PAZNOKCIOWE VADEMECUMDOMOWE PORADY
25.11.2019

Manicure hybrydowy w domu, czyli jak nakładać hybrydę krok po kroku

Manicure hybrydowy w domu, czyli jak nakładać hybrydę krok po kroku

Paznokcie hybrydowe to niezwykle modne rozwiązanie. Mnogość wzorów i kolorów przyciąga miłośniczki dobrze zrobionego manicure. Różnorodne techniki, typy lakierów i zdobień – dzięki hybrydom z paznokciami możemy zrobić praktycznie wszystko. Prosta technologia i szeroko dostępne produkty sprawiają, że nie jest to zabieg dostępny wyłącznie dla wykwalifikowanych kosmetyczek. Hybrydę może zrobić każda z nas – czy wiesz, jak wykonywać ją prawidłowo?

Manicure hybrydowy co to jest?

Modna hybryda jest wybierana coraz częściej i nic w tym dziwnego, bo plusów stylizacji tą metodą jest sporo. Czym jest manicure hybrydowy? To metoda łącząca właściwości i zalety żelu do paznokci oraz klasycznych lakierów. Hybryda to trwałość żelu i łatwość nakładania lakieru do paznokci. Lakiery hybrydowe mają opakowania i pędzelki niemal identyczne jak te klasyczne – i podobnie się je nakłada. Inna jest jednak ich formuła (są gęstsze) i w inny sposób się je utwardza. Hybrydowe lakiery nie zaschną tak, jak zwykłe. Trzeba utwardzić je w lampie UV/LED. Do wykonania hybryd potrzebne są dwa dodatkowe produkty: to baza i top. Hybrydowa stylizacja wymaga starannego przygotowania płytki i opracowania skórek. Jednak opłaci się to, bo efekty są długotrwałe. Dobrze wykonane hybrydy utrzymują się w nienagannym stanie nawet przez 2-3 tygodnie. 


Manicure hybrydowy błyskawicznie zdobył popularność i z usługi salonowej szybko stał się metodą dostępną dla wszystkich. Pazurki hybrydowe utrzymują się długo, a jeśli stylizacja jest wykonana profesjonalnie, a produkty użyte do jej wykonania są wysokiej jakości, to w nienagannym stanie (tj. bez odprysków, zapowietrzeń i pęknięć) trzymają się nawet dłużej niż 3 tygodnie. Jednak zaleca się, aby nie przesadzać z czasem noszenia stylizacji – przenoszone hybrydy wyglądają nieestetycznie ze względu na dość duży odrost naturalnego paznokcia psujący ogólny efekt. Druga sprawa to ta, że po kilku tygodniach paznokcie są zwyczajnie bardzo długie, przez co o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. 


W odróżnieniu od żelu hybryd się nie uzupełnia. Trzeba ściągnąć stylizację, oczyścić paznokcie i ponownie przygotować je do nałożenia lakieru.

Dowiedz się więcej:

Utwardzanie lakieru hybrydowego w lampie UV

Jak nakładać hybrydę – co jest potrzebne?

Kolejność nakładania hybrydy ma tak samo kluczowe znaczenie, jak odpowiednie przygotowanie płytki i używanie produktów wysokiej jakości. Do wykonania stylizacji hybrydowej będziesz potrzebować nieco więcej kosmetyków i akcesoriów niż przy robieniu „zwykłych” paznokci. Jednak coś za coś! W przypadku hybryd możliwości zdobienia i uzyskania ciekawych efektów jest nieporównywalnie więcej niż przy stylizacji klasycznymi lakierami. Oprócz tego niepodważalna jest trwałość paznokci hybrydowych, bo będzie prezentować się zdecydowanie dłużej niż przy klasycznym manicure. 


Hybryda dla początkujących osób może wydawać się skomplikowana. Jednak już po kilku pierwszych razach, gdy nabierzesz nieco wprawy, sama zaobserwujesz, że nieco więcej przygotowań do stylizacji i staranności przy wykonywaniu jej zdecydowanie się opłacają. Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego, czego potrzebujesz, by wykonać ładną i trwałą stylizację.


  • Pilniczek do paznokci + kostka matująca – choć wydaje się to oczywiste, warto wspomnieć o tym, że przed wykonaniem stylizacji trzeba nadać paznokciom pożądanego kształtu, a następnie lekko zmatowić ich powierzchnię. Dzięki temu baza będzie miała lepszą przyczepność do płytki, a to przełoży się nie tylko na większą trwałość stylizacji, ale również na jej estetykę. Pominięcie matowienia płytki sprawia, że jest ona bardziej śliska, a tym samym przyczepność bazy jest mniejsza. W efekcie nawet w wyniku delikatnego podważenia brzegu paznokcia baza wraz z całą stylizacją może odkleić się od powierzchni  jak naklejka.
  • Drewniane patyczki lub metalowe radełko – dokładne opracowanie skórek przed wykonaniem stylizacji jest bardzo ważne dla jej estetyki. Ponadto pozwala na pomalowanie paznokci pod same skórki, dzięki czemu trwałość stylizacji się wydłuża, gdyż odrost pojawia się później. Skórki koniecznie dobrze odsuń, a najlepiej wytnij je starannie cążkami lub usuń odpowiednim frezem (kulka). Patyczki i radełko przydadzą Ci się również do zdjęcia starego lakieru, jeśli rozpuszczasz go acetonem.
  • Opcjonalnie frezarka – frezarka nie jest niezbędna. Jednak zdecydowanie ułatwia i uprzyjemnia zarówno odpowiednie przygotowanie paznokci do wykonania stylizacji, jak i usunięcie starej. Jednak nieumiejętne posługiwanie się tym sprzętem może doprowadzić do znacznych, nawet trwałych uszkodzeń paznokci (szczególnie, jeśli uszkodzisz macierz). Zanim więc sięgniesz po frezarkę, obejrzyj kilka filmików szkoleniowych, a najlepiej zapisz się na kurs obsługi frezarki!
  • Lampa UV/LED – to sprzęt niezbędny przy robieniu hybryd. Wiele osób zastanawia się: lakiery hybrydowe – jak nakładać bez lampy? Odpowiedź brzmi: nie da się. Nie ma innej możliwości utwardzenia lakieru hybrydowego niż w lampie. Jeśli nie chcesz inwestować w lampę lub obawiasz się regularnej ekspozycji dłoni na światło UV, pozostaje Ci wybór lakieru jak hybryda bez lampy. To klasyczne lakiery do paznokci, które zasychają samoczynnie na płytce po jakimś czasie. Jednak ich formuła i efekty do złudzenia mogą przypominać lakier hybrydowy. Zdecydowanie jednak nim nie są, a co za tym idzie, trwałość takiej stylizacji również jest mniejsza niż przy prawdziwych hybrydach. Warto wspomnieć od razu o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Wybieraj lampy o dużej mocy – co najmniej 24 W. Małe lampki mostki o mocy zaledwie kilku W średnio radzą sobie z całkowitym utwardzaniem lakierów – zwłaszcza tych mocno napigmentowanych. Choć z zewnątrz lakier wydaje się utwardzony, może być mokry w środku. Wilgoć w połączeniu z brakiem dostępu powietrza = poważne problemy! Jaką lampę do hybryd wybrać? Tę solidną i o odpowiedniej mocy. To klucz nie tylko do estetyki i trwałości stylizacji, ale także dla Twojego bezpieczeństwa. 
  • Cleaner  – służy do odtłuszczania płytki paznokcia. Używa się go na samym początku manicure, przed nałożeniem bazy. Cleanerem zbierzesz również pył powstały po piłowaniu i matowieniu paznokci. Ten kosmetyk jest niezbędny także przy wykańczaniu stylizacji, jeśli używasz klasycznego topu (a nie typu no wipe) – bo trzeba zetrzeć lepką warstwę dyspersyjną powstałą po jego utwardzeniu.
  • Primer – nie jest to obowiązkowy kosmetyk, jednak zdecydowanie przydatny. Nakłada się go przed bazą hybrydową, a jego zadaniem jest zwiększenie jej przyczepności. Działanie primera można porównać do taśmy dwustronnej: łączy płytkę z bazą, przedłużając tym samym trwałość stylizacji.
  • Waciki bezpyłkowe – płytka przed nałożeniem kosmetyków hybrydowych musi być idealnie oczyszczona. Trzeba więc nie tylko dobrze ją odtłuścić, ale również oczyścić z wszelkich pyłków i niteczek, które mogą przebijać spod lakieru, psując efekt. Do tego właśnie służą waciki bezpyłowe, które nie pozostawiają żadnych „śmieci”. Nasącza się je cleanerem i przeciera paznokcie.
  • Baza hybrydowa –  jest to lakier, który kładzie się jako pierwszą warstwę na przygotowane do manicure paznokcie. Ważne, aby nabyć bazę dobrej jakości, bo od jej gatunku w dużej mierze zależy trwałość manicure hybrydowego. Możesz sięgnąć po bazę tradycyjną lub proteinową – ekstratrwałą, która wzmacnia i odżywia paznokcie. Co ważne, rodzaj bazy powinno się dobierać indywidualnie – w przypadku niektórych osób manicure jest trwalszy, jeśli wykorzysta się bazę klasyczną, inne z kolei bardziej doceniają bazę proteinową.
  • Kolorowy lakier hybrydowy – na rynku istnieje wiele marek lakierów hybrydowych. Od zwykłych lakierów różnią się przede wszystkim tym, że można je utwardzić tylko w lampie. Lakiery do hybryd mają ciemne opakowania, gdyż nie powinny mieć kontaktu ze światłem dziennym – w końcu twardnieją pod wpływem promieniowania UV. Ważne jest, aby trzymać je w szufladzie lub w kosmetyczce – absolutnie nie na toaletce, czy w innym miejscu, do którego dochodzi światło. Lakiery hybrydowe są droższe niż wiele klasycznych lakierów. Jednak wystarczają na wiele aplikacji i nie można zapominać, że jedno pomalowanie paznokci daje efekt nawet na 3 tygodnie.
  • Top hybrydowy –  to przezroczysty lakier, który utrwala ten hybrydowy i stanowi ostatnią, wierzchnią warstwę manicure. Top hybrydowy, podobnie jak bazę, warto wybrać u dobrej, sprawdzonej marki. Kosmetyk ten kładzie się na utwardzony lakier kolorowy. Może mieć matowe, satynowe lub błyszczące wykończenie, niekiedy również z opalizującymi drobinkami. Top stanowi też warstwę ochronną, zabezpieczającą kolorowy lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi. Również z tego względu powinien to być kosmetyk dobrej jakości!
  • Opcjonalnie ozdoby do paznokci – każda z kobiet ma inną wizję atrakcyjnego manicure. Jeśli lubisz, gdy na paznokciach dużo się dzieje, możesz zakupić wiele ciekawych ozdób do nałożenia na lakier. Mogą to być naklejki, kolorowe pyłki dające efekt syrenki, efekt halo, efekt kopciuszka, efekt lustra, folia do paznokci, paski itp.
  • Aceton/remover – czym różni się aceton od removera? Ten drugi to kosmetyczny aceton wzbogacony o składniki pielęgnacyjne, dzięki którym ryzyko wysuszenia płytki i skórek jest mniejsze niż w przypadku samego acetonu. Obydwa produkty służą do zdejmowania hybryd. Mają za zadanie rozpuścić i zmiękczyć lakier hybrydowy, ułatwiając tym samym jego usunięcie patyczkiem lub radełkiem. 
  • Folia aluminiowa – mowa o zwykłej folii używanej w kuchni. Aceton szybko odparowuje, więc trzeba mu to uniemożliwić. Folią aluminiową owija się paznokieć, na którym znajduje się wacik nasączony acetonem. W drogeriach dostępne są również specjalne folie do ściągania hybryd, do których przyklejony jest wacik.
  • Klipsy do paznokci – stosuje się je w zastępstwie folii. Nie są obowiązkowe, ale znacznie ułatwiają pracę z hybrydą.

