Jak uchronić się przed wirusem? Mycie rąk. Instrukcja krok po kroku
Koronawirus na dobre zagościł w naszej codzienności. Ze strachu przed zarażeniem się, wielu z nas postanowiło na kilka tygodni schować się przed światem. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na luksus pozostania w domu.
Niektórzy z nas wciąż codziennie wychodzą do pracy, apteki lub sklepu. Jak w takiej sytuacji najlepiej bronić się przed wirusem? Najważniejsze jest dokładne mycie rąk.
Spis treści
Dlaczego należy myć ręce?
Wszędobylskie dłonie
Dłońmi robimy niemal wszystko. Chwytamy nimi za poręcze w autobusie, zakrywamy usta, gdy kichamy, wciskamy guziki w windzie oraz wykonujemy nimi mnóstwo innych czynności każdego dnia. Ze względu na swoją wyjątkową funkcjonalność dłonie są niezwykle narażone nie tylko na różnego rodzaju urazy czy zranienia, ale również na styczność z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami.
Dłonie chorobotwórcze
Większość z nas dotyka swojej twarzy nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Często drapiemy się w nos, przecieramy oczy, smarujemy kremem spierzchnięte wargi lub wycieramy zabrudzone usta. Niemal w każdym z tych przypadków wykorzystujemy dłoń, która potencjalnie może być pokryta grubą warstwą wirusów i bakterii. Wystarczy jeden niewinny gest, a w naszym organizmie zaczyna rozwijać się choroba. Aby się przed nią uchronić, musimy wyrobić w sobie odruch regularnego mycia rąk.
Metoda Ayliffe, czyli jak myć ręce. Instrukcja krok po kroku
Krok 1: wewnętrzna część dłoni
Zacznijmy od pocierania o siebie wilgotnymi i namydlonymi wewnętrznymi stronami dłoni.
Krok 2: zewnętrzna część dłoni
Wewnętrzną częścią jednej dłoni pocierajmy grzbiet drugiej. Następnie zamieńmy ręce.
Krok 3: boczna część palców
Palce jednej dłoni włóżmy między palce drugiej i mocno pocierajmy – dzięki temu dokładnie oczyścimy boki wszystkich palców.
Krok 4: grzbiety palców
Zegnijmy palce jednej dłoni i myjmy je za pomocą wewnętrznej częścią drugiej. Po chwili zmieńmy ręce.
Krok 5: kciuki
Okrężnymi ruchami myjmy kciuk najpierw jednej ręki, a następnie drugiej.
Krok 6: nadgarstki
Na koniec namydlmy i mocno pocierajmy dłońmi oba nadgarstki.
Krok 7: płukanie
Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności, spłuczmy dłonie i nadgarstki sporą ilością ciepłej wody.
Kiedy i jak długo myć ręce?
Kiedy i w jakich sytuacjach należy myć ręce?
Po powrocie do domu;
Po wyjściu z toalety;
Przed i po posiłku;
Po kontakcie z kimś, kto niedawno przebywał na zewnątrz lub kto budzi nasze wątpliwości w kwestii higieny;
Zawsze, gdy ręce wydają nam się brudne lub po prostu nieświeże.
Jak długo należy myć ręce?
W czasach przed-pandemicznych mogliśmy pozwolić sobie na szybkie, dwudziestosekundowe mycie rąk, jednak w dzisiejszych okolicznościach powinniśmy wydłużyć czas szorowania dłoni do co najmniej minuty. Każdorazowo upewnijmy się, że wykonaliśmy wszystkie siedem opisanych powyżej kroków. Nie śpieszmy się – kilkadziesiąt sekund to nie aż tak dużo, a może uratować życie nasze i naszych bliskich.
Nie tylko mydło, czyli jak dbać o higienę dłoni
Środki do dezynfekcji – o czym należy pamiętać
Środka do dezynfekcji należy używać po umyciu rąk. W wyjątkowych sytuacjach możemy stosować go również bez ówczesnego oczyszczenia dłoni. Do takich okazji należą wizyty w szpitalach, przebywanie w zatłoczonych miejscach czy środkach transportu publicznego. W trakcie pobytu w domu możemy ograniczyć się tylko do mydła i ciepłej wody;
Preparat do dezynfekcji powinien zawierać co najmniej 60% alkoholu. Mniejsze stężenie sprawi, że okaże się nieskuteczny;
Upewnijmy się, że zawsze mamy pod ręką tego typu środek. Choć należy rozsądnie korzystać z jego pomocy, to nigdy nie warto ryzykować jego brakiem.
Nie zapominajmy o nawilżeniu
Mydło i środki dezynfekujące bardzo wysuszają skórę i dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w intensywnie nawilżający krem do rąk. Używajmy go po każdym umyciu lub zdezynfekowaniu dłoni, a nie narazimy się na pęknięcia czy swędzenie skóry.
Jak myć ręce, czyli najlepsze produkty do czyszczenia i nie tylko
1. Kwiat Lipy od Yope to wyjątkowe mydło, które doskonale umyje skórę dziecka.
2. Aloe Arbuz firmy Yumi to świetny sposób na oczyszczenie i nawilżenie dłoni.
3. Hemp od The Body Shop to intensywnie nawilżający krem do rąk, który bez problemu poradzi sobie ze skórą wysuszoną przez środki dezynfekujące.
4. Yope anas i kokos, naturalne antybakteryjne mydło do rąk dla dzieci.