Puszą się, plączą, łamią i rozdwajają – kręcone włosy potrafią być utrapieniem. Jednocześnie trudniej o bardziej efektowną fryzurę niż burza loków na głowie. Jak dbać o kręcone włosy, aby przypominały stylizację rodem z Hollywood? Wbrew pozorom to wcale nie jest aż tak skomplikowane. Wystarczy przemyślany dobór kosmetyków i dopasowana pielęgnacja. Jeśli będziesz zdyscyplinowana – w niespełna miesiąc zmienisz kędzierzawą czuprynę w burzę loków.
Spis treści
Dlaczego włosy kręcone wymagają specjalnej pielęgnacji?
Włosy kręcone i falowane przeważnie są średnio- lub wysokoporowate. To znaczy, że łuski włosów nie przylegają ciasno do łodygi, lecz od niej odstają. Przez to włosy w dużym przybliżeniu przypominają strukturą mniej lub bardziej otwartą szyszkę. W dotyku są natomiast szorstkie i sztywne.
Pasma o średniej i wysokiej porowatości wchłaniają wodę podczas mycia (to dlatego tak długo schną), ale też mają tendencję do nadmiernej utraty wilgoci przez rozchylone łuski. W efekcie przesuszają się, puszą i stają podatne na łamanie, wypadanie i rozdwajanie końcówek. Im wyższa porowatość, tym gorsza kondycja pasm.
Aby loki układały się w równe, okazale prezentujące się pasma (tzw. pasma zdefiniowane) kluczowa jest pielęgnacja i zabiegi stylizacyjne dopasowana do potrzeb kosmyków.
Jeśli zaczniesz się dobrze obchodzić ze swoja lwią grzywą, pasma przestaną układać się w niesforne formy (tzw. pasma niezdefiniowane) i plątać podczas układania. Ich porowatość wraz z czasem zmniejszy się, dzięki czemu coraz łatwiej będzie Ci panować nad lokami.
Pielęgnacja włosów kręconych – praktyczne porady
Pielęgnacja włosów kręconych nie jest łatwa. Efekt braku tych starań widać na głowach wielu kobiet, u których burza loków przybrała postać nieskładnie odkształconych pasm – każdy włos zdaje się wyginać w inną stronę.
To błędy w pielęgnacji sprawiają, że fale nie mogą się w pełni ujawnić. Dlatego też kluczem do sukcesu i pełnego zaprezentowania światu efektownej lwiej grzywy, jest odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o loki, by wyglądały pięknie i faktycznie się kręciły?
Porada experta:
Być może spotkałaś się z zaleceniem, aby włosy kręcone myć tylko raz na trzy albo nawet cztery tygodnie.
Nie musisz zmuszać się do tego mało higienicznego rytuału. Takie propozycje pochodzą z czasów, gdy królowały szampony z detergentami SLES i SLS, ponieważ uszkadzają one warstwę ochronną na powierzchni włosów. Obecnie preparaty do pielęgnacji pasm kręconych najczęściej mają składy w niemal 100% naturalne. Możesz ich używać nawet do codziennego mycia bez obaw, że będą miały niekorzystny wpływ na skręt.
Pamiętaj, aby szampon z naturalnym składem (np. szampon BingoSpa) przed nałożeniem rozwodnić i spienić w dłoniach. Dopiero w takiej postaci nanieś go na głowę i delikatnie wymasuj skórę. Samych włosów nie szarp i nacieraj szamponem – oczyści je spływająca piana.
Warto też sięgać po szampony peelingujące. Jeśli będziesz z ich pomocą regularnie wykonywać masaż skóry głowy – dzięki pobudzanemu krążeniu do cebulek zacznie docierać więcej substancji odżywczych. Co za tym idzie – włosy staną się mocniejsze i zdrowsze!
Masz zwyczaj brania gorącego prysznica? Twoim włosom to nie służy. Woda o wysokiej temperatura sprzyja rozchylaniu łusek włosowych. Jeśli chcesz, aby loki układały się w zdefiniowane pasma i zyskały lepszą kondycję – spłukuj je wyłącznie delikatnie ciepłą (a nawet chłodną) wodą. To domknie łuski i zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu się pasm.
Do rozczesywania (a właściwie rozplątywania kosmyków) wykorzystuj palce dłoni albo grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Wykonuj tę czynność delikatnie, aby nie ciągnąć pasm. W przeciwnym razie z głowy spadnie o kilka włosów za dużo.
Jeśli masz możliwość, zacznij myć włosy rano, aby dać im swobodnie wyschnąć bez użycia suszarki. Ciepłe powietrze to sprzymierzeniec puszenia się pasm.
A jeśli zależy Ci na silniejszym podkreśleniu skrętu, koniecznie nałóż na włosy tzw. aktywator skrętu. Efekt zaskoczy Cię już po pierwszym myciu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Domowe sposoby na pielęgnację loków
Skuteczna pielęgnacja loków nie musi ograniczać się do stosowania odpowiednich produktów kosmetycznych. Istnieją także skuteczne domowe sposoby na to, by poprawić kondycję kręconych włosów. Jednym z nich może być przygotowanie maseczki, która wzmocni fryzurę i dostarczy jej odpowiednich składników odżywczych. Oto dwa sprawdzone przepisy na to, jak pielęgnować kręcone włosy:
- Nawilżająca maseczka z miodu, oliwy i maślanki: połącz 1 łyżkę oliwy z oliwek, 2 łyżki miodu oraz 1 łyżeczkę maślanki. Tak przygotowaną miksturę podgrzej w mikrofalówce lub w garnku i dodaj do niej 1 łyżeczkę mąki. Wszystko dokładnie wymieszaj, a uzyskaną miksturę nałóż na wilgotne włosy (dodatkowo możesz owinąć głowę ręcznikiem lub folią spożywczą). Po 30 minutach spłucz maskę i umyj włosy szamponem;
- Regenerująca maseczka z awokado: połowę rozgniecionego awokado dokładnie wymieszaj z jednym surowym jajkiem. Następnie nałóż maseczkę na całą długość włosów i pozostaw na nich przez 20 minut. Po tym czasie spłucz głowę letnią wodą i delikatnie osusz bawełnianą koszulką lub ręcznikiem z mikrofibry.
Jakie wybierać produkty do pielęgnacji loków?
Włosy kręcone wymagają szczególnej troski, ponieważ cechują się zwiększoną porowatością. Aby zatroszczyć się o ich stan, nie potrzebujesz drogich salonowych zabiegów. Wystarczą kosmetyki z naturalnymi wyciągami roślinnymi, bez dodatku SLES, SLES, siarczanów, wazeliny, silikonów i parafiny.
Możesz samodzielnie zapoznawać się z listą składników albo wybrać topowe produkty, które kochają posiadaczki lwiej grzywy:
- Szampon Milk Shake – nawilża i odżywia pasma, sprawiając, że te z niesfornej burzy włosów układają się w lśniące, zdefiniowane spirale. Nie obciąża przy tym kosmyków, dzięki czemu nawet posiadaczki nieco rzadszych włosów mogą liczyć na efektowną zmianę na głowie.
- Serum dyscyplinujące L’Oréal – poskromi nawet najbardziej niesforne loki i fale. Nieco dociąża pasma, dzięki czemu przestają się puszyć. Jest to preparat, który sprawdzi się w przypadku gęstych pasm.
- Odżywka Five Herbs Barwa – jeśli lato mocno dało w kość Twoim włosom albo są osłabione po porodzie, ta odżywka pomoże Ci odzyskać utraconą objętość loków. Intensywnie nawilża, uzupełnia uszkodzenia, a do tego nadaje blasku i ujędrnia.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
W pielęgnacji kręconych włosów świetnie sprawdzają się zabiegi olejowania. Wybieraj preparaty dopasowane do typu włosa (średnio- i wysokoporowate). Przy kręconych puklach najlepiej sprawdzą się:
- olej lniany,
- olej z czarnuszki,
- olej z orzecha laskowego,
- olej z pestek moreli,
- olej z pestek śliwki.
Korzystaj z nich regularnie, by dodawać włosom blasku i sprężystości. Przy lokach to konieczne! W innym wypadku fryzura będzie wciąż się puszyć i elektryzować.
Najczęściej popełniane błędy – tego unikaj!
Jak dbać o kręcone włosy? Posiadaczki takich fryzur doskonale wiedzą, że to spore wyzwanie. Przede wszystkim wymagają one zdecydowanie więcej troski i uwagi niż proste włosy. Zwykła pielęgnacja może osłabić ich kondycję, przez co nie będą prezentować się tak okazale. Mimo to warto poświęcić trochę więcej czasu na dbanie o ich stan – można w ten sposób uzyskać olśniewające efekty. Jakich błędów należy unikać?
- Szampon: jednym z najczęściej popełnianych błędów jest regularne mycie kręconych włosów szamponami z SLS i SLES. Tego typu kosmetyki, choć dokładnie oczyszczają, jednocześnie niszczą i intensywnie wysuszają pasma. Nie warto ich używać częściej niż co 3-4 tygodnie. Niekorzystne jest też stosowanie szamponów z silikonami, woskiem oraz z parafiną, ponieważ obciążają nadmiernie włosy i sprawiają, że fryzura traci na objętości. Pasma bardziej przypominają wówczas strączki niż okazałe spirale.
- Płukanie: nigdy nie zmywaj szamponu lub odżywki z włosów gorącą wodą. Taki zwyczaj pozbawia je blasku i sprawia, że stają się matowe. Aby usunąć nadmiar kosmetyków z głowy, zawsze używaj letniej lub nawet chłodnej wody.
- Ręcznik: zbyt intensywne pocieranie loków ręcznikiem sprawia, że tracą one miękkość i elastyczność. Aby tego uniknąć, po kąpieli wystarczy przyłożyć do głowy bawełnianą koszulkę, która wchłonie nadmiar wody.
- Sen: włosy, których nie zabezpieczasz przed pójściem spać, mają tendencję do plątania się i przesuszania. Żeby co rano budzić się z pięknymi lokami, wieczorem delikatnie zwiąż je gumką i nałóż na głowę satynową lub jedwabną poszewkę na poduszkę (albo po prostu zapleć luźny warkocz).
- Suszarka: kręcone włosy często się przesuszają i dlatego traktowanie ich suszarką (a także prostownicą, lokówką lub szczotką termiczną) dodatkowo wzmaga ten proces, sprawiając, że loki stają się matowe i łamliwe. Dlatego warto planować ich mycie odpowiednio wcześniej, by dać im czas na swobodne schnięcie bez użycia suszarki.
Czesanie: unikaj rozczesywania wysuszonych włosów (wyjąwszy czynność tuż przed myciem). Przez taki zabieg sprawisz, że włosy utracą strukturę sprężyn i każdy zacznie wyginać się w inną stronę.
Sprawdź też: Jak zrobić loki bez użycia ciepła?
Pamiętaj, włosy kręcone wymagają szczególnej troski, ale odpowiednio zadbane odwdzięczą się przepięknym wyglądem!