Dowiedz się więcej:

Wykonany manicure hybrydowy

Dowiedz się więcej:

Dowiedz się więcej:

Etapy robienia hybrydy – ile trwa manicure hybrydowy?

Jak zrobić manicure hybrydowy w domu i ile trwa taka procedura? Czas wykonania stylizacji zależy od kilku czynników, a głównym jest wprawa. Początkujące stylistki amatorki potrzebują nawet 2 godzin (a nawet więcej, jeśli wykonują zdobienia). Z kolei te nieco bardziej wprawione uwijają się nawet w 45-60 minut. 


Klasyczny manicure hybrydowy, czyli baza-kolor-kolor-top wykonuje się najszybciej. Nakładanie hybrydy ze zdobieniami wydłuża się o czas aplikowania ozdób, czy malowania wzorków. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na solidne opracowanie paznokci, na co składa się:


  • nadanie im odpowiedniego kształtu,
  • oczyszczenie płytki, 
  • dokładne opracowanie skórek,
  • zmatowienie i odtłuszczenie płytki. 


To, jak długo przygotowujesz paznokcie do hybryd, zależy również od tego, czy używasz do tego frezarki (która znacznie przyspiesza tę procedurę), czy nie. Wiele pań, zwłaszcza początkujących, dzieli wykonanie hybryd na dwie części. Jednego dnia opracowują płytkę i skórki, a drugiego zajmują się tylko malowaniem i zdobieniem paznokci. Sama wybierz wersję, która bardziej Ci odpowiada.

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Hybryda dla początkujących może wydawać się ogromnym wyzwaniem.

Naturalne jednak jest to, że pierwsze próby mogą być średnio udane, przede wszystkim ze względu na to, że lakiery hybrydowe mają gęstszą formułę niż zwykłe. Jednak wszystko jest kwestią wprawy. Dlatego absolutnie nie zrażaj się po ewentualnych niepowodzeniach. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim cierpliwość, staranność i brak pośpiechu. Równie ważne jest to, by nakładać cienkie warstwy, zarówno bazy, jak i lakierów oraz topu, a także dobre utwardzanie każdej z nich. Nie bój się również korekty lakieru przed utwardzeniem. Jeśli na brzegach paznokci robi się górka, to znaczy, że nałożyłaś go za dużo. Śmiało zdejmij jego nadmiar pędzelkiem.

Dowiedz się więcej:

Infografika z informacją, jak wykonać manicure hybrydowy

Dowiedz się więcej:

Dowiedz się więcej:

Jak zrobić manicure hybrydowy w domu krok po kroku

Manicure hybrydowy w domu to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy potrzebnych na wizytę w salonie. Hybrydowa stylizacja w domu daje również możliwość nieszablonowego podejścia, zarówno w kwestii kolorystyki (np. łączenia kolorów), jak i wzornictwa. Możesz popuścić wodze fantazji i uzyskać efekt, na jakim najbardziej Ci zależy. 

Etapy robienia hybryd można podzielić na dwie części: przygotowanie paznokci oraz malowanie ich. 


  1. W pierwszej kolejności przygotuj paznokcie: zmyj stary lakier, wyrównaj długość paznokci, jeśli musisz, usuń skórki, delikatnie wypoleruj paznokcie przeznaczonym do tego pilnikiem.
  2. Następnie odtłuść paznokcie, używając do tego cleanera i bezpyłowych wacików.
  3. Pomaluj paznokcie primerem i odczekaj, aż nieco przeschnie.
  4. Pomaluj paznokcie bazą – nałóż cienką warstwę, aby lakier nie spłynął i nie zalał skórek.
  5. Włóż ręce do lampy na określony przez producenta czas. W zależności od rodzaju lampy czas może wynosić od 30 do 120 sekund.
  6. Następnie pomaluj paznokcie wybranym kolorem i włóż je ponownie do lampy.
  7. Nałóż drugą warstwę lakieru hybrydowego kolorowego i włóż dłonie do lampy.
  8. Jeżeli chcesz ozdobić paznokcie – nałożyć pyłek, przykleić naklejki itp. – zrób to teraz. Umieść na paznokciach ozdobę i wsuń dłonie do lampy. Jeśli nie planujesz ozdabiać dodatkowo paznokci, pomiń ten krok i bezpośrednio po namalowaniu drugiej warstwy włóż dłonie do lampy.
  9. Na koniec nałóż top i znowu wsuń palce do lampy.
  10.  Ostatnim krokiem będzie przemycie paznokci cleanerem (z wykorzystaniem oczywiście bezpyłowych wacików).

Tak wygląda domowe robienie hybrydy krok po kroku. Tylko 10 punktów i +/- 1,5 godziny pracy. Jednak zachwycające paznokcie będą cieszyć nawet przez kilka tygodni!

Dowiedz się więcej:

Malowanie paznokci lakierem hybrydowym

Jak nakładać lakier hybrydowy?

Osobne miejsce warto przeznaczyć na samą procedurę nakładania lakieru hybrydowego. Choć rekomenduje się nakładanie dwóch warstw (utwardzając je po kolei), to jednak trzeba dostosować to do konkretnego lakieru. Niektóre hybrydy, słabo napigmentowane, nie pokryją paznokcia satysfakcjonująco po 2 warstwach i konieczne będzie nałożenie nawet 3 lub 4. To kwestia obserwacji i wyczucia. W innym przypadku zaś – gęstych i dobrze napigmentowanych lakierów – w zupełności może wystarczyć jedna warstwa, by uzyskać pożądany efekt. 


Druga, bardzo ważna sprawa dotycząca hybryd na swoich paznokciach to ta, by uważać na zalewanie skórek i wałów okołopaznokciowych. To nie tylko nieestetyczne po utwardzeniu, ale również niebezpieczne o tyle, że kontakt lakieru ze skórą może wywołać uczulenie. 


Pamiętaj, że lepiej również nałożyć kilka cienkich warstw niż mniej grubych, by uniknąć marszczenia i bąblowania się lakieru.


Gotową stylizację wykończ równie starannie topem. Do wyboru są klasyczne topy (z warstwą dyspersyjną, jak na lakierach, którą trzeba zmyć cleanerem) oraz topy no wipe – które tej warstwy nie mają i tuż po wyjęciu dłoni z lampy możesz przejść do normalnego wykonywania wszelkich czynności.

Zdejmowanie frezarką stylizacji hybrydowej z paznokci

Lakier hybrydowy – jak zmyć?

Jak zdjąć hybrydę, by nie zniszczyć paznokci? Z rozwagą, wyczuciem i trzymając się kilku zasad dotyczących bezpiecznego usuwania masy hybrydowej. Do wyboru masz aż 3 metody:


  • rozpuszczanie lakieru acetonem, 
  • mechaniczne usunięcie masy pilnikiem, 
  • mechaniczne usunięcie masy frezarką. 


Na początku zdecydowanie lepiej wybrać metodę najmniej ryzykowną (jeśli chodzi o mechaniczne uszkodzenie paznokci), jaką jest zdejmowanie hybrydy acetonem. Wierzchnią warstwę, czyli top, spiłuj pilniczkiem. Nasącz wacik acetonem i przyłóż do paznokcia, a następnie zawiń palec w folię aluminiową lub nałóż klips do zdejmowania hybryd. Pozostaw na co najmniej 10 minut i po upływie tego czasu sprawdź, czy lakier się łuszczy i łatwo odchodzi od płytki. Jeśli tak, to delikatnie podważaj i ściągaj go drewnianym patyczkiem lub metalowym dłutkiem. Jeśli nie – przyłóż wacik z acetonem na kilka minut i powtórz procedurę. Pozostałości łatwo spolerujesz bloczkiem matującym lub pilniczkiem. Aceton może wysuszać płytkę i skórę, więc nie przetrzymuj go na paznokciach zbyt długo. 


Jeśli zdecydujesz się na mechaniczne usuwanie lakieru pilnikiem lub frezarką, zachowaj dużą ostrożność. Nie dociskaj frezu ani pilniczka do paznokci, unikaj piłowania i frezowania w jednym miejscu, a także uważaj na macierz paznokcia. Raz uszkodzona może powodować deformację płytki już na zawsze. Po te metody usuwania hybrydy sięgnij więc lepiej wówczas, gdy masz już wprawioną rękę. Na początek w zupełności wystarczy aceton.

Wybór różnych kolorów lakierów hybrydowych

Modny manicure hybrydowy – podsumowanie

Najmodniejszą hybrydę możesz zrobić samodzielnie w domu! Wystarczy do tego odpowiednio skompletowany zestaw urządzeń, kosmetyków i akcesoriów, a także odrobina cierpliwości, inspiracji i treningu. Choć początkowo samodzielnie wykonywanie stylizacji hybrydowej może wydawać się trudne, to z czasem sama przekonasz się, że nie jest to wcale straszne! Zacznij już dziś, by jutro było lepiej, a pojutrze fantastycznie. Jak zawsze pomożemy Ci w tym – szukaj kosmetyków, akcesoriów oraz urządzeń do manicure i pedicure w naszej ofercie w odpowiednich kategoriach, by szybko i łatwo skompletować swój profesjonalny zestaw do domowych hybryd.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

pixel