PAZNOKCIOWE VADEMECUM
14.08.2020

Jak wzmocnić paznokcie? Skuteczne sposoby

Jak wzmocnić paznokcie? Skuteczne sposoby

Chyba każda z nas szuka idealnego sposobu na wzmocnienie paznokci – najlepiej takiego, który zadziała raz i na długo. Nie ma jednak takiej metody, która zastosowana jednokrotnie, zagwarantowałaby efekty na lata. Niemniej jednak o dobrą kondycję paznokci warto dbać na co dzień, by uniknąć konieczności długotrwałej i złożonej kuracji. Sposobów na to, jak wzmocnić paznokcie, jest wiele. Sprawdzamy, które z nich są najlepsze, a które okazują się mitem pielęgnacyjnym.

Dlaczego mam osłabione paznokcie? Przyczyny

Paznokcie to bardzo specyficzny element ludzkiego ciała. Z jednej strony ich budowa wymaga dostarczenia organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Z drugiej, jest to element ciała szczególnie narażony na uszkodzenia i dodatkowo – osłabiany przez wiele naszych działań. Paznokcie mogą się łamać lub kruszyć wskutek uszkodzeń mechanicznych. Jednocześnie podczas pielęgnacji poddawane są ścieraniu, przycinaniu, malowaniu – to także odbija się na ich ogólnej kondycji.

Przyczyn kruchych i osłabionych paznokci może być wiele, jednak do najczęstszych należą:


  • Niezdrowa dieta: łamliwe paznokcie nierzadko są konsekwencją niedostarczania naszemu organizmowi odpowiednich witamin i minerałów.
  • Zabiegi kosmetyczne: regularne nakładanie hybryd lub paznokci żelowych ma ogromne znaczenie w kwestii kondycji naszej płytki. Pamiętajmy, że po zdjęciu tego typu nakładek warto dać naturalnym paznokciom czas na regenerację. Oprócz tego na stan płytki może wpływać także zbyt mocne piłowanie brzegów paznokcia.
  • Niektóre choroby: na przykład niedoczynność tarczycy, choroby skóry (zwłaszcza zakażenia grzybicze).
  • Przyjmowanie niektórych leków.
  • Urazy mechaniczne.
  • Częsty kontakt z substancjami chemicznymi: na przykład w salonach kosmetycznych lub fryzjerskich, laboratoriach, pracowniach artystycznych itd.
  • Obgryzanie paznokci: ten niezdrowy zwyczaj często przyczynia się do przewlekłej patologii w obrębie płytki paznokcia, sprawiając, że staje się ona osłabiona i nieestetyczna.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja: używanie zmywaczy acetonowych oraz lakierów wątpliwej jakości niszczy paznokcie.
  • Częste zmiany temperatury.
  • Chlorowana woda.

Dowiedz się więcej:

Wzmocnione paznokcie po zastosowaniu odżywki

Co wzmacnia paznokcie?

Co na wzmocnienie paznokci sprawdzi się najlepiej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo po pierwsze u każdego może sprawdzić się coś innego, a po drugie wiele zależy od tego, jakie są przyczyny osłabienia paznokci. Jeśli to np. podłoże zdrowotne, to kluczem jest rozwiązanie problemów. W takim przypadku kuracje wzmacniające paznokcie z zewnątrz (jak odżywki do paznokci) pomogą, jednak w niewielkim stopniu.


W każdym przypadku najważniejsze jest to, by poznać główną przyczynę problemu (czasem zresztą może ich być kilka) i zadziałać przede wszystkim w tej kwestii. Głównymi powodami osłabienia paznokci są czynniki zewnętrzne. Przede wszystkim mechaniczne – podważanie paznokciami twardych przedmiotów, uderzenia w twarde powierzchnie, nieprawidłowe piłowanie, czy odrywanie od nich hybryd, czy żeli. Z drugiej strony mamy również narażenie na kontakt z detergentami i zbyt długie moczenie paznokci, co również może je znacznie osłabić w dłuższej perspektywie. 


Warto zacząć więc od przyjrzenia się swoim nawykom – również żywieniowym. Niedobory w diecie przekładają się na stan włosów, skóry i paznokci. Co wzmacnia paznokcie? To przede wszystkim urozmaicona dieta, koniecznie zawierająca witaminę A, witaminy z grupy B, a także minerały: cynk, magnez, wapń, czy żelazo. To składniki mające duży wpływ na siłę i kondycję nie tylko paznokci, ale również włosów i skóry. Łatwo wprowadzisz je do diety, sięgając po orzechy, pestki dyni i słonecznika, a także czerwone warzywa (papryka, pomidory).


Wzmacnianie paznokci zacznij od zaprzestania osłabiania ich! Do sprzątania zakładaj ochronne rękawice, płytkę zabezpieczaj odżywkami (po tym, jak ścierają się lakiery i odżywki najlepiej widać, jak bardzo każdego dnia paznokcie są narażone na uszkodzenia!), unikaj również używania zmywaczy z acetonem.


Prostym i dobrym sposobem na wzmocnienie paznokci jest również stosowanie emolientów, nie tylko na skórę dłoni i skórki wokół paznokci, ale również na nie same. Emolienty pomogą zachować optymalne nawilżenie na dłużej, co zapewnia elastyczność i zwiększoną odporność na czynniki mechaniczne. 

Dowiedz się więcej:

Wiola Heller

Wiola Heller

technik usług kosmetycznych

Rada experta:

Bardzo ważną kwestią jest również pilnowanie tego, by stylizacja była wykonana prawidłowo. Chodzi zarówno o odpowiednie przygotowanie płytki, jak i o staranne nałożenie masy hybrydowej lub żelowej.

Od tego zależy, czy pod stylizację będzie dostawać się woda, zanieczyszczenia i drobnoustroje, a to główni winowajcy pogorszenia się stanu paznokci. Druga, równie istotna sprawa, to umiejętne usuwanie stylizacji. Zrywanie jej, przepiłowywanie płytki frezem lub pilniczkiem, czy przesuszenie paznokci acetonem to najczęstsze przyczyny osłabiania, a nawet niszczenia paznokci. Unikaj więc ich, jak tylko możesz.

Dowiedz się więcej:

Zastosowanie wcierek do paznokci

Dowiedz się więcej:

Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby

Najistotniejszym elementem walki o zdrowe i mocne paznokcie jest odpowiednia dieta. Na talerz codziennie powinny znajdować się spore ilości warzyw oraz owoców, a także wspomnianych orzechów, ziół i pestek dyni lub słonecznika. Zrezygnuj natomiast z wysokoprzetworzonej żywności i ogranicz spożycie słodyczy oraz smażonych potraw na rzecz zwiększonej podaży warzyw, owoców i białka. Pij również około 2 litrów płynów dziennie, najlepiej czystej wody

Jaka odżywka do paznokci?

Co na paznokcie, które potrzebują kompleksowego wsparcia, zadziała najlepiej? W pierwszej kolejności zwykle sięgamy po odżywki i lakiery do paznokci z witaminami. To dobre posunięcie, bo w ten sposób zadziałasz na paznokcie na dwa sposoby. Z jednej strony dostarczysz im składników wzmacniających, a z drugiej stworzysz na nich warstwę ochronną, izolującą je od zewnętrznych czynników, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. 


Pamiętaj jednak o tym, że serum lub odżywkę możesz zastosować tylko na płytkę, która nie jest fizycznie uszkodzona. Jeśli została mocno uderzona lub zerwana – tak, że widać żywą tkankę, to w takiej sytuacji absolutnie nie można stosować żadnych kosmetyków. Musisz zaczekać, aż rana (bo tak należy spojrzeć na to uszkodzenie) się zagoi i dopiero później możesz sięgać po lakiery i odżywki. 


Rodzaj produktu trzeba dopasować do głównego problemu. Jeśli paznokcie są miękkie i wyginają się, sięgnij po odżywkę utwardzającą. Jeśli płytka się rozdwaja, przyda Ci się odżywka lub serum o działaniu wzmacniającym, odżywczym i utwardzającym. Jeżeli paznokcie zostały osłabione tylko na jakimś odcinku (najczęściej poprzez przepiłowanie przy ściąganiu hybryd), zastosuj odżywkę wzmacniającą i przyspieszającą wzrost. Dzięki temu paznokcie odrobinę szybciej zrosną, a Ty szybciej pozbędziesz się osłabionego miejsca. 

Dowiedz się więcej:

Baza do paznokci zastosowana dla ich wzmocnienia

Dowiedz się więcej:

Baza do paznokci a wzmocnienie płytki

Bazy do paznokci o działaniu utwardzającym i wygładzającym to dobry pomysł, jeśli w czasie kuracji wzmacniającej chcesz malować paznokcie. Lakiery zwykle kiepsko trzymają się na osłabionej płytce, więc najpierw trzeba ją utwardzić. Bazy wzmacniające to połączenie klasycznej bazy pod lakier, która wygładza i nieco utwardza płytkę, z odżywką do paznokci. To takie 2w1, które pozwoli Ci cieszyć się trwalszą stylizacją, a jednocześnie produkt będzie dbać o kondycję paznokci.

Dowiedz się więcej:

Wcierki i oleje do paznokci

Nie zawsze musisz sięgać po kosmetyki do paznokci, aby je wzmocnić. Warto wykorzystać naturalne metody jak wcierki. Wybierz emolientowe produkty, które z jednej strony nawilżą i uelastycznią płytkę, a z drugiej stworzą na niej ochronny film, który zmniejszy nadmierną utratę wilgoci. 


Wybór w tej kwestii jest całkiem spory, bo możesz sięgnąć zarówno po czyste olejki, jak i ich mieszanki, a także po gotowy produkt, jakim jest wcierka do paznokci. Warto zwrócić uwagę na to, by kosmetyki bazowały na emolientach, takich jak olej kameliowy, z baobabu, jojoba, czy abisyński.  


Prostym i ekonomicznym sposobem na wzmocnienie paznokci jest również postawienie na suplement diety, jakim jest witamina A + E w postaci kapsułek zawierających olej. Możesz oczywiście je spożywać, ale także wyciskać ich zawartość na paznokcie i wmasowywać ją! Trudno o bardziej naturalny sposób. 

Dowiedz się więcej:

W czym moczyć paznokcie?

Wśród różnych porad dotyczących tego, jak wzmocnić paznokcie, pojawiają się pomysły związane z moczeniem ich w różnych roztworach, np. na bazie ziół i wody. Nie jest to jednak sposób, który mógłby zadziałać lepiej niż olejkowe wcierki – a może okazać się nawet gorszy. Po pierwsze dlatego, że roztwór jest mocno rozcieńczony, a więc automatycznie słabszy. Po drugie dlatego, że częste i długie moczenie paznokci w wodzie przecież je osłabia! Jeśli chcesz więc zostać przy naturalnych, domowych metodach, wybieraj emolientowe wcierki. 

Domowe maseczki na paznokcie

Jak maseczka, to przede wszystkim na twarz lub włosy? A dlaczego nie na paznokcie! 


Przygotuj maseczkę z oliwki i cytryny (połowa cytryny i ¼ szklanki oliwki podgrzana, mocz paznokcie 15 min), napar z kopru (zaparz 2 łyżki suszonego kopru wrzątkiem, odcedź i zalej ponownie, np. podgrzanym olejkiem i mocz 15 min) lub maseczkę z wosku pszczelego (rozpuść niewielką ilość wosku, mocz paznokcie 15 min). Takie domowe sposoby na łamiące się paznokcie to prosty, bezpieczny i naturalny sposób na to, by zadbać o ich kondycję. Aby jednak domowe kuracje były skuteczne, trzeba zadbać o ich systematyczność i nie poddawać się zbyt szybko!

Jak utwardzić paznokcie?

Co na łamliwe paznokcie? Jeśli chcesz zadziałać szybko, by zmniejszyć ich tendencje do dalszych uszkodzeń, a także poprawić swój komfort, sięgnij po produkty utwardzające. Jeśli problem nie jest bardzo zaawansowany, wystarczające mogą okazać się bazy, odżywki i lakiery utwardzające. Jeśli jednak płytka jest bardzo miękka, co skutkuje tym, że takie produkty niemal natychmiast z niej odpadają, możesz sięgnąć po trwalsze rozwiązanie, jak np. utwardzająca i nadbudowująca baza hybrydowa. W przypadku bardzo miękkich i podatnych na różne uszkodzenia mechaniczne paznokci sprawdzi się również stylizacja akrylowa. Ostrożnie jednak przy zdejmowaniu takich stylizacji, bo to właśnie ten moment, w którym najczęściej dochodzi do uszkodzenia i osłabienia paznokci. Koło się więc zamyka, a dodatkowo utrwala się mit, że hybrydy niszczą paznokcie!

Paznokcie po użyciu odżywki utwardzającej

Lakier do wzmocnienia paznokci

Nie tylko specjalne, wzmacniające płyny i preparaty do paznokci zadbają o ich kondycję. Warto działać również profilaktycznie, a najprostszym sposobem (prócz oczywiście unikania narażania paznokci na mechaniczne i chemiczne uszkodzenia) jest zabezpieczanie ich lakierem. Nawet jedna warstwa zwykłej bazy lub top coat będzie lepsza, niż zupełny brak warstwy ochronnej na paznokciu. 


Im więcej warstw na płytce (np. baza, lakier, top coat), tym lepszy „pancerz”, który może chronić paznokcie przed uszkodzeniami lepiej, niż może Ci się wydawać. Lubisz połysk? Sięgnij po brokatowe lakiery. Dodatkową korzyścią jest to, że są zwykle trwalsze i nieco twardsze niż klasyczne. Jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że troszkę trudniej je usunąć przez twarde i haczące drobinki. Przyda Ci się tutaj dobry zmywacz do paznokci!

Odżywka utwardzająca

Jak jeszcze wzmocnić płytkę paznokcia? Jedną z trafnych odpowiedzi jest odżywka utwardzająca. To po prostu specjalny rodzaj odżywki w formie lakieru, która zastyga tak, jak on. Jednak specjalne składniki sprawiają, że po wyschnięciu jest twardsza niż klasyczne odżywki, czy bazy. Tym samym lepiej chroni miękkie paznokcie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stosowana regularnie pozwoli płytce spokojnie zrosnąć. 

Dowiedz się więcej:

Top coat do wzmocnienia paznokci

Łamliwe paznokcie warto wspierać na kilka sposobów. Top coat stosowany do utrwalenia stylizacji, możesz wymienić na ten o właściwościach utwardzających. Efekt wizualny będzie ten sam, ale zyskasz dodatkową korzyść w postaci jeszcze lepszego utrwalenia koloru, a także utwardzenia płytki. 

Czy paznokcie potrzebują przerwy od manicure hybrydowego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zasadniczo nie ma potrzeby robienia przerwy pomiędzy stylizacjami hybrydowymi, bo paznokcie nie potrzebują dostępu powietrza. Jeśli stylizacje są wykonywane prawidłowo, a stan paznokci po usunięciu masy jest dobry, to nie ma potrzeby, by paznokcie „odpoczywały”. Wręcz przeciwnie – hybrydy doskonale chronią płytkę przed wpływem czynników zewnętrznych, pozwalając zapuścić długie i mocne naturalne paznokcie. 


Jeśli jednak stan paznokci jest zły, bo np. zrywałaś hybrydy lub uszkodziłaś płytkę frezem, zaleca się odczekanie z wykonaniem kolejnej stylizacji do czasu, gdy uszkodzony fragment odrośnie. Produkty hybrydowe to chemia i jeśli nałożysz je na mocno osłabione paznokcie, to po pierwsze odczujesz ból w czasie utwardzania, a po drugie możesz doprowadzić do wystąpienia uczulenia. Bezwzględną przerwę i regenerację po hybrydzie należy zrobić również wówczas, gdy na paznokciach pojawiły się zmiany chorobowe, takie jak tzw. zielona bakteria lub grzybica. 

Dowiedz się więcej:

Czy paznokcie potrzebują przerwy od manicure hybrydowego?

Dowiedz się więcej:

Wzmocnienie paznokci – o czym musisz pamiętać?

Podstawową kwestią podczas wykonywania manicure jest to, by ich nie uszkodzić. Przyda Ci się więc delikatny pilnik (papierowy lub szklany), bloczek polerski, a także drewniane patyczki do odsuwania skórek. To praktyczne minimum, które pozwoli Ci zadbać o estetyczny wygląd paznokci, bez ryzyka przypadkowego uszkodzenia ich. 


Masz małe dziecko, pracujesz fizycznie, dużo piszesz na komputerze? Bardziej praktyczne będą krótsze paznokcie. Długie będą się łamać i utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Jeśli Twoja praca wiąże się z zachowaniem nienagannego wyglądu, spróbuj zapuścić nieco dłuższe paznokcie i rozważ trwalsze formy manicure np. hybrydowy lub żelowy. Pielęgnacja paznokci w domu powinna być przede wszystkim regularna. Wykonaj manicure co najmniej raz na tydzień, nakładając świeży lakier w razie potrzeby (na niektórych paznokciach lakier trzyma się 5-6 dni, na innych niestety tylko 2 lub 3).


Wzmocnienie łamliwych, miękkich, czy rozdwajających się paznokci jest stosunkowo proste. Gdy masz chwilę wolnego czasu, zastosuj olejkową wcierkę wzmacniającą, najlepiej na noc. Kurację uzupełnij serum-maską do rąk. Na co dzień warto sięgać po odżywki i lakiery wzmacniające i utwardzające, a także unikać narażania paznokci na szkodliwe dla nich czynniki. 


Wszystko, czego potrzebujesz do tego, by kompleksowo zadbać o wygląd i kondycję paznokci, znajdziesz w ofercie eZebra. Poznaj nasze kosmetyki i akcesoria do paznokci, spośród których z łatwością wybierzesz te najbardziej odpowiadające kondycji i potrzebom Twojej płytki!

Dowiedz się więcej:


Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel