Zadbane brwi to nie tylko te, które są starannie wystylizowane. Aby brwi należycie pełniły swoją funkcję, czyli były estetyczną oprawą oczu i wpływały korzystnie na proporcje twarzy, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Nadanie im pożądanego kształtu, pasującego do owalu twarzy, to jedno. Druga, równie istotna kwestia, to zadbanie o ich kondycję. Dobrze nawilżone i odżywione brwi będą nie tylko lepiej się układać, ale staną się również grubsze, gęstsze, lśniące, sprężyste i bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, jak zagęścić brwi, co zrobić, by wzmocnić bardzo rzadkie brwi, a także jak zapobiegać osłabianiu ich.
Spis treści
Odpowiednia regulacja brwi
Regulowanie brwi często jest zmorą. Włoski bardzo szybko odrastają. Ponieważ wyskubujemy je przeważnie wówczas, gdy tylko się pojawią i dadzą chwycić się pęsetą, wzrastają nierówno. W rezultacie pęsetę trzeba mieć zawsze pod ręką.
Niekiedy zła regulacja, zbyt mocne wyrwanie włosków, całkowicie psuje kształt brwi. Ubytki z kolei odrastają wolno, w różnych kierunkach, przez co ciężko wrócić do pierwotnego stanu. Zbyt wąski łuk brwiowy też nie wygląda dobrze: nadaje twarzy ostrego charakteru i nie podkreśla spojrzenia. Jak zatem właściwie włoski, by za rzadkie brwi nie były problemem?
Jeśli jak dotąd nie byłaś zadowolona z efektów samodzielnej regulacji brwi albo chcesz nadać im nowego kształtu po raz pierwszy, warto znaleźć zaufaną stylistkę brwi, która dobierze odpowiedni ich kształt do kształtu twarzy.
Nigdy nie zgadzaj się na regulację w ciemno. Poproś, aby przed wyrwaniem włosków kosmetyczka zaznaczyła, w jaki sposób będzie je wyrywać. Wówczas będziesz mogła wyobrazić sobie ostateczny kształt i ocenisz, czy na pewno Ci odpowiada. W gabinecie kosmetycznym zostanie też dobrana właściwa metoda regulacji. Można zrobić to tradycyjnie: pęsetą, szybko i dokładnie – woskiem lub przeprowadzić nitkowanie – ta metoda sprawdza się szczególnie u osób z wrażliwą lub naczynkową cerą. Brwi, które wystylizuje specjalista, wymagają już tylko bieżącego usuwania odrastających włosków.
Chcąc sprawdzić, czy brwi mają odpowiedni kształt i wymagają regulacji, możemy posłużyć się prostą metodą. Do płatka nosa wystarczy przyłożyć patyczek i przeprowadzić go przez kącik oka: wewnętrzny – aby ustalić początek brwi i zewnętrzny – aby ocenić, gdzie powinna się kończyć. Szerokość brwi zwykle wyznacza uwypuklony łuk brwiowy i brew nie powinna być cieńsza niż on.
Zdarza się, że po regulacji brwi skóra jest nieco podrażniona: jest zaczerwieniona, swędzi i piecze, a niekiedy nawet delikatnie puchnie. Jeśli tak zdarza się po depilacji woskiem, rozważ inną metodę regulacji brwi. Jeśli jednak dzieje się tak zarówno po użyciu pęsety, jak i po nitkowaniu, pozostaje Ci już tylko łagodzenie podrażnień.
W pierwszej kolejności warto przemyć buzię zimną wodą, ze szczególnym uwzględnieniem okolic brwi. Drugi sposób to masaż brwi kostką lodu owiniętą w ściereczkę. Inne metody szybkiego łagodzenia podrażnień po regulacji brwi to zastosowanie schłodzonego żelu aloesowego lub zimnego plasterka ogórka.
Rada experta:
Jeśli masz tendencje do uczuleń, to przed zastosowaniem świeżego aloesu lub żelu, czy kremu, przeprowadź próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry w niewidocznym miejscu.
Aloes wykazuje świetne właściwości łagodzące i regeneracyjne, jednak trzeba wiedzieć o tym, że może również uczulać. Lepiej więc sprawdzić to przed zastosowaniem go na większą partię ciała, niż łagodzić skutki reakcji uczuleniowej.
Co zrobić w przypadku ubytku włosków?
Niekiedy niestety zdarza się, że brwi zostaną wyregulowane niewłaściwie i pojawiają się ubytki włosków. Wyglądają one nieestetycznie. Włoski zazwyczaj nie chcą odrastać szybko, a odrastające często układają się w różne strony. Możesz oczywiście uzupełnić puste miejsca kosmetykami do makijażu brwi. W tym celu najlepiej wykorzystać cienie do brwi. Nadają bardzo naturalnego looku, a ich nałożenie jest proste. Kolor cienia powinien być o ton jaśniejszy od koloru włosków.
Prędzej czy później lepiej jest jednak zapuścić włoski w miejscach ubytków. Jak to zrobić? Wśród naturalnych metod wzmacniających brwi oraz przyspieszających ich wzrost jest stosowanie olejku rycynowego. Można nakładać go na włoski bezpośrednio po demakijażu i pozostawić na całą noc. Dobrze też od czasu do czasu wykonać takim olejkiem masaż brwi. W ten sposób naturalnie je wzmocnisz i sprawisz, że będą odporniejsze na łamanie i wypadanie.
Możesz też sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki odżywiające brwi i przyspieszające ich wzrost. Więcej na temat odżywek do brwi i rzęs dowiesz się z naszego artykułu na ten temat: Odżywki do brwi i rzęs – jakie wybrać?
Do codziennej pielęgnacji brwi i rzęs warto wybrać odżywkę o naturalnym składzie bazującym na olejkach (zwłaszcza arganowym i rycynowym), a także na witaminach (przede wszystkim A i E). W codziennej pielęgnacji dobrze sprawdza się również kwas hialuronowy i pantenol (nawilżają, zmiękczają i uelastyczniają włoski).
Po odżywki do brwi warto sięgnąć również wówczas, gdy stan włosków jest kiepski, tj. są suche, przerzedzone i mają tendencję do łamania się oraz wypadania. Przekonaj się, jak niewiele trzeba do tego, by mieć zadbane brwi!
Szybki porost brwi, a także zagęszczenie i wzmocnienie ich zapewnisz sobie przede wszystkim regularnym stosowaniem odżywek – zarówno tych w postaci kosmetyków, jak i naturalnych metod (olejki, okłady z zielonej herbaty lub pokrzywy).
Masaż brwi – czy jest skuteczny?
Zastanawiasz się nad tym, jak jeszcze zadbać o brwi, by przywrócić im dobrą kondycję, a następnie ją utrzymać? Jednym ze sposobów na szybki porost brwi rekomendowanym przez zwolenniczki naturalnych metod pielęgnacji, jest masowanie ich. Choć w pierwszej chwili taka metoda może wydawać się co najmniej dziwna, to jednak w praktyce może przynieść korzyści.
Masaż skóry – bo przecież dokładnie o to chodzi w tym przypadku – poprawia jej ukrwienie (pobudza mikrokrążenie) i dotlenia ją. Masaże rozluźniają również mięśnie, a także wspomagają wchłanianie się składników odżywczych z produktów pielęgnacyjnych. Subtelne, ale regularne wmasowywanie odżywek i olejków w brwi może więc przynieść korzyści.
Warto pamiętać o jeszcze jednej, niemniej istotnej kwestii, jaką jest peelingowanie obszaru brwi. To nie tylko dodatkowy masaż, ale również sposób na dogłębne oczyszczenie skóry, dzięki czemu składniki pielęgnacyjne będą wchłaniać się lepiej.
Dbanie o brwi od wewnątrz
Możemy odżywiać brwi od zewnątrz, ale bez zmiany nawyków żywieniowych oraz dostarczenia organizmowi niezbędnych substancji energetycznych, możesz zapomnieć o mocnych brwiach (i przy okazji włosach, skórze i paznokciach).
Na co zwrócić uwagę w diecie? Aby wzbogacić ją witaminami: A, B6, C, E. Ważna też jest biotyna, krzem oraz cynk. Do menu koniecznie włącz również warzywa i owoce. Marchewka, pietruszka oraz warzywa liściaste powinny na stałe zagościć w diecie. Jedz orzechy, sięgnij również po brązowy ryż. Stawiaj również na proteiny. Nabiał i ryby to sprzymierzeńcy w walce o mocne brwi. Dietę możesz uzupełnić również suplementami diety dostarczającymi organizmowi najpotrzebniejszych witamin i minerałów dla zdrowych i mocnych włosów.
Zapuszczanie brwi i rzęs idzie opornie, bo pomimo starań, nie obserwujesz ich zagęszczenia i wzmocnienia? W takim razie przyjrzyj się swojemu zdrowiu. Często pogorszony stan włosów, skóry i paznokci jest jednym z pierwszych objawów świadczących o problemach hormonalnych lub nieprawidłowej pracy tarczycy. Suche, matowe, przerzedzone, łamliwe i wypadające włosy (na głowie, brwiach i powiekach) w dłuższej perspektywie są sygnałem alarmującym o potencjalnych nieprawidłowościach w organizmie.
Jeśli jednak jesteś przekonana o tym, że to wynik niedoborów w diecie, w pierwszej kolejności zadbaj o zwiększoną podaż jajek, wątróbki, roślin strączkowych, nasion, jogurtów, czy marchwi.