktyce może być bardzo proste, to czynniki, które zapewnią estetyczny i naturalny efekt opalenizny.
Jeśli więc masz za sobą pierwsze doświadczenia z samoopalaczem sprzed lat, które zniechęciły Cię do sięgania po ten produkt albo uprzedzona złymi doświadczeniami innych nie odważyłaś się dotąd użyć samoopalacza – przeczytaj kilka porad, dzięki którym spojrzysz na ten produkt inaczej, a być może nawet zaczniesz używać go z przyjemnością.
Jak przygotować skórę do użycia samoopalacza?
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z tym, jak używać samoopalacza, jest odpowiednie przygotowanie skóry. To właśnie pomijanie tego elementu często okazuje się kluczowym problemem, przez który efekt opalenizny nie jest równomierny. Jak stosować samoopalacz, by rezultaty były zadowalające?
Samoopalacz – jak używać? Najpierw porządne złuszczanie naskórka!
Złuszczenie naskórka jest istotne dla efektów użycia samoopalacza. Na przesuszonych partiach skóry samoopalacz „łapie” mocniej. Dlatego wykonaj peeling całego ciała lub wybranych stref, na których chcesz rozprowadzić kosmetyk, aby wyrównać strukturę. Peeling najlepiej zrobić dzień przed planowanym zastosowaniem samoopalacza, jednak możesz zrobić go również w tym samym dniu. W obu przypadkach najważniejsze jest to, by wybrać produkt, który nie pozostawi na skórze tłustej warstwy. Nieodpowiednie będą więc wszelkie peelingi olejkowe (z efektem natłuszczania), gdyż taka warstwa na skórze stanowi barierę dla składników samoopalacza. Efekt jego użycia w takiej sytuacji może być daleki od pożądanego – np. zbyt słaby odcień, a co więcej – produkt może również spływać po śliskiej, tłustej warstwie, przez co powstaną smugi i plamy.
Przed nałożeniem kosmetyku samoopalającego najlepiej użyć rękawicy lub szczotki i wykonać peeling na sucho. Jeśli jednak preferujesz jeden ulubiony produkt do peelingu, po zrobieniu go umyj dokładnie ciało żelem pod prysznic, który zmyje okluzyjną warstwę. W przypadku wrażliwej skóry z tendencją do podrażnień lepiej nie wykonuj peelingu w dniu planowanej aplikacji samoopalacza – podrażnienie skóry jest jednym z przeciwwskazań do nałożenia tego kosmetyku.
Depilacja ciała – 48 lub 24 h przed użyciem samoopalacza
Jeśli depilujesz nogi lub inne części ciała, to tę czynność wykonaj co najmniej na dzień, a najlepiej dwa przed planowanym użyciem samoopalacza. Depilacja wygładza skórę, co jest jak najbardziej pożądane dla lepszych efektów. Jednak również nieco ją podrażnia, a także powoduje otwarcie się porów skóry. Jeśli samoopalacz wejdzie w pory, powstaną ciemne kropki. Dlatego lepiej odczekać dzień lub dwa, aż pory się zamkną i wówczas nie będzie problemu.
Nawilżanie skóry – postępuj ostrożnie!
Nawilżenie skóry przed nałożeniem samoopalacza jest dobrym posunięciem, jednak należy zrobić to również na kilkanaście godzin przed aplikacją tego produktu. Powody są te same, co w przypadku stosowania peelingu natłuszczającego. Balsam może bowiem stworzyć barierę utrudniającą wchłanianie się produktu, a jeśli ma cięższą, tłustą konsystencję, to samoopalacz może po nim po prostu spływać, przez co powstaną zacieki.
Rada experta:
W dniu planowanego użycia samoopalacza możesz wziąć prysznic i wykonać peeling, jednak pamiętaj o tym, by nie natłuszczać niczym skóry.
W przeciwnym wypadku samoopalacz może nie zadziałać tak, jak powinien. Efekt może być słabszy i w dodatku nieestetyczny. Przestrzegaj również zaleceń producenta konkretnego kosmetyku, co do czasu pozostawienia go na skórze przed zmyciem. W jednym przypadku wystarczy kilkanaście minut, a w innym samoopalacz trzeba pozostawić na skórze nawet przez kilka godzin, zanim go spłuczesz. Weź pod uwagę również to, że produkt może zafarbować ubranie.
Czym można nakładać samoopalacz?
Samoopalacz możesz nakładać tak, jak Ci wygodnie, a więc ręką, rękawicą lub pędzlem. Przetestuj każdą z tych metod i na podstawie własnych odczuć oraz obserwacji wybierzesz tę, która sprawdzi się u Ciebie najlepiej.
Największą popularnością cieszy się rękawica do samoopalacza. Specjalna struktura materiału zapewnia łatwe i równomierne rozprowadzanie produktu, również w miejscach trudno dostępnych, jak zagięcia skóry. Używanie rękawicy rozwiązuje również problem pomarańczowej skóry wewnętrznej strony dłoni, a także zafarbowania paznokci i skórek.
Do aplikacji produktu brązującego możesz również użyć dużego pędzla do samoopalacza, a także wsmarować go dłońmi.
Jak nałożyć samoopalacz bez rękawicy?
Czym nakładać samoopalacz? Aplikowanie go bez rękawicy wiąże się z dużym ryzykiem zafundowania swojej skórze dłoni pomarańczowego odcienia. Aby tego uniknąć, zabezpiecz je warstwą kremu. Będzie on stanowił barierę dla brązujących składników samoopalacza, więc nie wejdą one w reakcję z aminokwasami znajdującymi się w naskórku.
Drugim sposobem na uniknięcie zafarbowania dłoni i paznokci jest częste mycie rąk w czasie aplikacji. Samoopalacze potrzebują czasu na działanie, więc jeśli produkt będziesz zmywać ze skóry na bieżąco, problem pomarańczowych dłoni nie powinien wystąpić.
Jak poprawnie używać samoopalacza?
Jak nałożyć samoopalacz w piance, a jak w kremie? Choć formuły tych kosmetyków do opalania znacznie się od siebie różnią, to zasady nakładania ich są w zasadzie takie same. Najważniejsze jest to, by aplikować je na odpowiednio przygotowaną skórę, a także równomiernie i dokładnie rozprowadzać okrężnymi ruchami. Warto również trzymać się zasady, by samoopalacz aplikować od dołu, do góry (czyli od nóg), ale same dłonie i stopy pozostawić na sam koniec i zaaplikować na nie niewiele produktu.
Pamiętaj również o tym, że lepiej nałożyć mniej kosmetyku, a najwyżej dołożyć kolejną warstwę, niż od razu zaaplikować nadmiar – bo zacieki, plamy czy sztuczny efekt są w tym przypadku niemal gwarantowane. Jeśli jednak plamy, czy smugi już powstały, nic straconego. Wbrew pozorom można je całkiem łatwo usunąć. Sprawdzi się do tego przecieranie tych miejsc tonikiem, sokiem z cytryny lub rozwodnioną sodą oczyszczoną. Jeśli zacieki są spore, wykonaj peeling problematycznych miejsc. W tym przypadku – im szybciej, tym lepiej, bo produkt myjący przerwie przy okazji reakcję składników samoopalacza ze skórą.
Używanie samoopalacza – o czym musisz pamiętać!
Jak nakładać samoopalacz na twarz? Tak samo, jak na pozostałe obszary ciała. Użyj po prostu mniej produktu i bardzo starannie go rozprowadź. Stosowanie samoopalacza może być proste i przyjemne, a efekty naturalne i zadowalające. Sekret tkwi w przygotowaniu skóry, a także w odpowiedniej technice aplikacji produktu. Okrężne ruchy zminimalizują ryzyko widocznych odcięć między warstwami, a rękawica lub pędzel ułatwią precyzyjne rozprowadzanie produktu. Masz już swój samoopalacz lub balsam brązujący? Jeśli nie – wiesz, gdzie go szukać! Ogromny wybór świetnych produktów samoopalających i rękawic do aplikowania ich znajdziesz oczywiście w naszej drogerii!