Natryskowe opalanie to popularna metoda na szybkie, estetyczne i bezpieczne przybrązowienie skóry. Zabieg jest krótki i przyjemny, a efekty są bardzo naturalne. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, trzeba się do niego odpowiednio przygotować, a także przestrzegać zaleceń tuż po nim. Podpowiadamy, jak przygotować się do opalania natryskowego.
Spis treści
Opalenizna natryskowa – dlaczego odpowiednie przygotowanie jest ważne?
Aby opalenizna natryskowa wyglądała estetycznie, ważne jest nie tylko to, kto i w jaki sposób wykona ten zabieg, ale również to, jak przygotujesz do niego skórę. Na szczęście wytyczne co do przygotowania skóry do opalania natryskowego nie są skomplikowane ani wymagające. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które zminimalizują ryzyko niepożądanych efektów, jak ciemniejsze kropki w porach skóry, czy plamy na jej wyjątkowo suchych obszarach, jak łokcie i kolana.
Odpowiednie przygotowanie skóry ma na celu również ułatwienie równomiernego rozprowadzenia produktu brązującego, a także przedłużenie trwałości efektu przyciemniania skóry.
Użycie kosmetyków natłuszczających w dniu zabiegu może wpłynąć niekorzystnie na przyczepność barwnika, a tym samym zmniejszyć jego trwałość oraz intensywność efektu. Chodzi zarówno o balsamy pielęgnacyjne o tłustych formułach, jak i peeling do ciała z olejkami. Golenie nóg i innych obszarów na krótko przed planowanym zabiegiem (mniej niż 48 godzin) może spowodować powstanie ciemniejszych kropek. Chodzi o to, że po depilacji pory skóry są przez jakiś czas otwarte i jeśli dostanie się do nich produkt brązujący, powstaną ciemniejsze kropki.
Jak należy przygotować się do opalania natryskowego?
Przygotowanie do opalania natryskowego sprowadza się przede wszystkim do wykonania peelingu odpowiednimi kosmetykami, a także do depilacji z właściwym wyprzedzeniem. Istotne jest również używanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała: nawilżających, jednak nie tłustych. Przygotowania do opalania natryskowego wystarczy zacząć na 48 godzin przed planowaną sesją opalania. Wyjątkiem są zabiegi ingerujące w naskórek – te należy wykonać najpóźniej na 14 dni przed opalaniem.
W dniu planowanego zabiegu opalania natryskowego weź prysznic i pamiętaj o tym, by nie używać natłuszczających kosmetyków: ani do mycia, ani po nim. Ubierz się w luźne, najlepiej ciemne ubrania, które zapewnią Ci komfort tuż po opalaniu. Może zdarzyć się, że produkt nieco przybrudzi odzież, dlatego lepiej, by ubrania były ciemne. Luźne fasony są wskazane również ze względu na to, by ubrania nie ocierały mocno skóry, póki opalenizna dobrze się nie utrwali.
Jaki peeling przed opalaniem natryskowym?
Peeling przed opalaniem jest jak najbardziej wskazaną czynnością, ponieważ wygładza skórę i usuwa martwy naskórek, a także odstające skórki. Dzięki temu efekt będzie jeszcze bardziej estetyczny.
Trzeba jednak pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze – peeling najlepiej wykonać w czasie kąpieli lub pod prysznicem najpóźniej na 24 godziny przed zabiegiem. Szczególną uwagę zwróć na łokcie i kolana, a więc te obszary, które przeważnie są mocno wysuszone, a skóra na nich bywa szorstka. Te miejsca ogólnie warto złuszczać częściej i intensywniej niż pozostałe obszary ciała. Warto również intensywnie je nawilżać i natłuszczać. Przed opalaniem natryskowym możesz zastosować lekki balsam nawilżający na te miejsca, aby zmniejszyć ryzyko ciemnych plam z produktu brązującego.
Peeling wykonywany przed opalaniem natryskowym nie powinien zawierać substancji natłuszczających, bo osiądą one na skórze i stworzą barierę dla preparatu opalającego. W takim przypadku efekty mogą być mniej satysfakcjonujące. Najlepiej sprawdzi się szczotka lub rękawica peelingująca, zamiast kosmetyku złuszczającego. W takim przypadku masz pewność co do tego, że na skórze nie znajdą się żadne niepożądane substancje.
Rada experta:
Każdy ma inną skórę, o różnych tendencjach.
Jeśli opalaniu natryskowemu będziesz poddawać się po raz pierwszy, nie masz pewności co do tego, że skóra nie zareaguje uczuleniem na produkt brązujący. Warto więc na kilka dni przed planowanym opalaniem udać się do gabinetu i przeprowadzić test tolerancji na niewielkim obszarze skóry. Jeśli uczulenie lub podrażnienie nie wystąpią do 48 godzin, możesz uznać, że produkt jest dla Ciebie bezpieczny i można zastosować go na większym obszarze ciała. Przy zapisywaniu się na zabieg kosmetolog powinien również poinstruować Cię dokładnie o przeciwwskazaniach do niego, a także co do zaleceń przed opalaniem.
Opalanie natryskowe a golenie nóg
Jeśli chcesz ogolić nogi lub inne obszary ciała, które będą poddane działaniu produktu brązującego, zrób to na 48 godzin przed zabiegiem. Jak już wspomniano, tuż po depilacji pory skóry otwierają się i jeśli dostanie się do nich produkt opalający, powstaną w nich ciemne kropki. Pory zamykają się po depilacji właśnie do mniej więcej 48 godzin. Dlatego po tym czasie nie ryzykujesz już uzyskaniem „nakrapianego” efektu. Podobnie rzecz ma się w przypadku aplikacji kosmetyków do opalania w domu.
Opalanie natryskowe a tatuaż
Opalania natryskowego nie powinno się wykonywać na świeży tatuaż. Naruszenie ciągłości naskórka, czy stany zapalne są przeciwwskazaniem do przyciemniania skóry tym sposobem. Jeśli zaś chodzi o wygojone tatuaże, nie są wymagane żadne działania. Produkt ich nie przykryje i nie przyciemni, więc nie musisz zabezpieczać tatuażu.
Natryskowe opalanie – czego unikać przed?
Przed opalaniem natryskowym warto unikać stosowania mocnych detergentów, bo mogą zaburzyć naturalną barierę ochronną naskórka. Z tego samego powodu wystrzegaj się również kosmetyków z wysokim pH. W dniu zabiegu pamiętaj o tym, by skóra była czysta i sucha. Nie nakładaj na nią żadnych kosmetyków: ani pielęgnacyjnych, ani zapachowych. Jedynie przesuszone partie skóry, jak łokcie, czy kolana, warto posmarować niewielką ilością lekkiego balsamu nawilżającego.
Jeśli jesteś bardzo mocno opalona, np. po wizycie w solarium lub na słońcu i skóra jest czerwona, podrażniona, a dodatkowo piecze, zabieg opalania natryskowego przełóż na inny termin, gdy wróci do równowagi. Po opalaniu natryskowym postępuj zgodnie z zaleceniami kosmetologa. W szczególności co do prysznica w ciągu najbliższych godzin, a także odnośnie do nawilżania skóry.