ZADBANA SKÓRA
25.01.2020

Jak stosować tonik do twarzy? Poradnik prawidłowego oczyszczania skóry tonikiem

Jak stosować tonik do twarzy? Poradnik prawidłowego oczyszczania skóry tonikiem

Chciałabyś się pochwalić piękną i zdrową cerą? Z zazdrością patrzysz na posiadaczki gładkiej i promiennej skóry, zastanawiając się, jak sprawić, by wyglądać podobnie? Najpewniej zabierasz się za pielęgnację od niewłaściwej strony. Skupiasz się na nakładaniu kolejnych warstw kremu i makijażu, zatykając pory i powodując niedotlenie oraz odwodnienie cery. Nieświadomie przyczyniasz się do powstawania niedoskonałości. Tymczasem pomóc może dobrze dobrany tonik. Jak? Podpowiadamy!

Co daje tonik do twarzy i kiedy warto go stosować?

Zamiast męczyć cerę nieodpowiednio dobranymi kosmetykami, najpierw skup się na tym, co przy jej pielęgnacji okazuje się najważniejsze – na oczyszczaniu. Regularnie usuwane makijażu, nadmiaru sebum oraz brudu sprawi, że poczujesz się świeżo, a cera odzyska blask.

Jak robić to prawidłowo? Przede wszystkim zainwestuj w dobrej jakości tonik! Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt, spróbuj dowiedzieć się, kiedy i jak stosować tego typu preparat, by uzyskać najbardziej zadowalające efekty.

SPRAWDŹ:

Zanim przestudiujesz nurtujący Cię temat: jak prawidłowo nakładać tonik, odpowiedz sobie na pytania: po co tonik do twarzy jest właściwie potrzebny. W pielęgnacji cery pełni on dwie funkcje: oczyszczającą i tonizującą.

Pierwsza z nich odpowiada za dokładne eliminowanie zanieczyszczeń złożonych z pozostałości makijażu czy kurzu. Za pomocą odpowiedniego oczyszczenia przygotujesz skórę do kolejnych zabiegów kosmetycznych, takich jak nakładanie kremu przeciwzmarszczkowego lub maski nawilżającej.

Tonizacja polega natomiast na przywracaniu cerze jej naturalnego pH codziennie naruszanego przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne oraz zaburzonego przez inne stosowane preparaty do pielęgnacji (np. żel oczyszczający). Rolą toniku jest więc zneutralizowanie skutków wystawiania skóry na działanie szkodliwych bodźców i przygotowanie jej do terapii pielęgnacyjnej.

Katarzyna Grzyś-Kurka

Katarzyna Grzyś-Kurka

Copywriter

Porada experta:

Naturalne pH skóry wynosi około 5,5. Jest to wynik działania enzymów naskórkowych, które powodują powstanie kwasów oraz wydzielania potu o kwaśnym odczynie.

Jest to wynik działania enzymów naskórkowych, które powodują powstanie kwasów oraz wydzielania potu o kwaśnym odczynie. Nie jest to oczywiście przypadkowe. Niskie pH to ważna cecha skóry pozwalająca jej efektywniej spełniać funkcje ochronne – większość drobnoustrojów potrzebuje środowiska bliskiego obojętnemu, aby się namnażać. To dlatego skóra dziecka na początku jego życia poza ciałem matki jest tak podatna na działanie patogenów – ma wyższy odczyn niż u dorosłego człowieka.

Tonik stosuj dwa razy dziennie: rano – by oczyścić twarz z kurzu osiadłego na niej w ciągu nocy oraz wieczorem – by przygotować ją do aplikacji kremu. Pamiętaj jednak, by przed nałożeniem toniku, upewnić się, że wcześniej przetarłaś skórę płynem do demakijażu i pozbyłaś się większości make-upu z jej powierzchni.

Jak używać toniku do twarzy?

Jak stosować tonik do twarzy?

Zanim zainwestujesz w konkretny tonik, upewnij się, że jest on dostosowany do Twojego typu cery. Dzięki temu preparat nie tylko będzie oczyszczał skórę i przywracał jej właściwe pH, ale też wspomagał w zwalczaniu specyficznych problemów, z jakimi cera się zmaga.

  • Jeśli zmagasz się z cerą tłustą i trądzikiem – sięgaj po preparaty zawierające niacynamid, kwasy AHA, LHA i wyciągi z: prawoślazu, zielonej herbaty, żeń-szenia, owsa, kory drzewa afrykańskiego, trawy cytrynowej. Strzałem w dziesiątkę będzie w tym wypadku tonik przeciwtrądzikowy Nacomi.
  • W przypadku cery suchej – sięgaj po toniki zawierające mleko migdałowe, trehalozę, kwas hialuronowy oraz wyciągi z: mniszka lekarskiego, podbiału pospolitego, lipy szerokolistnej. Wypróbuj koniecznie tonik mgiełkę Vianek.
  • Do pielęgnacji cery wrażliwej – wybieraj kosmetyki zawierające propanediol, alantoinę. Świetnie sprawdzi się tu tonik nawilżający Nacomi.
  • Jeśli masz cerę mieszaną – sięgaj po preparaty z kwasem salicylowym i migdałowym, witaminą E, wyciągami z: kory drzewa afrykańskiego, kwiatu lotosu,  zielnej herbaty. Strzałem w dziesiątkę będzie tonik złuszczający Geek&Gorgeus.
  • Do pielęgnacji cery normalnej – wybieraj kosmetyki z kwasem hialuronowym, witaminami E i B5 oraz wyciągami z: czarnej perły, ogórka. Dobrym wyborem będzie tu tonik Inglot.

Jeśli wiesz już, jaki preparat okaże się dla Ciebie najlepszy, zdecyduj, jaka jego postać najbardziej Ci odpowiada i jak używać toniku do twarzy.

Tonik w płynie jest najbardziej popularnym rodzajem tego kosmetyku, a jego użycie jest nieskomplikowane. Wystarczy zwilżyć wacik niewielką ilością płynu i delikatnie przetrzeć nim twarz oraz szyję i dekolt. Pamiętaj jednak, aby przed przystąpieniem do kolejnych kroków pielęgnacyjnych, zawsze upewnić się, że tonik całkowicie wyparował z twarzy, pozostawiając ją czystą i suchą.

Tonik w sprayu, choć został wprowadzony na rynek stosunkowo niedawno, cieszy się wielką popularnością. Jeśli więc chcesz wypróbować tę postać popularnego kosmetyku, wystarczy, że spryskasz nim twarz i po chwili osuszysz chusteczką higieniczną.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Najlepsze toniki do twarzy! Sprawdź te produkty

Nie istnieje tonik idealny, który jednakowo sprawdzi się u każdej kobiety. Przy wyborze preparatu dla siebie sprawdź, czy kosmetyk, jest odpowiednie dla Twojego typu cery oraz problemów, z jakimi się zmaga.

Najlepsze toniki do twarzy

Bez względu na to, czy potrzebujesz toniku do cery wrażliwej, czy o właściwościach antybakteryjnych – zwróć uwagę, aby pozbawiony był składników, na które reagujesz nadwrażliwie. W przeciwnym razie, zamiast poprawić kondycję skóry – dorobisz się zaczerwienień, pieczenia i świądu.

 

Pamiętaj też, że inne są potrzeby skóry młodej, a inne tej dojrzałej. Toniki dla młodej cery nie zawierają aż tak dużych stężeń kwasu hialuronowego i kolagenu, jak preparaty dla kobiet po 40. roku życia.

Aby ułatwić Ci wybór, prezentujemy topowe toniki. Wybierz preparat, który najpełniej odpowiada Twoim potrzebom.

  1. Uniwersalny tonik Ziaja – to najlepszy tonik do twarzy niezmagającej się z problemami takimi jak np. trądzik. Jeśli masz cerę normalną – ten prearat podbije Twoje serce. Działa nawilżająco, regenerująco, odżywczo i wygładzająco. Innymi słowy – stale utrzymuje Twoją twarz w promiennym i zdrowym wyglądzie.
  2. Mleczny tonik Nacomi – kto powiedział, że tonik musi mieć skład opierający się na wodzie i substancjach pielęgnujących? Mleczny tonik to intensywnie nawilżający kosmetyk, który w mig poprawia kondycję bardzo suchej skóry. Dodatkowo wyrównuje koloryt cery, co z pewnością docenisz, jeśli na Twojej buzi pojawiły się po wakacjach przebarwienia.
  3. Oczyszczający tonik Tołpa – ten kosmetyk rozpoznaje trzy główne problemy cery tłustej i je ekspresowo rozwiązuje: odblokowuje zatkane sebum pory, przywraca kwaśne pH, wspomaga regenerację zmienionej trądzikiem skóry. Na takie wsparcie Twoja twarz czekała od dawna.
  4. Tonik odświeżający Dr Irena Eris – Znasz to uczucie napinającej się w ciągu dnia skóry, przez co zaczyna piec i swędzieć? To częsty problem cery suchej i wrażliwej. Jeśli jednak będziesz mieć przy sobie ten tonik – zapomnisz o tym, jak kapryśna jest Twoja cera. Stosuj kosmetyk po każdym umyciu twarzy i przed nałożeniem kremu, a Twoja cera będzie przyjemnie miękka i elastyczna przez cały czas.

Esencja tonizująca Mokosh – Wiesz, że starzenie się skory jest procesem naturalnym, a mimo to nie przechodzisz obojętnie obok pojawiających się zmarszczek? Z tym tonikiem dasz sobie więcej czasu na akceptację i polubienie zachodzących zmian. Intensywnie nawilża, złuszcza martwy naskórek, a do tego wspomaga redukowanie drobnych zmarszczek i zapobiega zbyt szybkiemu pojawianie się nowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Postaw na odpowiedni tonik, a co za tym idzie właściwą pielęgnację i ciesz się piękną, promienną cerą!

Bibliografia

1. T. Wolski, B. Kędzia, Farmakoterapia skóry. Cz. 1. Budowa i fizjologia skóry, Postępy Fitoterapii 2019, nr 20(1), s. 61–67.


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

pixel