Cera tłusta niewątpliwie nie jest łatwa w pielęgnacji. Ciągłe błyszczenie, szaro-ziemisty odcień, a także duża skłonność do tworzenia się zaskórników i pryszczy – to najczęstsze problemy, z jakimi muszą mierzyć się posiadacze tego rodzaju skóry. Za taki stan rzeczy odpowiada nadmiar sebum – i podstawą pielęgnacji cery tłustej jest właśnie unormowanie pracy gruczołów łojowych. Podpowiadamy, jak dbać o cerę tłustą i jakich błędów pielęgnacyjnych unikać.
Spis treści
- Tłusta cera – czym się charakteryzuje?
- Jakie są przyczyny tłustej cery?
- Jak sobie poradzić z tłustą cerą?
- Zmiana diety
- Stosowanie kosmetyków do cery tłustej
- Unikanie kosmetyków do makijażu na bazie oleju
- Jak pielęgnować cerę tłustą?
- Oczyszczanie
- Tonizowanie
- Nawilżanie
- Peelingowanie
- Kosmetyki do cery tłustej – jakie wybrać?
- Czego nie robić przy tłustej cerze?
Tłusta cera – czym się charakteryzuje?
Większość z nas nie ma cery idealnej. Może ona być zbyt sucha, zbyt tłusta, albo z innymi problemami. I tutaj nie ma zasady, jeżeli chodzi o płeć. Takie kłopoty mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Czym charakteryzuje się cera tłusta? Charakterystyczne jest przede wszystkim błyszczenie się skóry. Można to zauważyć na całości od czoła, aż po brodę i szyję, bądź w pojedynczym miejscu np. na nosie, dekolcie czy plecach. Nierzadko pojawiają się też problemy z rogowaceniem i zaskórnikami, co również prezentuje się bardzo nieestetycznie. Efektem ich wystąpienia jest trądzik, wypryski bakteryjne, czy infekcje grzybicze.
Jakie są przyczyny tłustej cery?
Skąd te nieprawidłowości? Wynika to głównie z nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Chodzi tutaj o zbyt dużą produkcję sebum. Dodatkowo bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja. Ta źle przeprowadzona może spowodować, że problem zacznie narastać.
Twoim problemem jest bardzo tłusta cera? Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne – od całkiem niegroźnych i łatwych do ujarzmienia (nieprawidłowa pielęgnacja, złe nawyki żywieniowe), przez te nieco bardziej złożone, ale nadal do opanowania (jak np. praca w trudnych warunkach, która zaburza funkcjonowanie naturalnego płaszcza hydrolipidowego), aż po te poważne, jak zaburzenia hormonalne.
Jak sobie poradzić z tłustą cerą?
Jak pozbyć się tłustej cery? Kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja, dobrana pod kątem potrzeb skóry z nadmiernym wydzielaniem sebum. Równie istotne jest przyjrzenie się swojemu trybowi życia!
Zmiana diety
Żyjemy szybko, a tempo nieustannie się zwiększa. Oznacza to również, że posiłki spożywamy w biegu. Nie mamy czasu na gotowanie urozmaiconych, zdrowych dań, więc często sięgamy po to, co łatwe do przyrządzenia, a najlepiej gotowe do zjedzenia. Raz na jakiś czas to jest nic złego. Jeśli jednak jest to Twoja norma żywieniowa, prędzej czy później odbije się to na Twoim wyglądzie i ogólnej kondycji organizmu.
Dlaczego? Głównie dlatego, że narażasz organizm na niedobory cennych składników odżywczych. Także dlatego, że wysoko przetworzona żywność, bogata w konserwanty i barwniki zamiast witamin i minerałów po prostu zaśmieca organizm. Efekty są widoczne między innymi na skórze, w postaci pryszczy będących skutkiem gromadzenia się toksyn pod skórą.
Pij więcej czystej wody, jedz mniej przetworzonej żywności i wzbogać swoją dietę o świeże owoce i warzywa. Tylko tyle – i aż tyle, by po stosunkowo niedługim czasie zaobserwować pierwsze korzystne zmiany.
Stosowanie kosmetyków do cery tłustej
Kosmetyki do cery tłustej to dobry wybór – bo ich składy są opracowane w taki sposób, by zaspokoić jej najważniejsze potrzeby, a przy tym nie naruszyć naturalnego płaszcza ochronnego. Unikaj jednak kosmetyków zawierających alkohol, bo wysusza on skórę, a tym samym problem jej błyszczenia się i nadmiernej produkcji sebum może się pogłębiać.
Unikanie kosmetyków do makijażu na bazie oleju
Choć pielęgnacyjne olejki do twarzy nie są wykluczone przy tłustej cerze, to jednak trzeba wiedzieć, po jakie można sięgnąć, by nie zatykały porów skóry (nadają się między innymi olejki tamanu, z czarnuszki, konopny, lniany czy z pestek malin). Unikaj jednak kosmetyków (zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych) bazujących na oleistych formułach, bo prawie na pewno skończy się to zapchaniem porów skóry i nadprodukcją sebum.
Rada experta:
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy pielęgnacji tłustej skóry jest jej nadmierne oczyszczanie
Wydaje się, że to pomoże rozwiązać problem zaskórników i pryszczy. W rzeczywistości jest jednak dokładnie odwrotnie! Nadgorliwe oczyszczanie skóry, zwłaszcza silnymi kosmetykami, np. tymi zawierającymi alkohol to prosta droga do zrujnowania naturalnej bariery ochronnej skóry. Przesuszona skóra, praktycznie pozbawiona naturalnej tarczy, próbuje ją odbudować – i wydziela między innymi sebum, które jest jedną ze składowych płaszcza hydrolipidowego. W ten sposób tworzymy błędne koło.
Jak pielęgnować cerę tłustą?
Jak dbać o tłustą cerę? Rozsądnie – i z pewną wiedzą. Wydaje się, że jej oczyszczanie i regulacja wydzielania sebum to najważniejsze kroki. I tak właśnie jest, ale nie w sposób, jaki wielu osobom wydaje się oczywisty. Do pielęgnacji tłustej skóry należy podchodzić holistycznie, a nie jednokierunkowo, czyli ograniczając wydzielanie sebum.
Wiele osób zapomina o tym, że tłusta skóra, tak samo, jak pozostałe typy cer, potrzebuje również nawilżenia, co właściwie jest podstawą jej prawidłowego funkcjonowania. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku tłustej skóry trzeba uważać na składniki komedogenne i warto wybierać te lekkie, ale skuteczne.
Oczyszczanie
Oczyszczanie skóry tłustej powinno być dokładne, ale jednocześnie delikatne: by nie zaburzyć funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego. Musi być regularne – by nie pozwolić gromadzić się martwemu naskórkowi na powierzchni skóry, a także aby na bieżąco oczyszczać jej pory. Wybieraj łagodne kosmetyki oczyszczające przeznaczone właśnie do pielęgnacji skóry tłustej. Specjalna kompozycja składników łagodnie oczyszczających, a przy tym odświeżających i normalizujących wydzielanie sebum pomoże zadbać o potrzeby tłustej skóry.
Tonizowanie
Tonizowanie skóry to bardzo ważny element pielęgnacji, który niestety często pomijamy – a szkoda! Po kontakcie z wodą i środkami myjącymi pH skóry może ulec zachwianiu. W efekcie może być napięta, swędząca i podrażniona. Przemycie buzi wacikiem nasączonym odpowiednim tonikiem (to również kosmetyk pielęgnacyjny i pozostaje na skórze, dlatego wybierz ten o działaniu potrzebnym Twojej skórze) nie tylko przywraca skórze jej naturalny odczyn, ale także zapewnia efekt pielęgnacyjny. Zamiennie do toniku możesz użyć odpowiedniego hydrolatu. Te kosmetyki mają wysokie powinowactwo pH do tego, jakie ma skóra!
Nawilżanie
Wysuszona skóra jest osłabiona, a tym samym szybciej i bardziej uwidaczniają się na niej różne problemy. Wiele osób w pielęgnacji tłustej skóry skupia się przede wszystkim na ograniczeniu wydzielania sebum, a pomija solidne nawilżenie – a to przecież podstawa do tego, by skóra funkcjonowała prawidłowo!
Peelingowanie
Na koniec – jeszcze jedna ważna kwestia, czyli peelingowanie skóry. Wystarczy wykonać je nawet raz w tygodniu, by zobaczyć różnicę. Złuszczanie martwego naskórka to jeden z najlepszych sposobów na to, by odblokować pory skóry i zapobiec tworzeniu się zaskórników, o co przy zwiększonej produkcji sebum nietrudno. Jeśli na skórze nie ma aktywnych stanów zapalnych, śmiało możesz sięgnąć po peeling ziarnisty. Jeśli jednak są na niej pryszcze, zwłaszcza ropne – lepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny.
Kosmetyki do cery tłustej – jakie wybrać?
Po jakie kosmetyki do cery tłustej sięgnąć? Wybór jest spory, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Wybieraj te, które mają wartościowe składy – a więc zawierają składniki aktywne, a nie ma w nich niepotrzebnych, sztucznych dodatków, takich jak konserwanty, syntetyczne kompozycje zapachowe czy barwniki.
Warto wiedzieć, że produkty dedykowane do pielęgnacji, dbania o cerę tłustą, zazwyczaj spełniają kilka funkcji. Oczyszczają one skórę, matują ją, mają działanie antybakteryjne.
Do codziennego, łagodnego i skutecznego oczyszczania skóry warto wybrać delikatny kosmetyk o dodatkowych właściwościach odświeżających: jak pianka do mycia. Zapewnia głębokie i dokładne oczyszczenie skóry, bez zaburzania funkcjonowania naturalnej bariery ochronnej skóry. Do demakijażu warto wybrać płyn micelarny: bo świetnie przyciąga cząsteczki brudu, dzięki czemu doskonale oczyszcza skórę, bez podrażniania jej. Produktem wartym uwagi jest między innymi płyn micelarny. Dokładnie oczyszcza skórę, pozostawiając ją przyjemnie odświeżoną.
Po umyciu skóry warto sięgnąć po normalizujący tonik. Ten kosmetyk nie tylko przywraca skórze prawidłowe pH, ale także zwęża pory. Wykazuje działanie antybakteryjne, oczyszczające i odświeżające.
Do takiej pielęgnacji można dodatkowo polecić Bielenda Professional Normalizing & MatiFying Face Cream – krem normalizująco-matujący do twarzy.
Czego nie robić przy tłustej cerze?
Cera tłusta to nie jest to samo, co cera trądzikowa. Są to dwie osobne kategorie problemów, choć niekiedy bywa i tak, że wypryski mogą się pojawić przy skórze określanej, jako tłusta. Co zrobić, żeby nie mieć tłustej cery?
Jednym z częstych grzechów kobiet mających ten problem jest nadmierna nadgorliwość przy stosowaniu kosmetyków, których zadaniem jest oczyszczenie skóry z sebum. Tutaj należy zachować równowagę, zbyt częste mycie twarzy środkami przeznaczonymi do cery tłustej spowoduje, że będzie ona w jeszcze gorszym stanie. Podobnie jest z oczyszczaniem manualnym.
Oprócz tego na taki wygląd skóry mają wpływ również nasze geny. Jeżeli taki problem miały nasze mamy, ciocie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że również i my będziemy się zmagać z takim defektem.
Są jednak czynniki, na które mamy wpływ, jest to na przykład odpowiednia dieta. Niedobory niektórych witamin, takich jak A, C, E i B2, czy palenie papierosów sprawiają, że problem staje się jeszcze większy.
Tym, co szkodzi skórze tłustej i czego należy unikać, jest między innymi:
- wyciskanie krostek i pryszczy – jeśli nie zachowasz odpowiedniej higieny, możesz rozsiać stan zapalny po większym obszarze skóry, a nieostrożność przy wyciskaniu zmiany może skutkować blizną,
- dotykanie twarzy – wiele z nas ma nawyk dotykania twarzy w ciągu dnia. Niby nic groźnego, ale jednak pot, bakterie i zanieczyszczenia, jakie znajdują się na dłoniach, przenosimy na skórę twarzy. To może zwiększać tendencje do tworzenia się pryszczy i krostek,
- zamiłowanie do wysokich temperatur – cerze tłustej szkodzi zarówno nadmierne opalanie się na słońcu i w solarium, jak i gorące kąpiele czy prysznice. Pod wpływem wysokiej temperatury wzmaga się bowiem łojotok!
- ostre i gorące jedzenie – wysoka temperatura i pikantne przyprawy pobudzają gruczoły łojowe do pracy, a tym samym zwiększa się wydzielanie sebum,
- używki – kawa, papierosy i alkohol to produkty, które najbardziej szkodzą cerze – osłabiają ją, a tym samym zachwiana zostaje jej równowaga,
- słaba dieta – to nie jest zaskoczenie, ale zawsze warto o tym przypominać: przetworzone węglowodany (słodycze, gazowane napoje) i nadmiar cukru w diecie również zaburzają prawidłowe funkcjonowanie skóry.
Równowaga w pielęgnacji skóry jest najważniejsza. Pamiętaj, że każdy produkt musi być dostosowany do Twojego rodzaju cery!