Domowe mikstury nie pozwolą na całkowitą redukcję widoczności zmian w strukturze skóry, ale w pewnym stopniu mogą wpłynąć na poprawę stanu blizny i otaczających ją tkanek. Samodzielnie wykonane kosmetyki są świetnym uzupełnieniem terapii prowadzonej przy użyciu preparatów drogeryjnych i aptecznych. Jak się pozbyć blizny domowym sposobem? Sprawdź, których produktów spożywczych możesz użyć do wykonania maseczki pomagającej uporać się z bliznami.
Spis treści
Od czego zależy proces gojenia i stopień widoczności blizn?
Istnieją czynniki, które mają niebagatelny wpływ na to, jak szybko wygoi się rana i jak bardzo będzie widoczna blizna. Są to:
- umiejscowienie rany – miejsca takie jak kolana, czy łokcie podlegają ciągłemu rozciąganiu, więc gojenie potrwa dłużej, a blizna stanie się bardziej widoczna niż na obszarze mniej ruchomym np. na dekolcie;
- wiek – u osób w podeszłym wieku gojenie ran i tworzenie blizn przebiega wolniej
- predyspozycje genetyczne;
- choroby przewlekłe – istnieją schorzenia, które mogą wpływać na opóźnione gojenie i powstawanie blizn np. cukrzyca;
- wielkość rany, ilość szwów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Blizny tworzą się nie tylko po urazach mechanicznych, ale także po oparzeniach i jako ślady po przebytym trądziku. Domowa pielęgnacja może być pierwszym etapem redukcji blizn, a jeśli nie odniesie ona zamierzonego efektu, warto zakupić dedykowane kosmetyki z wyciągiem z cebuli lub heparyną, a także wykorzystać moc kwasów.
Wypróbuj:
CeraVe żel do twarzy przeciw niedoskonałościom, który zawiera kwasy AHA i BHA.
Dragon Blood! Beauty&Glow Eveline, serum złuszczające z kompleksem AHA 30% i BHA 2.
Bielenda Professional Acid Booster, czyli Peeling z kwasami AHA i PHA 9%
Aby zredukować prawdopodobieństwo powstania blizn, nie należy rozdrapywać gojącej się rany i usuwać z niej strupków. Jeśli blizna już powstała, warto masować ją przy użyciu olejków np. olejku do masażu z olejem awokado ECO U Choose Nature o działaniu nawilżającym i zmiękczającym.
Jak usunąć blizny przy użyciu produktów, które masz w kuchni?
Z dostępnych powszechnie produktów możesz wykorzystać:
- sok lub żel z aloesu nakładany punktowo na blizny. Aloes ma działanie przeciwzapalne i zmiękczające skórę. Wypróbuj też gotowy kosmetyk z dodatkiem soku z liści aloesu Apis Żel Aloesowy do Twarzy i do Ciała lub Eveline 99% Aloe Vera żel aloesowy do twarzy i ciała;
- olej kokosowy, który skraca czas gojenia ran dzięki promowaniu syntezy kolagenu oraz potencjałowi antyoksydacyjnemu, czyli redukowaniu ilości wolnych rodników tlenowych, które wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie skóry. Olej kokosowy wystarczy ogrzać w dłoniach i wmasować w bliznę. Aby zabiegi przyniosły spodziewany rezultat, warto powtarzać aplikację oleju 4 razy dziennie. Do masażu blizn możesz użyć Nacomi organiczny krem z olejem kokosowym.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
- oliwę z oliwek, która pomaga zmiękczyć i uelastycznić skórę. Produkt należy zaaplikować na bliznę, dokładnie wmasować i pozostawić na noc. Zabieg warto powtarzać przez minimum 2 tygodnie, aby zobaczyć jego efekty;
- cytrynę posiadającą właściwości rozjaśniające, a także wspierającą usuwanie warstwy rogowej naskórka i uelastycznienie skóry. Sok z cytryny można użyć w wersji nierozcieńczonej lub po rozcieńczeniu wybranym hydrolatem np. z róży damasceńskiej Make Me Bio w przypadku wrażliwej cery. 10-minutową aplikację soku na bliznę powinno się powtarzać codziennie, by zauważyć rozjaśnienie skóry. Sok z cytryny może uwrażliwić skórę na działanie promieniowania słonecznego, dlatego należy zabezpieczyć dany obszar ciała kremem z wysokim filtrem np. A-Derma ochronn krem regenerujący SPF50+.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
- miód wysokiej jakości ze sprawdzonego źródła, który działa peelingująco, wygładza skórę i stymuluje jej odnowę. Miód jest środkiem przeciwzapalnym, więc wspomaga gojenie ran. Wystarczy nałożyć ten skarb natury na bliznę i pozostawić na noc. Oczywiście dla lepszych rezultatów aplikację należy powtarzać;
- ocet jabłkowy ma działanie złuszczające, a więc wspomaga usuwanie warstwy rogowej naskórka, co wpływa na stopniową redukcję widoczności niewielkich blizn. Efekty zależą od systematyczności i przestrzegania czasu pozostawienia mikstury z octem jabłkowym na skórze (maksymalnie 10 minut). Po spłukaniu mieszanki należy nawilżyć skórę. Jak przygotować miksturę z octem jabłkowym? Wymieszaj 2 łyżki octu jabłkowego z 1 łyżeczką miodu i 2/3 szklanki wody, a następnie nałóż preparat na blizny na 10 minut;
- masło kakaowe, które skutecznie nawilża skórę, ma właściwości regenerujące, zmniejsza widoczność rozstępów i blizn różnego pochodzenia. Wystarczy wieczorem wmasować niewielką ilość tego produktu w blizny oraz obszar je okalający, a rano zmyć produkt;
- olejek z drzewa herbacianego ze względu ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne wykorzystywane zwłaszcza w terapii trądziku pospolitego. Łagodzi stany zapalne, koi podrażnienia i przyspiesza procesy gojenia. Olejek należy rozcieńczyć wodą w proporcji: 4 krople olejku na 2 łyżki wody. Taką mieszaninę nakłada się na bliznę 3 razy dziennie przy użyciu wacika. Można też dodać 2 krople olejku z drzewa herbacianego do 1 łyżeczki wybranego oleju np. jojoba, kokosowego. Taką mieszankę wciera się w bliznę i pozostawia na 30 minut. Ważne jest, iż nierozcieńczonych olejków eterycznych nie można nakładać na skórę, bo istnieje ryzyko wystąpienia silnej reakcji uczuleniowej.
Wypróbuj:
Make Me Bio Garden Roses – krem z olejem z orzechów makadamia i olejem ze słodkich migdałów stworzony dla cery suchej i wrażliwej.
Effaclar H Iso-Biome od La Roche-Posay – krem nawilżający o lekkiej formule.
Iwostin Hydro Sensitia Prebio – nawilżający krem z prebiotykami i kwasem hialuronowym.
Porada experta:
W zwalczaniu blizn istotna jest dieta, a zwłaszcza duża zawartość produktów z witaminą E, która ma właściwości nawilżające i wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek.
Aby wzbogacić jadłospis w witaminę E, używaj olejów roślinnych (słonecznikowego, rzepakowego) np. do sałatek, a także zaopatrz się w orzechy (laskowe, ziemne, migdały) i nasiona słonecznika.
Jak pozbyć się blizn – podsumowanie
Domowe metody na usuwanie blizn, choć nie zawsze gwarantują całkowite pozbycie się ich widoczności, mogą znacząco poprawić stan skóry i nasze samopoczucie. Regularne stosowanie naturalnych składników, takich jak miód, sok z aloesu czy olej kokosowy, wspomaga proces gojenia i zmiękcza skórę, co jest kluczowe, kiedy szukamy skutecznych sposobów, jak pozbyć się blizn. Co ważne, metody działają najlepiej jako uzupełnienie profesjonalnej terapii i powinny być dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Warto również rozważyć bardziej intensywne metody takie jak eksfoliacja za pomocą kwasów AHA i BHA. Usuwają one martwą warstwę naskórka i mogą przyczynić się do redukcji widoczności blizn. Lepiej jednak nie stosować na własną rękę zbyt stężonych profesjonalnych kwasów a jedynie te dostępne do użytku domowego. Pamiętajmy, bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, kiedy szukamy sposobu jak pozbyć się blizny a tylko regularność i cierpliwość — mogą nas doprowadzić do zadowalających efektów. Inny skuteczny środek to olejek z drzewa herbacianego, który dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, przyspiesza gojenie i pomaga w walce z bliznami potrądzikowymi.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz indywidualnej konsultacji, nie wahaj się skontaktować z dermatologiem. Zadbaj o swoją skórę i czuj się pewnie w niej każdego dnia!