WŁOSOWE LOVE
26.05.2021

Jak wykonać samodzielne strzyżenie męskie w domu? Poradnik

Jak wykonać samodzielne strzyżenie męskie w domu? Poradnik

Strzyżenie męskie jest łatwiejsze niż damskie – choć wiele zależy też od konkretnej fryzury, jaką chcesz uzyskać. Zakładając jednak, że chodzi o prostą fryzurę, śmiało można spróbować podjąć się tego zadania w domowych warunkach. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie z braku czasu. Innym włosy rosną tak szybko, że u fryzjera musieliby być co tydzień, a jeszcze inni chcą w ten sposób zaoszczędzić. Niezależnie od tego, co stoi za tym, że chcesz strzyc się samodzielnie w domu – przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy, jak przygotować stanowisko pracy i o czym koniecznie trzeba pamiętać – sprawdź to!

Strzyżenie męskie w domu – od czego zacząć?

Przede wszystkim zacznij od przygotowań – musisz skompletować niezbędne akcesoria i kosmetyki, zadbać o miejsce pracy i jego wyposażenie, a także nauczyć się obsługi maszynki do włosów. Obcinanie włosów w domu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Najpierw określ, jaki chcesz uzyskać efekt. Męskich fryzur jest wiele, ale do samodzielnego wykonania lepiej postaw na proste stylizacje. Przygotowaliśmy kilka porad, by Ci je ułatwić.

Przygotuj akcesoria

Męskie strzyżenie jest łatwiejsze niż damskie, bo panowie z reguły wybierają proste fryzury. Jednak pewnym utrudnieniem może być to, że krótkie włosy lubią “uciekać” w trakcie pracy, a nie podepniesz ich spinką czy klamrą tak, jak dłuższe pasma. Dlatego do męskiego strzyżenia musisz przygotować się dodatkowo, dobierając grzebień, którym będziesz podtrzymywać poszczególne partie włosów. 


Podstawa wyposażenia stanowiska pracy do męskiego strzyżenia to:


Przygotuj stanowisko pracy

Strzyżenie męskie wymaga nie tylko skompletowania niezbędnych akcesoriów, przy użyciu których będziesz robić fryzurę. Aby wygodnie Ci się pracowało, przygotuj także odpowiednio stanowisko pracy. Powinno być na tyle przestronne, by można na nim swobodnie rozłożyć wszystkie akcesoria tak, by mieć do nich swobodny dostęp w każdej chwili. Co powinno znaleźć się na stanowisku do strzyżenia męskiego w domu?


  • Nie może zabraknąć na nim lusterka – a najlepiej dwóch. Jedno powinno znajdować się na stole, tak, by osoba strzyżona miała bieżący podgląd na postęp prac. Drugie lusterko przyda się do pokazywania efektów strzyżenia z tyłu głowy. 
  • Kolejna istotna kwestia to dobre oświetlenie. Naturalnie nie musisz kupować dodatkowych lamp, jednak warto zadbać o to, by w miejscu domowego stanowiska fryzjerskiego było dobre oświetlenie: jasne, najlepiej neutralne, a także dostatecznie wyraźne – na tyle, by oczy nie męczyły się w czasie pracy, a także, aby cała głowa i włosy były dobrze oświetlone. To istotne z tego względu, by dobrze widzieć wszelkie szczegóły. 
  • Przydatny będzie również atomizer z wodą – do zwilżania poszczególnych pasm włosów. Wilgotne kosmyki obcina się lepiej, bo w ten sposób je prostujemy i dociążamy, a to zwiększa szanse na proste cięcie. 

Strzyżenie męskie nożyczkami w domu – krok po kroku

Strzyżenie męskie dla początkujących powinno być jak najprostsze – stwarza to najmniejsze ryzyko błędu i niepowodzenia. Nieudanie cięcie co prawda łatwo zamaskować, bo wystarczy skrócić włosy maszynką na kilka milimetrów i poczekać, aż odrosną. Jednak lepiej zaoszczędzić sobie (i obcinanemu) stresu.


Jak wykonać cięcie męskie nożyczkami? Przede wszystkim zaopatrz się w ostre nożyczki fryzjerskie, a także grzebień z wąsko rozstawionymi zębami i najlepiej ze szpikulcem to wydzielania pasm Donegal.


Gotowi? Czas zaczynać! 


  1. Zaczesz wszystkie włosy do tyłu, a następnie przy użyciu grzebienia wydziel pierwsze pasmo włosów do ścięcia. 
  2. Chwyć je między palec wskazujący a środkowy i skróć je nożyczkami do pożądanej długości. 
  3. Tak samo postępuj z resztą włosów, przystawiając kolejne pasmo do tego już skróconego – dzięki temu wszystkie włosy będą miały tę samą długość. 
  4. Na zakończenie przeczesz wszystkie włosy grzebienień i sprawdź, czy mają taką samą długość. 


To wszystko!

Obcinanie włosów męskich w domu
Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Zanim ochoczo przystąpisz do obcinania włosów, obejrzyj kilka filmików instruktażowych na temat fryzury, którą chcesz wykonać.

Dzięki temu lepiej przygotujesz się do zadania i będziesz wiedzieć, co zrobić, jeśli coś pójdzie nie tak. Podstawą udanego samodzielnego cięcia jest dobre przygotowanie się i wizja efektu w głowie – dzięki temu na bieżąco będziesz widzieć, czy działasz w dobrym kierunku. Pracuj spokojnie i delikatnie, bez nerwowych ruchów. Zaopatrz się również w dobre nożyczki fryzjerskie. Te do papieru się nie nadają, bo – choć nie widać tego gołym okiem – są o wiele bardziej tępe niż fryzjerskie. Efekt? Miażdżą końcówki włosów, zamiast precyzyjnie je odcinać, w efekcie czego włosy mogą szybciej się rozdwajać, a końcówki – “kulkować”.

Strzyżenie męskie maszynką w domu – krok po kroku

Pora zwilżyć włosy sprejem albo wodą – łatwiej się je wtedy skraca, a następnie rozpocząć strzyżenie maszynką – tyłu, góry oraz boków. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fryzjerstwem, najpierw skorzystaj z tych nasadek, które pozostawią trochę dłuższe włosy. W ten sposób upewnisz się co do długości. Skrócić można je zawsze, gorzej z dodaniem kilku milimetrów. Miej też pod ręką nożyczki, bo to niezbędne narzędzie fryzjerskie. Precyzja i spokój są w tym przypadku kluczem do sukcesu i zmniejszą ryzyko zacięć i pomyłek. Strzyżenie maszynką nie jest tak wymagające, jak mogłoby się wydawać, jeśli nie mamy w planie przygotowania skomplikowanych fryzur prosto z wybiegów.


Tył głowy. Zacznijmy od tyłu głowy, czyli od włosów na karku. Dzięki lustrom w łazience lub dodatkowym lusterkom można na bieżąco kontrolować swoje poczynania. Zacznij od środka karku i kieruj maszynkę w górę, czyli odwrotnie do kierunku wzrostu włosów. Strzyżenie maszynką w warunkach domowych powinno być prowadzone zgodnie z zasadą ustawienie-obrót-stop. Ustaw ostrze i przesuwaj ku górze, obracaj maszynkę stopniowo, a po zakończeniu pracy po prostu ją wysuń z włosów.


Boki głowy. Działaj wolno i precyzyjnie, a potem zajmij się następnymi partiami – np. góry głowy czy boków. Kieruj maszynkę w górę, zmierzając do czubka głowy. Zależy Ci na prostych liniach? Przyłóż odwróconą maszynkę tak, by górna część ostrza dotykała skóry. Teraz zdejmij nasadkę i wyrównaj obwód fryzury, kończąc po bokach.

Dowiedz się więcej:

Modne strzyżenie męskie – na jaki trend się zdecydować?

Pierwsze doświadczenia z męskim strzyżeniem masz już za sobą i czujesz, że czas na podjęcie nieco większego wyzwania, niż skrócenie włosów nożyczkami czy obcięcie ich maszynką? Następnym razem możesz spróbować podjąć się nieco trudniejszego zadania, jakim jest stworzenie fryzury:


  • na bok
  • z kreską
  • z coverem
  • z dłuższą górą i wygolonymi bokami. 


Zanim jednak sięgniesz po nożyczki lub maszynkę, obejrzyj filmiki instruktażowe dotyczące wykonania interesującej Cię fryzury. Dzięki temu przygotujesz się do tego zadania lepiej!

Męskie strzyżenie – jakie kosmetyki stosować?

Jakie kosmetyki będą niezbędne, jeśli będziesz wykonywać samodzielne strzyżenie męskie? To przede wszystkim szampon do włosów – bo kosmyki przed obcinaniem warto oczyścić. Dzięki temu będą lepiej się poddawać, a także będą wygładzone. Jeżeli włosy są dłuższe – warto po umyciu nałożyć na nie również odżywkę, która pomoże je rozczesać i będzie zapobiegać plątaniu się pasm. 


W czasie strzyżenia przyda się atomizer z wodą. Po zakończeniu strzyżenia włosy warto wymodelować (jeśli ich długość na to pozwala) lub przynajmniej odpowiednio je zaczesać, wydobywając z nich potencjał. Niezbędne mogą więc okazać się kosmetyki do stylizacji włosów, takie jak gumy, żele czy pasty. 

Strzyżenie męskie w domu – jakie ma zalety?

Możliwość nauki bardzo przydatnej umiejętności, jaką jest skracanie włosów czy nadawanie im nowego kształtu to jedna z zalet strzyżenia w domu. To jednak również bardzo praktyczne aspekty, jak zdecydowana oszczędność czasu i pieniędzy. Co więcej, niektórzy panowie wolą strzyc się w domu (lub poprosić o to partnerkę czy innego członka rodziny) ze względu na możliwość uzyskania wymarzonego efektu, co nie zawsze jest oczywiste wybierając się do salonu fryzjerskiego. 


Strzyżenie męskie jest wyjątkowo wdzięczne do nauki – pod warunkiem, że wymagania nie są wysokie. Męskie cięcie często polega jedynie na skróceniu włosów, a z tym powinien sobie poradzić każdy laik. Proste fryzury lub obcięcie się na łyso nie jest poważnym wyzwaniem. Wystarczy trochę czasu i cierpliwości, by zyskać tę cenną umiejętność. 


Strzyżenie w domu pozwoli uzyskać dobre efekty nawet wtedy, gdy poznasz tylko najprostsze i podstawowe techniki obcinania włosów – jak m.in. cieniowanie czy degażowanie. Z czasem możesz zyskać nowe umiejętności uzupełniające, by męskie strzyżenie było wyjątkowo efektowne.


Strzyżenie męskie można łatwo i w kilka minut wykonać w domu samodzielnie – klasyczna fryzura jest zawsze modna i ponadczasowa. Męskie włosy ścięte na kilka milimetrów na całej długości głowy uzyskasz w domu w niecałe 10 minut!


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel