ZADBANA SKÓRA
05.04.2024

Jak wyrównać plamy po samoopalaczu?

Jak wyrównać plamy po samoopalaczu?

Samoopalacz jest dobrą alternatywą dla opalania się na słońcu, czy w solarium, ponieważ nie naraża skóry na fotostarzenie, plamy pigmentacyjne i nowotwory. Jest również tańszą alternatywą dla opalania natryskowego. Pozwala na uzyskanie naturalnego odcienia opalenizny i cieszenie się nim przez cały rok. Czasem jednak zdarza się, że po rozprowadzeniu samoopalacza pojawiają się nieestetyczne plamy i smugi. Na szczęście można sobie z nimi całkiem łatwo poradzić. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli wydarzy się taka sytuacja. Dowiedz się, jak zmyć samoopalacz lub rozjaśnić źle przybrązowioną skórę!

Czy samoopalacz robi plamy?

Plamy po samoopalaczu to dla wielu osób jedna z najważniejszych obaw związanych z używaniem tego kosmetyku. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samoopalacz sam w sobie nie tworzy plam. Są one efektem nierównomiernego rozprowadzenia go lub nieodpowiedniego przygotowania skóry do aplikacji. W przesuszonych miejscach, w których naskórek jest szorstki, samoopalacz może być bardziej widoczny, a to może dawać efekt ciemnych plam. Produkt może również podkreślać suche, odstające skórki, co również może wyglądać jak ciemniejsze plamy.

Dowiedz się więcej:

Plamy po samoopalaczu na dłoniach

Samoopalacze mają również łatkę tych kosmetyków, które barwią dłonie na pomarańczowo. Jest to jednak sytuacja, której łatwo możesz uniknąć na dwa sposoby. Pierwszy polega na zabezpieczeniu skóry dłoni kremem lub olejkiem (kosmetyk zastosuj również na paznokcie i skórki). Produkty te stworzą warstwę, przez którą samoopalacz nie wniknie w skórę, a tym samym jej nie zabarwi. Drugi sposób to częste mycie rąk w czasie nakładania samoopalacza. Kosmetyk potrzebuje od godziny do kilku na to, by zacząć działać i zabarwić skórę. Dlatego bieżące zmywanie go z dłoni zapobiegnie zafarbowaniu ich wewnętrznej strony. 


Jednak najbezpieczniejszą opcją podczas aplikowania preparatu jest używanie specjalnej rękawicy do samoopalacza. Nie tylko chroni ona skórę dłoni przed plamami, ale również usprawnia rozprowadzanie brązującego produktu, minimalizując ryzyko plam, smug i zacieków. Korzyść jest więc podwójna!

Dowiedz się więcej:

Katarzyna Kopycińska

Katarzyna Kopycińska

Biotechnolożka

Rada experta:

Plamy po samoopalaczu na dłoniach możesz stosunkowo łatwo zmyć.

Przyda się do tego sok z cytryny, soda oczyszczona lub specjalny płyn do usuwania sztucznej opalenizny. Szybkość efektu zależy przede wszystkim od tego, jak dużo produktu aktywowało się na skórze. Im więcej, tym więcej cierpliwości i czasu potrzeba na usunięcie plam. Zawsze jednak jest to proces odwracalny, gdyż składniki brązujące działają tylko na poziomie naskórka. Ten zaś złuszcza się na bieżąco, dlatego sztuczna opalenizna z czasem zanika.

Pomarańczowe plamy na skórze

Plamy i smugi z samoopalacza mogą również pojawić się z innego powodu niż nieprzygotowana do aplikacji skóra. Jeśli nałożysz go na nieoczyszczoną skórę, na której znajduje się kosmetyk do pielęgnacji ciała, jak balsam o olejowej formule, samoopalacz nie będzie miał się jak w nią wchłonąć. W efekcie spłynie po emolientowej warstwie i najpewniej powstaną zacieki.


Tak samo dzieje się wówczas, gdy przed nałożeniem samoopalacza wykonasz olejkowy peeling, pozostawiający na skórze powłokę. Stanowi ona barierę dla składników samoopalacza, przez którą nie są w stanie przeniknąć i dobrze wchłonąć się w skórę. Miejscami (tam, gdzie tłusta warstwa jest cienka lub nie ma jej wcale) kosmetyk może się przebić. Jednak w takim przypadku otrzymamy nierównomierny efekt opalenizny. Reasumując – to nie samoopalacz robi plamy. Powstają one przez nierównomierne rozprowadzenie go lub przez aplikowanie go na warstwę okluzyjną na skórze. 

Dowiedz się więcej:

Kobieta nakładająca samoopalacz na ciało

Dowiedz się więcej:

Jak wyrównać plamy po samoopalaczu?

Mimo starań i tak pojawiły się plamy po samoopalaczu? Jak się pozbyć problemu i czym je usunąć? Wykorzystaj to, że produkt działa tylko na naskórek. Są to więc jedynie powierzchniowe plamy. Dlatego przy odrobinie cierpliwości dość łatwo powinno udać się je wyrównać. 


Aby jak najdłużej utrzymać estetyczny efekt po użyciu samoopalacza, nie powinno się zażywać długich kąpieli ani wykonywać peelingów. Jeśli więc chcesz się go pozbyć – rób dokładnie to, czego nie wolno! Złuszczanie naskórka, czy to przy użyciu peelingu, czy szorstkiej rękawicy lub szczotki do masażu przyspiesza pozbywanie się zabarwienia. Dobrze sprawdzą się również peelingi i kosmetyki z kwasami AHA lub BHA, które wywołają proces złuszczania się naskórka. 


Co jednak w przypadku, gdy problemem są nie tylko ciemniejsze, ale i jaśniejsze plamy – w miejscach, w których kosmetyk niedostatecznie zadziałał? W takiej sytuacji masz dwa wyjścia. Pierwsze to rozjaśnienie całego obszaru i ponowne nałożenie samoopalacza na „czystą kartkę”. Drugie to uzupełnienie jaśniejszej plamy. Aby uniknąć nowych plam i zacieków, zastosuj nieco lżejszą wersję samoopalacza, mieszając go z balsamem do ciała.

Dowiedz się więcej:

Jak i czym zmyć samoopalacz?

Nie jesteś zadowolona z efektu, jaki uzyskałaś przy użyciu samoopalacza – chcesz się go pozbyć lub przynajmniej rozjaśnić i zastanawiasz się, jak zmyć samoopalacz? Możesz sięgnąć po specjalny kosmetyk do usuwania sztucznej opalenizny, jednak nie jest to produkt dostępny w każdej drogerii. Zanim więc go zamówisz, przetestuj domowe sposoby. Czym zmyć samoopalacz?


W pierwszej kolejności przyda Ci się cytryna. Zawarta w niej witamina C ma właściwości rozjaśniające. Dlatego ten niepozorny cytrus okaże się Twoim sprzymierzeńcem w walce z plamami i smugami z samoopalacza, a także wtedy, kiedy nie spodoba Ci się efekt samoopalacza i zechcesz pozbyć się go ze skóry. 


Wyciśnij sok z cytryny, a następnie przecieraj wybrany fragment skóry nasączonym nim wacikiem. Możesz wykorzystać również plasterek cytryny. 


Innym sposobem jest przecieranie miejsc pokrytych samoopalaczem sodą oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. Taka papka ma dość dobre właściwości rozjaśniające. Jeśli jednak masz wrażliwą skórę, uważaj z nadmiernym i zbyt częstym stosowaniem tej metody, bo możesz ją podrażnić i wysuszyć. 


Jak zmyć wyjątkowo uporczywe plamy po samoopalaczu? W trudnych przypadkach możesz połączyć moc sody oczyszczonej i soku z cytryny. Pamiętaj jednak o tym, że może to być nieco drażniąca mieszanka. Stosuj ją ostrożnie i z umiarem. 


Jak jeszcze usunąć samoopalacz? Plamy zmyjesz, jeśli zastosujesz gruboziarnisty peeling. Złuszczy on dość mocno naskórek, a wraz z nim znikną smugi, przebarwienia i zacieki z samoopalacza. Świetnie sprawdzają się również specjalne rękawice do usuwania sztucznej opalenizny.

Dowiedz się więcej:

Kobieta z plamami po samoopalaczu

Dowiedz się więcej:

Plamy po samoopalaczu – wskazówki, jak ich uniknąć

Aby nie trzeba było szukać odpowiedzi na pytania: jak usunąć plamy po samoopalaczu lub czy czym zmyć plamy po samoopalaczu, lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Wybierz więc przede wszystkim dobre jakościowo kosmetyki do opalania w domowych warunkach, a także o takiej formule, która ułatwi i uprzyjemni Ci staranne rozprowadzanie produktu. Postaw na spraye, pianki lub krople. 


Przed aplikacją produktu przygotuj dobrze skórę, a więc wykonaj peeling i odtłuść ją. Dzięki temu ryzyko plam i smug będzie mniejsze. Do rozprowadzania produktu wybierz specjalną rękawicę, co dodatkowo zminimalizuje ryzyko nierównomiernego wchłonięcia się produktu. 


Balsamy do opalania w domowym zaciszu i akcesoria, które ułatwią Ci rozprowadzanie i zmywanie ich, znajdziesz w naszej ofercie. Sprawdź, co stanie się Twoim ulubionym produktem samoopalającym!

Dowiedz się więcej:


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel