ZADBANA SKÓRAPIĘKNO Z NATURY
07.08.2020

Jak rozpoznać typ cery? Poznaj swój typ skóry twarzy i dopasuj odpowiednią pielęgnację oraz kosmetyki do cery

Jak rozpoznać typ cery? Poznaj swój typ skóry twarzy i dopasuj odpowiednią pielęgnację oraz kosmetyki do cery

Pielęgnacja twarzy powinna być dopasowana do typu cery. Tylko co to znaczy? Jak rozpoznać typ cery, by na jego podstawie dobrać odpowiednie kosmetyki i zabiegi? Być może jesteś szczęśliwcem, który to wie. Jeśli jednak potrzebujesz wskazówek, dzięki którym dopasujesz pielęgnację do potrzeb skóry – skorzystaj z naszych wskazówek. Dzięki temu szybciej przywrócisz cerze zdrowy wygląd i optymalne nawilżenie, a potem łatwiej Ci będzie utrzymać te efekty.

Jakie są typy cery?

Jaką mam cerę? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Coraz więcej z nich wie całkiem sporo na temat pielęgnacji, świadomie podchodzi do zakupów kosmetycznych i skrupulatnie analizuje składy produktów. Czy i Tobie zależy na tym, by zabiegi kosmetyczne i stosowane do nich preparaty były jak najlepiej dopasowane do rodzaju skóry? A przecież, żeby móc je właściwie dobrać, musisz rozpoznać, czym charakteryzuje się Twoja cera.

Niektórzy wiedzą to od razu. Doskonale znają potrzeby swojej skóry i jej problemy. Najczęściej dzieje się tak wtedy, kiedy cera jest bardzo wymagająca. Skóra trądzikowa i tłusta albo mocno przesuszona są na tyle charakterystyczne, że ich klasyfikacja nie jest problemem. A co z pozostałymi typami skóry?

  1. Cera tłusta

Charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry na twarzy. Buzia często nieestetycznie się świeci, błyszczy, a także jest lepka i śliska. Oprócz tego widać na niej rozszerzone pory oraz często pojawiające się wypryski i zmiany skórne. Z drugiej strony skóra taka jest dość gruba i odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

  1. Cera wrażliwa

To bardzo delikatna i wymagająca towarzyszka. Skóra wrażliwa ma skłonność do podrażnień, alergii i zaczerwienienia. Reaguje gwałtownie na czynniki zewnętrzne – piecze, swędzi, jest ściągnięta i uwrażliwiona.

  1. Cera sucha

Skóra sucha produkuje za mało niezbędnego do nawilżenia sebum. Przez to jest uwrażliwiona, często swędzi i jest przesuszona lub wręcz odwodniona. Jest matowa, brakuje jej blasku. Do tego starzeje się znacznie szybciej niż świecąca, ale odporna cera tłusta.

  1. Cera mieszana

Cera mieszana stanowi połączenie tłustego i suchego typu skóry. Błyszczenie występuje w tzw. strefie T – na czole, nosie i brodzie. Z kolei na policzkach skóra jest sucha lub normalna.

  1. Cera normalna

Ani zbyt sucha, ani za tłusta, ani nadmiernie wrażliwa czy podatna na alergie. Wszystko to sprawia, że cera normalna jest marzeniem większości osób. Jest zdrowa, elastyczna, dobrze ukrwiona, nie ma skłonność do zaskórników i wyprysków. Ideał! Niestety przeważnie cieszą się nią tylko dzieci do okresu dojrzewania.

Dlaczego tak istotne jest, aby znać swój typ cery?

