Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych to coś, co często zniechęca nas przed spróbowaniem tej formy wsparcia oczu. Wydaje nam się to trudne, skomplikowane i bolesne. Tymczasem odrobina praktyki i wiedza na temat ich zakładania sprawia, że cały proces przebiega szybko i sprawnie. Same soczewki są także ledwo wyczuwalne podczas noszenia. Co więcej, są o wiele bardziej praktyczne niż tradycyjne okulary. Jak zakładać soczewki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Spis treści
Soczewki kontaktowe – coraz powszechniejszy wybór
Około 170 milionów Amerykanów korzysta z urządzeń korygujących wzrok – zarówno okularów, jak i soczewek. To ponad połowa populacji USA i świetny sposób na zaprezentowanie skali problemów ze wzrokiem we współczesnym świecie. Wśród osób z wadami, rokrocznie 4% decyduje się zmienić okulary na szkła kontaktowe – dla wygody lub ze względów estetycznych.
Dlaczego szkła kontaktowe z roku na rok zyskują na popularności? Przede wszystkim to rozwiązanie o wiele bardziej uniwersalne niż okulary. Można je swobodnie stosować podczas różnego rodzaju aktywności – w codziennej pracy, jazdy samochodem czy uprawiania sportu. Są niewyczuwalne dla oczu i gwarantują komfort użytkowania. Co więcej – soczewki nie brudzą się i nie parują podczas zmiany temperatur. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się zmienić okulary na soczewki właśnie. Wystarczy je założyć, by poczuć swobodę i komfort.
W przypadku szkieł kontaktowych warto skorzystać z kilku dostępnych propozycji, zarówno tych jednodniowych, jak i miesięcznych. Wybór zależy od osobistych preferencji użytkownika. Warto poeksperymentować na początku przygody z soczewkami, by wybrać optymalne rozwiązanie i czuć się w nich komfortowo.
Zakładanie soczewek kontaktowych – od czego zacząć?
Jak zakładać soczewki kontaktowe? To proces, który na pierwszy rzut oka może sprawiać problem, jednak w rzeczywistość nauczenie się go zajmuje tylko chwilę. Z pewnością potwierdzi to każdy, kto już od jakiegoś czasu ma do czynienia z tego rodzaju wsparciem wzroku. Odrobina praktyki wystarczy, by zakładanie soczewek przestało sprawiać problem.
Od czego rozpocząć proces zakładania soczewek kontaktowych? Warto na początek dobrze poznać swoje oko. Stańmy przed lustrem i obejrzyjmy z bliska gałkę oczną, unieśmy powiekę i sprawdźmy, jak wygląda cała jej powierzchnia. Pozwoli nam to poczuć się pewniej i lepiej zrozumieć działanie akcesorium.
Nowoczesne soczewki to coś więcej, niż szkło okularowe o mniejszej powierzchni, działają jednak na podobnej zasadzie – załamują i skupiają światło, dzięki czemu umożliwiają wyraźne widzenie. W naszych oczach unoszą się na warstwie filmu łozowego, który pokrywa rogówkę. Takie umiejscowienie sprawia, że ruszają się razem z okiem. To coś, czego brakuje okularom, które nie mają szansy dopasować się do drogi naszej gałki ocznej.
Jak zakładać soczewki? Zachowaj higienę!
Większość osób, które planują przerzucić się na korzystanie z tego akcesorium, zadaje sobie pytanie o to, jak założyć soczewki kontaktowe. Cały proces może sprawiać wrażenie trudnego i skomplikowanego. W rzeczywistości wystarczy tylko kilka chwil, by zakładanie soczewek przestało sprawiać jakikolwiek problem. Nie przekonamy się jednak, dopóki nie spróbujemy.
Pierwszym krokiem na drodze do udanego zakładania soczewek kontaktowych jest higiena! Zanim rozpoczniemy aplikację szkieł, umyjmy dokładnie ręce – najlepiej bezzapachowym mydłem antybakteryjnym, które uchroni nas przed wniesieniem do oka drobnoustrojów. Czyste ręce to podstawa wszelkich zabiegów na oczach, które szybko chłoną bakterie i wirusy. Nawet niewielkie drobinki w kontakcie z powierzchnią oczu mogą wywoływać dyskomfort i podrażnienia. Ostrożność podczas zakładania soczewek jest więc wskazana.
Warto wyznaczyć sobie oko, od którego zawsze będziemy zaczynać cały proces. Pozwoli do uniknąć pomyłki w postaci umieszczenia lewego szkła w prawym oku. Jak zakładać soczewki, to tylko z głową. Następnie sprawdzamy, czy obiekt nie wywinął się na drugą stronę. Wystarczy umieścić go na czubku palca i spojrzeć pod światło. Jeśli krawędzie szkła wywijają się na zewnątrz, to jest ono wywinięte na drugą stronę. Dobra soczewka to taka w półkulistym kształcie.
Wypróbuj soczewki Acuvue 1-Day Moist
Zakładanie soczewek kontaktowych
Kiedy już sprawdzimy, czy wszystko jest w porządku, możemy przejść do najważniejszego etapu – zakładania soczewek kontaktowych. Jak to robić szybko i skutecznie? Palcami wolnej ręki przytrzymujemy górną powiekę tak, by uniemożliwić sobie mruganie. Soczewkę umieszczamy na palcu, pozostałymi palcami zaś trzymamy dolną powiekę. Powoli i skrupulatnie przybliżamy palec z soczewką do gałki ocznej. Wzrok należy skierować ku górze i sprawnym, ale subtelnym ruchem umieścić akcesorium na oku.
Po zakończonym procesie należy zamknąć oczy. To moment, w którym soczewka dopasowuje się do powierzchni i układa tak, by w końcu stać się całkowicie niewyczuwalna. Wszystkie te kroki powtarzamy następnie na drugim oku. I gotowe!
Zakładanie soczewek kontaktowych jest naprawdę proste. Nie oznacza to jednak, że można podchodzić do niego z beztroską. Jak każdy zabieg okołomedyczny, wymaga skupienia i uwagi. Tak, by nie zrobić sobie krzywdy, nie przycisnąć oka, nie uszkodzić powiek. Nie szarpmy, nie wykonujmy żadnych agresywnych ruchów. Podczas zakładania szkieł konieczne są spokój i delikatność – oto, czego nam trzeba. I to też odpowiedź na pytanie, jak założyć soczewki kontaktowe.
Wypróbuj także płyn do soczewek Acuvue Revitalens