Okres dojrzewania mija, a Ty nadal zmagasz się z wągrami? To częsty towarzysz tłustego i mieszanego typu cery. Czarne punkciki pojawiające się zwłaszcza na nosie to wynik utleniania sebum zmieszanego z keratyną, które zatkało ujście mieszków włosowych. Choć nie jest to bolesny defekt, to wygląda nieestetycznie. Nie musisz się z nim godzić! Istnieje szereg skutecznych domowych sposobów na wągry, które usuwają zaskórniki, a także regulują wydzielanie sebum, zapobiegając powstawaniu nowych zmian.
Spis treści
Skąd się biorą wągry?
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak usunąć wągry. Zanim jednak zaczniesz szukać informacji na temat sposobów na wągry, warto poznać wroga i zastanowić się, co jest ich przyczyną. Czy to wynik zaniedbań, chwilowych problemów skórnych, niewłaściwych kosmetyków, nieprawidłowej pielęgnacji, a może przypadłość dermatologiczna, której nie można się pozbyć?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Wągry pojawiają się na twarzy, gdy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum. Naskórek intensywnie się łuszczy i ta mieszanina (nadmiaru sebum i keratyny naskórkowej) zapycha pory skóry. W efekcie powstają dwa rodzaje zaskórników:
- zaskórniki otwarte (czarne kropki na skórze),
- zaskórniki zamknięte (białe drobne kropki, wyglądające jak kaszka).
Wągry czarne najczęściej występują na nosie i brodzie. Wągry białe na czole i policzkach. Czarny kolor wągrów spowodowany jest procesem utlenienia – sebum w zetknięciu z tlenem przybiera ciemny kolor.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Przyczyny powstawania zaskórników
Dlaczego niektórzy cieszą się nienaganną cerą, podczas gdy u innych raz za razem pojawiają się liczne wągry? Przyczyn tego jest kilka. Na niektóre masz wpływ, podczas gdy inne mogą wymagać konsultacji z dermatologiem. Najczęściej za pojawianie się zaskórników otwartych odpowiadają:
- Geny – przyczyna powstawania wągrów w dużej mierze ma podłoże genetyczne i jest wynikiem nieprawidłowej budowy porów skórnych. W takiej sytuacji porady w stylu „jak usunąć zaskórniki w trzy dni” nie poskutkują, bo problem jest dużo bardziej złożony i domowe sposoby nie będą wystarczające. A z pewnością nie da się zwalczyć tej przypadłości w kilka dni!
- Kosmetyki – przyczyną może być dobór nieodpowiednich kosmetyków, zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych: zbyt tłuste kremy, niektóre mydła, zapychające pory kosmetyki kolorowe. Problem będzie też potęgowało niewłaściwe oczyszczanie skóry i zapominanie o regularnym złuszczaniu naskórka.
- Predyspozycje/rodzaj cery – najczęściej wągry występują u osób z cerą tłustą i mieszaną. Zdarzają się czasami w przypadku cery suchej, ale jest to rzadkością. W przypadku zaskórników otwartych z małych, czarnych kropek może rozwinąć się stan zapalny. Wówczas pojawią się duże i bolesne krosty. Ważne – nie wolno wyciskać krost! Nie rozwiążesz problemu, a tylko go spotęgujesz.
Domowe sposoby na wągry
Zafunduj sobie kilka naturalnych sposobów na zaskórniki, w postaci zabiegów, które bez wysiłku i małym kosztem samodzielnie wykonasz w domowym zaciszu. O jakich zabiegach mowa?
Maseczki na wągry
Przede wszystkim postaw na maseczki oczyszczające. Najprostszą, oprócz produktów drogeryjnych, jest ta przyrządzona z ziemniaka:
- zetrzyj surowe warzywo na tarce,
- nałóż masę na twarz,
- pozostaw maseczkę na piętnaście minut na skórze,
- zmyj masę letnią wodą.
Dużą popularnością cieszy się maska aspirynowa, która nie tylko uwalnia cerę od nieczystości, ale również łagodzi powstałe na niej stany zapalne. Wystarczy rozpuścić trzy tabletki leku w niewielkiej ilości jogurtu, posmarować miksturą twarz i spłukać ją po kwadransie.
Zdarza się jednak, że nie masz ani czasu, ani ochoty na własnoręczne przyrządzanie kosmetyków. W takim wypadku możesz sięgnąć po kilka szeroko dostępnych produktów przeznaczonych do walki z zaskórnikami.
Renomą w tym zakresie cieszy się maska Avon Clearskin, która dzięki aktywnemu węglowi skutecznie usuwa martwy naskórek i wągry. Produktem doskonale zwężającym pory jest także maska oczyszczająca Nivea.
Wartym uwagi sposobem na wągry, które pojawiają się na nosie, są plastry z aktywnym węglem. Po nałożeniu na skórę zmiękczają ją, dzięki czemu z dużą łatwością usuniesz zaskórniki. I to nawet te głębokie! Dodatkowo plastry ograniczają wydzielanie sebum, dzięki czemu nowe zmiany nie pojawią się zbyt szybko, zwłaszcza jeśli zadbasz o codzienne zabiegi oczyszczające. Z tym produktem powinnaś zaprzyjaźnić się na dobre, jeśli masz wymagającą w pielęgnacji cerę tłustą i trądzikową.
Peelingi na wągry
W walce z wągrami nieocenionym wsparciem są peelingi do twarzy. Możesz sięgnąć po preparat mechaniczny, czyli ze złuszczającymi drobinkami (np. peeling-maska Yolyn). Ważne jednak, aby nie pocierać gwałtownie twarzy podczas zabiegu, a wyłącznie delikatnie ją masować. W przeciwny razie pobudzisz gruczoły łojowe i te zaczną wydzielać jeszcze więcej sebum zatykającego pory. Chyba nie o taki efekt Ci chodzi?
Choć peelingi mechaniczne doskonale złuszczają naskórek i odblokowują pory skóry, może się okazać, że wywołują u Ciebie podrażnienia. Nie znaczy to, że zostaniesz skazana na nierówną walkę z wągrami! Na ratunek przyjdą Ci peelingi chemiczne na bazie kwasów.
Dobrze sprawdzą się tu kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy nazywane skrótowo kwasami AHA, do których zaliczane są:
- kwas cytrynowy,
- kwas glikolowy,
- kwas jabłkowy,
- kwas migdałowy,
- kwas winowy.
Efektem ich stosowanie jest złuszczenie, wygładzenie i rozjaśnienie skóry. Wszystko to wynika ze zdolności kwasów do przenikania warstw naskórka i rozluźniania połączeń między korneocytami (martwe komórki naskórka), co finalnie powoduje oddzielenie się warstwy rogowej od naskórka.
Chcąc pozbyć się nieestetycznych zaskórników – sięgnij po żele lub pianki do mycia twarzy, toniki, peelingi albo serum z kwasami AHA. Szczególnie warte uwagi jest serum do twarzy Nacomi. Taki skoncentrowany kosmetyk możesz stosować osobno lub w połączeniu z kremem czy olejkiem do twarzy, aby wzmocnić efekty pielęgnacyjne (np. krem przeciw niedoskonałościom Botanique).
W zwalczaniu wągrów pomocny jest też kwas pirogronowy, należący do grupy alfa-ketokwasów, nazywanych skrótowo kwasami AKA. Działa on nie tylko złuszczająco i sebostatycznie, ale też nawilża i zwalcza bakterie, co tym samym zapobiega rozwojowi bolesnych stanów zapalnych. W walce z wągrami możesz wypróbować mix kwasów Apis.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum
Ponieważ powstawanie zaskórników zamkniętych jest efektem nadprodukcji sebum, które wraz z keratyną zapycha ujścia mieszków włosowych, przez to bardzo ważne w walce z wągrami jest ustabilizowanie produkcji sebum. Pozwalają na to kosmetyki sebostatyczne.
W codziennej pielęgnacji wypróbuj kosmetyki na wągry od topowych marek, które regularnie stosowane, sprawią, że Twoja cera stanie się czysta i świeża:
maseczka glinkowa, oczyszczająca Lirene.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Porada experta:
Jeżeli wypróbowałaś już wszystkie domowe sposoby, a mimo to wciąż nie pozbyłaś się uciążliwego problemu z wągrami – rozważ wizytę u dermatologa.
Po badaniu lekarz będzie w stanie stwierdzić czy Twoja skóra wymaga leczenia farmakologicznego i w razie konieczności – przepisze odpowiednie maści lub leki doustne. Miej na uwadze, że tego typu środki mogą oddziaływać na gospodarkę hormonalną. To z kolei odbija się nierzadko na nastroju, większym zmęczeniu czy tendencji do przybierania na wadze. W razie zauważenia niepokojących skutków ubocznych – skonsultuj z lekarzem możliwy inny wariant leku lub sposoby redukcji dokuczliwych symptomów.
Pamiętaj, że podstawą w walce z wągrami jest prawidłowa pielęgnacja, czyli taka, która jest dobrana do Twojego rodzaju cery!
1. D. Dąbrowska, P. Zawadzka, O. Zavyalova, Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych, [w:] „Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce. Choroby”, Młodzi Naukowcy, Poznań 2017, s. 66–72.