Nie da się dobrze dbać o skórę twarzy, nie znając typu cery. To zupełnie jak w przypadku włosów – innych zabiegów i kosmetyków wymagają niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Jeśli zaczniesz sięgać po przypadkowe preparaty, nie tylko nie pozwolisz twarzy zdrowo wyglądać, ale wręcz jej zaszkodzisz!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Cera normalna

Cera normalna jest najmniej wymagająca, co nie znaczy, że możesz bagatelizować jej pielęgnację. Stosuj codziennie do mycia mydła do twarzy lub żele natłuszczające i regenerujące (najlepiej na bazie naturalnych składników jak np. oliwkowy żel oczyszczający Ziaja). Natomiast po oczyszczaniu zastosuj krem nawilżający na dzień i półtłusty na noc.

Cera sucha

W przypadku cery suchej sprawa się nieco komplikuje, ponieważ jest to skóra wyjątkowo wrażliwa. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie stosuj mydła zasadowego, jeśli nie chcesz czuć nieprzyjemnego, piekącego ściągnięcia. Lepszym wyborem są mleczka oczyszczające

Codziennie stosuj kremy nawilżające i regenerujące o półtłustej konsystencji, które stworzą płaszcz zapobiegający nadmiernej utracie wilgoci. Warto, aby zawierały olejek jojoba, masło kakaowe, kojący aloes oraz witaminę E, zwaną witaminą młodości (np. krem aloesowy Ziaja).

Jeśli chcesz stosować maseczki, to tylko takie, które nie działają ściągająco, a peelingi – najlepiej enzymatyczne (mechaniczne mogą podrażnić skórę).

Do codziennego makijażu nie stosuj podkładów matujących ani ciężkich fluidów. Te pierwsze będą wzmagać przesuszenie, a drugie sprawią, że przesuszone skórki zaczną bardziej rzucać się w oczy. Dobrym, wyborem będzie preparat kryjący o właściwościach nawilżających jak podkład dopasowujący się L’Oréal.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Cera wrażliwa

Pielęgnacja cery wrażliwej może przypominać postępowanie sapera z rozbrajaną bombą. Wszystkie czynności pielęgnacyjne musisz wykonywać delikatnie. Jeden fałszywy ruch i podrażnienie gotowe.

Wybierając kosmetyki do cery wrażliwej, stawiaj na preparaty o lekkiej konsystencji pianki albo żelu i delikatnym, hipoalergicznym składzie (najlepiej na bazie naturalnych wyciągów roślinnych jak np. z rumianku).

Jak ognia unikaj peelingów mechanicznych. Zamiast nich – wybierz te enzymatyczne, które usuną martwy naskórek, nie powodując przy tym mikrouszkodzeń tkanki (np. peeling gommage Apis).

NACOMI FACE CLEANSING FOAM PIANKA DO TWARZY MARSHMALLOW

Nacomi Face Cleansing Foam pianka do twarzy 

NACOMI NEXT LEVEL DERMO OCZYSZCZAJĄCY ŻEL DO MYCIA TWARZY

Oczyszczający żel do mycia twarzy Nacomi Next Level Dermo

GARNIER PŁYN MICELARNY 3 W 1 SKÓRA WRAŻLIWA

Garnier płyn micelarny 3w1 dla skóry wrażliwej

ORIENTANA HELLO DAKTYL WITAMINOWY KREM-MASKA NA NOC DO TWARZY

Orientana Hello Daktyl – witaminowy krem-maska na noc do twarzy

Cera tłusta

Cera tłusta wymaga dogłębnego oczyszczania, ale i stabilizacji wydzielania sebum. Doskonale sprawdzają się tu mydła do twarzy oraz żele antybakteryjne (to ważna cecha, ponieważ, cera tłusta łączy się często z problemem trądziku).

Po porannym myciu skóry twarzy nałóż krem matujący, aby twarz przestała się nieestetycznie błyszczeć. Natomiast wieczorem zastosuj krem odżywczo-nawilżający. Skóra tłusta wszak może też zmagać się z przesuszeniem! Unikaj natomiast tych o tłustej konsystencji, ponieważ obciążą cerę, a także zatkają pory.

Jeden lub dwa razy w tygodniu zastosuj maseczkę oczyszczającą i ściągającą, np. Nam maska z białą glinką, co pozwoli odblokować pory i dodatkowo je zwęzi.

Do codziennego makijażu wykorzystuj podkłady matujące i kryjące (np. podkład Hean). Dzięki temu skóra nie będzie nieestetycznie się błyszczeń, a zaskórniki przestaną być widoczne.

Cera mieszana

W przypadku cery mieszanej konieczna jest „dwutorowa” pielęgnacja. Tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda, wymaga postępowania jak z cerą tłustą. Natomiast policzki – pielęgnacji analogicznie jak przy cerze suchej.

ZOBACZ TEŻ:

Jak rozpoznać typ swojej cery?

Znasz już wszystkie rodzaje cery. Teraz czas na rozpoznanie, z którą masz do czynienia. Oczywiście oprócz tych podstawowych typów istnieją też mieszanki i wariacje. Skóra sucha często jest dodatkowo bardzo wrażliwa, a mieszana może raz bardziej, raz mniej się przetłuszczać. Nic dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, jaki ma typ cery. Oto kilka sposobów na to, by rozpoznać, z jakim rodzajem cery masz do czynienia.

Kobieta w trakcie pielęgnacji cery

  1. Umyj dokładnie twarz wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego.
  2. Sprawdź, jak skóra reaguje na mycie. Czy jest ściągnięta? Czy masz uczucie dyskomfortu bezpośrednio po wysuszeniu twarzy? Czy pojawiają się odstające, suche skórki? A może buzia jest czerwona i piecze?
  3. Po kilkunastu minutach stań przed lustrem i jeszcze raz oceń stan skóry. Czy buzia się świeci? A może jest jeszcze bardziej przesuszona i ściągnięta? Czy sebum pojawia się na całej twarzy, czy może tylko na czole, brodzie i nosie?
  4. Wykonaj test chusteczki. Czystą chusteczkę higieniczną przyłóż do twarzy i dociśnij. Sprawdź, czy i w których miejscach pojawiły się tłuste plamy. Jeżeli tłusta jest cała chusteczka, najpewniej masz skórę tłustą, jeśli tylko w strefie T – z mieszaną; jeśli natomiast chusteczka jest całkowicie sucha, to znaczy, że masz cerę normalną lub przesuszoną.
  5. Kolejny test wykonaj po całym dniu obserwacji. Zwracaj uwagę na to, jak skóra reaguje na czynniki zewnętrzne: jak zachowuje się pod wpływem wiatru, kosmetyków, wysokich temperatur. Cera tłusta nie powinna się czerwienić ani swędzieć, ale mogą się na niej pojawić wypryski. Z kolei cera sucha i wrażliwa mają skłonność do zaczerwienień – są ściągnięte i szorstkie. Skóra wrażliwa do tego reaguje fatalnie na alergeny, ma skłonność do wysypek i pokrzywek.
Katarzyna Grzyś-Kurka

Katarzyna Grzyś-Kurka

Copywriter

Porada experta:

Pamiętaj o tym, że często skórę twarzy tworzy połączenie kilku typów cery.

Cera sucha bywa też naczynkowa, a tłusta – trądzikowa. Żeby dobrze zrozumieć jej potrzeby, warto poświęcić czas i uwagę na poznanie jej potrzeb. W razie trudności z pielęgnacją – skonsultuj się z kosmetyczką lub dermatologiem.

Niezależnie od tego, co odkryjesz, pamiętaj, że niezwykle istotne dla zdrowia skóry są dobrze dobrane kosmetyki. Każda cera potrzebuje przede wszystkim nawilżenia. Inwestuj w dobre produkty nawadniające, które dodadzą skórze zdrowego blasku i elastyczności. 

Doskonale sprawdzą się tu polecane marki kosmetyków naturalnych:

Pamiętaj odpowiednio zadbana cera, to piękny wygląd bez makijażu!

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel