Wcierka z kozieradki cieszyła się ogromną popularnością już wśród naszych babć, które chętnie stosowały ten kosmetyk na wzmocnienie włosów. Wcierka z kozieradki to wszechstronny kosmetyk, który nie tylko przyhamuje wypadanie włosów, ale może także poprawić stan skóry głowy. Doskonale radzi sobie z przetłuszczaniem się skóry głowy, a także z łupieżem i stanami zapalnymi skóry. Dzięki temu zyskujesz podwójnie, a wcierka z kozieradki może być stosowana także przez osoby z problematyczną skórą głowy! Wcierkę z kozieradki możesz przygotować samodzielnie w bardzo łatwy sposób, albo kupić gotowy produkt w drogerii. Dla fanów minimalizmu i naturalnej pielęgnacji przygotowaliśmy najważniejsze wskazówki związane z samodzielnym wykonaniem wcierki z kozieradki.
Spis treści
Wcierka z kozieradki – przepis
Domowa wcierka z kozieradki ma wiele zalet. Jest w 100% naturalna (do jej przygotowania potrzebujesz wodę i nasiona kozieradki), tania (nasiona kozieradki są łatwo dostępne i ich koszt to groszowe sprawy), a także możliwa do wykonania dosłownie w ciągu kilku chwil. Po przyrządzeniu wcierki niewykorzystaną pozostałość naparu możesz przelać do butelki i przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Jak zrobić wcierkę z kozieradki na włosy? To bardzo proste! W podstawowej wersji potrzebujesz:
- 2 łyżek nasion kozieradki,
- 1 szklanki wody.
Taką prostą wcierkę możesz zrobić na dwa sposoby: albo zalać nasiona wrzątkiem i w ten sposób zrobić z nich napar, albo namoczyć je w wodzie przez całą noc, a następnie zmielić (najlepiej przy użyciu blendera) na pastę.
Wcierka z kozieradki z naparu
Zaparzenie nasion wrzątkiem i odczekanie, aż napar „naciągnie”, to najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób na zrobienie wcierki z kozieradki. Po ostudzeniu naparu możesz od razu przejść do wmasowania go w skórę głowy. Taką naturalną wcierkę możesz stosować zarówno po umyciu włosów (zwłaszcza, jeśli chcesz pozostawić ją bez spłukiwania), jak i przed myciem (jeśli zostawiasz ją np. tylko na kilkanaście minut).
Wcierka z kozieradki w postaci papki
Wcierkę z kozieradki możesz przygotować również w postaci maseczki. Wymoczone w wodzie, a następnie zmielone ziarna kozieradki będą mieć konsystencję przypominającą maskę, dzięki czemu jej aplikowanie i pozostawienie na głowie może być dla wielu osób łatwiejsze. Aplikowanie takiej wcierki wymaga jednak nieco więcej kroków niż tej z naparu. W tym przypadku przed nałożeniem wcierki włosy należy umyć i osuszyć. Po wmasowaniu pasty kozieradkowej odczekaj 20-30 minut, a następnie spłucz ją dokładnie wodą.
Sprawdź!
Porada experta:
Aplikowanie płynnych lub półpłynnych kosmetyków na skórę głowy i włosy może być problematyczne, co dla wielu osób wiąże się z rezygnacją z używania ich.
Nie musi tak jednak być, a każdy proces można sobie ułatwić. W przypadku wcierek do skóry głowy i włosów wystarczy duża strzykawka lub butelka z atomizerem. Dzięki temu aplikowanie wcierki i innych kosmetyków o problematycznej konsystencji będzie o wiele łatwiejsze.
Jak często stosować domową wcierkę z kozieradki?
Wcierka z kozieradki własnej produkcji to kosmetyk o bardzo prostym składzie. Dlatego, jeśli kozieradka Cię nie uczula i nie podrażnia, a efekty kuracji wzmacniającej włosy chcesz zaobserwować szybciej, możesz stosować ją nawet codziennie. Indywidualna tolerancja różnych składników przez skórę głowy jest jednak najważniejszym wyznacznikiem tego, jak często można sięgać po różne produkty.
Pamiętaj również o tym, że nie ma takich kosmetyków i metod pielęgnacyjnych, które sprawdzałyby się tak samo perfekcyjnie u każdego. Nawet w przypadku tych samych rodzajów skóry czy włosów u jednej osoby dany produkt, czy składnik może zadziałać zupełnie inaczej, niż u innej. Dlatego testując nowe składniki czy kosmetyki, podejdź do nich ostrożnie – zwłaszcza jeśli masz skórę delikatną i podatną na podrażnienia.
Wiesz o tym?
Może okazać się również, że dyskomfort, podrażnienie czy uczulenie nie pojawią się od razu po zastosowaniu nowego produktu, a dopiero już po jakimś czasie stosowania go. W przypadku, gdy zaobserwujesz jakiekolwiek niepożądane efekty kuracji, od razu ją przerwij.
Wcierka z kozieradki a pozostałe kosmetyki
Sumienne, systematyczne wmasowywanie wcierki z kozieradki w skórę głowy to najważniejszy czynnik decydujący o tym, kiedy i jakie efekty kuracji zaobserwujemy. Działanie wcierki z kozieradki warto jednak wspomóc, stosując równolegle inne kosmetyki pielęgnacyjne: szampony, odżywki, maski czy oleje. Dzięki takiej kompleksowej kuracji skóra głowy i włosy będą lepiej odżywione, a pasma na długości będą również lepiej chronione.
Przeczytaj to!
Jest kilka prostych sposobów na wzmocnienie działania wcierki z kozieradki. Po pierwsze: śmiało możesz dolewać ją do maski pielęgnacyjnej przeznaczonej do stosowania na skórę głowy. W takim przypadku możesz na głowę nałożyć dodatkowo foliowy czepek, który ułatwi przenikanie składników. Po drugie: do uzupełnienia kuracji możesz wybrać szampon i odżywkę zawierającą kozieradkę. Po trzecie: kurację wzmacniającą skórę głowy i włosy możesz wesprzeć także składnikami o działaniu pokrewnym do kozieradki.
W naszej drogerii znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do kompleksowej pielęgnacji skóry głowy i włosów, niezależnie od ich rodzaju. Poznaj naszą pełną ofertę kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów i wybierz te, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania!