Laminacja brwi to zabieg kosmetyczny, który pokochają posiadaczki niezdyscyplinowanych brwi, które nie chcą codziennie nadawać im kształtu i utrwalać go. Dzięki laminacji brwi włoski można dowolnie ułożyć, a one utrzymają pożądany kształt. Jeszcze jakiś czas temu laminacja brwi była możliwa do wykonania tylko w salonie. Dziś, dzięki coraz większej dostępności profesjonalnych produktów do użytku domowego, z powodzeniem można przeprowadzić go samodzielnie. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zabieg laminacji, przybliżamy najważniejsze zasady z nim związane oraz podpowiadamy, jak pielęgnować brwi po laminacji.
Spis treści
- Laminacja brwi – czym jest ten zabieg?
- Dla kogo jest laminacja brwi?
- Jakie są przeciwwskazania do wykonania laminacji brwi?
- Jak wykonać laminację brwi w domu?
- Laminacja grubych brwi – o czym należy pamiętać?
- Laminacja brwi na cienkich brwiach – jak wykonać ją skutecznie?
- Laminacja brwi henną pudrową – jak się ją wykonuje?
- Pielęgnacja brwi po laminacji – co warto robić?
- Jak dbać o laminowane brwi i czego unikać?
- Jak często można powtarzać laminację brwi?
Laminacja brwi – czym jest ten zabieg?
Laminacja brwi, inaczej zwana liftingiem brwi, to metoda znana od niedawna, bo mniej więcej od 2020 roku. Popyt rodzi podaż i nie inaczej było w tym przypadku. Pojawienie się zabiegu laminacji jest efektem mody na naturalne (nawet nieco krzaczaste) brwi, wyczesane do góry.
Teoretycznie ten efekt da się osiągnąć odpowiednią stylizacją brwi – bo wystarczy je porządnie wyczesać, a następnie utrwalić ich kształt żelem lub mydełkiem. Jednak jest to metoda nietrwała i efekty znikają wraz ze zmyciem makijażu. Wystarczy zresztą dotknięcie brwi palcami, by zepsuć efekt.
Brwi po laminacji nie tracą nadanego im kształtu, nawet po demakijażu, myciu twarzy, czy pływaniu. To więc świetna metoda dla każdej kobiety, która lubi efekt naturalnych brwi i nie chce codziennie stylizować ich wspomnianymi już żelami do brwi lub mydełkiem.
W jaki sposób uzyskuje się taki efekt? To wynik zastosowania specjalnego roztworu chemicznego, który rozbija wiązania w każdym włosku, dzięki czemu stają się one miękkie i elastyczne, a tym samym podatne na ułożenie. Ostateczny efekt jest kwestią indywidualną, jednak z założenia jest podobny u każdej osoby.
Jak wygląda zabieg laminacji krok po kroku?
- Wykonanie testu – podobnie, jak w przypadku każdego innego zabiegu, któremu poddajesz się po raz pierwszy, warto wykonać test uczuleniowy. Do laminacji brwi używa się dość silnie działających środków chemicznych jak krem liftingujący i krem prostujący z keratyną. Skóra może zareagować różnie – od podrażnienia po reakcję alergiczną. Lepiej więc wykluczyć tę ewentualność.
- Oczyszczenie i odtłuszczenie brwi – oraz skóry wokół nich. Odpowiednie przygotowanie obszaru poddawanego różnym zabiegom to podstawa do tego, by uzyskać oczekiwane efekty.
- Zdefiniowanie kształtu – kształt brwi dobrany odpowiednio do kształtu twarzy to absolutna podstawa do tego, aby wygląd był naturalny i estetyczny. Ten krok w przypadku laminacji brwi polega na wyczesaniu brwi szczoteczką.
- Rozluźnienie łusek brwi – pierwszym krokiem właściwego zabiegu jest otwarcie łusek włosa, dzięki czemu możliwe będzie zmiękczenie i uelastycznienie go, a tym samym zwiększenie jego podatności na formowanie. Na tym etapie używa się aktywatora z kwasem trójglikolowym.
- Nadanie brwiom pożądanego kształtu – gdy włoski są przygotowane do formowania, czas na nadanie im kształtu. Gdy efekty będą już zadowalające, aplikuje się roztwór, który utrwala kształt brwi. Aby zadziałał odpowiednio, przykrywa się je folią na kilka minut. Zadaniem folii jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, która jest optymalna dla działania preparatów.
- Zmycie produktów – po upływie czasu określonego przez producenta preparatu z brwi należy zmyć wszystkie produkty.
- Odżywienie brwi – po zakończonym zabiegu aplikuje się odżywcze produkty do brwi, by je nawilżyć i wzmocnić. Gotowe!
Dla kogo jest laminacja brwi?
Laminacja brwi jest przeznaczona dla każdego, kto chce mieć modne, uniesione brwi. Jest to też świetne rozwiązanie dla osób mających:
- naturalnie cienkie, rzadkie brwi;
- niesforne włosy trudne do ułożenia;
- wyregulowane lub nadmiernie woskowane brwi,
a także dla tych, których włoski przerzedzają się wskutek procesu starzenia.
Laminowanie brwi może być alternatywą dla makijażu permanentnego, żeli do brwi lub innych metod stylizacji w celu optycznego zagęszczenia i uzyskania określonego kształtu łuku.
Efekt zaraz po laminacji brwi nie każdemu może się podobać. Są one wtedy błyszczące, natłuszczone i nienaturalnie uniesione. Jednak po pierwszym myciu (które można wykonać po upływie minimum 24 godzin), wygląd brwi łagodnieje i staje się bardziej naturalny. Brwi stają się bardziej podatne na wyczesywanie, ale też potrzebują szczególnej pielęgnacji w tym czasie.
Jak długo utrzymuje się efekt laminacji brwi? To kwestia indywidualna, uzależniona przede wszystkim od tempa, w jakim włoski rosną, a także od tego, czy sumiennie podejdziesz do pielęgnacji pozabiegowej. Średni czas efektów to około 6 tygodni. Warto pamiętać również o tym, że jeżeli Twoje brwi są bardzo słabe i cienkie, laminacja może jeszcze je osłabić. Trzeba mieć na uwadze to, że do zabiegu wykorzystuje się dość silnie działające preparaty, które ingerują w strukturę włosów, a to przecież nie pozostaje obojętne dla ich kondycji.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania laminacji brwi?
Do laminacji brwi, podobnie, jak do wszelkich innych zabiegów, istnieją różne przeciwwskazania. To przede wszystkim:
- stany zapalne lub uszkodzenia skóry w obszarze zabiegowym,
- infekcje oczu,
- stany alergiczne skóry,
- grzybica skóry,
- aktywna opryszczka,
- podrażnienie skóry w okolicy brwi,
- infekcje przebiegające z gorączką,
- zniszczone włoski na brwiach – laminacja może zniszczyć je doszczętnie,
- świeża, mocna opalenizna skóry.
Jak wykonać laminację brwi w domu?
Czy laminacja brwi w domu jest możliwa do wykonania? Tak! Choć jeszcze jakiś czas temu taki zabieg dostępny był wyłącznie w gabinetach kosmetycznych, to jego popularność i dość łatwe wykonanie sprawiły, że na rynku pojawiły się zestawy do domowej laminacji brwi. To doskonała wiadomość dla tych, którzy nie chcą codziennie stosować mydła do stylizacji brwi czy wosków do brwi, by uformować i zdyscyplinować włoski.
Wystarczy więc wybrać zestaw do laminacji brwi, przygotować je do zabiegu i działać! Jak wykonać zabieg? Bardzo podobnie jak w salonie!
- Wykonaj próbę uczuleniową – jak już wspomnieliśmy wyżej, składniki preparatów do laminacji mają silne działanie, więc lepiej upewnić się przed zabiegiem, że nie spowodują niepożądanych efektów.
- Oczyść brwi – zmyj makijaż i kosmetyki pielęgnacyjne, a następnie odtłuść skórę i osusz ją.
- Wyczesz brwi – koniecznie dokładnie i ku górze. Wystarczy do tego szczoteczka do rzęs.
- Zaaplikuj pierwszy preparat – możesz użyć do tego np. patyczka kosmetycznego. Zabezpiecz go kawałkiem folii i pozostaw produkt na brwiach przez około 10 minut. Po upływie tego czasu zmyj go, np. płynem micelarnym.
- Zaaplikuj drugi produkt – również możesz użyć do tego patyczka kosmetycznego i ponownie zabezpiecz je folią, również na około 10 minut (zawsze jednak trzymaj się ściśle zaleceń producenta konkretnego preparatu).
- Zmyj produkt z brwi – pamiętaj o tym, by usunąć go starannie.
Wybierając zestaw do laminacji brwi, pamiętaj o tym, by stawiać na produkty dobrej jakości i pochodzące z zaufanego źródła. W przeciwnym wypadku narażasz się w najlepszym wypadku na słabe efekty, w najgorszym na uczulenie i podrażnienie skóry.
Oczywiście w utrzymaniu efektu najważniejsza jest pielęgnacja brwi po laminacji. Jest to podstawa zarówno po zabiegu przeprowadzonym w domu, jak i w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Wtedy można utrzymać efekty nawet do 6- 8 tygodni. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na ich utrwalaniu – wystarczy delikatnie podkreślić je kredką do brwi. A gdy masz hennę (najlepiej pudrową) na brwiach, nie musisz już skupiać się na tym obszarze podczas codziennego makijażu.
Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu laminacji nie powinno się farbować brwi za pomocą henny. Lepiej wybrać wtedy bardziej wodniste, lżejsze produkty, takie jak np. farbki do brwi.
Rada experta:
Nie reguluj brwi przed zabiegiem, bo choć nie zawsze widać to gołym okiem, to powstają mikroranki i skóra jest podrażniona.
Narażenie jej na kontakt z silnie działającym preparatem to niemal gwarancja tego, że będzie podrażniona jeszcze bardziej, a dodatkowo może wystąpić reakcja alergiczna. Regulację brwi zostaw na sam koniec, już po zakończeniu zabiegu. Jeśli hennujesz brwi, również nie rób tego przed laminacją. Bez przeszkód możesz jednak przyciemnić włoski już po laminacji. Jeśli jednak są słabe, odczekaj kilka dni, by nie pogorszyć ich kondycji.
Laminacja grubych brwi – o czym należy pamiętać?
Wiele osób obawia się, że laminacja grubych brwi nie będzie tak efektywna, jak w przypadku cieńszych włosków. Nie ma się jednak czego obawiać, bo jednym z najważniejszych efektów tego zabiegu jest przecież zdyscyplinowanie włosków. Jak najbardziej więc laminacja sprawdzi się w przypadku gęstych, grubych i niesfornych brwi.
Aby efekty były jednak w pełni zadowalające, trzeba pamiętać o tym, by wybierać produkty z wysokiej półki jakościowej, a także ściśle przestrzegać zaleceń producenta preparatów do laminacji. W przypadku grubych brwi bardzo ważne jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, by maksymalnie wydłużyć czas utrzymywania się efektów.
Zastosowanie produktów średniej lub niskiej jakości, a także skrócenie zalecanego czasu trzymania ich na brwiach, może skutkować nie do końca satysfakcjonującym efektem, a także krótszym czasem utrzymania się go na włoskach. Uważaj jednak również na przetrzymywanie produktu na brwiach, bo rezultat wcale nie będzie lepszy, za to narazisz się na ryzyko osłabienia, a nawet zniszczenia włosków.
Laminacja brwi na cienkich brwiach – jak wykonać ją skutecznie?
Laminacja cienkich brwi również przynosi świetne efekty, jeśli tylko jest dobrze wykonana. W przypadku rzadkich i cienkich włosków trzeba uważać, by nie osłabić ich zabiegiem zanadto. Jednak jeśli zostanie on wykonany prawidłowo i będziesz przestrzegać zaleceń pozabiegowych, rezultaty będą świetne.
Laminacja jasnych brwi również dobrze się sprawdzi. Jednak dla wzmocnienia efektu, po laminowaniu włosków, można przyciemnić je henną. Dzięki temu przez kilka tygodni wystarczy tylko wyczesywać brwi i ewentualnie uzupełniać ubytki pomadą do brwi lub pisakiem.
Laminacja brwi henną pudrową – jak się ją wykonuje?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem laminacja brwi henną pudrową. Są to jednak dwa różne zabiegi, których połączenie daje zaskakujące efekty. Laminacja pozwala nadać brwiom pożądanego kształtu. Z kolei henna pudrowa subtelnie je przyciemnia, zapewniając naturalny efekt. Te metody można śmiało ze sobą łączyć, by uzyskać trwałe, naturalnie i starannie wystylizowane brwi – bez codziennego używania pudrów do brwi i innych kosmetyków do stylizacji.
Pielęgnacja brwi po laminacji – co warto robić?
Pielęgnacja po laminacji brwi opiera się przede wszystkim na stosowaniu produktów nawilżających i natłuszczających. Sprawdzaj składy kremów, które nakładasz na twarz (w tym też na brwi) – nie mogą one przesuszać tej okolicy.
Zatem jak dbać o brwi po laminacji? Należy przede wszystkim:
- Codziennie przeczesywać je szczoteczką.
- Podczas wieczornej rutyny nakładać na nie nawilżający olejek – np. arganowy lub rycynowy.
- Nakładać odżywkę na brwi.
- Stosować delikatne produkty myjące do twarzy, ale też do włosów – piana może dostać się z włosów do brwi, szczególnie jeśli myjesz je na stojąco.
Laminacja brwi sprawia, że nawet po kilku tygodniach włoski będą podatne na układanie. Wtedy warto utrwalić je żelem lub mydełkiem, by cieszyć się tym samym rezultatem, jak bezpośrednio po zabiegu.
Jak dbać o laminowane brwi i czego unikać?
Jak dbać o brwi po laminacji? Otóż więcej wskazówek dotyczących tej kwestii jest związanych raczej z unikaniem pewnych produktów i czynności. Najważniejsze z nich to:
- Niemoczenie brwi przez co najmniej 24 godziny po zabiegu – dotyczy to także uważności podczas mycia włosów.
- Unikanie spania na brzuchu w noc po zabiegu.
- Nienakładanie na brwi kremów nawilżających.
- Unikanie sauny, łaźni parowej i innych źródeł pary przez minimum dobę.
- Unikanie pocierania lub nadmiernego dotykania brwi.
- Nienakładanie produktów samoopalających na obszar wokół brwi.
Ważne jest również, aby nie używać produktów złuszczających takich jak retinol, aby zapobiec podrażnieniom skóry przez 72 godziny. Nie warto też podczas mycia twarzy stawiać na silne detergenty.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, bezpośrednio po zabiegu nie należy nakładać na brwi henny, w tym też henny pudrowej. Aby przyciemnić włoski, lepiej używać farbek o lekkiej, wodnistej konsystencji. Powinno się również unikać układania szczoteczką lub dotykania brwi przez pierwsze 24 godziny.
Następnie można je dokładnie umyć za pomocą delikatnych środków myjących. Po tym czasie przeczesywanie brwi jest podstawą pielęgnacji.
Podsumowując: laminacja brwi staje się coraz popularniejszym zabiegiem upiększającym i, co za tym idzie, sprawiającym, że brwi wydają się grubsze i bardziej puszyste. Efekt jest spektakularny i sprawia, że brwi wpisują się w obecnie panujące trendy. Kluczowa w tej kwestii jest jednak odpowiednia pielęgnacja po laminacji brwi.
Jak często można powtarzać laminację brwi?
Laminowanie brwi zapewnia efekty do kilku tygodni. Jednak jest to indywidualna kwestia. Jeśli rezultaty przestaną być widoczne u Ciebie szybciej, nie spiesz się zanadto z powtarzaniem zabiegu. Zaleca się, by nie laminować brwi częściej niż co 4-6 tygodni, by ich nadmiernie nie osłabić. Jeśli efekty nie trzymają się u Ciebie tak długo, rozważ wyczesywanie brwi na mydełko, żel lub wosk pomiędzy kolejnymi zabiegami, a w międzyczasie pamiętaj o tym, by nawilżać i odżywiać brwi.