Bez wątpienia serce to jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele, dlatego o jego dobrą kondycję trzeba dbać na co dzień. Im więcej profilaktyki, tym większa szansa na to, że problemy z jego zdrowiem odsuniemy na zawsze. Jak wzmocnić serce domowymi sposobami? Podpowiadamy, co zdrowe serce sprawdzi się najlepiej, a także czego unikać, by nie pogarszać jego kondycji. Sprawdź, czy wiesz wszystko, co istotne w tych kwestiach!
Spis treści
Jak wzmocnić serce? Domowe sposoby
Jak dbać o serce, by je wzmocnić i wesprzeć w codziennej, tak trudnej przecież pracy? Przestrzegaj dwóch prostych zasad: nie osłabiaj go codziennymi, szkodliwymi nawykami oraz dodatkowo dostarczaj mu wzmacniających składników. Obydwie kwestie są proste do realizacji, o ile wiemy, co dokładnie się za nimi kryje.
Co szkodzi sercu? Dla nikogo raczej nie będzie zaskoczeniem, że są to czynniki, które ogólnie szkodzą organizmowi. Chodzi więc przede wszystkim o popularne używki, a także stres, nieodpowiednią dietę i zbyt małą ilość aktywności fizycznej. Choć takie zalecenia mogą brzmieć banalnie, to w praktyce jednak okazują się bardzo istotne.
Prawdą jest, że z wiekiem postępuje degradacja naszego organizmu i to na wielu polach. Dotyczy to również układu sercowo-naczyniowego. Z czasem naczynia krwionośne stają się coraz mniej elastyczne i coraz bardziej kruche. Dodajmy do tego niezbyt zdrową dietę, która powoduje odkładanie się “złego” cholesterolu (co sprzyja rozwojowi miażdżycy) i może okazać się, że pierwsze problemy zdrowotne pojawią się o wiele szybciej, niż można się było spodziewać.
Unikaj stresu
Jak dbać o serce? Najważniejsze jest to, by unikać stresu! Łatwo powiedzieć, a trudniej zastosować – przecież stres towarzyszy dziś praktyczne każdemu z nas i to coraz młodszym osobom, a nawet dzieciom. Życie w ciągłym biegu i napięciu nerwowym to codzienność. Stres sieje spustoszenie w organizmie, dlatego tak ważne jest, by na co dzień starać się go redukować. W przeciwnym wypadku może powodować szereg długofalowych, niekorzystnych konsekwencji.
Stres w znacznym stopniu szkodzi sercu. Przyczynia się bowiem do występowania chorób układu krążenia, poprzez nadmierne uwalnianie kortyzolu (tzw. hormonu stresu) i katecholamin. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a dodatkowo może również sprzyjać rozwojowi miażdżycy.
Dodatkowo coś, o czym warto wspomnieć – nadmierny i silny stres jest jednym z czynników powodujących zawał!
Zdrowo się odżywiaj
Odpowiednia dieta na wzmocnienie serca? Jak najbardziej! To nie tylko możliwe, ale także dość istotne. Wraz z pożywieniem dostarczamy organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesów w organizmie. Ich niedobory zakłócają homeostazę (czyli równowagę) organizmu. Co więcej – im gorsza jakość diety, a więc uboga w wartościowe składniki, za to bogata w tłuszcze trans, cukier oraz syntetyczne konserwanty czy barwniki, tym bardziej osłabiony jest organizm. Ponadto, gdy jemy za dużo, a także mało wartościowo, w organizmie odkłada się “zły” cholesterol, a to znacznie zwiększa ryzyko miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca.
Zadbaj o sen
Jak wzmocnić serce? Domowe sposoby, które każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki, często są niedoceniane. Należy do nich między innymi zdrowy i nieprzerwany sen. Jeśli przesypiasz 7-8 godzin w ciągu doby, naturalnie wzmacniasz cały organizm, w tym również serce. Jednak regularne niedosypianie osłabia organizm i może zwiększać ryzyko udaru i zawału. Jeśli masz problemy ze snem na tle nerwowym, nie musisz godzić się na bezsenność czy pogorszoną jakość snu. Nadmierne napięcie nerwowe wpływające negatywnie na jakość i komfort snu możesz złagodzić na kilka sposobów. Chodzi między innymi o ciepłą, relaksującą kąpiel, aktywność fizyczną, techniki relaksacyjne, a także suplementy diety wspomagające zasypianie. Warto przetestować:
- Valerin Sen – składniki tego suplementu wspierają wyciszenia i odprężenie, zmniejszają również uczucie napięcia. Dzięki temu Valerin Sen ułatwia zasypianie i poprawia komfort snu;
- Ashwagandha – suplement diety OstroVit zawiera ekstrakt z korzenia witanii ospałej. Ta roślina wykazuje doskonałe właściwości redukujące stres – między innymi obniża poziom kortyzolu;
- Twój Cel To: Stress & Mood – ten suplement zawiera kompleks 5 składników, które wykazują właściwości zmniejszające uczucie napięcia, poprawiające samopoczucie, a także ogólnie wspierające układ nerwowy.
Zacznij odpowiednio się wysypiać – na zdrowie!
Ruszaj się!
Zastanawiasz się, co jeszcze lubi serce? Na pewno aktywność fizyczną! Im więcej się ruszasz, tym lepiej pracuje każda komórka Twojego ciała. Ruch poprawia krążenie krwi, a dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony. Wystarczy nawet kilkanaście minut ruchu dziennie, by w ten sposób poprawić zdrowie serca! Ruch jest tym bardziej zalecany, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Nie musisz decydować się na wymagającą dyscyplinę sportu. Po prostu rób to, co sprawia Ci przyjemność – czy to długie spacery z psem, czy gra w siatkówkę, jazda na rowerze czy pływanie. Im częściej będziesz robić to, co lubisz, tym bardziej będziesz lubić to, co zrobić należy – a to poprawi Twoją systematyczność. Tyle wystarczy, by poprawić wydolność krążeniowo-oddechową.
Dbaj o relacje z bliskimi
Jak zadbać o serce? Przytulaj się do bliskich osób! Poczucie akceptacji i wsparcia ze strony bliskich, czy to rodziny, czy przyjaciół, pozwala zredukować stres i sprzyja wyciszeniu się. Wspólnie spędzony czas w miłej atmosferze pozwala się zrelaksować. Dobre relacje z ludźmi podnoszą poziom tzw. hormonów szczęścia. Zwalcz przy ich pomocy stres! Również relaksujący masaż, szczególnie ten wykonany przez bliską osobę, pozwala na szybki i głęboki relaks. Tym samym o wiele łatwiej się rozluźnić i zażegnać stres.
Rada experta:
Profilaktyczne wzmacnianie serca to dobre nawyki.
Jednak trzeba pamiętać o tym, że działania na własną rękę w tym zakresie można podejmować tylko, gdy serce pracuje prawidłowo. Jeśli obserwujesz zaburzenia w jego pracy – natychmiast udaj się do lekarza. Jeżeli stwierdzono u Ciebie wady lub zaburzenia pracy serca i przyjmujesz leki przepisane przez kardiologa, stosuj je ściśle wedle zaleceń. Jeśli rozważasz dodatkową suplementację na wzmocnienie serca, koniecznie omów to z lekarzem i nigdy nie podejmuj samodzielnej decyzji.
Co stosować na wzmocnienie serca? Witaminy i minerały
Codzienne wzmocnienie serca suplementami diety zawierającymi witaminy i minerały sprzyjające jego kondycji to dobry pomysł – przede wszystkim wówczas, gdy żyjesz w stresie, a jakość codziennej diety może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli więc nie jesteś w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na cenne składniki odżywcze z pożywienia, uzupełnij je suplementami diety. Tabletki na wzmocnienie serca, zawierające przede wszystkim witaminy z grupy B, witaminę C czy magnez, wpłyną korzystnie na organizm.
Witaminy z grupy B na serce
Witaminy z grupy B pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie. Między innymi wspierają układ nerwowy, a także serce – w szczególności tiamina, pirodyksyna i kwas foliowy.
Witamina C na serce
Witamina C, czyli kwas askorbinowy jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uszczelnia naczynia krwionośne, a także pomaga zapobiegać rozwojowi miażdżycy i zmniejsza ryzyko zawału serca.
Magnez na serce
Co jeszcze jest dobre na wzmocnienie serca? W diecie powinien znaleźć się również magnez. W uproszczeniu pomaga on wyrównać pracę serca, a dodatkowo zapobiega skurczom naczyń krwionośnych. Dlatego magnez jest bardzo istotnym pierwiastkiem, pomagającym zapobiegać niedokrwieniu serca.
Jak dbać o serce? Zioła na wzmocnienie serca
W codziennej profilaktyce wzmacniającej serce warto uwzględnić również niektóre zioła znane ze swoich właściwości wspierających układ sercowo-naczyniowy. To przede wszystkim:
- głóg – ta niepozorna roślina zawiera witaminy (między innymi C) i minerały (magnez, sód, fosfor, wapń, potas), a także flawonoidy i przeciwutleniacze, które wpływają korzystnie na serce i układ krążenia;
- miłorząb japoński – w tradycyjnej medycynie chińskiej ta roślina jest wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu problemów z układem krążenia. Wynika to z właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych, czyli usprawniania przepływu krwi;
- imbir – ta popularna przyprawa wpływa korzystnie na serce i układ krwionośny. Przypisuje mu się właściwości rozkurczające naczynia krwionośne, a także obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi;
- kurkuma – znajdująca się w niej kurkumina wykazuje korzystny wpływ ochronny na układ krążenia. Dodatkowo kurkuma ma właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne.