DBAJ O ZDROWIE
04.04.2023

Jak poprawnie stosować olejki eteryczne?

Jak poprawnie stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są bogactwem aktywnych składników o działaniu prozdrowotnym, a także zapewniają przyjemne doznania zapachowe wpływające na poprawę samopoczucia i ukojenie nerwów. Z dobrodziejstw olejków eterycznych korzystają salony kosmetyczne, ale równie często używane są one w domowym zaciszu w celach pielęgnacyjnych. Kolejną zaletą olejków eterycznych jest możliwość sporządzenia przy ich udziale środków czyszcząco-dezynfekujących. Olejki eteryczne - ile kropel należy użyć i jak je stosować, by osiągnąć zamierzony efekt?

Czym są olejki eteryczne?

Naturalne olejki eteryczne, to esencje zapachowe pozbawione sztucznych związków konserwujących, barwiących i zapachowych, pozyskane z różnych części surowców roślinnych: kory, nasion, kwiatów, łodyg, korzeni. Można je uzyskać przy pomocy destylacji parą wodną, poprzez suchą destylację drewna lub metodą ekstrakcji, czyli wyciskania na zimno, jak ma to miejsce przy otrzymywaniu olejków cytrusowych. Olejki eteryczne są substancjami lotnymi, dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego ich stosowanie na skórę powinno być poprzedzone rozcieńczeniem w oleju roślinnym np. oleju z nasion wiesiołka, oleju z awokado.

Dla zachowania walorów zdrowotnych i pielęgnacyjnych olejków eterycznych należy przechowywać je w buteleczkach z ciemnego szkła, w temperaturze pokojowej, z dala od dostępu promieni słonecznych.

Jak stosować olejki eteryczne?

Z właściwości olejków eterycznych można korzystać na różne sposoby, zależnie od rezultatu, jaki ma zostać osiągnięty. Aromaterapia, to nie tylko wdychanie leczniczych woni, ale także kontakt olejków ze skórą pozwalający na wniknięcie w nią naturalnych enzymów i substancji aktywnych. Dla spotęgowania korzystnych efektów działania poszczególnych olejków, można połączyć ze sobą kilka esencji o podobnych właściwościach np. relaksujących (olejek sosnowy, olejek paczulowy, olejek cedrowy). 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Dyfuzja

Dyfuzor pozwala na rozprzestrzenienie w powietrzu aromatycznej esencji roślinnej po całym mieszkaniu, tak by z dobrodziejstw olejków mogli skorzystać wszyscy domownicy. Do dyfuzora wystarczy dodać 5-10 kropli olejku eterycznego lub mieszaniny kilku olejków i dyfuzować maksymalnie 45 minut jednorazowo. Olejki rozpylane są za pomocą ultradźwięków, więc nie ma potrzeby wykorzystywania wysokiej temperatury wody, co wiązałoby się z utratą części cennych właściwości, jak ma to miejsce w przypadku użycia kominka zapachowego. Zaleca się wykonywanie nie więcej niż 2-3 sesji aromaterapeutycznych na dobę. Warto zwrócić uwagę na dyfuzor zapachowy Boles d’olor, który może być elementem dekoracji wnętrz. Jest to urządzenie proste w obsłudze, pozwalające roznieść aromat na powierzchni około 120 m2.

olejek eteryczny w butelce na tle mięty

Najpopularniejsze w domowej aromaterapii są z pewnością wspomniane kominki do olejków eterycznych. Zasada ich działania polega na podgrzaniu wody, w której znajduje się kilka kropel olejku, doprowadzając do wytworzenia pary wodnej roznoszącej woń po pomieszczeniu. Zapach dochodzący z kominków jest intensywniejszy niż ten pochodzący z dyfuzora.

Inhalacja

Powszechnym sposobem użytkowania olejków eterycznych są inhalacje górnych dróg oddechowych w przebiegu infekcji. Para wodna nasycona związkami zawartymi w olejkach przenika do pęcherzyków płucnych wspomagając proces leczenia przeziębienia lub grypy. Inhalacje należy przeprowadzać 2 razy na dobę do momentu ustąpienia symptomów infekcji. Kuracja jest bardzo prosta do wykonania – wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego do miski z gorącą wodą, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad naczyniem na 10 minut, by wdychać parę wodną. „Parówki” przyczyniają się do udrażniania dróg oddechowych poprzez rozrzedzanie wydzieliny zatykającej nos i zatoki. 

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Farmaceutka i dietetyczka

Porada experta:

Osoby borykające się z astmą nie powinny stosować inhalacji, ponieważ olejki eteryczne są esencjami zbyt skoncentrowanymi i wdychanie ich z bliskiej odległości mogłoby wywołać niepożądane skutki.

Dla astmatyków lepszą metodą jest dyfuzowanie olejków eterycznych.

Olejki skuteczne w walce z infekcjami dróg oddechowych:

  • olejek eukaliptusowy – posiada właściwości rozgrzewające, przeciwzapalne, jest niezastąpiony przy udrażnianiu zatkanego nosa
  • olejek sosnowy – działa rozkurczowo i wykrztuśnie, ułatwia oddychanie
  • olejek z drzewa herbacianego –  wspomaga pracę układu odpornościowego, ma silny potencjał przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy
  • olejek miętowy – idealny przy stanach zapalnych zatok, dokuczliwym kaszlu i chrypce, działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, wykrztuśnie

Masaż

Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane do masażu skóry. Uprzednio należy je rozcieńczyć w wybranym oleju nośnikowym o właściwościach nawilżających i ujędrniających np. oleju kokosowym, który spotęguje dobroczynny wpływ masażu na skórę. Masowanie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspiesza mikrokrążenie krwi, co przekłada się na lepsze wnikanie związków zawartych w olejkach eterycznych w głąb skóry.

olejek eteryczny na tle rozmarynu

Przed użyciem olejku eterycznego na skórę trzeba wykonać test uczuleniowy, czyli nałożyć niewielką ilość olejku zmieszanego z olejem bazowym na skórę za uchem. Jeśli do 24 godzin od aplikacji nie wystąpią objawy niepożądane, to można przystąpić do naniesienia rozcieńczonego olejku na większe partie ciała. W sporadycznych przypadkach zdarza się, że reakcja alergiczna pojawia się po 2-3 dobach od użycia olejku eterycznego na skórę. Istotne jest, by nie traktować skóry olejkami cytrusowymi przed ekspozycją na promieniowanie UV, co mogłoby skutkować powstaniem trudnych do usunięcia przebarwień.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Zimne i ciepłe okłady

Kompresy ciepłe z olejków eterycznych sprawdzą się przy bólach głowy i brzucha, bólach mięśniowych i reumatycznych, podczas infekcji układu oddechowego. Przeciwbólowe działanie ma olejek lawendowy, kadzidłowy, rozmarynowy, goździkowy. Przy chorobach układu oddechowego przyda się olejek tymiankowy, miętowy, z drzewa herbacianego. Kompresy zimne z wykorzystaniem olejku lawendowego, szałwiowego, miętowego, cyprysowego i z drzewa herbacianego są skuteczne przy stłuczeniach, zwichnięciach, opuchliźnie.

Jak przygotować kompres?

Do zimnej wody lub ciepłej o temperaturze 35-40 °C należy wlać kilka kropel olejku eterycznego (5 kropel na 100 ml wody). Powstałym roztworem nasącza się ręcznik lub kawałek materiału.

Olejki eteryczne do sprzątania

Właściwości olejków eterycznych można wykorzystać przy tworzeniu domowych środków czyszczących i dezynfekujących przeznaczonych do stosowania w kuchni i łazience. Doskonale sprawdzi się olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy oraz olejek lawendowy. Jak samodzielnie wykonać płyn czyszczący? Potrzebna będzie butelka ze spryskiwaczem, do której wystarczy nalać pół szklanki octu z dodatkiem 20 kropel wybranego olejku.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel