Jak pozbyć się pryszcza szybko i skutecznie? To pytanie zadaje sobie każdy, kogo zaskoczyła ta niemiła niespodzianka. Najczęściej pryszcze pojawiają się znienacka – a jeszcze częściej rano, w dniu imprezy czy randki. Podpowiadamy więc jak pozbyć się pryszcza w kilka godzin i czy jest to w ogóle możliwe.
Spis treści
- Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby
- Pasta z miodu, cynamonu i cytryny
- Maska z kurkumy
- Okład z czosnku
- Jak pozbyć się pryszcza? Przegląd kosmetyków
- Kosmetyki z kwasem salicylowym
- Kremy punktowe przeciw przyszczom
- Maski oczyszczające
- Plasterki na pryszcze
- Jak pozbyć się pryszczy metodą wyciskania krok po kroku
- Jak pozbyć się pryszczy? Najważniejsze zasady
- Zadbaj o dietę
- Nawadniaj organizm
- Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji skóry
- Stosuj leczenie miejscowe
- Zmiana stylu życia
- Jak pozbyć się pryszcza – podsumowanie
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby
Przy codziennej walce o czystą cerę warto korzystać ze sprawdzonych, domowych metod. Niektóre z substancji używanych już przez nasze babcie świetnie zdadzą egzamin w codziennym boju. Korzystajmy z warzyw, owoców, ziół i przypraw, którymi obdarzyła nas natura. Nie musimy wydawać majątku, by skutecznie zapanować nad wypryskami. Kuchenne składniki zdadzą egzamin równie dobrze. Jak pozbyć się szybko pryszcza?
Pasta z miodu, cynamonu i cytryny
Taka mieszanka zadziała na skórę łagodząco i odżywczo. Zarówno miód, jak i cynamon wykazują działanie antybakteryjne, więc skutecznie będą zmniejszać zmianę skórną i zapobiegać powstawaniu nowych. Żeby uzyskać idealną mieszankę, należy zmielony cynamon zmieszać z miodem i całość okrasić kilkoma kroplami cytryny. Taką mieszankę nakładamy punktowo na pryszcze – najlepiej zostawiając na całą noc. Rano twarz powinna być czysta i rozświetlona.
Maska z kurkumy
Kurkuma to prawdziwa bogini czystej skóry, która powinna natychmiast dołączyć do naszego antytrądzikowego panteonu. Znana jest ze swojego działanie antybakteryjnego, rozjaśniającego i kojącego. Doskonale wyrównuje koloryt cery i rozświetla skórę. Ma również delikatne działanie złuszczające. Żeby wykonać maskę na jej bazie, należy dwie łyżki kurkumy zmieszać z miodem lub jogurtem naturalnym. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na twarz na około 20 minut. Trzymana zbyt długo może chwilowo zabarwić twarz na żółto. Bez obaw – to chwilowe! A efekt naprawdę zaskakuje.
Okład z czosnku
To rozwiązanie dla odważnych. Chcąc się dowiedzieć, jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego lub czerwonego wyprysku, trzeba przetestować czosnek na własnej skórze. To jedna z tych roślin, których prozdrowotny wpływ jest znany od setek lat. Naturalny antybiotyk świetnie radzi sobie ze zwalczaniem bakterii, dlatego doskonale zadziała na cerę trądzikową. Ząbek czosnku należy przecisnąć przez praskę, a powstałą mieszankę nałożyć w miejsce pryszcza. Zabieg powtarzamy co dwie, trzy godziny.
Jak pozbyć się pryszcza? Przegląd kosmetyków
Skuteczna walka z pryszczami może być przeprowadzona także z użyciem kosmetyków. Nie bez przyczyny wszystkie wielkie marki mają w swojej ofercie produkty przeznaczone specjalnie dla cery trądzikowej. O ile domowe metody często dają naprawdę dobre efekty, o tyle skrupulatne, regularne stosowanie wysokiej jakości produktów pielęgnacyjnych powinno być dla nas podstawą dbania o skórę.
Kosmetyki z kwasem salicylowym
Kwas salicylowy to jedna z najbardziej znanych substancji kojarzonych z walką z trądzikiem. Jego działanie jest wszechstronne: oczyszcza pory, zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie. Dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne, a nawet przeciwgrzybicze. Co więcej – wspomaga regenerację skóry. To wszystko sprawia, że doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej – jako stały element, np. w postaci złuszczającego serum do twarzy, kremu czy toniku, również jako składnik preparatów do stosowania miejscowego.
Kremy punktowe przeciw pryszczom
O ile kosmetyki do stosowania na całą powierzchnię twarzy, o działaniu złuszczającym, antybakteryjnym i odblokowującym pory są wręcz niezastąpione w pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej czy trądzikowej, o tyle czasem pryszcze pojawiają się także na skórze normalnej, która nie wymaga przecież codziennej profilaktyki przeciwtrądzikowej. W sytuacjach, w których konieczność pozbycia się pryszcza jest sporadyczna, doskonale sprawdzają się kosmetyki do punktowego stosowania: precyzyjnie na niechciany wyprysk. Maść punktowa, żel lub krem do miejscowego stosowania to kosmetyk, który na wszelki wypadek powinien znajdować się w każdej kosmetyczce.
Maski oczyszczające
Maseczki do twarzy niektórym osobom mogą kojarzyć się przede wszystkim z pielęgnacją anti-aging. Warto jednak wiedzieć o tym, że na rynku dostępne są wręcz niezliczone ilości maseczek rozwiązujących przeróżne problemy. Zdecydowanie warto traktować je jako stały element pielęgnacji (np. raz w tygodniu), bo ich działanie jest skoncentrowane bardziej niż codziennych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jeżeli Twoja cera ma skłonności do zaskórników i pryszczy, to niebieska maseczka oczyszczająca zdecydowanie powinna zagościć w Twojej rutynie pielęgnacyjnej. Regularnie oczyszczana skóra ma mniejsze tendencje do zapychania się, a tym samym do pryszczy!
Plasterki na pryszcze
Jeszcze jednym, skutecznym i przyjemnym w zastosowaniu pomysłem na pozbycie się pryszczy są specjalne plasterki na pryszcze. Mają działanie wysuszające, antybakteryjne i łagodzące stany zapalne skóry. To doskonałe rozwiązanie szczególnie wówczas, gdy zależy Ci na czasie i dyskrecji. Plasterek nałożony na noc, na oczyszczoną i osuszoną skórę, w ciągu kilku godzin może znacznie zredukować wielkość i widoczność pryszcza. Plasterki są przeważnie przezroczyste, dlatego może Ci się nawet udać zakamuflować je makijażem.
Jak pozbyć się pryszczy metodą wyciskania krok po kroku
Jak pozbyć się pryszczy? Przede wszystkim właściwą i sumienną pielęgnacją. Jednak nawet wówczas, gdy bardzo dbasz o cerę, może zdarzyć się, że rankiem przywita Cię pryszcz. Wystarczy nawet jednokrotne użycie kosmetyku, który zawiera komedogenne składniki, by tak się stało. Pierwsze, co zwykle przychodzi do głowy w takiej sytuacji, to wyciśnięcie pryszcza. Naturalnie to bardzo kuszące, jednak wyciskanie pryszczy zamiast rozwiązać problem, może go spotęgować. Chodzi przede wszystkim o to, że wyciskając pryszcz (zwłaszcza, jeśli jest jeszcze głęboko pod skórą), możesz uszkodzić tkanki skóry – czasem nawet tak bardzo, że pryszcz może i zniknie, za to w jego miejsce pojawi się blizna!
Druga istotna sprawa związana z niebezpieczeństwem wyciskania pryszczy – bardzo łatwo nadkazić w ten sposób miejsce ze stanem zapalnym. Wystarczy, że użyjesz niezdezynfekowanych rąk do skóry w obrębie pryszcza, by dołożyć bakterii i innych drobnoustrojów. W efekcie wyprysk może się powiększyć, a dodatkowo wokół niego pojawi się dodatkowy stan zapalny.
Osobna kwestia dotyczy sytuacji, w której ochoczo zabieramy się do wyciskania pryszczy, nie zwracając uwagi na to, by na bieżąco dezynfekować ręce i skórę. Efekt? Zamiast kilku pryszczy, za chwilę możesz mieć ich kilkanaście, bo zwyczajnie będziesz roznosić bakterie po całej twarzy.
Wyciskanie pryszcza potraktuj więc lepiej jako ostateczność. Jeżeli jednak koniecznie chcesz się go pozbyć mechanicznie, najlepiej udaj się do gabinetu kosmetycznego. Chcesz usunąć go samodzielnie? Pamiętaj o kilku bardzo ważnych krokach! Najpierw upewnij się, że pryszcz jest gotowy do wyciśnięcia. Świadczy o tym uwypuklenie ponad skórę, a także dobrze widoczna, skoncentrowana na jego wierzchołku ropna treść.
- Oczyść i osusz skórę twarzy.
- Oczyść i osusz skórę rąk, zwłaszcza palców.
- Zdezynfekuj zarówno dłonie, jak i obszar skóry, w którym znajduje się pryszcz, a także jego samego.
- Ściśnij pryszcz paznokciami i natychmiast po wypłynięciu jego zawartości, ponownie zdezynfekuj jego okolice oraz dłonie.
- Jeżeli do wyciśnięcia jest więcej niż jeden pryszcz – całą procedurę powtórz przy każdym z nich.
Rada experta:
Wyciskanie pryszczy, choć bardzo kuszące, może przynieść więcej problemów niż korzyści: od rozsiania bakterii po skórze, nawet po uszkodzenie tkanek.
Staraj się więc tego unikać i uzbroić się w cierpliwość. Punktowe maści, kremy i plastry wysuszające są skuteczne w walce z pryszczami, a ich użycie nie niesie za sobą takiego ryzyka skutków ubocznych jak wyciskanie zmiany palcami. Unikaj wyciskania szczególnie wówczas, gdy pryszcz jest pod skórą, w postaci bolesnej, czerwonej kulki, bo to wręcz proszenie się o kłopoty!
Jak pozbyć się pryszczy? Najważniejsze zasady
Kiedy kolejny raz zastanawiasz się nad tym, jak usunąć pryszcza, pomyśl też o tym, jak zmniejszyć ryzyko powstawania niechcianych zmian w przyszłości. Okazuje się, że na powstawanie pryszczy może wpływać o wiele więcej czynników, niż może się wydawać.
Zadbaj o dietę
O tym, że dieta ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, a także wygląd, wiemy wszyscy. Czy wiesz jednak, że spożywanie ostrych i gorących potraw może być jednym z czynników sprzyjających powstawaniu pryszczy? Dzieje się tak między innymi dlatego, że potrawy te nasilają pracę gruczołów potowych – przez co pory skóry mogą łatwiej się zapychać. Dobra dieta dla skóry to jednak nie tylko ta, która ogranicza spożywanie niekorzystnych rzeczy, ale także ta, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, również tych, które wpływają korzystnie na kondycję skóry.
Nawadniaj organizm
Co ma picie wody do pryszczy? Okazuje się, że całkiem sporo. Jeżeli pijemy zbyt mało wody, to nie daje ona rady wypłukać toksyn z organizmu. Gromadzą się one między innymi pod skórą, wywołując stan zapalny i pryszcze. Zaleca się spożywanie około 200 ml wody na 1 kg masy ciała każdego dnia.
Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji skóry
Można zaryzykować stwierdzeniem, że za większą część problemów z cerą odpowiada niewłaściwa pielęgnacja. Chodzi między innymi o stosowanie kosmetyków o zbyt tłustych, zapychających formułach, lub wręcz przeciwnie – tych nadmiernie wysuszających skórę. Inna kwestia to nieprzestrzeganie pielęgnacyjnego minimum, na które składa się:
- oczyszczanie,
- tonizowanie,
- nawilżanie skóry.
Bardzo ważną kwestią jest również to, by używać czystego ręcznika do wycierania twarzy. Powinno się mieć do niej osobny ręcznik niż do rąk i całego ciała. Wilgoć i nagromadzone resztki naskórka wskutek wycierania skóry to idealne środowisko do namnażania się bakterii i grzybów. Używając takiego ręcznika do wycierania buzi, przenosisz na nią te drobnoustroje. Ręcznik do wycierania twarzy warto wymieniać na suchy i czysty nawet codziennie.
Stosuj leczenie miejscowe
Wyciskanie pryszczy to zawsze ryzykowna czynność, dlatego traktuj ją jako ostateczność. W przypadku, gdy zaskoczy Cię niechciany wyprysk, stosuj leczenie miejscowe: kosmetykami zawierającymi kwas salicylowy (np. matujący krem na noc) i benzoyl peroxide, które pomagają w zwalczaniu pryszczy. Jeśli zmiany są duże i bolesne, a skóra wokół jest zaogniona, koniecznie udaj się na konsultację do dermatologa. Zaleci odpowiednią ścieżkę postępowania i obędzie się bez eksperymentów i błędów, które zamiast zażegnać problem – mogą go nasilić.
Zmiana stylu życia
Choć powiązanie trybu życia z pryszczami nie wydaje się oczywiste, to jednak zachodzi tutaj spora korelacja. Im więcej stresu – tym więcej hormonu zwanego kortyzolem, który osłabia funkcje obronne organizmu, w tym skóry. Im mniej snu, tym słabsza zdolność organizmu do regeneracji. Im gorsza dieta (mało urozmaicona, bogata w przetworzoną żywność), tym mniej wartościowego paliwa, a więcej toksyn do usunięcia z organizmu.
Jak pozbyć się pryszcza – podsumowanie
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Pamiętaj o tym, że najszybsza metoda, czyli wyciśnięcie go, wcale nie musi być najbardziej skuteczna. Kilka razy może nie zdarzyć się nic złego, ale kolejnym razem problem może się rozwinąć, zamiast zniknąć. Zapobiegaj powstawaniu pryszczy poprzez odpowiednią, codzienną pielęgnację i zdrowy tryb życia, a gdy się pojawi – działaj miejscowo, używając dedykowanych kosmetyków wysuszających i antybakteryjnych.